Trajtimi i Schmorl hernie në shtëpi - mjetet juridike popullore, droga dietë


Shpërthyer disqe kërc intervertebral në rruaza ngjitur indeve bira-bira quhet hernie Schmorl.
Ndryshe nga hernie intervertebral, ajo fasha palcës kurrizore, nuk ndikon negativisht në mbaresa nervore nuk i jep asnjë simptomë.
Sëmundja është një shenjë radiologjike cili tregon gjendjen e dobët të këtij segmenti të shtyllës kurrizore.
Përmbajtje

Çfarë medikamente mund të përdoret në shtëpi?
Mjete popullore Trajtimi
Gjimnastikës dhe ushtrime
E cila dietë është treguar për hernie Schmorl?

Çfarë medikamente mund të përdoret në shtëpi? ?


Mjekët pohojnë se Schmorl hernia është një kusht i vetëm sëmundje para, por sëmundja nuk është.
Në njerëz të moshuar që ndodh duke ulur forcën dhe kockave dendësia. Në pacientët e rinj shkaku më i shpeshtë është trauma dhe pesha heqjen.
Mjaft të shpeshta janë rastet e origjinës kongjenitale të këtij fenomeni, thelbi i së cilës është se disqet kërc intervertebral bëhet rruazë e fortë dhe në fund ajo është e detyruar.

Edhe pse gjendja dhe nuk shkakton dhimbje pacientit, ajo mund të çojë në një komplikacione të keqe serioze në formën e një hernie intervertebral.
Foto: hernie Schmorl
Kjo shpesh ndodh për shkak të konsumuarit ose zgjatje disk në vend të trazuar.
Përveç kësaj, ajo së shpejti zhduket lëvizshmërinë e shpinë dhe rrit ngarkesën në nyje intervertebral, të cilat mund të çojnë në zhvillimin e osteoarthritis në to.
Prandaj, zbulimi është kryer Schmorl trajtim hernie që synon parandalimin e këtyre dukurive.

Grupet kryesore të rrezikut janë pacientët të cilët kanë:ngarkuar trashëgim;
shpinë microtrauma;
Ngarkesa e lartë në shpinë;
Rritja e shpejtë dhe të pabarabartë në fëmijëri.Pacientët që i përkasin këtyre kategorive të trajtimit duhet të jetë i pari.
Që ajo të jetë efektive, ju duhet së pari të identifikojnë dhe të eleminuar shkakun e sëmundjes.
Kjo mund të jetë jo vetëm dëmtimi, por edhe sjellje, osteoporozën.

Ndërhyrja e Kirurgjisë në raste të tilla nuk është e organizuar dhe ilaçe themelore pretenduar në hernie Schmorl vijim:
anesthetics;
droga anti-inflamatore;
kockave-forcimin e agjentëve;
jetëdhënës produkte.Ata mund edhe të zbatohen me gojë në shtëpi.
Medikamente analgesics përshkruara në rastet kur sëmundja ka filluar të japë kompleksitetin dhe të shoqëruara me dhimbje të ulët mbrapa. Aplikoni Ketanov, NISE dhe të tjerët.
Nëse ka makinë të gjerë shkatërrimi, ka shenja të osteoarthritis kurrizore, si dhe hernias shumta Schmorl përshkruajnë trajtim anti-inflamator.

Për këtë qëllim, përdorni Diclofenac, ibuprofen, Voltaren.

Që në shumë raste kjo sëmundje zhvillohet për shkak të indeve të buta të rruaza, i emëruar nga produktet e kockave-forcimin përmbajnë kalcium dhe vitaminë D.
Këto përfshijnë, për shembull, kalcitonin, alostyn, myakaltsyn.
Për shkak të faktit se ata kanë një ndikim negativ në punën e veshkave dhe fshikëzës, gjatë pranimi i tyre kërkon një kontroll të ndërmjetëm shtetëror të gjakut dhe urinës.
Drogës Tradicionale dorëzuar në trupin e vitaminës D, e cila promovon absorbimin e kalciumit, është vaj peshku.


