Limfocitoza - Shkaqet, Mjekimi, simptomat në Limfocitoza fëmijëve


Limfocitoza - një gjendje patologjike karakterizuar nga një numër në rritje të limfociteve ne gjakun periferik. Ata janë një lloj i qelizave të bardha të gjakut, të cilat formojnë palcën e eshtrave, dhe është një pjesë integrale e sistemit imunitar. Limfocitet përbëjnë rreth 40% të të gjitha qelizave të gjakut në gjak dhe janë në gjendje të njohin dhe shkatërrojnë viruset, kërpudhave, infeksionin e qelizave të kancerit.
Për një vlerësim i saktë i gjakut duhet të marrë parasysh jo vetëm përmbajtjen e absolute të leukociteve, por përqindja e llojeve të ndryshme. Ka pesë lloje të qelizave të bardha të gjakut që luftojnë sëmundje me grupe të caktuara.


Limfocitoza relative karakterizohet përqindje të limfociteve në raport me qelizat e tjera që përbëjnë gjak. Formimi i saj është i lidhur me pak zvogëluar ose normale numri i qelizave të bardha të gjakut. Limfocitoza relativ shihet më shpesh se Limfocitoza absolute, karakterizuar nga rritja absolute e numrit të limfocite.
Limfocitoza absolute tregon përgjithësisht praninë e hepatitit, mononucleosis infektive, sëmundjet endokrine, lymphosarcoma.
Limfocitet fëmijë ndryshon me moshën, por nivelet normale në të rriturit nuk duhet të tejkalojë 2900 për litër të gjakut. Leucemia akute ose kronike mund të tregojë formën malinje Limfocitoza - një manifestim i vetë lymfoprolyferatyvnoho sëmundjes.

Lymfotropnym Limfocitoza infektive e shkaktuar nga nje virus dhe të formuar një infeksion akut viral. Burimi i infeksionit mund të jetë dikush, edhe me praninë e sëmundjes asimptomatike, pasi kjo formë është transmetuar nga pikat ajrore. Nuk janë format e mëposhtme të Limfocitoza infektive: të përzier; nervor; adenopatycheskaya; lëkurës; artralhycheskaya; hryppopodobnaya; frymëmarrjes; asthenic; asimptomatike.

Arsyet Limfocitoza


Limfocitoza një fëmijë, pavarësisht nga mosha ndodh relative dhe absolute. Sëmundja është i formuar me anë të rritjes së prerë në numrin e limfociteve ne prani te semundjeve akute virale infektuese: rubeolës, dhenve, fruthit, ethe kuqe, hepatitis viral. Stresi emocional, ushtrim i zgjatur mund të shërbejë gjithashtu si një rishpërndarje të qelizave të imunitetit.

Limfocitoza fëmijë në prani të një sëmundje virale, procesi patologjik relative merr formën. Dukuri e shpeshtë e Limfocitoza tek fëmijët lidhen me prirje më të madhe të sëmundjeve të ndryshme infektive.
Gjithashtu, kjo gjendje mund të ndodhë kur një mbidozë e analgesics narkotike, Fenotyna, levodopa. Helmimit me disulfide karbonit, arsenik dhe plumb, të nxitur zhvillimin e Limfocitoza. Megjithatë, indeksi i limfociteve në gjak do të ulet me moshën, që është, i riu fëmija, aq më shumë limfocitet gjenden në gjakun e tij.

Rriturit Limfocitoza formuar për shkak të arsyeve të ndryshme:
- prania e sëmundjeve infektive që ndodhin për shkak të imunitetit të ulët nën ndikimin e faktorëve të brendshëm dhe të jashtëm (tuberkulozi reaksion alergjik, sifilizi);
- transfuzioni i gjakut apo restaurimin dhe gjakderdhje të mëdha;
- kur marrë medikamente që kontribuojnë në ndryshimet në përbërjen e gjakut;
- në sëmundje mendore, çrregullime neurologjike;
- me një mangësi e vitamines B12 në trup;
- varëshme abuse (duhani, alkoolizmi, varësia e drogës);

- në dietë të parregullt ose refuzimin zgjatur e ushqimit;
- Limfocitoza absolute ndodh në praninë e hepatitit viral, AIDS, stimuluese në rritje lymphopoiesis stimulim;
- Limfocitoza relative ndodh në praninë e procesit masiv inflamatore.
Formimi Limfocitoza provokon sëmundjet e mëposhtme: mononukleozën infektive, infeksion citomegalovirusin, sëmundje të sistemit limfatik, sëmundje Chagas, sëmundja reumatike, hyperthyroidism, sëmundja Addison, splenomegaly.

Rritja absolute e limfociteve, ndoshta nëpërmjet:
- Formimi metastatic malinje në palcën e eshtrave, leukemia limfatike. Ngritja limfocitet tre herë ose më shumë tregon praninë e kancerit;- sëmundje autoimmune. Qelizat sulmojnë indet e vetë trupit;
- Sëmundja e Crohn-it, në të cilën formimi i ulcerat.
Nëse ka limfoblastike, qelizat e bardha të gjakut nuk kanë kohë për të pjekur para se në fund nuk mund të kryejë funksionin e tij. Numri i limfociteve papjekur mbush organet e brendshme, sistemin e qarkullimit të gjakut, duke rezultuar në anemi, infeksione të llojeve të ndryshme, gjakderdhje.

