Lymphostasis gjymtyrët më të ulët dhe e sipërme - trajtim, simptomat, Shkaqet


Lymphostasis - Kjo përçarje progresive e rrjedhjes së limfatike në enët limfatike e kanalit, të cilat janë të vendosura në pjesë të ndryshme të trupit, dhe tregon shfaqjen e ënjtje të qëndrueshëm të indeve të buta me çrregullime trofike të lëkurës. Në mënyrë tipike, manifestimet fillestare lymphostasis zhvilluar si një anije rezultat limfatike të kalibrit të vogël (kapilarët periferike dhe enët limfatike), dhe në qoftë se proceset patologjike që ndikojnë mbledhësit të mëdha limfatike dhe kanal kraharorit, të zhvillojnë ndryshime të pakthyeshme në indet e buta.


Sipas statistikave botërore, lymphostasis incidenca në mbarë botën arrin 250 milion njerëz. Frekuenca e kësaj patologjie në mesin e fëmijëve është 1: 10000 dhe është një gjymtyrë të lindura lymphostasis dhe fytyra e kombinuar me anomalitë displastike. Në struktura e morbiditetit është e dominuar nga femrat e moshës 30-45 vjet, pjesa e ekstremiteteve të ulëta lymphostasis jo më pak se 90% të rasteve.
Në rrezik janë të rinj, dhe forma më e zakonshme e sëmundjes është konsideruar lymfrstaz këmbët. Si i pavarur nosological njësi "lymphostasis" shkencëtarët në mjekësi përshkruar në vitin 1934 dhe në të njëjtën kohë ajo ishte e ndarë në lymphostasis fillor dhe të mesëm.

Diagnoza "lymphostasis" mund të krijojë dhe të trajtojnë fleboloh vetëm të kualifikuar pas një ekzaminim të plotë të pacientit në një profil të specializuara kirurgjikale vaskulare spital.
Moti për jetën në lymphostasis favorshme, megjithatë, sëmundja mund të shkaktojë çrregullim shëndetësor vazhdueshme dhe paaftësi, duke çuar në paaftësinë e pacientit.

Lymphostasis gjymtyrë të ulët


Forma kongjenitale lymphostasis gjymtyrët më të ulët për shkak të çrregullimeve gjenetike morfologjike të enëve limfatike të kanalit, dmth anomalitë kongjenitale të enëve limfatike (hipoplazise, ​​aplazionit dhe hyperplasia). Kjo është patologji e vështirë, e cila është pamja debutimin e ënjtje të indeve të buta të një gjymtyrë, zakonisht në adoleshencë. Lymphostasis kongjenitale është një sëmundje e përcaktuar gjenetikisht dhe mund të trashëgohet.

Sipas simptomat klinike të zhvilluara lymphostasis nuk manifestohet vetëm lokale, por edhe simptomat e zakonshme në mënyrë të konsiderueshme të dëmtojnë cilësinë e jetës (komplikime vegjetative-vaskulare, hormonale dhe inflamatore).
Metoda më efektive e diagnostikimit është lymphostasis gjymtyrë të ulët MRI, si dhe masat terapeutike aplikuar masazh limfatik kullimit dhe fizioterapi (terapi baltë, me ultratinguj dhe thermotherapy).
Lymphostasis mesëm skaj të ulët shpesh zhvillon pas traumave ose erizipela rënda. Simptomat fillestare janë ënjtje lymphostasis dorsum e këmbë. Pacientët në këtë fazë nuk do të bëjë asnjë ankesë specifike, dhe shpesh gjatë kësaj periudhe nuk e njohin sëmundjen.

Si progresion i shkeljeve rrit rrjedhjen limfatike dhe ënjtje në lëkurën e këmbës duket folds trashë, nuk smeschaemыe prekje. Në këtë fazë është e nevojshme që të dallojnë simptomat ekzistuese të sëmundjeve të tilla si neurofibromatosis dhe gigantism ulët gjymtyrë.
Në mungesë të përparimit kohë të masave diagnostike dhe terapeutike lymphostasis dhe lezione të përhapet në proksimal skaj të ulët (hip dhe kofshë).
Nuk është një klasifikim i shkallës së manifestimeve klinike, e cila qëndron 4 ashpërsia. Për shkallën e parë lymphostasis lezione karakteristike skaj skajshëm të ulët, e cila manifestohet si ënjtje dhe shëmtuar e këmbë mbi sipërfaqen e pasme. Në procesin patologjike fazën e dytë lymphostasis është lokalizuar në këmbë dhe këmbë të ulët. Faza e tretë përfshin jo vetëm humbjen e këmbë dhe këmbë të ulët, por hip. Në fazën e katërt, përveç këto simptoma shfaqen ndryshime të rënda trofike të lëkurës.

