Trajtimi i nervit shiatik - si ajo që metodat, shtatzënisë


Radiculitis - Patologjia e sistemit nervor periferik, i karakterizuar nga lezione të fibrave nervore të palcës kurrizore që janë përgjegjës për punën e shpinë dhe trupin si një e tërë.
Kur dështimet në furnizimin me gjak të fibrave nervore nuk është ënjtje të indeve dhe hipoksi.
Si rezultat, rrit ndjeshmërinë e qelizave, dhe madje edhe faktorët e jashtëm më të vogla mund të jetë shkaku i dhimbjes që sinjalizon rrezikun e sëmundjes.
Është kjo dhimbje është simptomë kryesore e dhimbje të nervit shiatik.


Përmbajtje

Për të cilat mjeku kërkoni?
Si për të trajtuar dhimbje të nervit shiatik?
Ndihmë me rëndim
Si të shpëtoj nga dhimbje kronike?
Si për të ndihmuar veten gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji?
Si për të trajtuar dhimbje të nervit shiatik në fëmijët dhe adoleshentët?
Features trajtimin e shpinë të ndryshmePër të cilat mjeku kërkoni? ?


Diagnoza dhe trajtimi i nervit shiatik përfshirë:neurolog;
Osteopaths;
reflexologist;
terapist manual;
ortoped travmoloh.Por, para se të shkojnë në pritje të këtyre profesionistëve dhe në qoftë se ju nuk e dini se cili mjek trajton dhimbje të nervit shiatik, për të vizituar mjekun qarkut, si të ngjashme me simptomat e shumë sëmundjeve të tjera që duhet të fshihet.


Si për të trajtuar dhimbje të nervit shiatik? ?


Radiculitis - një sëmundje trajtim të cilit duhet të kryhet në mënyrë gjithëpërfshirëse dhe mundësisht në mënyrë individuale për çdo procedurë të pacientit.
Konsideroni secilën nga trajtimet për detaje nervit shiatik.

Mjekim


Qëllimi kryesor i trajtimit ishias përdorur drogë është heqja e dhimbjes dhe ndihmë në rigjenerimin e rrënjëve të dëmtuara.
Të përshkruajë:injeksione intradermal e novokaina në vendin e dhimbjes. Kryerja e çdo trajtim 4 deri në 6 bllokadave, metoda Astvatsaturova M. L.

anti-inflamator dhe analgjezik droga: piraminal, Analgin, indometacin, phenylbutazone, Amidopyrine, reopiryn, pirameyin;
vitamina: Grupi nikotine acid, cyanocobalamin, pangamat kalcium;
burimet intravenoz dehidratuvalnyh: sulfate magnezi dhe glukozës zgjidhje;
stimuluesve biogenic: Fibs, Plasmol, ekstrakt aloe në formë të lëngshme, i tejdukshëm, torfot;
në qoftë se dhimbje të nervit shiatik është natyra infektive me origjinë, të aplikojnë antibacterial drogë gjerë spektrit.
Ushqimi (agjërimi)


Shumica sëmundje të sistemit nervor periferik trajtohen me sukses urinë.
Kjo metodë është vidyazytsi sëmurë nga të hahet (ndonjëherë edhe nga uji), e ndjekur nga futja e një dietë të veçantë. Qëllimi kryesor - liruar trupin e toksinave padëshiruar vete.
Por të jenë të vetëdijshëm se në injorancë të gjitha tiparet agjërimi duhet të zbatohet për klinikat e specializuara dhe zyra, ku punonjësit flasin në lidhje me këtë metodë të trajtimit në më shumë detaje.


Kështu, agjërimi kurse mund të jenë disa:256 dhe 7 ditë;
15 ose 21 ditë;
për 23 dhe 26 ditë.Çfarë lloj kursi i përshtatshëm për një pacient vendos një mjek.
Pas lirimit nga uria emëruar një dietë të veçantë, e cila është për të marrë:perimet e papërpunuara dhe fruta (50% e produkteve të përdorura);
proteina (djathë, mish, vezë, peshk - rreth 10%);
niseshte natyrore (fasule, qull - 30%);
sheqer natyrore (mjaltë, fruta të thata, lëngje të freskëta - 5%);
yndyrna natyrore (ghee, perime, gjalpë, vaj ulliri dhe vaj misri - 5%).
Çfarë është deformuar spondylarthritis? Gjej më shumë në artikullin tonë.
Cilat janë simptomat e shpinë diskale cervikale Schmorl? Përgjigje këtu.

