Trajtimi i mesit spondylolisthesis - ilaçe, në shtëpi, mjetet juridike popullore, gjimnastja


Spondylolisthesis mesit shtyllën kurrizore - një sëmundje të shkaktuar nga zhvendosja e rruaza në lidhje me njëri-tjetrin.
Një rruazë rrëshqet si nga ana e poshtme dhe gjethe, duke ngushtuar kanal spina.
Por simptoma të theksuara neurologjike të compression të palcës kurrizore nuk shpesh bëjnë pacientët me spondylolisthesis. Nëse keni zbuluar sëmundjen në një fazë të hershme asimptomatike, ne mund të ketë sukses në trajtim, duke përdorur vetëm terapi konservative.
Përmbajtje

Parimet e terapisë konservative


Mjekimi në shtëpi
Terapia e barnave
Mjetet juridike popullore
GjimnastikëParimet e terapisë konservative?


Çdo rruazë është në vend dhe mbajtur atje për shkak të disqe intervertebral dhe nyje.
Kur joints janë të dëmtuara, ose pozvonkovaya proceset hark, tyre përmbush pjesërisht funksionin e disk. Kur vuan nga disk, joints pjesërisht të kompensojë funksionin e tij.
Dhe në fakt, dhe në një rast tjetër të zhvendosjes vertebrale nuk kalon 15%, dhe simptomat e spondylolisthesis kishte shprehur dhe mezi i shqetësuar për pacientin.


Ndryshime të forta të ndodhë rrallë, kështu që spondylolisthesis mund të shërohet me metoda konservatore.
Drejtimet kryesore në trajtimin janë të njëjta si në trajtimin e dhimbje prapa lidhur me paqëndrueshmëri kurrizore dhe compression rrënjë nervore.
Të jetë i sigurt për të treguar:terapi të drogës;
fizioterapi;
fizioterapi.Në periudhën afatshkurtër, vetëm për të hequr barrën e shpinë në fazën akute të sëmundjes, ajo është e rekomanduar për të përdorur corsets veçanta.

Përdorimi i zgjatur i pajisjeve ortopedike kontribuon në atrofi të muskujve ndikim të mëtejshëm negativ në rrjedhën e trajtimit.
Kirurgjia është treguar vetëm pasi të zgjatur dhe të theksuar sindromi dhimbje kur trajtimi konservativ është i paefektshëm.
Por kujdes kirurgjik kërkon jo më shumë se 5% e njerëzve që vuajnë nga spondylolisthesis.
Nëse spondylolisthesis e shpinë mesit shpallur në fillim të zhvillimit të saj, ajo është e rekomanduar kryesisht në përputhje regjim të kufizuar lëvizëse.


Ajo vijon si më poshtë:pacienti kërkon më pak në këmbë dhe në këmbë;
Ju nuk mund të heqë peshat;
Shmangni kthehet të mprehtë dhe tilts rastin.Në dhimbje të rënda trajtimet e nevojshme termike, anti-inflamator ilaçe dhe krevat tjetër.
Pas heqjes metodën e tërheqjes ilaçe dhimbje dhe vrull muskujve të muskujve që mbështesin shpinë, elementi kryesor i trajtimit është ushtrim.

Ushtrime për të forcuar muskujt mbrapa dhe abdominals - kjo krijon një mbështetje natyrore muskujve për shpinë.

Kjo do të ndihmojë në uljen e paqëndrueshmërisë shpinë, të forcojë atë dhe pjesërisht lehtësimin e stresit.
Në rastet kur trajtimi konservativ është i paefektshëm, përshkruajnë një operacioni, gjatë së cilës heqja është kryer disa indeve që të stabilizuar shpinë dhe të reduktuar compression e kurrizit ose nervore rrënjët kurrizore.
Çfarë mund të provokojnë subluxation e rruazë qafës së mitrës parë? Lexoni artikullin tonë.
Çfarë spondylitis simptome në gratë? Përgjigja në këtë pyetje mund të gjendet këtu.

Trajtimi në shtëpi?


Për të kryer trajtimin e spondylolisthesis në shtëpi, aq më shumë të vendosur veten një diagnozë e tillë është e pamundur!
Vetëm një specialist duhet të diagnostikuar dhe të zgjedhin strategji më të mirë të trajtimit.
Për këtë qëllim emëruar rezonancë magnetike dhe tomography kompjuter, radiografi. Për të përcaktuar me saktësi vendndodhjen dhe shkallën e dëmit, shkallën e përfshirjes në procesin e indeve nervore, kryhet një ekzaminim neurologjik.