Lymphostasis duart


Në 70% të rasteve lymphostasis zhvillimin gjymtyrë e sipërme pas mastectomy, i shoqëruar nga heqjen e nyjeve limfatike rajonale, dhe në disa raste muskuj të vogla gjoks. Largimi radikal i nyjave limfatike regjionale është kryer për të parandaluar përsëritjen dhe përhapjen e kancerit patologjisë dhe pa këtë manipulim nuk mund të flasim për trajtimin efektiv të kancerit të gjirit. Megjithatë, heqja e nyjet limfatike dhe enët limfatike e madhe e krijuar uyazyka për akumulimin e lëngjeve limfatik në indet e buta të zonës sup dhe madje edhe përzgjedhja e saj nëpërmjet sipërfaqes post-operative plagë.

Në këtë drejtim, të gjithë pacientët iu nënshtrua operacionit rekomanduar zbatimin e ushtrimeve të veçanta gjimnastikor që synojnë përmirësimin e qarkullimit limfatike. Në shumicën e rasteve lymphostasis duart pas mastectomy është i rastit dhe simptomat zhduken pas një muaji.
Përveç kësaj, nuk është një duart e mesme lymphostasis pas djegur dhe lëkurës infektive lezione, dhe pas lëndimeve me prejardhje të ndryshme. Në fazën e foto zhvilluar klinike lymphostasis gjymtyrë e sipërme shfaqet si një progresive ënjtje të qëndrueshme të indeve të buta dhe ndryshimet trofike të lëkurës (ulcerat trofike, hyperpigmentation) dhe dhëmbëza të pakthyeshme të indeve të buta.

Ka dy grupe lymphostasis duart kryesore: akute (të përkohshme) e jo më shumë se 6 muaj dhe ndodh menjëherë pas mastectomy, si dhe kronike, që zgjat për shumë vite dhe ka një kurs të qëndrueshëm progresiv.
Metodat më efektive të trajtimit mjekësor nuk duart lymphostasis janë: manual masazh limfatik kullimit, të veshur çorape compression, electrostimulation muskujve, terapi magnetike dhe lazer.
Në mënyrë për të parandaluar përparimin e lymphostasis butë dhe parandaluar fybredemы zhvillimit, pacienti pas operacionit për të hequr gjoksin për të kryer ushtrime komplekse gjimnastikor dhe teknikat e vetë-masazh. Sigurisht, lymphostasis prania çon në disa probleme shëndetësore dhe aftësinë e kufizuar të grave, por me të gjitha rregullat e kujdesit të lëkurës dhe të përmbushjes së rekomandimeve të mjekut në aspektin e aktivitetit fizik, ky kusht është vetë.

Nëse simptomet shfaqen lymphostasis gjymtyrë e sipërme pas 1 viti pas operacionit dhe mastectomy shoqëruar me formimin e vulave përgjatë ënjtje indeve të buta, atëherë situata është shkak për një shqyrtim të hollësishëm të oncologist së pacientit për diagnozën e përsëritje të mundshme apo metastazë e kancerit.

Arsyet Lymphostasis


Kryesore Pjesa эtyopatohenetycheskym lymphostasis në zhvillimin e çdo lokalizimit është akumulimi i lëngjeve limfatike në indet e buta dhe shfaqjen e edemë të gjerë ose të kufizuar. Norma mesatare ditore e formimit të lëngjeve limfatik është rreth dy litra, dhe formimi i tij është për shkak të filtrimit të plazmës së gjakut në hapësirën në mes të rrobave dhe më pas liruar në enët limfatike limfatike kanal.