I ngrohtë


Në fazat e hershme të sëmundjes trajtimin efektiv të nervit shiatik ka efekt termike, dmth trajtim të ngrohjes.
Por kjo metodë mund të përdoren vetëm me rekomandimin e mjekut individualisht.
Radiculitis është një sëmundje që:në 95% të lëndëve janë rezultat i osteoarthritis;
pjesa e mbetur 5% - patologji inflamatore të shtyllës kurrizore dhe të organeve të brendshme.
Ajo rezulton se trajtimi kryesor duhet të synojnë në heqjen e inflamacionit, i cili në krahasim me efektet termike keq.
Ënjtje rritet, dhimbja sipas vetëm rrit.
Prandaj, trajtimi i ngrohjes i nervit shiatik ndihmojë vetëm nëse dhimbja e shkaktuar nga tensioni i muskujve apo lodhje.

Metodat kryesore të ekspozimit të ngrohjes me radiculitis:ngrohtë shishe me ujë të nxehtë me ujë të nxehtë, ngrohje pads ose эlektroodeyalom;
duke marrë një dush të nxehtë;
dush dhe sauna;

Ngrohja ointments masazh;
mustardë me mjaltë. Lyej mjaltë mbrapa, vendos një shtresë e letër mëndafshi ngjyhet në ujë dhe mustardë. Filmi Kati përfundojë kapem dhe rroba leshi dhe të lënë për 15 orë;
përdorin mjete popullore - tulla të forta të nxehta të cilat është mbështjellë në gazetë dhe leshi dhe pastaj aplikuar në vendin e lënduar për 15.2 orë.Hirudotherapy


Një efekt të mirë në trajtimin e nervit shiatik ka hirudotherapy, që përdorimin e Leeches medicinale.

Emëruar nga kjo metodë me shenjat e edemë indeve.
Pështymë e Leeches ka substanca biologjikisht aktive që kontribuojnë në:lehtësim dhimbje;
heqja e ndezjes.
Kursi i trajtimit me Leeches nuk është më shumë se 8 seanca, mbahen një herë në 4 ditë.
Muajin e ardhshëm bëri një pauzë dhe të përsëritur hirudotherapy kurs, por nuk është zbatuar më shumë se 5 seanca.
Kursi përfundimtar mbahet pas 2 muajve të fundit.
Ushtrime terapeutike dhe yoga
Ushtrime terapeutike (TE) - një metodë e cila është e bazuar në ushtrimet fizike që synojnë parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve.

Qëllimi i fizioterapisti merret me mjekun. Zhvillojnë ushtrime, çdo pacient individualisht, Alp specialist, i cili do të "mbështeten" në gjendjen fizike të pacientit dhe ashpërsia e sëmundjes.
Yoga - një lloj i aktivitetit fizik, i cili është i bazuar në asanas (postures), kombinuar me ushtrime të frymëmarrjes.
A gjimnastikë mjekësore dhe yoga promovojnë:përmirësuar limfatike - dhe qarkullimin e gjakut në indet e prekura;
forcuar muskujt mbrapa;
zvogëlojë dhimbjen;

rivendosur tonin e muskujve.A ushtrim janë treguar vetëm pas rënie dhimbje dhe inflamacion.

Më shumë se një herë vërtetohet se aktiviteti dosed fizik ka një efekt pozitiv mbi gjendjen e sistemit musculoskeletal.


Por me sëmundje të tilla si dhimbje të nervit shiatik, mos harroni se ushtrimi gjatë sëmundjes akute është i mbushur me komplikacione të rënda.
Ka disa grupe të ushtrimeve në pjesë të ndryshme të shtyllës kurrizore.
Radiculitis qafës:
Numri 1
Anim kokën në mënyrë që mjekër mund të prekë kafaz i kraharorit. Ngadalë kthejnë kokën majtas, pastaj djathtas.