Kur një ekzaminim komplekse, diagnoza, trajtimi përshkruara, mundësia e trajtimit në shtëpi do të varet nga taktikat zgjedhur të trajtimit.

Operacioni është kryer, natyrisht, në spital.
Për terapi dhe terapi fizike fizike seancat me instruktor mjaftueshme çerdhe, dhe në mungesë të dhimbje të forta në kurrizin e tij dhe bel, në fazat e hershme të sëmundjes, trajtimi është kryer në shtëpi, duke vizituar periodikisht mjek vertebronevroloha.

Terapia e barnave?


Në praninë e vrull muskujve dhe dhimbje, trajtimin e ilaçeve spondylolisthesis qëllim nuk çlirojë këto simptoma, në vend se të adresuar shkaqet e sëmundjes.

Programi trajtim të drogës përfshin:Droga josteroidale anti-inflamator. Ky grup i drogës së shpeshti të përshkruara normë të ulët në mënyrë që të lehtësojë inflamacion, ënjtje dhe dhimbje. Me këto simptoma NSAIDs bëjnë brez edhe e fundit.
Relaxants muskujve. Këto barna janë të nevojshme në qoftë se vrull muskujve nuk është hequr. Për shkak të efekteve anësore të mundshme të relaxants muskujve të përdorura vetëm në prani të një dhimbje e theksuar nën mbikëqyrjen e mjekëve.
Chondroprotectors. Ato ndihmojnë për të ndaluar zhvillimin e proceseve degjeneruese në inde kërcor. Por në të njëjtën kohë duke marrë chondroprotectors duhet të angazhohen në stërvitje dhe të bëjë marrëveshje të tjera për largimin e simptomave të pakëndshme.
Bllokada novokaina. Kjo metodë e heqjes vrull dhe lehtësim të dhimbjes se mjekimi dhimbje, në formën e injeksioneve administrohet direkt në pikën e dhimbjes maksimal. Efekti terapeutik pas kësaj procedure jo më shumë se 30 minuta mbetet, por kjo është e mjaftueshme për të muskujve vrullshëm rifilloi ton normale. Si rezultat, dhimbje recedes, dhe rritet lëvizshmërisë.

Droga Neyropatycheskye dhe Opioids. Ata janë përdorur për dhimbje shumë të rënda kur keni nevojë për të stabilizuar qelizat nervore dhe të ndaluar lirimin e rregullt e sinjaleve nervore. Me neuropatike automjeteve të përdorura lyrics, neyrontyn. Të përfshijnë codeine opioid dhe morfinë.
Një lloj të veçantë të trajtimit mjekësor - injeksion epidural steroide.
Në sindromin radicular dhe ngjeshja e palcës kurrizore tregon këtë procedurë - në hapësirën epidurale, të vendosura në mes të periosteum e rruaza dhe Dura kurrizore Mater injektuar steroid.

Në këtë zonë janë mbaresa nervore koncentruar që largohen nga pleksus kurrizore venoz dhe indeve lidhës. Injection në këtë fushë ndihmon në lehtësimin e dhimbje, ënjtje dhe acarim.
Duke përdorur MRI (rezonancë magnetike) dhe CT (tomography llogaritur) mjeku përcakton vendin ku është koncentruar dhimbje.

Procedura kryhet pas anestezi lokale.
Efekti i steroid duhet të ndodhë brenda 1-2 ditëve. Efekti maksimal do të ndihet për 4 dhe 5 ditë pas injektimit.
Në varësi të rezultatit, procedura mund të përsëritet, por për vitin e ajo mund të mbajë jo më shumë se 3 herë.

Nga të gjitha këto grupe të barnave shpërndahen nga relaxants muskujve recetë, opioids dhe fondeve neyropatycheskye.
Terapia e barnave për mesit spondylolisthesis kryer për lehtësimin e dhimbjeve dhe heqjen vrull.

Metodat farmakologjike nuk janë të trajtimit, por vetëm të eliminuar simptomat e pakëndshme. Prandaj, përdorimi i drogës taktike të ngjashme me trajtimin e të tjera të ngjashme në simptomat dhe etiologjisë së sëmundjeve.

