Trajtim dhimbje të nervit shiatik në shtëpi - si dhe çfarë për të trajtuar, qirinj, rrip, dhimbje


Radiculopathy apo dhimbje të nervit shiatik mund të ndodhë në çdo pjesë të shtyllës kurrizore nga qafa deri në kryqe nga ndryshimet degjenerative në ligaments, disqe, joints, muskujt dhe fibrave nervore.


Shpesh dhimbje të nervit shiatik është rezultat i osteoarthritis, disqe intervertebral në të cilën elasticiteti humbur, duke shkaktuar një reduktim në distancë mes rruaza se fibrat spikes kohor osteophytes nervore, ose më mirë shpinën e tyre.


Në fushën e compression të rrënjëve nervore bëhet i përflakur, duke shkaktuar dhimbje të rënda - kjo është dhimbje të nervit shiatik.Sëmundja prek njerëzit e të gjitha moshave, burra dhe gra, atletët dhe njerëzit me punën e ulur, ata që punojnë në të ftohtë apo ndihet ngarkesën intensive apo të papritur në shpinë.


PërmbajtjeTabloja klinike
Si për të marrë një sulm të mprehtë?
Si për të trajtuar dhimbje të nervit shiatik në shtëpi?Fotografia klinike?


Ndonjëherë dhimbje të nervit shiatik është rezultat i një dëmtimi të rëndë, dhe nganjëherë - rezultat i një lëvizje të vështirë.


Shpesh sëmundja është kronike me acarimin periodike që mundojnë pacientin për tre javë.


Banorët e qyteteve të mëdha, me një rrjet të gjerë të institucioneve shëndetësore është më e mirë për të parë një mjek i cili do të përcaktojë masat e nevojshme diagnostike dhe terapeutike.Megjithatë sëmundje e fshehtë mund të sulmuar papritmas arrijë deri - në vend, në kopsht, në një fshat të largët.


Në situata të tilla, njohuri trajtimi zeroja e nervit shiatik mund të jetë thjesht i pazëvendësueshëm.


Si për të marrë një sulm të mprehtë? ?


Rëndim të mprehtë e ishias ose dhimbje mesi kronike primar është e dukshme në dhimbje të tillë që pacienti vështirë bëj dhe shpesh mezi merr në shtrat (me dhimbje prapa), ose nuk mund të kthehen qafën (në rrënjët e shkelja nervore në shpinë qafës së mitrës).


Në këtë rast, ju duhet të pranojnë pozitën mbështetur, mundësisht në një sipërfaqe të sheshtë të ngurta. Mjet anastezik me radiculitis marrë një numër të dy tableta.


Në zonën e prekur duhet të zbatohen ngrohjen ose vaj analgjezik.


Kjo mund të jetë i bazuar gjarpër vaj ose bee helm, fynalhon apo droga të ngjashme.Nëse ka, ju mund të rrinë piper ose patch anti-inflamator.


Në një vend të lënduar rubbed:

tretësirë ​​alkool e piper,
novokaina,
kloroetil,
Ant apo kamfor alkoolit.
Nëse ka painkillers në qirinj kabinetit mjekësi nga dhimbje të nervit shiatik, ndikimi i tyre mund të jetë më e shpejtë se efektet e pilula.


Doktor Konovalov SS këshillon marrë sjellje të tillë në shtrat, i cili vetë kontribuojnë për lehtësimin inflamacion dhe dhimbje në radiculitis mesit:

në pozicionin e shtrirë në shpinë me këmbët të nderura në nyjet e këmbës nuk është i lidhur me shtrat të mbjellë ato nën jastëk, këmbët varur relaksuar, kur vendoset nëpër një jastëk të vogël të butë;
shtrirë në barkun e tij me dy jastëkë, njëra prej të cilave, i ngurtë, është ulur nga kufiri më të ulët të brinjë, dhe e dyta - në krye të gjirit të mësipërm dalë ose nën kokë. Këmbët janë vendosur pak në gjunjë në sajë podlozhennomu kyçin e këmbës nyjeve rul, barku sags pak.

E fundit e sendit është i përshtatshëm për përzierja dhe fërkim vajra fasha dhe pastaj përpunohet në vend, pasi procedura është e ngulitur shall ose një shall leshi.


Duke ulur trajtim dhimbje mund të filluar duke përdorur mjetet juridike popullore.


Çfarë veprimi duhet chondroprotectors drogë? Find out në artikullin tonë.

Çfarë është sup tendonitis? Përgjigje këtu.

Si për të trajtuar dhimbje të nervit shiatik në shtëpi? ?