Mekanizmi i formimit lymphostasis shkon në një parim të vetëm, por vetëm në rastet e shkeljes së integritetit morfologjik ose funksional të shtratit limfatik vaskulare.
Ka dy grupe kryesore të kësaj sëmundjeje - lymphostasis fillor dhe të mesëm, si dhe bazë për një ndarje të tillë faktor përgjegjës etiologjik në origjinën e sëmundjes.
Shkaktojë të zhvillimit të lymphostasis është përçarje e tanishme e limfatike në enët limfatike të kalibrit të vogla dhe të mëdha. Nëse ju shkelë limfatike vnutrylymfatycheskoho krijuar uyazyka presionit të ngritur (në kushte normale pak se 10 mm), duke rezultuar në tërheqjen e lëngshme tepërt që përmban një përqindje të lartë të proteinave në indet përreth të butë. Në këtë fazë, në indet e buta nuk është ndonjë ndryshim strukturore dhe ënjtje janë të rastit.

Më pas në indet e shpërbërjen e proteinës dhe formimin e fibrinë dhe kolagjenit fibrat, i cili shfaqet në formën e shtimit të indit lidhës në muskujve, tabelë, yndyra nënlëkurës dhe lëkurës. Këto ndryshime janë të pakthyeshme dhe progresive.
Në lidhje me zhvillimin e dhëmbëza në segmentin e prekur është qarkullimi i dobët, e cila në mënyrë të pashmangshme çon në sëmundje deje dhe nxitëse.
Lymphostasis mund të klasifikohen sëmundje polyэtyolohychnыh, si dhe pamja e saj mund të ndikohet nga faktorë të ndryshëm, ato kryesore janë:

- venat me variçe të gjymtyrëve të ulëta dhe enëve të barkut, të shoqëruar nga pamjaftueshmërisë kronike deje, si rezultat i së cilës ka një kanal vasodilatation limfatike kompensues, reduktimin vitalitetin dhe zhvillimin e valvulare pamjaftueshmërisë së murit të enëve të gjakut të tyre;
- keqformime kongjenitale të sistemit limfatik të enëve të gjakut si aplazionit (mungesë të plotë të enëve të caktuar segment), hypoplasia (moszhvillimi i enëve limfatike) dhe hyperplasia (hypertrophy e murit të enëve të gjakut, enët e tepruar dredhje), çon në zhvillimin e lymphostasis primar apo kongjenitale;

- mekanike enët limfatike dëmtim të murit të enëve të gjakut, si rezultat i lëndimit ose djegur shkatërrimin;
- Sindromi është ngjeshja e enëve limfatike përreth tumorit ose infiltruar inflamatore;
- ndryshimet inflamatore në një segment lymphadenitis përhapur në enët limfatike e një tjetër mënyrë, duke sjellë zhvillimin dështimin valvula;
- teknikat e avancuara të kirurgjisë për kancer të shoqëruar me largimin radikal të nyjet limfatike regjionale, të cilat në mënyrë të pashmangshme çon në dështim në sistemin limfatike;

- fyllyaryoznыy specifike lymphostasis vërejtur kur prekje Worms "fylyaryy", e cila është lokalizimin e preferuar e enët limfatike shtrat. Ky lloj lymphostasis edhe t'i atribuohet kanal limfatike mekanike, pasi sasi të mëdha të krimbave në lumen krijuar rrjedhën shkelje limfatike;
- Lezioni sistematike streptokokut që manifeston si erizipelë, shpesh shkaktojnë lymphostasis zhvillimit të lokalizuara në gjymtyrë e sipërme apo të poshtme;

- sëmundje të sistemit urinar në fazën e veshkave kronike lymphostasis dështimit të provokojë zhvillimin e gjymtyrëve të ulët dhe scrotum.

Simptomat Lymphostasis


Në rast të shenjave lymphostasis moshën 30 vjet, ajo është forma rinore e lymphedema, pas 30 vjet duhet të dyshohet lymphostasis vonë.

Favorite lezione lymphostasis lokalizimit janë gjymtyrë e sipërme dhe të poshtme, por ka forma të tjera të sëmundjes, të tilla si lymphostasis gjirit, scrotum dhe madje edhe individët.