Por droga janë vendimtare në trajtimin e hernie Schmorl.
Ata mund të hiqni vetëm inflamacion shoqërues apo të lehtësojë simptomat e pakëndshme që të ndodhë kur komplikime.
Asnjë ilaç nuk mund të kthehet në vendin e kërc, vdavlennuyu në rruazë aty pranë.
Për këtë qëllim, pas trajtimit:Ushtrime terapeutike;
Terapia Manual;
Masazh;
Akupunkturë;
Shpinë.Gjatë duhet të ndjekë trajtimin e regjimit të punës dhe pushimi i pakët, për të shmangur heqjen e rëndë dhe ngarkesat drejtuar vertikalisht.

Si rezultat i arritjes ndaluar procesin patologjike dhe për të parandaluar përparimin e saj.
Ndoshta hemangioma kurrizore mjete trajtim popullore? Lexoni artikullin tonë.
Injections "Voltaren" dhe alkoolit - compatible? Shih këtu.

Mjetet juridike popullore trajtim?


Folk Schmorl trajtim hernia është një kombinim i fasha të ndryshme dhe fërkime në bazë të bimëve medicinale me masazh terapeutik dhe gjimnastikë.
Duke pasur parasysh statusin e këtij problemi shëndetësor, si shenjë paralajmëruese të sëmundjes, por jo një sëmundje, nuk është e rekomanduar për të përdorur një trajtim shumë aktiv.

Për këtë arsye, ajo është trajtuar kryesisht në shtëpi dhe përdorimin shumë të përshtatshëm të metodave tradicionale që nuk kanë efekte anësore.
Qëllimi i metodave shëruese të përdorura janë:Eliminimi i dhimbjes dhe muskujve spazma;
Rritjen e fleksibilitetit të shpinë;
Normalizimi i metabolizmit në indet e kockave;
Përmirësimi i qarkullimit të gjakut në muskujt e mbrapa.
Ndër mjetet juridike popullore më të popullarizuar përfshijnë si në vijim:Banjot softwoods;
Paketa e Liquors alkoolike gështenjë dhe luleradhiqe;

Paketa e tul integruar të papërpunuara patate dhe rrikë;
Fërkim të vajrave thelbësore;
Hirudotherapy;
Apitherapy.I tërë procesi duhet të jetë gjithmonë i rënë dakord me mjekun, sepse trajtimi i shpinë gjithmonë kërkon një qasje individuale.
Përveç kësaj, disa barna mund të shkaktojnë reaksione alergjike ose të jenë të papajtueshme me njëri-tjetrin.
Në trajtimin e hernie Schmorl gjithashtu mund të përdorni të recetave të mëposhtme popullore:Tretësirë ​​e lulet e patates. Plotësoni ngjyrën bankare patate, pour vodka apo alkool, insistojnë javë në një vend të ftohtë të errët. Përdoreni këtë infuzion për fasha dhe fërkim, në çdo rast, duke marrë, sepse ajo është helmuese. Lakër patate të prera dhe të mbushur atyre gjysmën e shumës së pjatave. Buza derdh alkool ose vodka, insistojnë javë. Aplikoni për bluarje.

Compress me vaj liri. Në një copë leckë liri vënë kalë të nxehtë yndyrë, vënë në vend të lënduar, të mbuluar me mbyllur plastike dhe të sigurt me shirit. Mbani compress për dy ditë.
Tretësirë ​​e Shabelnik. Hidh bar Shabelnik në një sasi prej 300 g gjysmë litër vodka, këmbëngulin 3 javë, merr një lugë gjelle tri herë në ditë.
Fërkim uthull. Vajra pacientët kamfor komplot fshij, pastaj ajo të zbatohet garzë ngjyhet në uthull molle, të përfundojë dhe për të mbajtur për gjysmë ore.

Kryen masazh mjaltë. Për këtë vend më parë problematike të fshij vajra bredh, pastaj të vënë atë në një zgjidhje të 1 tabletë mumje 100g meda.Massazh kryer lëvizjet. Pas fshij në zonën e prekur vaj Fynalhon dhe të mbyllë ngrohtësisht. Kursi i trajtimit është 1 muaj.Trajtimi i metodave të tilla kryhen mundësisht jashtë tërësisht, duke marrë në Shabelnik duhet të plotësohet me, për shembull, duke marrë një dush të ngrohtë e ndjekur nga masazh halore mjaltë.
Kjo qasje siguron rezultatet më të shpejta.

Është e rëndësishme për të monitoruar shëndetin e përgjithshëm, si procedurat termike mund të shkaktojnë tensionin e gjakut të lartë, aritmi dhe dhimbje të zemrës.