Në shtëpi, medikamente të përdorura, rripa prohrivalni dhe procedurave të bazuara në përdorimin e gatshme ointments ose ointments dhe grindings përgatitura sipas recetave të mjekësisë tradicionale.


Që toka është formuar hequr në fytyrë nervore rrënjë inflamacion, shtrohet pyetja: a është e mundur për të ngrohur zonat e përflakur? Radiculitis - një nga sëmundjet e pakta përfshijnë inflamacion, në të cilën të ngrohtë deri pas heqjes së sulme akute me medikamente, sjell lehtësim të rëndësishme dhe mund të përdoret metoda povikmy provuar.


Shpesh, duke folur për radiculitis, do të thotë dhimbje të nervit shiatik mesit.


Në të njëjtën kohë, trajtimi i qafës së mitrës dhimbje të nervit shiatik në shtëpi bërë metoda të ngjashme, të njëjtat ilaçe dhe ointments.


Mbi mjetet juridike popullore qafë tokë, të tilla si një përzierje e dy lugë copëtuar moçal i thatë dhe pesë lugë vaj luledielli, shumë të ngrohtë, por jo të valë.Përzierje është brewed në një gotë dhjetë orë, filtruar dhe rubbed në lëkurë të qafës dy herë në ditë.


Trajtimi zgjat pesë ditë.


Përgatitjet


Mundësisht i barnave janë ato të përshkruara nga mjeku.


Por nëse kjo nuk është e mundur, edhe, në qoftë se ka painkillers në shtëpi me efekt anti-inflamator:

ibuprofen;
ortofen;
DIKLOFENAK;
naproxen.Mund të përdoren si tableta dhe vajrave në formën e:

indometacin;
piraminal;
pirameyin;
phenylbutazone;
DIKLOFENAK.Vaj i mirë për trajtimin e nervit shiatik shumë mjekë besojnë fynalhon.Në shtëpi, të aplikojnë të gjitha që mund të lehtësojë dhimbjet shpejt dhe përgjithmonë: rastyrky, fasha, banja, gatuar në ointments shtëpi, TEAS dhe infuzione.


Zonë


Ajo do të jetë herë e mirë për të blerë nga dhimbje të nervit shiatik ose të bëjë atë në duart e tyre nga delet apo flokët qen.


Rrip mund të jetë i lidhur ose nga sweaters vjetra nga leshi, çizme apo ndonjë tjetër pjesë të prerë produkt rrjep për një orë në një shëllirë trashë, të thata dhe qep çamçakëz në mënyrë që brezi qëndron leshi banesë fort në pjesën e pasme.


Leshi i kripur fetches dhimbje që vjen pas një jave të veshin konstante.Në leshi bakrit janë shumë të mira.


Në shtëpi pa tela izolimin bakri plagë në bel për një javë.


Wire era më mirë në një T-shirt, dhe lidhur përfundojë në fund izolues kasetë për të shmangur lëndimit.Kuznetsov Aplikues


Aplikues (ypplykator) Kuznetsova është përdorur për të trajtuar dhimbjet kronike dhe akute mbrapa për disa dekada.


Kjo është një copë plastike ose pëlhurë me spikes plastike, të vendosura në një distancë prej 8 mm në mes të majave.


Të gjithë aplikues ka një gjatësi korrespondon me gjatësinë e shtyllës kurrizore nga 7 cervikale te sakrale fundit dhe gjerësi e barabartë me distancën ndërmjet blades supet.


Aplikues veprim të bazuar në ndikimin e maja të mprehta në pikat aktive të trupit, por për të thirrur këtë metodë trajtimi reflexology është e pamundur, pasi nuk ka ndikim në një pikë të këqyrjes.


Përkundrazi, efekti i tij mund të krahasohet me një masazh.Përdorimi i aplikues është i kundërindikuar në ato raste në të cilat masazh nuk është e rekomanduar:

me thrombophlebitis,
në prani të sëmundjeve të lëkurës,
në tumoret,
në sëmundjet infektive.Metoda varet mbi ndikimin e akute ose kronike gjendjen e sëmundjes dhe fushën e ndodhjes së nervit shiatik:

për lehtësimin e dhimbjeve në qafë është aplikuar prapa qafës dhe jakë zonë, prydavlyuyetsya, dhe një minutë më vonë u zhvendos pak përsëri prydavlyuyetsya, dhe kështu me radhë për rreth pesë minuta;

për lehtësimin e mbrapa dhimbje pajisja është ngritur kundër vend të lënduar për një minutë, me lëvizje të qetë përsëri atje për të rritur efektin e masazh; pas ndryshimit pikat e procedurës kontaktit është përsëritur disa herë;
për të lehtësuar aplikues dhimbje kronike është vendosur mbi një jastëk të vogël në zonën, e cila do të merret me zonën e prekur, atëherë pacienti nga një pozicion ulur ngadalë bie përsëri në makinë dhe është në shfaqjen e ndjesi të pakëndshme.
Koha e Zhvillimit për çdo të ndryshme të pacientit nga ndjeshmërisë varion.


