Trajtimi i nervit shiatik - bletët, hithrat, rodhe, hudhër, komploti


Aktualisht dhimbje të nervit shiatik është një sëmundje e zakonshme që prek shumicën e popullsisë më të vjetër se 40 vjet.


Radiculitis karakterizuar nga lezione e rrënjët nervore që janë të vendosura në të palcës kurrizore, duke rezultuar në një pacient që ka një dhimbje të theksuar në pjesën e prapme.


Trajtimi i nervit shiatik mund të bëhet i drogës, por shumë pacientë të përdorë metodat e testuara të mjekësisë tradicionale, përmes të cilit arrin të shpëtoj të sëmundjes herë dhe për të gjithë.


Përmbajtje
Praktikat më të mira
Trajtimi i shpinë qafës së mitrës
Trajtimi i torakale
Përmirësimi mesitPraktikat më të mira?


Paraardhësit tanë mësuar shëruar nga një sëmundje serioze të tilla si dhimbje të nervit shiatik.


Vërtetuar se ndikimi i elementeve natyrore të mjedisit në gjendje për të zbutur rrënjët inatosur dhe në mënyrë të konsiderueshme në lehtësimin e dhimbjeve. Prandaj, ilaçet tradicionale janë më efektive në luftën për një shpinë të shëndetshme.


Le të shohim se çfarë teknika mund të zbatohet për llojet e ndryshme të nervit shiatik.


Trajtimi i shpinë qafës së mitrës?


Radiculitis cervikale është lokalizuar në pjesën e sipërme të ulët ose të qafës dhe karakterizohet nga dhimbje intensiv në pjesën e prekur.Përballen me këtë lloj të nervit shiatik mund të ilaçeve lehtë tradicionale të paraqitura më poshtë.


Vajguri


Ky lëng shfaqet në shumë receta të shëruar sëmundjen e fondeve.


Pra, për të lehtësuar dhimbjen që është ndjerë gjatë sëmundjes akute, ju do të duhet petë apo një qese plastike, një gotë kripë dhe vajguri.


Në petë pour kripë shkatërroj atë për të edhe nga shtresë uniforme.


E pra derdh vajguri kripë dhe të vënë një qese plastike me përzierje në zonën e prekur, pra pjesën e sipërme apo të poshtme të qafës.Një përzierje e vajgurit dhe rrepkë zi


Gjithashtu trajtuar shpinë dhimbje të nervit shiatik i qafës së mitrës mund të jetë e rrepkë zi i njohur për ne dhe vajguri.


Ju do të duhet një rrepkë të vogël, vajguri, disa pods kuqe piper dhe kuart.


Rrepkë duhet hekura në rende gjobë, prerë shirita piper dhe të vënë gjithçka në bankë, atëherë përmbajtja duhet të derdh vajguri në krye.


Le të qëndrojë lëngshme për tri ditë në një vend të errët dhe të ftohtë - një javë do të thotë është gati për përdorim.


Në sulmeve dhimbje duhet të fshij zonën e prekur me tretësirë. Ju gjithashtu mund të aplikoni një leckë ngjyhet në tretësirë ​​në zonën e prekur, dhe të qëndrojë në këtë pozicion për 10-15 minuta.


Kështu, ushqyesve do të më ndikojë në fokusin e nervit shiatik arsimit, dhe zbutur rrënjët inatosur nervore.Vezë trajtim


Metodat e trajtimit të vezës i qafës së mitrës dhimbje të nervit shiatik gjithnjë fituar popullaritet.


Më efektive është konsideruar recetë e mëposhtme për të cilën keni nevojë për një vezë dhe një pintë e uthull.


Pushim vezë në një gotë dhe plotëso atë me uthull. Le përzierje të qëndrojë për tre ditë, pas të cilit mund të përdoren.


Fshij zonën e prekur me qafë tretësirë, pas duke shtuar dy teaspoons e saj e vajit të lulediellit.Strukturat në bazë të terpentinë


Në shpinë qafës së mitrës radiculitis dhe përzierjet ndihmë bazuar në terpentinë.


Terpentinë duhet të fshij lëkurën e qafës në kohën që arrin skuqje. Pas kësaj, ju duhet të plotësoni në garzë pesë lugë maja dhe të bëjë atë. Marley me maja e nevojshme për të vënë në dhimbje të nervit shiatik zjarri, dhe të lënë atë të gënjyer rreth gjysmë ore.