Kjo duhet të ndihet në tension qafë.
Numri 2
Bëni anim kokën në anën, supet prekur.

Numri 3
Stand up, të vënë këmbët sup-width tij veç e veç. Bëni një lëvizje rrethore, për herë të parë një shpatull, pastaj të tjera.

Të gjitha ushtrimet janë përsëritur 15-20 qasje.
Gjoks dhimbje të nervit shiatik:
Numri 1
Shtrihen në barkun tuaj, armëve kryeneçësi në dysheme, ashensor dhe trupin bëj trupin prapa.

Numri 2
Qëndroni me katër këmbë dhe hark mbrapa sa më shumë që të jetë e mundur. Zgjatem për disa sekonda, relaksohuni.


Kryen këto ushtrime 5-6 qasje.
I mesit
Numri 1
Shtrihuni në shpinë.

Në të njëjtën kohë inhaling ngrejë këmbën e majtë dhe krahun e djathtë dhe të qëndrojnë në këtë pozicion. Qetësohuni. Në çdo anë të 5-7 ushtrime.
Numri 2
Uluni në buzë të karrige e tij, vuri duart mbi ndenjësen e pasme, këmbët zgjeruar dhe të bëjë të ashtuquajturat gërshërë, por jo në anën e lart dhe poshtë.

Bëni 10 herë.

Trajtimi i baltës


Si pjesë e baltës një numër i madh i elementeve kimike dhe mikroorganizmave.

Në aplikimin e aplikacioneve baltë ose duke marrë banjot baltë ndodh:nxitja aktive e ind lidhës;
normalizimin e qarkullimit të gjakut dhe metabolizmit.Gjithashtu baltë ka analgjezik, veprim anti-inflamator dhe antimicrobial.
Këto procedura janë kryer çdo ditë para se të shkojnë në shtrat (ju mund të në një ditë).
Kursi i trajtimit të ishias fëlliqur - 10-12 Procedurat 2-3 herë në vit.
Cilat janë arsyet e zhvilluara paramedianna diskale S1 L5 disk? Lexoni më shumë për sëmundjen në artikullin tonë.

Çfarë është rruazë retrolystez l4? Shih këtu.
Assist honroprotektorы? Përgjigja mund të gjendet këtu.

Akupunkturë


Trajtimi i akupunkturë ishias Ndryshe nga metodat e tjera mund të kryhet dhe një rëndim të sëmundjes.
Thelbi i kësaj metode është që të hyjnë në disa pika të cilat janë përgjegjëse për një pjesë të veçantë të trupit hala veçanta hollë.
Thellësia e depërtimit të mund të arrijë 8 cm.
Pikët hyjnë këto hala përcaktohen nga një mjek ose specialist i cili kryen këtë procedurë.


Kjo metodë mundëson trajtimin e nervit shiatik:përmirësuar metabolizmin dhe qarkullimin e gjakut në zonat për të cilat "përgjegjëse" pikat akupunkture;
Brenda aktivizoni trupin për të luftuar sëmundjen;
të shpëtoj prej vrull muskujve dhe dhimbje.Trajtimi Kursi i 10-12 seancave.

Laser dhe me ultratinguj


Ultratinguj dhe lazer terapi - dy trajtim relativisht i ri i nervit shiatik dhe çrregullime të tjera kurrizore që kanë fituar një reputacion mjaft të mirë jo vetëm në mesin e pacientëve, por edhe në mesin e mjekëve.

Laser akupunkturë - Ky ndikim në pjesë të caktuara të trupit lazer trarëve që depërtojnë thellë në inde të dëmtuara.
Aplikimi i këtij trajtimi ndihmon:stimulimi i metabolizmit të indeve të dëmtuara;
rikuperimi i tyre të shpejtë dhe shërim;
përmirësuar microcirculation në inde;
prodhimin e të ashtuquajturave hormone lumturisë - endorphins dhe enkephalins.
Terapi me ultratinguj - ndikimi në indet e prekur në formën e valëve gjatësore ultratinguj që nxisin shtrihen dhe qelizat compression.