Dietë


Në akut ishias dietë rekomanduar që përjashton ushqime:

kafe,
çaj i fortë,
pasta,
djathë yndyrë,
ushqim erëza,
Fried,
yndyror.Pacientët duhet të hani një sallatë të perimeve të papërpunuara:

trangujve;
domate;
lakër;
rrepkë.Disa perime steamed janë më të mirë:

spinaq,
karrota,
lulelakër.Shumë e rekomanduar e frutave, sidomos banane.


Është e këshillueshme për të ngrënë katër herë në ditë.


Në mëngjes ju mund të pini qumësht me ditë fruta hani gatuar perime steamed me bukë nga mielli i bluar imtë.Tea mund të përbëhet nga lëng dhe fruta të freskëta, dhe darkë - sallatë me perime të freskëta me herbs.


E pra heq lëng limoni dhimbje shtrydhur nga një fruti, i kripur dhe i holluar me ujë që është i dehur në 2 doza të ndara.


Jetë i sigurt për të hyrë në dietë e hudhër, 2-3 karafil cila është ngrënë në mëngjes.


Nuk është një dhimbje të nervit shiatik shpejtë shërim? Find out në artikullin tonë.

A është e mundur për të trajtuar kanalit mjetet juridike popullore stenozë kurrizore? Përgjigje këtu.


Çfarë është L5 para spondylolisthesis? Lexoni këtu.

Mjekësisë tradicionale


Mjekësisë tradicionale ka një arsenal të madh të barnave për lehtësimin e dhimbjeve dhe inflamacion radiculitis.


Në thelb mjetet juridike popullore destinuara për përdorim të jashtëm.


Trajtimi në shtëpi është kryer me fërkim, fasha, banja me TEAS ndryshme, blends dhe infuzione.


Rregulli i përgjithshëm është shtyer detyrueshme të përzierje aktive, e ndjekur nga fshirje vendin e krem ​​fëmijës ose vajra bimore dhe duke i dhënë rroba leshi.


Pas çdo prohrevayuschey procedurë nuk mund të shkojnë jashtë dhe të bëjë punë e vështirë.


Përveç këtyre metodave konvencionale janë përdorur dhe shumë të pazakontë për të cilën do të diskutohet më tej.


Trajtimi i kripur


Në trajtimin e kripës aplikuar në vend të lënduar një qese kripë skuqur, por ju mund të përgatisë një përzierje e paketat e kripës, një filxhan çerek të ujit dhe dy lugë mustardë, të ngrohur atë në zjarr, e ndjekur nga shtimin e krisur grimcuar për dendësi.


Vaj është aplikuar në zonën e prekur, mbuluar nga një qese plastike dhe zakutuyetsya.


Mban compress të freskët vaj.Trajtim gri


Trajtimi gri mbajtur si më poshtë.


Qese të fshehur gri në zonën e prekur, top ajo mbështjellë përmbante në disa shtresa fletë. Personi i dytë përfshin fletë hekuri dhe goditje, duke shtuar shtresa si hekur ngrohje.


Me pranga shpenzojnë një tjetër procedurë prohrevayuschuyu - në zonën e prekur është e vendosur në ujë të nxehtë ngjyhet fletë mbështjellë, top - mbështjellë disa herë fletë e thatë, e cila prohlazhyvaetsya hekur.Tulla Trajtimi


Ngrohje tulla nxehtë mbështjellë në gazetë dhe pëlhurë bashkangjitur leshi apo veshje të bëra rreth një orë e gjysmë me shtimin e shtresave të indeve nëse shumë e nxehtë, dhe duke hequr shtresa si ftohjes tulla.


Zakonisht vetëm dy seanca.Bankat Trajtimi


Në zonën e prekur, por jo në shpinë, janë bankat në çdo anë, jo më shumë se tre copë.


Relief është gjithashtu duke ndjekur seancën e dytë.Blades Trajtimi


Për trajtimin e blades për rruajtje vendosur pesë pjesë në një gotë me uthull dhe këmbëngulin javë për të shpërndarë edges në një vend të ftohtë, lëkundje të lëngshme.


Zgjidhja rezultuar brenda natës ndryshkur rubbed shpinën dhe përfundoi gjërat e vjetra për nxirje ndryshk gjëra të mira.