Nëse gjatë procedurës ndjeva një ndjesi të fortë djegie dhe skuqje ndodh, seanca duhet të ndalet.


Përsëriteni me terpentinë dhe maja aq kohë sa dhimbje qafe nuk do të ndalet.Vaj me mjaltë


Siç e dini, receta mjaltë botuar në shumë mjekësi alternative. Mjalti mund të eliminojnë sukses simptomat e dhimbje të nervit shiatik dhe plotësisht të kuruar këtë sëmundje.


Përgatitja e krem ​​bazuar në mjaltë nuk është e vështirë, është e mundur për të menaxhuar materiale skrap.


Përzierje është përgatitur bazuar në proporcionin e mjaltë të lëngshme dhe vaj perimesh 1: 1. Llokoçis përzierje përgatitur prej 30% tretësirë ​​të alkoolit të Propolisi për të marrë një konsistencë homogjene.


Rregullisht aplikoni këtë vaj të parfumuar, dhe qitjes hequr qafe dhimbje në qafë - krem ​​me mjaltë është në gjendje të ofrojë sëmundjes zjarri të njëjtin efekt si medikamente.Vaj me baldosa yndyrë


Badger yndyrë është një mënyrë e njohur për të eliminuar dhimbje të nervit shiatik qafës së mitrës.


Për të përgatitur melhemin shërimit nga kjo sëmundje ju duhet 300 gram miell thekre dhe tri lugë yndyrë baldosa. Zë miell me ndihmën e badger yndyrë, dhe shpifjeve përzierje në sëmundjen e qelizave.


Pas gjysmë ore vaj duhet të shpëlaj me ujë të ngrohtë. Kjo metodë jo vetëm që do të ndihmojë të hequr qafe dhimbje, por hiqni sëmundjen vatër.Recetave e mësipërme janë disa nga mënyrat më efektive për të hequr qafe shpinë ishias qafës së mitrës.


Çfarë mund të jetë shkaktuar dhimbje të ngrirë në qafë? Përgjigja ju do të gjeni në artikullin tonë.

Pse ka jostabiliteti i rruaza mesit? Lexoni këtu.

Trajtimi i torakale?


Shpinë kraharorit ekspozuar më rrallë për sëmundje të tilla si dhimbje të nervit shiatik.


Le të konsiderojmë mënyra themelore për të hequr shpinë nervit shiatik kraharorit duke përdorur mjekësi tradicionale.Bankat Trajtimi


Në shtëpi, ju mund të kryejë procedurat me bankat.


Është thënë se është e nevojshme për të blerë kavanoza të veçanta mjekësore, të cilat janë të dizajnuara për të adresuar shpinë të ndryshme dhimbje.


Vendos kavanoza në rajonin e kraharorit duhet të jetë direkt në pikat e lënduar, dmth fokusin e inflamacionit në rrënjët nervore.


Efekti vakum është marrë nga manipulimin e bankave më të lehtësuar dhimbjen dhe të qetësojë nervat inatosur.Trajtimi hithër


Trajtimi i ishias acaroj shpesh është praktikë e zakonshme në mjekësi alternative.


Për më tepër, procedurat hithrat kryhen mundësisht në dush. Gjoks steamed lëkurë në dush përkryer të përshtatshme për ndikimin kurativ të substancave të përfshira në nettles.


Merrni një fshesë në banjë me hithër dhe pohlopыvayte ato steamed lëkurën kraharorit.


Kjo do të lehtësonte shumë dhimbje, sepse hithër ka efekt anti-inflamator.


Dhe kjo ishte inflamacion i rrënjëve nervore është shkaku i dhimbje të nervit shiatik, sepse banjot terapi hithrat - një mënyrë me të vërtetë të efektshme për lehtësimin e dhimbjeve.Trajtimi i kripur


Radiculitis gjithashtu trajtojnë kripë.


Ka shumë receta për mënyrën se si për të kuruar këtë sëmundje kripë, ndajnë një nga mënyrat më efektive.


Hidh kripë kilogram litër ujë mineral pastruar, shtoni përzierje dy teaspoons e mustardë. Vendos përzierje në ngrohje të ulët dhe kuzhinier atë deri qëndrueshmëri të qetë, pa gunga. Pastaj Përhapjen melhemin rezulton në dhimbje të nervit shiatik zjarri, dmth sakta zemrat e departamentit, vendin dhe të mbuluar me fletë metalike plastike.