Mjetet juridike popullore?


Pothuajse çdo përgatitje mjekësore mund të gjenden në homologut arsenalin denjë e mjekësisë tradicionale.

Prandaj, në periudha të përkeqësimit për lehtësimin dhimbje, inflamacion dhe vrull mund të përdoret në vend të barnave të caktuara (ose si një plotësues për ta) janë mjete të ndryshme popullore, por para përdorimit të një automjeti duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.

Kështu, healers të japë rekomandimet e mëposhtme:
PaketaEukalipt. Blerë në farmaci gatshëm tretësirë ​​alkoolit e eukalipt dhe fshij atë në rajonin e mesit në mëngjes dhe në mbrëmje gjatë muajit.
Zvarrit trumzë. Bosh bari dhe atë si një kompresë të pasme gjatë natës.

Gështenjë kali. Fat të përzier me vajra kamfor dhe grimcuar gështenjë fruta. Përzierje Rozmazhte mbi një fetë bukë të zezë dhe atë në pjesën e prapme.
Gjethet e rrikë. Gjethet e freskëta të larë dhe të bashkangjisë në zonën e lënduar. Ata mund të jetë i veshur për disa ditë.
Brumë Thekër. Përhapur në të gjithë terpentinë ose ndonjë vaj ngrohjes në bazë të tij, dhe pastaj shtoni në atë vend të papërpunuara brumë thekre për 1 orë. Për lehtësim dhimbje keni nevojë për një kurs të fasha në 1 për 10 ditë.
Jodi, amoniakut, bile, mjaltë dhe glicerinë. Mix në pjesë të barabarta, të lënë në një vend të errët për 10 ditë. Para përdorimit, llokoçis dhe ngrohje në një banjë me ujë. Fasha fondet e marra vendin e natë para se të përmirësimit.

Mbledhja e bimëve. Muzik kone hop thata, shtoni lulet e ujit tansy, kamomil, pour valë. Kur kungull e ka ftohur pak, e vënë atë përsëri në këtë zonë, të mbuluar me një peshqir pambuk, mbyllur plastike dhe të mbyllë një shall apo rroba leshi. Ngrohjes e tillë e rekomanduar për të vënë një kompresë për 40 minuta para se të shkojnë në shtrat çdo ditë.
Përzierje e vajrave thelbësore. Një përzierje e vajrave thelbësore të bredh, rozmarinë dhe limon (çdo 10-15 pika) e ndonjë vajrave bimore (50 ml) fshij prapa për të përmirësuar qarkullimin në këtë zonë, heqjen e vrull dhe dhimbje.

Tretësirë ​​Propolisi dhe buds zezë plepit. Fshij alternuar në rajonin e mesit. Tretësirë ​​Propolisi në dispozicion mbi counter. Fresh kile buds plepit dhe pour vodka. Për 1 lugë çaji e veshkave duhet 025 litra vodka. Mbush në një vend të errët të ngrohtë për 2-3 javë.
Vaj nga disa komponente. Përgatitja vaj 50 g pluhur të thatë mustardë, 2 vezë, vaj kamfor dhe 1 lugë çaji fërkim alkool. Rub lokalizimin vaj të parfumuar me dhimbje dhe të përfundojë leckë të ngrohtë.
Mjaltë dhe mustardë. Shpërndarë nëpër një shtresë e hollë e mjaltë, të mbuluar me 1 shtresë e rrobave. Shto mustardë lartë, të mbuluar me mbyllur plastike dhe të gjithë të përfundojë një peshqir. Compress mund të mbani 1-15 orë në qoftë se ajo nuk shkakton dhimbje. Mjalti gjithashtu mund të fshij zonën e lënduar çdo ditë para se të shkojnë në shtrat.

Uthulla e Molles dhe temjan. Shkrihet 50 gram temjan në 50 ml uthull molle. Aplikoni përzierje në vendin e lënduar për natën 3 ditë e me radhë.
Lëng i zi rrepkë. Dip një të vogël excised indeve (metër mbi) lëng i zi rrepkë. Vendi compress në vendin e lënduar, dhe në qoftë se ju shihni djegur, hiqni atë 2 ditë.
Decoctions dhe infusions për përdorim brendaRrënjët e barit shtrat, leh e bardhë shelg dhe lë thupër. Hidh ujë të nxehtë rreth ngrohjes ulët dhe të sjellë një çiban në mënyrë që të mbajë rreth 10 minuta. Një orë më vonë, tendosje supë dhe pini 50 ml 4 herë në ditë për lehtësimin inflamacion brenda.