Përsëriteni dy herë.Sapun trajtim


Procedura Bena kryhet si më poshtë:

nëpër avuj;
njëpasnjëshëm fshesë;
pacienti është vendosur në barkun e tij;
pesë minuta fërkim atë nëpër një sapun i zi;
lehtë rubbed nëpër duart e tij, gradualisht duke rritur përpjekjet;
Pas dush, pacienti është vënë në shtrat.Trajtimi Bath ndihmon menjëherë, në mëngjes ka ardhur lehtësim.Fërkim


Mjekësinë popullore rekomandon fërkim, të mbajtur të njëjtin model: fshij, të përfundojë zonën e prekur gjatë natës, zgjoheni të shëndetshme.


Për bluarje, përdorni:

tretësirë ​​të egra hudhër (përgatitur paraprakisht: tre-litër jar hedhur fort Ramson derdhur vodka apo alkool dokrra dhe infused në muaj në një vend të errët);
uji lëng (1/1) zgjidhja rrikë;
vaj mustardë;
zierje hop (përgatitur nga 10 g kone hop dhe gota me ujë të valë, të cilat uvaryvayutsya gjysmës vëllimit).

Trajtimi rodhe


Healers popullore sugjeroni një mënyrë e thjeshtë për të kontrolluar dhimbjen duke përdorur fletë rodhe, e cila është e larë me ujë të ftohtë, aplikuar në zonën e prekur dhe prymatыvaetsya për disa orë.


Rodhe mund të korrur në dimër, në dhimbjen e pronave të tyre të mos zhduken.Ushtrimi gjatë rëndim


Në shenjat e para të nervit shiatik mund të përpiqet të bëjë stërvitje:

shtrihen në shpinë në një sipërfaqe të fortë;
gishtat e dorës së tij të djathtë fort palme obhoplyuyutsya e dorës së tij të majtë;

zakydыvayutsya duart rrokën mbi kokën e tij;
bërryla larg dhe vënë në mat;
shpjegoj këmbët tuaja pak larg;
Trupi stiffens, çorape të zgjeruar;
inhaling shqiptoj: "Ku përfshirë";
Nxjerr shprehem: "Ka ndodhur";
Relax për 30 sekonda;
përsëritur tri herë;
gënjeshtër, të pushojnë, dhjetë minuta.Ushtrimi përsëritet gjatë ditës.


Ngrohjes


Në trajtimin e dhimbje të nervit shiatik është përdorur shpesh Llaçe mustardë, fasha, krem ​​dhe ëmbëlsira të bëra vetë e vendosura në zonën e prekur.


Ka shumë opsione për ngrohjen Llaçe mustardë, ointments dhe fërkim me mjaltë:

Pacienti vë në barkun e tij, zona e prekur lyhet me mjaltë, ajo vendos një shtresë e letër higjienike, ngjyhet lartë mustardë dhe filmi plastik, pas së cilës zakutuyetsya pacienti për gjysmë ore;
një vend i lënduar për natën mjaltë lyhet me mbyllur plastike dhe zakutuyetsya ngrohjes;
zgjidhja është e zier me 50 ml ujë dhe një e katërta furatsillina tableta për të shpërndarë, ai shtoi një lugë gjelle mjaltë, llokoçis atë në zgjidhjen e mustardë suva laget dhe aplikuar në zonën e prekur për 5 minuta, pas së cilës ajo është hequr dhe ajo që është lënë në trupi, mbuluar me mbyllur plastike dhe zakutuyetsya brenda natës.

Për trajtimin e dhimbje të nervit shiatik përdorimit hudhër dhe rrepkë e zezë në mënyra të ndryshme:

Tre krerët e hudhër derdhur gjysmë litër ujë, vlim e tyre, njëpasnjëshëm në qull me miell misri dhe përhapur në leckë në film zona e prekur përfundojë përditshme dhe shall leshi;
rrepkë e zezë rubbed në rende, të vënë në vend të lënduar e rroba shkrirë liri, top mësuar rrepkë;
në zonën e prekur për disa ditë të vendosura compress shtresa e parë e cila është ngjyhet në lëng e pecetë zi rrepkë;

hudhër njëpasnjëshëm të përziera në një raport prej 1/2 me yndyrë derri vendas çdo ditë dhe rubbed në zonën e prekur.Vaj rezultuar ruhen në frigorifer, dhe para fërkim të butë ngrohur në një banjë me avull.


Piggy urtësia popullore është e plotë të recetave më të thjeshta dhe efektive për të luftuar radiculitis, por nëse është e mundur, kjo është e trajtuar mirë nën mbikëqyrje mjekësore.


Video: trajtim dhimbje të nervit shiatik shtëpi