Lymphangitis - trajtim, simptomat, shkaqet, prognozë


Limfangita - një kronike apo akute inflamatore enët limfatike. Limfangita takon patologji mesme, shërben si infeksionit lokal shkaku kryesor. Inflamacion humbjen e sistemit limfatik të enëve të gjakut nuk është në varësi të madhësisë së tyre dhe thellësinë e dëmit. Njëlloj përfshirë në procesin e inflamatore arteriet dhe venat. Vendndodhja vend gjithashtu është e ndryshme, por kryesisht zhvillon lymphangitis gjymtyrë e sipërme dhe të poshtme. Kjo është një shkallë të lartë të traumës dhe praninë në këtë fushë organizmat patogjene. Lymphangitis lymphadenitis shpesh çon në - një pjesë të madhe nyjet limfatike fryrë.


Shkaqet Lymphangitis


Lymphangitis ndodh si rezultat i sipërfaqes ose inflamacion purulent thellë. Mekanizmi i inflamacionit mund të kandidojë një plagë të vogël apo të konsumuarit të infektuar me ndonjë embrion. Një arsye më serioz është prania e xhevairi, vlon, cellulitis ose absces. Patogjene kryesore përfshijnë Streptococcus, Staphylococcus, Escherichia ose e Pseudomonas aeruginosa. Forma specifike e sëmundjes shfaqet në sfondin e tuberkulozi pulmonar.
Varësia e madhësisë dhe vendin e inflamacionit origjinës limfangita proporcionalisht ashpërsi. Për më tepër, ky ndikim aktivitet të baktereve dhe sistemit limfatik veçanërisht të njeriut. Patogjen parë dhe produktet e veprimtarisë së saj jetike rënia kryesor fokusi në hapësirën në mes të rrobave dhe pastaj me aktuale në capillaries limfatike, nyjet limfatike dhe anijeve të kalibrit të madh.

Prania e inflamacion të mureve të enëve limfatike përcaktohet ënjtje karakteristike, mpiksjen e gjakut dhe për të rritur aftësinë thekshëm e qelizave. Si rezultat, ka shkelur lymfobraschenye lokale. Në rast të këshillave profesionale vonë mund të zhvillohet limfangita purulent nekrotike ose të shkrihet mpiksjen e gjakut. Përhapja e procesit patologjike në indet në mes të hapësirës vaskulare rezulton në funksion perylymfanhytu karakteristikë e së cilës është e dëmtuar artikulare dhe aparatin muskulare. Karakteristika të veçanta të pasojave të kësaj forme të sëmundjes përfshijnë yyazytsirnist e inflamacionit në gypit limfatike kraharorit.

Gjymtyrët më të ulët janë të prekur në lëndim lymfanhyte dhe krevat panaritiums gozhdë ose ulcerat trofik. Meshkujt mund të bëhet i përflakur penis lymfososudы. Ky lloj i sëmundjes është quajtur lymphangitis nevenerycheskyy. Patogjenë e tij mund të shkaktojë sëmundje të tilla si sifilizi parësor, urethritis dhe herpes gjenital.

Simptomat Limfangita


Lymphangitis klasifikuar foto poshtme klinik i lymphangitis akute dhe kronike. Sipas shkallës së manifestimit të inflamacionit të dalluar lymphangitis lëngshëm dhe nekrotik. Vendndodhja inflamacion mund të dallojë llojet e limfangita thellë dhe sipërfaqësore, dhe në varësi të asaj anija më e madhe goditi. Sëmundja mund të jetë burimore (trunkulyarnыm) ose rrjetë (reticular). Lymphangitis Net ndikon capillaries janë të vendosura në sipërfaqen e trupit dhe rrjedhin - vetëm lymfososudы madhe.

Lymphangitis karakterizohet nga klinika rënda dehjes. Shënime pacientët në një temperaturë të lartë, djersitje, dhimbje koke, ethe, dobësi, lodhje.
Lymphangitis reticular manifestuar nga skuqje e lëkurës përreth zonës inflamacion infektive. Mbipopullim duket si një model rrjetë, formuar nga capillaries limfatike prekura. Klinika reticular limfangita ngjashme me erizipelë klinikë, por bllokimet kufi në rastin e parë janë të paqarta.
Trunkulyarnыy lymphangitis manifestuar vija të ngushta të kuqe në sipërfaqe të lëkurës. Vendi ënjtje inflamacion vërejtur se intensive dhe e dhimbshme në prekje. Kur ndjenja e anijes prekur tumorit duket si dantella. Nuk mund të jetë lymphadenitis rajonale. Nëse lokalizimin përflakur enëve të gjakut të kuqe të thellë mungon. Pastaj simptomë kryesor klinik bëhet fryrë më të ulët ose gjymtyrë e sipërme dhe një dhimbje e mprehtë në lëvizje në një vend të humbjes. Në këtë rast, ka shenja yyazytsirnist lymfodemы - një gjendje patologjike karakterizohet nga ënjtje progresive në inde të buta nga shkeljet e mëtejshme lymfottoka.