Simptomat Limfocitoza


Ka raste kur nivele të larta të limfociteve dhe në këtë mënyrë të humbur disa sëmundje. Në raste të tilla, ekspertët mund të tregojnë praninë e Limfocitoza vetëm me diagnozën e plotë të pacientit, si dhe shpërndarjen e të gjitha testet e nevojshme.
Shumica Limfocitoza diagnostikuar kur pacienti ankohet praninë e sëmundjeve infektive. Zhvillimi i infeksionit provokon një rritje në limfocitet.
Zbulimi fillestar i sëmundjes mund të tregojë praninë e procesit antipatik. Nyjet limfatike zgjeruar, shpretkë dhe mëlçisë tregojnë praninë e Limfocitoza reaktive.

Por si rregull, simptomat varet tërësisht nga arsyet që shkaktuan sëmundjen. Simptomat mund të mos paraqitet ose të jetë i vogël për sëmundjen që shkaktoi limfocitozë. Nga sistemi imunitar varet edhe nga manifestimi i simptomave.
Limfocitoza në të rriturit mund të shfaqet në një shumëllojshmëri të infeksioneve të zgavrën e hundës, mukozës së gojës, traktin e sipërm respirator, pezmatimi i lëvore cerebrale. Në prani të AIDS ose hepatitit, Limfocitoza rënie të dukshme të mprehtë ose rritje në temperaturën e trupit, e cila është shoqëruar me ethe, shpretkë zgjeruar, lodhje të rënda. Foto klinike mund të ndryshojnë dhe nganjëherë manifestohet simptomë barkut. Marrja e drogës, krizë nervash, uria, anemi shpesh provokojnë limfocitozë.

Simptomat më të zakonshme të Limfocitoza infektive është zgjeruar dhe bajamet hyperemic. Temperatura e trupit mund të arrijë 40 ° C. Gjithashtu, diarre, vjellje dhe humbje e oreksit janë tipike për këtë sëmundje. Në disa raste mund të jetë lodhje nervor, lodhje dhe rritja e numrit të limfociteve në palcën e eshtrave. Simptomat hematologjike mundet brenda dy muajve.
Periudha febrile në Limfocitoza infektive mund të zgjasë deri në 7 ditë. Herë pas here ajo rezulton marrje mendsh, dhimbje koke. Shpesh ka nervozizëm, lodhje, dobësi.

Fëmija në prani të një simptomave infektive Limfocitoza janë të theksuara. Shfaqet letargji, dobësi, ethe, dëme të vogla në traktin respirator. Ndoshta zhvillimi i formës frymëmarrjes, i cili do të shoqërohet nga një ethe për tri ditë.
Në formën e lëkurës së nxituar infektive Limfocitoza duket, e ngjashme me skarlatynovoy cilat zhduken vetë, pas tri ditësh. Formimi trakeobronkiti zhvillon pneumoni të rëndë.

Trajtimi Limfocitoza


Limfocitoza Trajtimi do të varet tërësisht nga arsyet që kontribuan në zhvillimin e saj. Sëmundjet Lista Limfocitoza mund të shkaktojnë mjaft i madh. Ajo gjithashtu mund të ndodhë kur temperatura ose praninë e sëmundjeve kronike.

Sëmundja nuk është e pavarur dhe vetëm pas shkaku do të përshkruhen trajtimi për të hequr atë. Në mënyrë tipike, i emëruar drogë anti-inflamator, antibiotikët dhe agjentët antivirale. Pas shërimin qelizat sëmundje themelor normalizuar.
Në prani të malinje caktuar kimioterapia ose palcës kockore transplantit është kryer. Pacientët shpesh të izoluar dhe të përshkruar pjesën tjetër shtrat. Për shkak të komplikimeve (hemorragji, aftësia e zvogëluar të trash gjakun) është e mundur.

Fëmijët trajtohen me sulfonamydov dhe ACTH. Në raste të rralla, mund të jetë projektuar Aureomitsyn. Trajtimi duhet të jetë në kohë, në mënyrë që të shmangen pasoja të rënda. Në rastin e simptomave shqiptuar shpenzojnë simptomatike vitamina emërimit terapi, duke mos kursyer dietë dhe krevat tjetër. Emëruar Herë pas here desensitizing drogë dhe antibiotikët. Në qoftë se ju bashkohet me infeksion sekondar, atëherë antibiotikët është e nevojshme.
Limfocitoza në të rriturit dhe fëmijët gjithashtu mund të trajtohet me mjete popullore. Për shembull, një nga metodat më efektive është duke marrë infuzione të lë katarantusovыh. Pjesa Catharanthus lë dhe 200 gram vodka. Përbërësit duhet të jenë të përziera dhe të fort bllokoj anije. Mbush nevojën për një javë, pastaj tendosje. Pastaj 10 pika tretur në ujë. Ky infuzion është bërë brenda 3 javësh.

Që nuk ka masa parandaluese për të parandaluar sëmundjen, të gjithë personat në kontakt me pacientët duhet të jenë periodikisht marrë disa teste të gjakut.
Në mënyrë tipike, Limfocitoza ka një rezultat të favorshëm.