Në shenjë e parë e përkeqësimit duhet të zvogëlojë numrin e procedurave dhe kohëzgjatjes së takimit.
Ilaç lashtë popullore provuar, heq shumë probleme me shpinë, është Apitherapy, se trajtimi me stings bee.
Parimi i saj është që bee helm, duke marrë në trup, stimulon rezerva të fshehura. Kjo metodë është shumë e ngjashme me akupunkturë dhe akupunkturë.

Aplikoni atë vetëm në mungesë të një alergji të bee helm dhe bee produkteve.

Folk Schmorl trajtim hernia mund të kryhet duke përdorur veti të forta anti-inflamator të disa bimëve:Paketa përdorur rodhe. Për gjethet e tyre të implementimit të rodhe larë dhe ekzistuar me një thikë, pastaj thjesht të lidhura me vendet e prekura gjatë natës.
Fërkim i lë thupër. Për përgatitjen e saj tre-litër jar mbushur me gjethe thupër, pour vajra misri, e cila është vendosur në vlerë prej 1 litër. Kapak najloni Banka e mbyllur fort dhe të hiqen në një vend të errët, të tilla si kabinete brenda. Rezultuar Infuzion duhet të rubbed në prapa disa herë në ditë.

Compress e hudhër integruar. Për të bërë një vë llapë nevojë për 300 gram mish i grirë hudhër, shtoni 150 g të alkoolit dhe të insistojnë për 10 ditë në një vend të errët. Rezultuar slurry për të vrarë zonë hernie, të përfundojë film përfundojë leckë të ngrohtë dhe për të mbajtur 40-60 minuta. Kryen një ditë. Në gjendje të mirë të sistemit kardiovaskular compress i tillë mund të jetë alternuar me banjot terpentinë.Shumica e këtyre trajtimeve synon lehtësimin inflamacion në zonën Schmorl herniation, të përmirësojë rrjedhjen e gjakut në zonat e pacientit dhe ushqimin e tij.


Ky efekt mund të arrihet pa shumë vështirësi. Por trajtimi i sëmundjes është konsideruar e pamundur pa fizioterapisti.

Gjimnastikës dhe ushtrim?


Të bësh ushtrime për të krijuar një hapësirë ​​të guximshëm dhe forcimin e muskujve e saj maksimal dhe për të arritur zgjerimin mezhdyskovoho, duke përmirësuar lëvizshmërinë dëmtohet e shpinë.
Catching trajtim hernie Schmorl duke përdorur ushtrime terapeutike duhet të përfshijnë ushtrime të barkut, zhvillimin e drejtpërdrejta të forcuar muskujt mbrapa dhe muskujt gluteal.

Shmangni lëvizjet, në të cilën shpinë është shtrembëruar tepër, ju keni nevojë për të eliminuar plotësisht ushtrimin "ndryshohet shpesh".
Krejtësisht të përjashtuara si gjimnastikë, duke kërcyer formësimin.
Ushtrime themelore që janë të rekomanduara për këtë lloj të hernia vertebral, si më poshtë:Në pozicion ulur për të kryer shtangë dore mahi në dorë.
Fillimisht i shtrirë në shpinë të kryer heqjen e trupit rekomanduar 2 - grupe të 10 repetitions.
Kryen pull-ups.
Një përzgjedhje më të saktë të ushtrimeve mund të japin terapi specialist fizike.

Ajo do të japë rekomandimet e nevojshme për kohëzgjatjen e zbatimit të tyre.
Të jetë i sigurt për të koordinuar me mjekun tuaj llojin dhe sasinë e ngarkesave të lejueshme.
Shumë i dobishëm në këtë gjendje udhëtim, gjatë të cilit ngarkesa e rruaza është larguar dhe për të forcuar muskujt e mbrapa.
Mos për të notuar në periudhën e procedurave të aplikimit ose fasha ngrohjes.
Në shtëpi, ju gjithashtu mund të mbani shpinë fiziologjike që ndodh nën peshën e trupit të vet.

Të arritur këtë duke ngritur fundin koka e shtratit me 10-15 cm.

Çfarë osteokondroza vaj i qafës së mitrës ndihmon më mirë? Lexoni artikullin tonë.
Pse ka tërhequr mbrapa dhimbje? Gjeni këtu.
Cilat ushtrime në osteokondroza e shpinë lumbosacral janë më të efektshme? Përgjigje këtu.