Nëse një prej formularin limfangita akute perylymfanhytom komplikuar, ajo mund të jetë shkaku i abscesit ose celuliti podfastsyalnoy. Entries terapi vonë çon në një gjendje patologjike të sepsë. Forma kronike e sëmundjes nuk është simptoma si të theksuara. Pacientët të shqetësuar në lidhje me ënjtje të vazhdueshme e gjymtyrë të shkaktuara nga bllokimi i enëve limfatike, duke çuar në një vonesë e lëngjeve limfatik.
Nevenerycheskyy lymphangitis manifestuar nga prania e fillesë të qetë kompakt, i cili ndodhet përgjatë bagazhin e penisit. Ky inflamacion është mbajtur për dy ditë dhe mund të zotërojnë dhe të zhduket.

Një shumëllojshmëri është inflamacion i kancerit enët limfatike dhe lymphangites kartsinomatoznyy. Të dy mund të ndodhë në njerëzit me kancer të mushkërive dhe në gratë me kancer të gjirit. Kartsinomatoznyy lymphangitis në radiografi duket si një errësuar shpërndarë. Kjo formë limfangita shoqëruar gjithmonë nga nyjet limfatike zgjeruar dhe metastazë është shumë e zakonshme në autoritetet fqinje. Lymphadenitis kanceri të mushkërive me X-ray duket si një hije linear që shkon në rrënjë të mushkërive. Por inflamacion i nyjave limfatike, ndryshe nga kartsynomatoznoho limfangita nuk mund të jetë.

Lymphangitis i penisit


Sipas statistikave, rastet e zbulimit nevenerycheskoho limfangita rrallë. Ky është një shpjegim logjik. Fakti që simptomat e sëmundjes zgjat vetëm disa ditë (dhe ndonjëherë edhe orë) dhe shpesh mund të shkojnë vetëm pa u vënë re. Nevenerycheskomu lymfanhytu çojë në masturbim jep lymfobraschenye në penis, lëndimet e organeve dhe akteve seksuale të shpeshta dhe afatgjata.Patologji klinike manifestohet në meshkujt formojnë një vulë në enët limfatike e penisit, pa dhimbje në prekje. Inflamacion vendosur përgjatë trupit kurorë sulcus dhe duket si një "veins fryrë." Nga koha procesi inflamator zgjat vetëm disa ditë (ndonjëherë orë) dhe zhduken vetë, pa asnjë gjurmë.

Diagnoza diferenciale bëhet nevenerycheskoho limfangita me sifilizin parësor, me sëmundje Mondor s, herpes gjenital dhe urethritis akute. Për klinikë karakteristikë e sifilisit primar shankri gjenitale dhe lymphadenitis inguinale. Por këto janë shenjat që mund të mungojë në sifilisit, sepse diagnoza nevenerycheskyy lymphangitis nevojë për studim serologjike. Herpesi gjenital është flluskë përgjegjës dhe shfaqjen e elementeve erozive të mbledhura në grupe. Pra, kryerjen e studimeve të tjera klinike, domethënë PCR dhe ELISA gjak. Në urethritis akute të shkaktuara nga klamidia apo gonokoku, vuri në dukje urinim i shpeshtë, rritjen e disponueshmërisë dhe të dhimbshme nyjeve limfatike vulën ngjeshur. Për të konfirmuar ose të hedhur poshtë diagnoza duhet të kryhet kulture bakteriale, shpifjeve mikroskopi dhe polimerazën reaksion zinxhir. Simptomat e sëmundjes Mondor plotësohet nga zhvillimi i thrombophlebitis sipërfaqësore të njeriut venat e trupit.

Nevenerycheskyy lymphangitis zakonisht nuk kërkojnë trajtim për shkak se shenjat klinike nuk e mërzit pacientin dhe shumë shpejt të kalojë. Por ata nuk janë sëmundje më pak të kufirit shtetëror mes të proceseve normale dhe patologjike. Herë pas here, operacioni është i nevojshëm, i cili shkaktoi yyazytsirnistyu e sëmundjeve Mondor. Nëse ju gjeni limfangita nevenerycheskoho si pasojë e infeksioneve gjenitale, trajtojnë sëmundje themelor.

