Trajtimi i spondylolisthesis - pa kirurgji, mjetet juridike popullore, kirurgjikale, mjekësore


Aktualisht, njerëzit më moderne çojnë jeteses joaktive, duke rezultuar mjaft shpesh shohim sëmundje të tilla si spondylolisthesis.
Quajtur zhvendosje spondylolisthesis i rruaza në shpinë krahasuar me njëri tjetrin.
Kjo sëmundje shkakton shumë ndjenja të pakëndshme të pacientit dhe të pengon për të jetuar një jetë të plotë. Prandaj, ju duhet të trajtojnë spondylolisthesis sa më shpejt të jetë e mundur për të shmangur komplikime të rënda.
Përmbajtje

Çfarë lloje të trajtimit mund të shfaqet në varësi të sëmundjes?


Terapi konservative
Trajtimi kirurgjikÇfarë lloje të trajtimit mund të tregohet në varësi nga shkalla e sëmundjes? ?


Mjekët janë dy lloje të trajtimit efektiv të spondylolisthesis: konservative dhe operative.
Mjafton të themi se secili prej këtyre trajtimeve jep rezultate të caktuara vetëm në një fazë të veçantë të sëmundjes.

Terapi konservative?


Terapi konservative në fazat e hershme të sëmundjes është quajtur për të rivendosur rruaza normale vendndodhjen nga optimizuar burimet e brendshme të trupit të energjisë.


Gjithkush e di se terapi konservative është e bazuar në metodat e butë e trajtimit të sëmundjeve, të tilla si:fizioterapi;
masazh;
futje e drogës;
Perdorimi i trajtimet e tjera.Megjithatë, ky lloj trajtimi në mënyrë efektive eliminon simptomat dhimbje të spondylolisthesis vetëm në fazat e hershme të sëmundjes, pra në 1 dhe 2 faza.
Më tej, në qoftë se pacienti nuk apelohet në kohë te mjeku për të marrë një kujdes me cilësi të lartë mjekësore, sëmundja mund të përparojë. Në raste të avancuara të spondylolisthesis duhet të mbështetet në kirurgji.

Kështu, terapi mund të japin disa rezultate pozitive në qoftë se pacienti nuk është dëmtuar mbaresa nervore dhe rrënjët nervore.

Mjekim


Siç e dini, spondylolisthesis shpesh shoqërohet me dhimbje të theksuar.
Trajtim të drogës ka për qëllim të reduktimin lehtësim dhimbje duke ulur xhepat e sëmundjeve dhe vrull e muskujve mbrapa. Ai përdor injeksione dhe qetësues, ju lutem.
Kështu, gjatë sulmeve dhimbje të lehta, të cilat shpesh manifestohet në fazat e hershme të sëmundjes, ajo është e rekomanduar për të marrë analgesics dhe drogë nonsteroidal anti-inflamator.

Ndër analgesics janë ilaçe në vijim si "Acetaminophen" dhe "Tylenol", "Ibuprofen" zakonshme "aspirina".
Por vlen të theksohet se këto barna nuk janë të fuqishëm.
Trupi i njeriut shpejt merr përdoret për substancat e përfshira në analgesics dhe masë nonsteroidal, kështu që ata shumë shpejt të pushojë në një farë mënyre të ndikuar trupin.
Ndërkohë, painkillers dhënave thirrur për të qetësuar zjarrin e sëmundjes, duke zvogëluar dhimbje. Prandaj, nuk duhet të keqpërdoret painkillers me shpresën se dhimbja së shpejti do të zhduket krejt.

Në fazat e mëvonshme të spondylolisthesis përdorur droga të forta që mund të merren në mënyrë rigoroze në recetë.

Ju mund të identifikojë këto medikamente të fuqishëm:Mjekësi Neyropatycheskye. Projektuar për të reduktuar dhimbjen e zhurma nervore. Në këtë rast nuk ka dhimbje akute për shkak se nervat janë të prekur, i cili varet nga kontrolli i dhimbjes. Mjekët rekomandojnë përdorimin e drogës fuqishëm që mund të lehtësojë dhimbjen të tillë. Këto janë droga të tilla si "Lyrics" dhe "Neyrontyn."
Relaxants muskujve. Ata janë përdorur për lehtësimin e vrull muskujve. Fakti që rruaza zhurma mbrapa muskujt shpesh ulur, për shkak të asaj që ata janë në tension të vazhdueshëm. Kjo shpejt bën vetë ndjerë në formën e dhimbjes të vazhdueshëm. Relaxants muskujve të ndihmojë për të zvogëluar lartë korse muskulare ton.