Në lymphostasis klinik kursit tre faza kryesore, kohëzgjatja e çdo individi për çdo pacient dhe varet nga diagnoza e duhur dhe prania ose mungesa e taktikave sakta të trajtimit.
Kështu, në fazën e parë lymphostasis vetëm ankesa e pacientit është e qëndrueshme, progresive dhe më e rëndësishmja - kthimin e bymimit apo zona të tjera të trupit. Për fat të keq, shumë pacientë nuk i kushtoj vëmendje për këtë simptomë dhe më vonë kërkojnë trajtim. Në këtë fazë të sëmundjes pacienti nuk tregon dhimbje, por vetëm një ndjenjë e plotësi "" në zonën e prekur të indeve të buta. Duke klikuar në lëkurë duhet të mbetet në formën e gropave të vogla, për shkak ënjtje e tillë është quajtur "e butë". Ënjtje e zonës së prekur është vërejtur në mbrëmje pa ndërhyrjen mjekësore vetëm është mbajtur deri në mëngjes, kështu që kjo formë lymphostasis titulluar "kundërt ënjtje." Lëkurë të butë dhe me shkëlqim, si rezultat i intensive shtrihen. Në këtë fazë mjaft e thjeshtë për të arritur rezultate pozitive nga trajtimin e dhënë mjetet e duhura për terapi konservative.

Si sëmundja përparon në fazën e fibrozës në qark pathogenetic simptomat e pacientit që karakterizojnë sëmundje themelor. Karakteristika specifike lymphostasis në këtë situatë është shfaqja e ënjtje të kufizuar të indeve të buta konsistencës dendur, prekje të lëkurës të prekur shkaktuar siklet të pacientit, dhe në disa raste edhe dhimbje. Pas prekje e indeve të buta të mbetet për një kohë të gjatë kohë gjurmë e presionit në formën e gropave të vogla. Lëkura bëhet jashtëzakonisht i ndjeshëm, por nuk ka çrregullime trofike në këtë fazë nuk është vërejtur. Gjatë ënjtje spontane të pakthyeshme në lymphostasis shpesh u bashkuan nga ndryshimet inflamatore në indet e buta, rrjedhën e limfatike për shkak të abuzimit dhe qarkullimi i kufizuar. Një simptomë e shpeshtë, duke u paraqitur në këtë fazë është dhimbje të muskujve të shkaktuara nga çrregullimi i qarkullimit lokal të gjakut.

Gjatë kësaj periudhe, pacientët të nxjerrë në pah vëmendjen ndaj ndryshimeve në lëkurë, të cilat mund të tregojnë kushte të ndryshme patologjike. Për shembull, për shkak të fortë shtrihen e lëkurës në indet e buta masive ënjtje vërejtur thatë saj dhe nganjëherë plasaritje. Shfaqja e njollat ​​derdhur kuqe, e nxehtë për të prekur tregon infeksion bakterial shtesë dhe zhvillimin e reagimit lokal inflamator të lëkurës. Lëkurë fikse të vendosura indin nënlëkuror dhjamor dhe tabelë fillesa më të thella fijor dendur, kështu që është pothuajse e pamundur për të mbledhur në dele apo ndryshim.

Në lymphostasis fundit fazë, e cila është quajtur shpesh "elefantiazë pakthyeshëm" ka një mosfunksionim i plotë gjymtyrë për shkak të një rritje të konsiderueshme në përmasat e saj, të contractures pranimit instalimi deformimeve sëmundjet dhe eshtra dhe nyje. Lëkura bëhet ngjyrë kafe ngjyrë ngurtësim dhe fibrozë e duhur, dhe në mungesë të terapisë adekuate në lëkurë shfaqen formimin leze dhe plagë, lymforeey shoqëruar. Ka statistika mbi vdekjen e sëmundjes shkaktuar nga zhvillimi i përgjithësuar trupit septike plagë.

Trajtimi Lymphostasis


Qëllimet kryesore të çdo trajtim në lymphostasis është për të kufizuar progresion sëmundjes, të rivendosur proceset metabolike dhe për të parandaluar ndërlikimet e mundshme. Parimet themelore të trajtimit janë: qasja individuale dhe vazhdimësinë e një trajtimi.
Që lëkura në lymphostasis vuajnë në masë të madhe, të gjithë pacientët e rekomanduar për të kryer rregulla të thjeshta në kujdesin e tyre për të parandaluar komplikimet trofike apo inflamator:

- për pastrimin e lëkurës përdorni vetëm produkte të bazuar në vajra esenciale nuk përmbajnë preservatives, aromat;
- në dëmin më të vogël të lëkurës duhet të trajtohen në zonën e dëmtuar antiseptik;
- duhet të jetë i kufizuar për banjot diellore dhe termike (sauna, banjo me avull, dhomë me diell);
- nuk është e nevojshme për të kryer drogë injeksion me gjymtyrë të prekur;
- Duhet të preferuar veshje të bëra nga pëlhura natyrore, jo të shtrënguar në lëkurë.
Për të përcaktuar strategjinë e trajtimit duhet të kryejë një ekzaminim të plotë të pacientit për të përcaktuar shkaqet e sëmundjes. Për diagnozën, në vijim lymphostasis metodat instrumentale e provimit, me ultratinguj të ulët dhe të gjymtyrëve të sipërme dhe të barkut dhe legen, lymfostsyntyhrafyya dhe MRI.

Për të arritur rezultate pozitive lymphostasis duhet të përdorin jo vetëm për ilaçe dhe metoda të tjera të terapisë konzervative por normalizuar hahet sjelljen e pacientit. Dështimi i uyazyka ushqyerit të krijuara për akumulimin e proteinave të lartë në indet me ecuri shqetësime trofike në lëkurë, si dhe për të reduktuar përgjigje imune, të cilat në mënyrë të pashmangshme çon në komplikime infektive. Parimet kryesore të dietë me lymphostasis diete janë: kufizimin futje kripë, përmbajtje të lartë të produkteve me origjinë proteinave dhe reduktimin e përdorimit të produkteve që përmbajnë karbohidratet komplekse.

Ka dy drejtime kryesore në trajtimin e të gjitha formave lymphostasis - ndërhyrjes konservative dhe kirurgjikale. Metodat e trajtimit konservatorë janë efektive kur sëmundja është në fazat e hershme të zhvillimit dhe nuk shoqërohet me ndryshime të dukshme në strukturën e indeve të buta, dhe si një shtojcë për korrigjim kirurgjik në fazat e mëvonshme të sëmundjes.
Drejtimet kryesore të trajtimit konservative lymphostasis janë: rënie në formimin e lëngjeve limfatik, normalizimi limfatike, të përmirësojë kapacitetin regjenerativ të indeve dhe për të parandaluar ndryshimet fibrotike në strukturën e indeve të buta.

Si masa për të reduktuar formimin e lëngjeve limfatik dhe normalizimin e limfatike rregullisht fashë gjymtyrë e prekur duke përdorur një fashë elastike ose të përdorin artikuj të veçantë triko Mjekësi. Me rëndësi të madhe është normalizimi i sjelljes hahet pacientit që të zvogëlojë mbipeshë rrit gjendjen e pacientit.
Për të normalizuar medikamente përdoren lymfotsyrkulyatsyy - Detraleks 500 mg 2 herë në ditë, Venoruton forte 300 mg 3 herë në ditë, Troxevasin 300 mg 2 herë në ditë, Hynkor fort 300 mg 2 herë në ditë. Si një mjet për përmirësimin e qarkullimit periferik këshillueshme që të përdorni - Teonikol 1 tabletë 3 herë në ditë, por spa-1 tabletë 3 herë në ditë. Për të normalizuar microcirculation aplikuar Trental 200 mg 3 herë në ditë.

Përdorur gjerësisht dashamirësi lykvydyruyuschaya bllokadën constricting efekt në enët e gjakut dhe promovon kanalet limfatike të ditura enët limfatike kolateralit. Kohezgjatja e efektit terapeutik te kësaj teknike është të paktën tre muaj.
Kur indet e buta lymphostasis është grumbullimi i tepruar i proteinave macromolecular, kështu që në këtë situatë mjetet e duhura të përdorimit që kontribuojnë në ndarjen e fraksionet e proteinave dhe heqjen e produkteve të metabolizmit të anijeve të tyre në qarkullim venoz (Troxerutin 03 gram në ditë).