E cila dietë është treguar për hernie Schmorl? ?


Në trajtimin e hernie Schmorl në shtëpi duhet t'i jepet rolin e veçantë dhe ushqimin e duhur.
Pacientët që vuajnë nga sëmundjet e shtyllës kurrizore, zakonisht kanë një peshë më të lartë dhe një mënyrë jetese i ulur, kontribuon për të rritur më tej atë.

Lufta për humbje peshe është objektivi kryesor në zgjedhjen e ushqimit në pacientët me hernie Schmorl.
Përveç kësaj. pothuajse të gjithë pacientët mungesa e elementeve gjurmë, minerale dhe vitamina. Prandaj, vetëm një dietë nuk e zgjidh problemin.
Futje e plotë të mineraleve dhe vitaminave duhet të vazhdojnë.

Parimet bazë që duhet të ndiqen në përzgjedhjen e ushqimit, janë si më poshtë:Uljen e peshës të tepërt, e cila zvogëlon ngarkesën në shpinë;

Një dietë e ekuilibruar të shëndetshme që përmban nevojshme për sasinë e eshtrave të elementeve gjurmë dhe vitamina;
Opozita në akumulimin e toksina në trup;
Mundje me humbjen e kalciumit;
Përjashtimi i alkoolit dhe duhanit.Kështu, një dietë special në trajtimin e hernie Schmorl është e nevojshme.
Ajo merr vetëm disa hapa për korrigjimin e të ushqyerit në mënyrë që të përmirësojnë shëndetin e kockave, të heqin qafe e peshë të tepërt dhe për të përmirësuar tërë trupin.
Është e njohur se shëndeti i kockave varet nga shumë elemente. Mungesa e njërit prej tyre ndikon të mësuar më shumë.

Midis tyre vendin e parë është kalcium, por jo më pak e rëndësishme magnez, fosfor, zink.
Mangësi magnez, për shembull, të çon në faktin se kalciumit fillon të grumbulluar sa kripërave në organe të ndryshme. Dhe fosfor tepërt është faji që kalciumi formon komponimet pazgjidhshëm.

Prandaj, në mënyrë që të zbatohen parimet e mësipërme duhet të:Ulja enët kalori përdoren për reduktimin e përmbajtjes karbohidrateve në to;
Preferojnë gjithmonë kur kjo të jetë e mundur fruta të freskëta dhe perime, dhe bimëve, të cilat përmbajnë një sasi të mjaftueshme të elementeve thelbësore gjurmë;

Bukë duhet të konsumohen nga miell gruri dhe makarona duhet të zgjidhet nga grurit durum;
Përdorni viçi ligët, pule mish të bardhë dhe Turqia, vidyazykavshys e mish yndyrore;
Kufizojnë konsumin e yndyrore dhe skuqur ushqime;
Gjithmonë kanë një djathë vakt apo dietë qumësht, e cila është burimi kryesor i kalciumit;
Rregullisht hani ushqime që përmbajnë vitamina A, D, K, e cila përmirëson absorbimin e kalciumit. Këto përfshijnë yolks vezë, peshk deti, vaj gjalpë;

Të marrë masa për të parandaluar humbjen e kalciumit. Për të përjashtuar përdorimin e kafe, pije të gazuara dhe alkoolit të cilat kontribuojnë në lirimin e zgjeruar e këtij elementi të vlefshme nga trupi;
Nuk është pak, por shpesh, 4-5 herë në ditë;
Gjueti mënyrë të pijshëm, i cili është në përdorim të përditshëm 2 litra ujë të pastër.Dietë të plotë, por të moderuar, të pasura me elementet gjurmë dhe vitamina të ndihmojë në uljen e ngarkesës në shpinë, forcimin e kockave dhe për të parandaluar sëmundjet serioze, e cila është një shenjë paralajmëruese e hernie Schmorl.


Kështu, hernie Schmorl, përfaqëson një sërë ndryshimeve degjenerative në disqe intervertebral trajtohet me sukses metoda popullore.
Kjo merr në fazën llogari të procesit, një mënyrë e jetës së pacientit, në masën e veprimtarisë së tij karakteristike fizike.
Trajtimi kombëtare të qëndrueshme dhe i qëllimshëm për këtë gjendje do të parandaluar probleme më tej më serioze me shpinë.

Video: ushqyerit në sëmundjet e shpinë