Ky trajtim ju lejon të:përmirësuar pėrshkueshmėrisė e membranave qelizore;
të përshpejtojë metabolizmin në indet.Këto dy procedura kanë contraindications, kështu emëruar individualisht.

Masazh


Masazh në radiculitis - kjo është ndoshta një nga mënyrat më efektive për të trajtuar sëmundje, e cila është përshkruar në Subacute dhe faza kronike.
Në nervit shiatik akut është kundërindikuar!
Në mënyrë tipike, radiculitis emëruar tërësi lokale masazh mbrapa, veprimet e të cilëve kanë për qëllim:
përmirësimin e furnizimit me gjak në zonat e prekura;
përmirësuar sjellje, e cila përcakton shpërndarjen e duhur të ngarkesës në shpinë;
forcuar muskujt mbrapa;
reduktimin ose eliminimin e plotë të dhimbjes.
Efektiviteti i masazh do të jetë shumë më tepër në qoftë se ajo bëhet një ngjarje e përditshme.
Seanca duhet të jetë së paku 10 minuta dhe jo më shumë se 40 - në varësi të sëmundjes.
Kryesor kusht terapeutik masazh - të gjitha lëvizjet e tij duhet të kryhet në rrjedhën e limfatike. E dyta kusht - specialist masazh ka të bëjë me edukimin e duhur.

Applicators


Një efekt të mirë terapeutik duhet applicators të cilët përballen me një pëlhurë mushama apo Mats të plastikës (Kuznetsov aplikues) ose metali (njolla aplikues) spikes.
Përdorimi i tyre kontribuon në:zvogëlojë dhimbjen;
përmirësimin e indeve trofik;
përmirësimin e fluksit të gjakut në indet e prekura;
forcimi i rigjeneruese dhe proceset metabolike;
stresi në nyje dhe muskujt.
Përdorimi i applicators mjekësore, si dhe trajtime të tjera të nervit shiatik ka contraindications.

Konsultimi nevojshme!

Homeopati


Në mjekësi tradicionale, trajtimi i nervit shiatik fundmi gëzuar të ashtuquajturin homeopati.
Rrjedhë e saj - një trajtim i të gjithë organizmit, duke stimuluar mekanizmat natyrore të vetë-shëruese të qenësishme në njeriun që nga lindja.
Trajtimi Homeopati është e kombinuar me metodat tradicionale terapi.
Mjetet më të popullarizuara të homeopati janë:Qëllimi T. Ka chondroprotective, analgjezik dhe veprim hondrostymulyruyuschym. Në dispozicion në formën e zgjidhjeve për injeksion, tableta dhe ointments;

Traumel C. Përmirëson qarkullimin dhe metabolizmit, heq inflamacion dhe dhimbje, nxit rigjenerimin e shpejtë e indeve.Para se të aplikoni këtë lloj të trajtimit për radiculitis duhet të konsultoheni me një mjek i cili do të përcaktojë kohëzgjatjen optimale të trajtimit natyrisht.

Fizioterapi


Për një kohë mjaft të gjatë në trajtimin e nervit shiatik aplikojnë të ashtuquajturën metodë fizike terapi e cila ka dëshmuar në mënyrë të përsëritur efektivitetin e saj.
Veprimi kryesor i saj ka për qëllim normalizimin e strukturave anatomike të dëmtuara në çdo fushë.

Nga fizioterapi përfshijnë:electrophoresis . Kjo metodë bazohet në administratën e drogës me anë të rrymës elektrike. Për shembull, kur radiculitis caktuar electrophoresis me karypazymom.
magnet. Është ndikimi në fushën magnetike të pacientit përmirëson mykrotsyrkulyatsyonnыe dhe proceset rigjeneruese. Përdoret si një anti-inflamator, anti, analgjezik dhe qetësues;
Terapi UHF. Kjo elektroterapi metodë, gjatë së cilës ndikimi në pacientit ultravыsokochastotnoe fushës magnetike. Ky funksion përmirëson ind lidhës është inflamacion hequr dhe stimulon procesin e rinovimit celular.