Gënjeshtër kështu që për gjysmë ore, pastaj pije me ujë të ngrohtë përzierje mbetet.Lë Trajtimi rrikë


Metodë praktikohet gjerësisht e trajtimit të lë dhimbje të nervit shiatik rrikë, ajo shkon në lojë të freskët dhe e lë larë tërësisht.


Vënë ato në zonën e prekur, dhe nuk duhet të jetë i pangopur, le gjethet e shtresës rrikë është mjaft i trashë. Atëherë të mbuluar me një jorgan pambuku të ngrohtë dhe kështu qëndrojnë rreth 40 minuta.


Ndoshta ju ndiheni pas seancës, si dhimbja e ulën dhe pushon të jetë në mënyrë intensive.


Por për të arritur rezultatet më të mira dhe për të hequr dhimbjen për një kohë të gjatë, është e rekomandueshme pas një seancë me gjethe rrikë përhapur vend i lënduar ndonjë vaj nga sëmundje - ajo mund të gatuaj vetë, dhe për të blerë në çdo farmaci.Tretësirë ​​Mushroom


Tretësirë ​​Mushroom mund me sukses të kuruar nervit shiatik kraharorit.


Për përgatitjen e infusions keni nevojë për disa të vogla fluturojnë agaric kërpudha. Ata duhet të lahen në tërësi, atëherë prerë kapele kërpudha.


Infuzion do të përgatitet direkt nga kapele, kështu që ata duhet t'i nënshtrohen zasushyvanyyu.


Vetëm të lënë kapak fluturojnë agaric disa ditë në një vend të errët dhe të ftohtë. Atëherë ata duhet të imët pres dhe pour vodka fortë. Kjo vodka duhet të veprojë në kërpudha rreth 1 centimetër.


Dërgo përzierje të qëndrojë për 14 ditë, pastaj fshij atë në zonën e prekur në shenjën e parë të dhimbjes.Hudhër


Terapia e ishias hudhër shkëlqyer ndihmon për të hequr qafe të sëmundjes.


Për të krijuar krem ​​hudhër nga dhimbje të nervit shiatik marrë gjashtë kokat e mëdha të hudhër. Hidh një litër ujë të pastruar, të vënë hudhër në zjarr. Sjellë atë në një çiban dhe vlim hudhër për rreth një minutë.


Pastaj hiqni kokat hudhër nga uji. Hudhër zbutur duhet të sillen në kashopodibnoho shtetit.


Për këtë qëllim, duhet të grimcuar në një mortajë. Sigurohuni që të merrni një qëndrueshmëri të butë, pa gunga dhe vulat.


Ky vend përgjatë këtij vaji përbërë dy herë në peshqir pambuku. Duke vënë këtë për të compress pikë dhimbje, të mbuluar me një batanije të ngrohtë dhe të qëndrojnë më shumë rreth një orë.Mustaqe Artë


Nëse ju doni për të jo vetëm të hequr dhimbjen e radiculitis torakale, por të shpëtoj të sëmundjes, ju duhet të përdorni të trajtimit me mustaqe artë.


Me këtë fabrikë prodhohet tretësirë ​​me bazë alkooli. Për gatim pres lë dhe rrjedh e mustaqe të artë, ata vënë në një kavanoz dhe pour vodka, në mënyrë që plotësisht të mbuluar gjethet e bimëve. Dërgo përzierje mbush për dy javë në një vend të errët dhe të ftohtë.


Pastaj tendosje infuzion dhe fshij atë si paraqitjen e dhimbjes.Përdoreni këtë metodë e mjekësisë tradicionale, dhe shpëtoj ishias torakale një herë dhe për të gjithë!


Mesit përmirësim?


Në vijim janë metodat më efektive të mjekësisë alternative për të trajtuar nervit shiatik mesit shpinë.


Apitherapy


Trajtimi i bletëve nervit shiatik janë mënyra më e pazakontë dhe ekstreme për të hequr qafe dhimbje në rajonin e mesit.


Fakti se bletët djeg vendin e lënduar qëndron bee helm, i cili në mënyrë efektive eliminon dhimbje.