Opyodы. Kjo substancë, e cila i përket grupit të barnave. Ato janë të përshkruara zakonisht vetëm në raste ekstreme, në fazat e fundit spondylolystoza. Për opioids përfshijnë morfinë dhe codeine. Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se këto barna mund të merren në mënyrë rigoroze në recetë.
Gjithashtu, për të eliminuar efektin e dhimbjes kryer trajtimin lokal, dmth injeksione injektuar direkt në muskujt e mbrapa - është injeksion efektive e barnave steroide të tilla si kortizon, dhe të tjerët.
Krahasuar me drogë për përdorim oral, injeksion të japë rezultate më të qëndrueshme, si substancat e përfshira në injeksione steroide janë futur direkt në qendër të sëmundjes dhe të ndaluar atë. Efekti i injeksioneve ndodh shpejt dhe zgjat për aq kohë sa të jetë e mundur.

Është thënë se trajtimi i drogës ka për qëllim vetëm të eliminuar dhimbjen, por ajo nuk mund të shpëtoj nga spondylolisthesis.
Cilat janë simptomat e një nervore hequr në fytyrë në rajonin e qafës së mitrës? Find out në artikullin tonë.
Çfarë spondylarthritis? Lexoni këtu.

Chiropractic


Shumë njerëz janë të interesuar në atë që Chiropractic.
Këto terma janë një grup i teknikave që merr një dorë të ekspertëve. Terapia Manual synon shpesh në rehabilitimin e shpinë dhe nyje.

Kjo metodë është një nga mënyrat më efektive për të hequr qafe e spondylolisthesis duke përdorur metodat e trajtimit konservative.
Ky është një shpjegim i thjeshtë: kur një seancë është reposition rruaza zhvendosur në vendin e duhur, sepse pas një kurs të pacientit terapi manuale shpesh ndjehet shumë më mirë si rruaza përsëri në vend.

Por, përmirësimin e shëndetit të pacientit varet nga shumë faktorë, të tilla si prania e inflamacionit, mosha e pacientit, shkalla e spondylolisthesis.

Një kriter i rëndësishëm për përmirësimin e përvojës pacientit dhe është një specialist leximit që do të kryejë seancën.
Sepse shpinë dhe rruaza mjaft e brishtë, kështu që çdo lëvizje i pakujdesshëm mund të ketë pasoja serioze.
Seanca Manuali terapi zhvillohet në kushtet më të rehatshme për pacientin.

Po, ju do të kërkohet për t'u ulur në divan. Terapist do të masazh shpinën, duke prodhuar reposition fragmente.

Video: Çfarë është Chiropractic?Mjetet juridike popullore


Ajo duhet të thuhet se spondylolisthesis të vërtetë të ndihmojë në metodat e mjekësisë tradicionale, si paraardhësit tanë e dinin se natyra - është mjeku më i mirë që mund të shërojë të gjitha sëmundjet.
Po, është e mundur të ndikojë në disa bimëve në zonën e prekur për të hequr dhimbjen që në mënyrë të pashmangshme të ndodhë me progresion të sëmundjes.
Pacientët me spondylolisthesis vuri në dukje se pas aplikimit në lidhje me zonat e dhimbshme të trupit kompresa të mbarsur me infuzion të caktuara bimëve, shëndetësore është përmirësuar në mënyrë të konsiderueshme - zhduken dhimbje, spondylolisthesis vazhdimisht ndjek pacientin.


Recipes:
Numri 1
Të compress keni nevojë për një copë të pastër pëlhurë garzë, 100 gram mjaltë, 150 gram vodka dhe 50 gram lëng aloe vera.
Nga përbërësit e mësipërme e nevojshme për të krijuar një zgjidhje që duhet të mbush për tri ditë.
Pastaj merr një copë leckë garzë dhe thith atë në një zgjidhje të drogës, bashkangjitni një kompresë për vendin e lënduar, atëherë ajo duhet të jetë i mbuluar me një peshqir për të arritur efektin maksimal.
Dhe një kompresë peshqir të mbyllura fort.