Phytotherapy


Në trajtimin e dhimbje të nervit shiatik në shtëpi janë përdorur shpesh fërkim, fasha dhe marrjen e infusions e bimëve brenda.
Disa receta bimor nga nervit shiatik:6 lugë e grimcuar pluhur gjethe gji përzierje me një lugë çaji hala dëllinjë. Shto 12 lugë gjalpë të freskët dhe përzierje. Vaj rubbed në vendin e dëmtuar si analgjezik dhe barnave anti-inflamator;
rreth 10 gram kone hop derdh një gotë me ujë të valë. Këmbëngulin dhe të përdorni një lugë gjelle si një qetësues 3 herë në ditë;

200 gram të thata dhe të njëpasnjëshëm zhvishem arra pishe Hidh një litër vodka dhe vënë në 30 ditë në një vend të errët. Pastaj tendosje dhe përbërja të marrë 25-30 g, për 30 minuta përpara se të hahet;
përdoret për bluarje slurry e integruar rrënjë rrikë.
Trajtimi i ishias dyskohennoho


Siç u përmend më lart, dhimbje të nervit shiatik - një patologji e cila është e shoqëruar nga një plagë e fibrave nervore të palcës kurrizore.
Ky është parakusht për shfaqjen e dhimbjes.
Nëse dyskohennoho shkaku kryesor i dhimbjes ishias - një compression rrënjë nervore. Ky inflamacion është e mesme.

Dyskohennoho Trajtimi i nervit shiatik është si vijon:një rëndim - pjesa tjetër krevat, kufizimi i aktivitetit fizik;
përdorimin e drogës nonsteroidal anti-inflamator;
fizioterapi;
Trajtimi sanitare dhe spa;
chiropractic;
fizioterapi;
shtrihen.Nëse trajtimi konservativ dështon për të përballuar me dyskohennym radiculitis, i emëruar nga operacioni.

Ndihmë me përkeqësimin?


Ndihma e parë për rëndim të nervit shiatik duhet të synojnë në uljen e dhimbjeve.

Për ta bërë këtë:shkoni në shtrat dhe për të marrë më të rehatshme dhe nuk shkakton dhimbje situatën. Shumica e mjekëve këshillojnë shtrihu me gjunjë tucked, duke vënë një jastëk ose jastëk nën batanije me ijet që nuk kanë të bëjnë pesë shtrat;
vënë të gjithë në jastëk jo të vogël shumë i butë dhe jo shumë të ngurtë;
fix sëmurë shpinë fashë e ngushtë;
respektojnë paqen absolute dhe lëvizin vetëm nevojën e madhe.Këto masa do të ndihmojë për të lehtësuar dhimbjen pak dhe për të hequr inflamacion, ënjtje gradualisht rassosav.

Nëse dhimbja nuk shkon larg - të marrë qetësues, ju lutem (analgesics) dhe anti-inflamator.
Në asnjë rast nuk duhet një rëndim i nervit shiatik nuk zbatohen për ngrohje dhe trajtime ngrohjes për sëmundje!

Getting shpëtoj i dhimbjes kronike? ?


Përsëritja e vazhdueshme e sulmeve të nervit shiatik mund të tregojnë se sëmundja mori një formë kronike.
Ndryshe akute, kronike lidhje radiculitis mes lëvizjeve të caktuara dhe pamjen e dhimbjes atje.
Kjo ndodh në çdo kohë dhe zgjat një kohë të gjatë, gradualisht bëhet më e fortë.

Për të hequr qafe dhimbje të shkaktuara nga radiculitis kronike duhet:të marrë qetësues, ju lutem;
bëni gjimnastikë;
për masazh me përdorimin e painkillers dhe ointments anti-inflamator;
përdorë metoda të pazakonta të trajtimit (akupunkturë, homeopati, etj).A e dini se cili ushtron për të forcuar shpinë mesit janë më të efektshme? Lexuar në lidhje me atë në faqen tonë të internetit.
Nëse nyjet lënduar e gishtave - të cilat mjeku për të kontaktuar? Mëso nga ky nen.

Si për të ndihmuar veten gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji? ?