Trajtimi Limfangita


Trajtimi limfangita të jetë i suksesshëm nëse sanovani fillimisht të jetë fokusi kryesor i sëmundjeve infektive. Kjo është veçanërisht e nevojshme në mënyrë që të eliminuar enët limfatike të mbajë një sistem të burimeve të përhershëm të ndezjes.

Faza e parë e trajtimit të sëmundjes përfshijnë trajtimin parësor kirurgjik të dëmit të ndryshme të lëkurës. Ju duhet gjithashtu të ditur kirurgjike kurbunkulы, abscese dhe arsim tjetër purulent. Nëse limfangita gjymtyrët e sipërme apo të poshtme, krahu prekur ose këmbën tradhëtojnë pozicion ngritur. Kjo procedurë siguron një rrjedhje të mirë të lëngjeve limfatik. Përveç kësaj, pacienti duhet të jetë paqja në gjendje musculoskeletal.
Në limfangita terapi duke përdorur antibiotikë penicilinë, ilaçe që i përkasin cefalosporinet e gjeneratës së parë dhe të dytë, aminoglycosides dhe linkozamidiv. Për shembull, të drogës Amoxicillin përdorni një dozë prej 500 mg çdo tetë orë. Në mënyrë të ngjashme, përdorimi aktual i NSAIDs, të tilla si ibuprofen, indometacine, nimesulid dhe shumë të tjerë. Vetëm të jenë të vetëdijshëm për faktin se ky grup i drogës mund të shkaktojë gjakderdhje të brendshme, në mënyrë që pacientët me sëmundje erozive e traktit gastrointestinal duhet të jenë të kujdesshëm me pritjen e tyre. Është e mundur emërimi i drogës antihistamine. Më e zakonshme dhe shpesh shkruan prej tyre janë Suprastin, loratadine, Tsetryn dhe Claritin. Këto barna gjithashtu janë përdorur për lehtësimin inflamacion në fokus patologjike.

Gjatë periudhës akute kundërindikuar masazh, ngrohje compression dhe përdorimin e ointments të ndryshme. Rezultate të mira në trajtimin limfangita bëjnë përdorimin e terapisë infuzion intravenoz, lazer dhe rrezatimi ultravjollcë të gjakut. Thelbi i rrezatim intravenoz lazer është ndikimi fotobyolohycheskom në elementet strukturore të sistemit të qarkullimit të gjakut, që rezultojnë në rregullimin e gjendjes patologjike. Për ultrofyoletovoho rrezatimit aktivizimin karakteristike të antioksidantë, të cilat janë pjesë e gjakut. Kjo terapi ngre masë sasiore hemoglobinë ka efekt antivirale dhe antibacterial.

Lloj kronike e patologjisë trajtuar me ngrohjen imponim poluspyrtovыh fasha ose fasha përmbajnë sulfoksidi dimethyl, rrezatim ultravjollcë, si pjesë e terapisë fizike, banjot baltë, dressings bazuar në ointments medicinale.
Nëse brenda limfangita merr zgjatura, duhet ta përdorë X-ray qëllime mjekësore X-rrezeve. Gjenerimi i rrezeve X në tub rreze-X qe permban X është sende. Parimi i operacionit është efekti i dëmshëm i rrezatimit jonizues në qelizat, duke shkaktuar ato ndryshime mutational. Këto transformimi të bëjë qeliza paqëndrueshme. Përveç kësaj, intensiteti i aktivitetit qelizor është në proporcion me shfarosja e X-rrezeve.

Lymphadenitis trajtim mund të kryhet me receta e mjekësisë tradicionale. Infuzion ka efekt të mirë që ka përbërë nga acaroj, HOPS kone, rigon dhe pemë. Të gatshëm për të pirë një zierje tre orë gjatë ditës. Të compress në nivel lokal duke përdorur lë karamele mente.
Nëse trajtimi limfangita filluar në kohë, atëherë mund të themi në lidhje me një prognozë të favorshme. Sëmundje kronike kërcënon zhvillimin e komplikimeve të shumta. Ata janë të lidhur me rrjedhjen e lëngjeve limfatike dëmtuar të shkaktuar nga clots gjakut apo ngushtimi i enëve. Nga parandalimit të rehabilitimit ka përdorur inflamacione purulent, trajtimi i pyoderma dhe masa të tjera terapeutike.