Mumiet. Ju mund të ha apo të përgatisë ointments dhe krem ​​dhe fasha fërkime. Ky ilaç ilaç tradicionale ka veti rigjeneruese dhe është konsideruar si një ilaç për të gjitha sëmundjet.
BanjotBanjo me gjethe mente thatë. Hidh ujë të valë barin dhe të lënë të mbush për 1 orë. Tendosje dhe derdh në një banjë me ujë të ngrohtë. Merrni një dush me nenexhik të jetë e mundur në qoftë se nuk ka contraindications. Pastaj fshij nëpër krem ​​ngrohjes, të veshur me rroba të ngrohta dhe obvyazhytes shall leshi rreth belit.

Banjo me mustardë. Për ta bërë këtë, të marrë 1 paketë mustardë thatë, holluar atë më parë në enë të vogla me ujë për një qëndrueshmëri të dendur homogjene. Pastaj shtoni slurry rezulton në një banjë të nxehtë. Merrni një dush me mustardë për 15-20 minuta. Atëherë më mirë të shkoni në shtrat dhe të fshehur batanije të mirë të ngrohtë apo batanije.A është masazh efektive në një scoliosis? Informacion në lidhje me këtë mund të gjeni në faqen tonë të internetit.
Pse rëndim i shtatzënisë osteoarthritis ndodh mjaft shpesh? Përgjigjet për këtë artikull.

Pse qafë i lënduar? Lexoni këtu.

Gjimnastikës?


Me gjimnastikë mund të marrë sëmundjen nën kontroll.
Qëllimi kryesor i terapisë fizike - për të forcuar muskujt e thella mbrapa që mbështesin shpinë dhe barkut muskujt, duke formuar një muskuj të ngurta korse. Ajo besueshme do të rregullojmë shpinë në të ardhmen dhe për të zvogëluar ngarkesën.
Para se të bëni një sërë ushtrimesh gjimnastikor, mjeku vëren simptomat, shkallën e lëndimit, mosha e pacientit dhe të shkaktojë zhvendosjen e rruaza.

Ushtrim Objektivi në spondylolisthesis:normalizimin e tonin e muskujve;
përmirësimin e furnizimit me gjak në zonën e prekur;
forcimin e sistemit muskulor;
myohennыe eliminuar kontrakturave;
zhvillojnë sjellje korrekte.
Nëse ju zvogëluar lordosis mesit, treni flexors këmbë dhe vithe muskujt.
Ushtrimet janë bërë nga pozicioni origjinal - shtrirë në shpinë të tij, një sipërfaqe apo mur prirur bare, si reduktimi i dhemb shpina përfshijnë ushtrime të kryera në një pozitë të drejtë.

Pozicionin e fillimit - shtrirë në shpinë të tij
Numri 1
Duart drejtpërdrejtë dhe terhiq pjesën e sipërme të trupit në të njëjtin drejtim, dhe këmbët në drejtim të kundërt. Gjatë ushtrimit stomaku duhet të largohen, përsëri - fikse.

Mbajeni këtë pozicion për 15 sekonda, frymëmarrje, dhe pastaj të marrë pozicionin e fillimit. Ushtrime që shtrihen duhet të kryhet për herë të parë 5 herë, pra, si forcimi i muskujve mund të rritet gradualisht në 15.
Numri 2
Duart tërheqë përgjatë trupit, këmbët djathtas lart, shtrydh duart në një grusht dhe të tensionuara të gjithë muskujt e trupit.


Mbaj frymën tuaj për 15 sekonda dhe relaksohuni. Përsëriteni 5-15 herë.
Numri 3
Hands - përgjatë trupit, për të forcuar vithe dhe mesit tuaja muskujt, të mbajë frymën tuaj. Në nxjerr, relaksohuni.

Përsëriteni disa herë, duke e bërë breaths thellë të frymës dhe exhalations gjata.
Numër 4
Bend gjunjët, kreu në shpatet e gju, të dyja duart kuptoj këmbën dhe për të mbajtur qëndrim të miratuar me 15 embrione. Relax, të marrë një pozicion të filluar.