Numri 2
Gjithashtu metodë shumë e efektshme është fërkim zonën e pacientit tretësirë ​​e pasme.
Ju do të duhet 50 gram kamfuri dhe bimëve 5 gram mustardë.
Connect përbërësit së bashku.
Përzierje të aplikuar në këtë zonë fytit e prapme.

Trajtime të tjera pa kirurgji spondylolisthesis


Nuk është sekret që spondylolisthesis është realist shërohet pa kirurgji.
Kështu, trajnimi terapeutike fizike (gjimnastikë) në spondylolystoze jep rezultate të shkëlqyera.
Kompleksi ushtrime terapi fizike të krijuara bazuar në faktin se ajo shpesh spondylolystoze nervore jammed, pacienti ndjen një dhimbje të mprehtë, për shkak të asaj që muskujt mbrapa tensionuar.

Por të them se një grup universal i terapisë fizike, e cila është e pajisur për çdo pacient, nuk ekziston.
Kjo është për shkak se çdo pacienti ka simptoma të ndryshme, ashpërsia dhimbje ndryshon nga i butë për dhimbje të forta, dhe për këtë arsye kanë nevojë për të forcuar muskulare ndryshe.

Neurolog profesional duhet të bëjë individuale programin e trajnimit terapi fizike bazuar në simptomat e sëmundjes tuaj.
Një grup i ushtrimeve që kanë për qëllim forcimin muskujt e mbrapa, në masë të madhe të lehtësuar trajtimin e mëtejshëm të spondylolisthesis.

Video: si për të forcuar muskujt e mbrapa?Masazh


Spondylolisthesis trajtohet me sukses me një masazh të veçantë.
Si me terapi manuale, masazh gjatë sëmundjes ka për qëllim të reposition rruaza që janë zhvendosur.
Është thënë se kur bëhet si duhet, masazh, kjo metodë jep rezultate shumë të mira - c përdorur manipulimeve të thjeshta duart mjeku do të rivendosë rruaza normale pozicion.

Masazh është kryer duke përdorur lëvizje rrethore.
Në porositë specializuara mbrapa tuaj, por, megjithatë, lëvizjet e mira që ai është në gjendje të rifillojë rruaza normale vendndodhjen.

Gjatë seancës, ju nuk mund të bëjë ndonjë lëvizje të papritur, përndryshe ekziston rreziku i dëmtimit të shtyllës kurrizore.
Masazh me spondylolisthesis nuk mund të kryhet në një fazë të rritur të sëmundjes, dhe prania e inflamacionit në nyjet e shpinë.
Relaksimi është parakushti kryesor për kryerjen efikase dhe efektive të masazh, ose të mbeten të tendosura mbrapa muskujt, duke çuar në dhimbje të mëtejshme.

Në relaksimit normale do të përmirësojë muskujt dhe përballen me probleme neurologjike të tilla si dëmtimit rrënjë nervore, nervore pinching, dhe të tjerët.

Trajtimi kirurgjik?


Në fazën e fundit të sëmundjes shërim Sigurisht spondylolisthesis është e mundur vetëm me anë të operacionit.
Varësisht nga faktorët që çuan në sëmundje, problemi i trajtimit kirurgjik të spondylolisthesis është i ndarë në dy kategori:ortopedike;
Neurosurgjikale.Në rastin e parë, trajtimi është për qëllim korrigjimin pozicionin e rruaza.
Terapi Neurosurgjikale projektuar për të zgjidhur problemet me mbaresa nervore të shtyllës kurrizore, sepse shpesh dhimbje është shkaktuar kur spondylolystoze vuaj rrënjët nervore.