Prapa dhimbje - një nga shokët më të shpeshta të shtatzënisë.
Ndryshimet në nivelet e hormoneve, shtim në peshë, ngarkesës në shpinë, në rritje çdo ditë - e gjithë kjo çon në dhimbje në shpinë, i cili shumë herë i gabuar për dhimbje të nervit shiatik.
Në fakt, dhimbje të nervit shiatik e vërtetë gjendet vetëm 1% e nënave të ardhshme.
Por në qoftë se sëmundja është diagnostikuar gjatë shtatzënisë apo të ushqyerit me gji, trajtimet kryesore janë:
përputhja me regjim shtrati;
mjekim nën mbikëqyrje të rreptë mjekësore. Caktuar "Voltaren" në formën e vajrave, tableta, supozitorëve rektale dhe droga indometacin dhe ibuprofen (përveç 3 terma);
Përdorimi zakonshëm veprimit ngrohja;
përdorimi i mjeteve juridike popullore. Për shembull: bluarje dhe fasha zierje e patate të papërpunuara, lëng i zi rrepkë apo aloe.
Por këto trajtime kryhen dhimbje të nervit shiatik gjatë shtatzënisë dhe laktacionit vetëm pas miratimit nga ana e mjekut.

Si për të trajtuar dhimbje të nervit shiatik në fëmijët dhe adoleshentët? ?


Besohet se dhimbje të nervit shiatik - një sëmundje të cilat janë vetëm të rriturit. Por kjo është e.
Kohët e fundit, ekspertët kanë vënë re gjithnjë e më shumë tendenca të shfaqjes së kësaj sëmundjeje në fëmijët dhe adoleshentët.
Kushti kryesor është trajtimi dhimbje të nervit shiatik rëndim i mendjes.
Që proceset vetë-shëruese në fëmijët janë shumë më mirë se në të rriturit, kjo masë mund të jetë e mjaftueshme për të reduktuar dhimbjen.

Gjithashtu në trajtimin e ishias fëmijët dhe adoleshentët mund të përdoret:
painkillers përshkruara nga një mjek;
Rrezatimi ultravjollcë;
baltë;
masazh;
Ushtrimi - e mirë për parandalimin;
terapi manuale.Features trajtimin e shpinë të ndryshme?


Ishias - është forma më popullore e sëmundjes, e cila ndodh në mbi 60% të patologjisë.
Përveç kësaj, ajo gjithashtu ekziston:dhimbje të nervit shiatik qafës së mitrës;
gjoks.Trajtimi i tyre kryesor për të njëjtën gjë, por secili prej këtyre llojeve janë disa nga karakteristikat e tij.

Për shembull:trajtim dhimbje të nervit shiatik në periudhën akute duhet të shoqërohet nga pjesa tjetër dhe të shtrirë në një shtrat të vështirë;
trajtimi i ishias fashë qafës së mitrës qafës duhet të përdoret, e cila zvogëlon ngarkesën në rruaza të qafës së mitrës dhe të kufizojë anim dhe të kthyeshëm kokën.Ju gjithashtu mund të kryejnë shtrihen qafën. Por kjo duhet vetëm specialist!

Ia vlen të përmendet se të gjitha metodat e trajtimit të nervit shiatik qafës së mitrës kryhet me kujdes dhe kohëzgjatje të shkurtër, si sëmundje akute mund të shkaktojnë shkelje të funksionit autonom dhe të qarkullimit të gjakut në të gjithë kokën.

Në radiculitis kraharorit si të nevojshme për të rregulluar shpinë.
Për këtë fashë të veçanta të blera ose të përdorur një të shtrënguar të thjeshtë lidhurit gjoks.
Radiculitis - një sëmundje e cila është e ekspozuar plotësisht për të gjithë - fëmijët dhe të rriturit, burrat dhe gratë.
Zhvillimi sjellje të mirë në fëmijë të vegjël, ushtrimit të moderuar fizik, jeta e duhur dhe të shëndetshme, optimale të punës uyazyka dhe forcim të trupit - kjo është vetëm një pjesë e vogël e asaj që duhet të bëhet për të parandaluar dhimbje të nervit shiatik.

Nëse të gjithë të kapur të njëjtën sëmundje, ju nuk duhet të vonojë fushatën te mjeku sepse dhimbje të nervit shiatik kronike shëruar plotësisht.

Video: shkaqet dhe trajtimi i nervit shiatik