Përsëriteni disa sekonda të pushimit. Çdo ditë të rritur koha e kaluar në pozitë të shtrembëruar. 2 javë ajo duhet të rritet për 30 sekonda.

Numri 5
La alternuar dhe të heqë këmbën e djathtë në një kënd prej 30 gradë dhe mban secili në këtë pozicion për 5 sekonda.

Numri 6
Këmbët e Sigurt duke përdorur çdo mbështetje dhe të heqë kënd bust në 30 gradë. Përsëriteni 5 herë.

Nëse performanca ju ndjeni dhimbje, ju nuk duhet të vazhdojë.
Numri 7
Draw gju tuaj të majtë në kofshën e djathtë dhe dotyahnitsya djathtë të veshit të majtë. Kryetari kështu duhet të jetë kthyer në të majtë për të bërë më të madhe të të gjitha muskujt shtrirë.


Bëjë të njëjtën gjë me krahun tjetër dhe këmbë.
Numri 8
Ngrini një këmbë dhe do ta mbajë atë në 30 gram. Kaloni këmbë si numrat e kontaktit nga 1 deri në 5. Ndryshimi këmbë.

2 javë rritet gradualisht ngarkesën. Deri në fund të kësaj kohe për të provuar rezultatin nga 1 tek 10..
Numri 9
A lëvizje rrethore në çdo këmbë pesë qarqe në çdo drejtim.

Numri 10
Përshkruani qarqet me të dyja këmbët në të njëjtën kohë. Një mënyrë për herë të parë, pastaj një tjetër.

Numri 11
Bend gjunjët, duart mbi kokën tuaj. Sjell kokën dhe supet, Qëndroni në këtë pozicion për disa sekonda dhe opustytesya në dysheme.


Numri 12
Bend gjunjët dhe këmbët e uprites.
Heqin legen dhe prohynaytesya maksimale.

Nëse është e vështirë, të bëjë më shumë theksin në duart dhe kokën.
Numri 13
Heqë këmbën e majtë 40 gradë, dhe të drejtë në 10. mbajë këtë pozicion, pastaj të ndryshojë këmbët.

Numri 14
Pika mbi këmbë dhe të heqë këmbë, shpatulla dhe kokë. Pas 5-10 sekonda, kthehet në pozicionin e fillimit.

Ndiqni si të gjitha ushtrimet e mëparshme 5-15 herë në qoftë se ata nuk shkaktojnë dhimbje të forta në mesit.

Pozicionin e fillimit - shtrirë në barkun e tij
Numri 1
Tear off këmbën e djathtë jashtë dysheme dhe për të rritur atë me 30 gradë.

Mosdhënien atë, të heqë këmbën e majtë. Ndryshuar ato kështu disa herë.
Numri 2
Ashensor, shtrirë në barkun e tij, këmbët, koka dhe shpatullat.

Mbajeni këtë pozicion për disa sekonda, pastaj të ulur atë dhe relaksohuni. Përsëriteni 5-15 herë.
Numri 3
Heqin çdo këmbë në ana e tij dhe mbajnë në pezullimin për 10-15 sekonda.

Numër 4
Sigurt këmbët këmbë për disa rezistencës dhe të heqë trupin e strehimit.

Mbajeni trupin në këtë pozicion si ju mund të, pastaj të pushoni disa sekonda dhe të përsëritur.

Me forcimin e muskujve mund të rrisë stresin gjatë gjimnastikë.
Për ta bërë këtë, ju mund të vënë duart prapa kokës së tij, periudhat e tensionit dhe rritjen e numrit të ngjarjeve.
Ushtrimin mund të bëhet çdo ditë për një orë para ngrënies ose gjysmë ore pas saj. Ju mund të kontrollojë të ngarkesës duke matur rrahjet e zemrës.
Nëse numri i goditje mbi 130 që ju duhet për t'u çlodhur.
Sot, shumica e ekspertëve pranoi se efekti më i madh në trajtimin e të spndylolysteza arrihet vetëm uyazyka stërvitje të përditshme.

Terapia e barnave dhe fizioterapi vetëm mund të plotësojë por jo të zëvendësojë stërvitje.
Rëndësi të madhe në zgjedhjen e një trajtim dhe shkakun e sëmundjes. Për shembull, në disa forma të spondylolisthesis traumatike treguar vetëm kirurgji, dhe në formë të moshës së operacionit sëmundjes është e nevojshme.

Video: Ushtrime për shpinë mesit