Mjeku duhet të marrë një vendim përfundimtar për të cilën metodë trajtimi është e drejtë për ju, vetëm pas ekzaminimeve të nevojshme.
Kështu, cilësia e diagnozës varet nga efektiviteti i masave të ardhmen terapeutike - diagnozën e saktë dhe shkalla e spondylolisthesis është çelësi për të filluar trajtimin në kohë dhe kompetent që synon rivendosjen e shëndetit të shpinë.
Trajtimi është bërë obligim vetëm pas përcaktimit në fazën e sëmundjes.
Diagnoza fillon me konsultime spondylolisthesis neurolog, ajo duhet të jetë:
MRIs e shpinë;
electromyography;
Teste të tjera laboratorike, qëllimi i së cilës varet nga gjendjes shëndetësore të pacientit.
Për peratsyyu me spondylolisthesis kryer në tri raste:

Nëse metodat e trajtimit konservatorë të ketë ndonjë efekt;
Në këtë rast, në qoftë se sëmundja po ecën me shpejtësi të madhe;
Nëse pacienti nuk i drejtohet për ndihmë mjekësore në kohën e duhur, dhe spondylolisthesis është në fazën e fundit të zhvillimit.Kirurgji privat për spondylolisthesis është bashkim - lidhjes smestyvshyhsya dy rruaza.

Bashkim i rruaza është duke përdorur vida të veçanta të cilat rregulluar rruaza në pozitë.
Ky operacion nuk është konsideruar e vështirë për të mjekësisë moderne, siç është tani të gjitha uyazyka për suksesin e këtij lloj veprimi.
Si fiksim elementeve të përdorura bulonave të importit, të cilat janë rruaza cilësore zroschuyut dhe nuk japin ata prapa ndryshim.

Me vida duhura fiksim pacienti të veçantë së shpejti ndjen lehtësim dhe të shpëtoj nga dhimbje akute sepse rruaza do pozicioni normal.

Fiksimi i besueshëm i rruaza lejon pacientit për të udhëhequr një jetë normale pas operacionit dhe nuk shqetësohen për ndodhitë e mundshme nga dhimbje.
Gjithashtu shpesh kryhet operacioni në rast të anomalive neurologjike në shpinë - për të rivendosur shëndetin e strukturave nervore shpinë gjatë një operacioni kryhet prerje shtesë përmes të cilit mjekët nuk mund të rivendosur pozitën origjinale të nervore.
Vuajnë Arthrosis të përbashkët gju? Mëso se çfarë ushtron me gonarthrosis gju duhet të kryhet për të parandaluar përparimin e sëmundjes.

A është e mundur për të trajtuar dhimbjet në supet mjetet juridike popullore të përbashkët? Lexoni këtu.
Cili është drejtimi i lordosis mesit? Përgjigje këtu.

Periudha Features rehabilitimit


Gjithkush e di se periudha pas operacionit është gjithmonë e vështirë për pacientin.
Kjo është për shkak se operacioni - ajo është gjithmonë një stres për trupin, pas së cilës ajo është e vështirë për të shërohen.

Për të shpejt të kthehen në jetën normale pa dhimbje, ju duhet të përmbahen në mënyrë rigoroze të rregullave:Për herë të parë pas operacionit është e rekomanduar regjim shtrati. Para 5 ditë pas operacionit është e dëshirueshme që të mos rritet nga shtrati, ose mund të ri-ndryshim rruaza. Më vonë ata në mënyrë të vendosur të marrë rrënjë në strukturën e shtyllës kurrizore.

Merrni qetësues, ju lutem, të përshkruara nga mjeku. Ndërsa Rehabilitimi mund të ketë dhimbje - kjo është për shkak të faktit se rruaza përshtatur me pozicionin e ri për veten e tij. Presioni veçanërisht e rëndësishme për ta kryer vida. Prandaj, kur një dhimbje të butë në shpinë janë të këshilluar që të marrë qetësues, ju lutem, të tilla si analgesics dhe substancave anti-inflamator nonsteroidal.
Përmbahen nga aktiviteti të rëndë fizik. Kjo duhet të bëhet brenda gjashtë muajve pas operacionit. Çdo lëvizje pakujdesshëm mund të shkaktojë faljen e sëmundjes, e cila është shumë më tej të keqësojë gjendjen e shëndetit, si sëmundja do të përparojë më shumë.

Ditur të gjitha detajet e trajtimit të spondylolisthesis sukses mund të shpëtoj prej kësaj sëmundjeje.
Gjëja kryesore - koha për të parë një mjek dhe të fillojë sëmundje të menjëhershme të trajtimit.