Por në këtë moment nuk është e rekomanduar për të eksperimentuar me metoda të tilla që ka shumë alternativa të denjë, të tilla si ointments nga dhimbje të nervit shiatik në bazë të helmit bee.Trajtimi rodhe


Trajtimi i ishias rodhe është një nga mjetet më efektive të eliminuar sëmundjen.


Me tretësirë ​​rodhe bërë nga alkooli.


Për përgatitjen gjethet e saj rodhe duhet të lahen tërësisht, grimcuar dhe të vënë në një kavanoz, pastaj plotësoni ato me vodka. Le të qëndrojë për një javë, pastaj tendosje përmes infuzion garzë.


Dyqan tretësirë ​​në një vend të freskët dhe të fshij prapa saj në shenjën e parë të dhimbjes akute.Bankat Trajtimi


Siç u përmend më lart, dhimbje të nervit shiatik është banka e shërueshme.


Ju mund të blej bankave të veçanta për trajtimin e mesit dhimbje të nervit shiatik në çdo dyqan të drogës.


Ata duhet të aplikoni direkt në zonat e nxehta, dhe për të mbajtur trupin tuaj në një orë e gjysmë.


Pas bankave sëmundje seancës trajtim ju do të ndjeni lehtësim i madh dhe lehtësim dhimbje.Mustardë


Lumtur të veçantë, ju lehtë mund të hiqni simptomat e mesit dhimbje të nervit shiatik.


Për ta bërë këtë, ju duhet së pari të përgatisë një zgjidhje për Llaçe mustardë.


Në gjysmë litër ujë, shtoni një tabletë të drogës të "furatsillina." Vënë ujin në zjarr dhe vlim për aq kohë sa tabletë është shpërbërë plotësisht. Pastaj, shtoni tri lugë lëng për mjaltë të lëngshme. Kujdes llokoçis atë në zgjidhjen e mustardë dip, dhe atyre të bashkëngjitni mbrapa.


Procedura duhet të zgjasë të paktën gjysmë ore.


Terapi Sa efektive manual në osteokondroza? Find out në artikullin tonë.

A është e mundur që të përdorin aplikues Kuznetsova gjatë shtatzënisë? Lexoni këtu.


Cilat janë shenjat e sëmundjes qafës së mitrës degjenerative disk? Përgjigja mund të gjendet këtu.

Badyaha dhe kamfor


Badyahoy dhe kamfor mund të jetë një kohë të gjatë për të hequr qafe dhimbje prapa të shkaktuara nga dhimbje të nervit shiatik.


Pluhur tre teaspoons badyahy duhet të jenë të përzier me të njëjtën sasi të kamfuri. Shto përzierje në një pintë gjalpë. Vendos zgjidhje në zjarr, të sjellë një çiban, pastaj hiqni nga të nxehtit të jetë e mundur.


Rezultuar të lëngshme mund të përdoret si rastirku e nervit shiatik, dhe të bëjë atë fasha natën.


Foto: kamfuri (majtas) dhe badyaha (djathtas)


Compress i lë lakër


Terapia e dhimbje të nervit shiatik mesit lakër është një praktikë e zakonshme.


Recetë efektive mund të jenë të përgatitur me ndihmën e lë mjaltë, uthull, dhe lakër. Një lugë gjelle mjaltë të lëngshme, përzierje me të njëjtën sasi e uthull.


Përzierje rezultuar ishte vënë në fletë lakër të cilat duhet të bashkangjitur në bel. Ne fund te 20 minutave mbetet përzierje shpëlarje me ujë të ngrohtë.Terapia vajra esenciale


Vajrave esenciale të ndryshme mund të qetësuar dhimbje prapa.


Për këtë qëllim, çdo lloj i vajit të ngrohtë dhe 10-15 pika e fërkim në sipërfaqen e pasme, direkt në pikën e dhimbjes. Për trajtimin e nervit shiatik rekomandoj duke përdorur vajra koryandrove bredh dhe thelbësore, pasi ata kanë një veti të vërtetë shëruese në bel.


Duke përdorur të dhëna nga receta e mjekësisë tradicionale në luftën për nyje të shëndetshme, ju nuk duhet të mbështetet në trajtime të diskutueshme të nervit shiatik, si konspiracion apo Urinotherapy nga dhimbje të nervit shiatik.Këto metoda janë të sigurta për shëndetin e njeriut, përveç kësaj, ata në mënyrë efektive privojnë pacientin e sëmundjes.


Video: Trajtimi i nervit shiatik