Për të përmirësuar pacientin indeve trofik është caktuar Hyaluronidase Exchange 3000 IU injeksion nënlëkurës të paktën 5, phenylbutazone 01 g 4 herë në ditë, vitamina, Reopiryn 1 pilulë 2 herë në ditë.
Tretmane efektive janë procedurat e hardware (pneumomassage, terapi magnetike dhe lazer), të cilat synojnë përshpejtimin e metabolizmit në indet dhe rivendosjen e tanishme normale të lëngjeve limfatike në të gjithë trupin.
Kur dështimi i terapisë mjekësore konzervative, si dhe kongjenitale formë lymphostasis tregojnë mënyra të ndryshme të trajtimit kirurgjik, ato kryesore janë: Liposuction, lymfanhyoэktomyya limfatike-kullimit dhe operacioni bajpas.

Indikacionet për lymfanhyoэktomyy është e theksuar ndryshimet fibrotike në inde të buta, të shoqëruar nga një rritje të dukshme të gjymtyrëve dhe episodet e shpeshta të erizipela. Në rrjedhën e operacionit kryhet njëkohësisht ose hap pas hapi, segmental ose largimin radikal të enëve limfatike të prekur me ndryshuar indeve dhjamore nënlëkurës dhe, nëse është e nevojshme dhe tabelë. Përfundon operacioni mbylljen e lëkurës marrje ryshfeti sipërfaqe plagë hequr nga një zonë shëndetshme të lëkurës në pacientit.

Liposuction përfshin heqjen e aspiratës nënlëkurës yndyrë përmban komponente fijor. Liposuction është kryer në forma primare lymphostasis përfshirë fibrozë kufizuar.
Më efektive dhe të arsyeshme trajtim kirurgjik lymphostasis fybredemы fazë është limfatike-kullimit anashkalojë. Anastomoses limfatike-venoz imponuar nën hypoplasia e enëve limfatike inguinale-çapokor dhe segmente femurit në lymphostasis primar. Tregues për shqiptimin e mesme dëmin devijim lymostaze është e izoluar limfatik shtrat anijeve.

Në një epokë të zhvillimit të shpejtë të drejtimit mikrosurgjikale në kirurgji janë përdorur operacione të kombinuara në mënyrë efektive që kombinojnë lymfanhyoэktomyyu sehmentarnuyu dhe kullimit të drejtpërdrejtë.
Një duhet të kujtojnë mjete popullore që janë përdorur në trajtimin dhe parandalimin e lymphostasis. Këto fonde pacienti mund të bëni vetë në shtëpi, por para se të aplikoni duhet të konsultoheni me një mjek.
Nuk janë receta e mjekësisë tradicionale, të cilat janë të dizajnuara për të dy lokale dhe për trajtim të përgjithshëm. Një shërim i mirë plagë dhe mjetet anti është tar, ajo është e rekomanduar për të aplikuar kompresa të bëra nga lugë 1stolovu e katranit dhe qepë copëtuar. Mjet po aq efektive në parandalimin lymphostasis konsiderohet infuzion e gjethe delli, e cila është e nevojshme për gatim 2 tbsp lë grimcuar delli Hidh 1 filxhan me ujë të valë, pastaj thahet dhe shtoni copëtuar mjaltë hudhër 200 dhe 200 të lëngshme. Kjo tretësirë ​​duhet të zbatohet 1 lugë gjelle 3 herë në ditë 15 minuta para ngrënies.

Masazh në lymphostasis


Në të gjithë pacientët tregoi lymphostasis e masazh limfatik kullimit për stimulimin e lëngjeve limfatike në të gjithë trupin. Në lymphostasis fillestare fazë kur ka ënjtje të butë pa prova të fibrozës indeve të buta, masazh limfatik kullimit mund të jetë i vetmi trajtim efektiv. Përveç kësaj, masazh është përdorur si një manipulim përgatitor para përdorimit trajtim kirurgjik në fazat e mëvonshme lymphostasis.
Masazh limfatik kullimit përfshin butë, fërkoni ritmike lëkurën dhe nyjet limfatike masazh thellë. Metodat e fiziologjisë normale masazh shkak qarkullimit limfatik në trup, kështu që ju duhet së pari të lirojë nga pezëm gjymtyrë proksimal, dhe pas skajor. Gjatë masazh nën presion në inde dhe për këtë arsye është një kanal ngushtimi i vazove refleks limfatik dhe rritjen e shpejtësisë së rrjedhës limfatike në enët kolateral saphenous.

Në seancën mesatare kullimit limfatik merr 60 minuta, si të gjithë masazh duhet të kryhet me një frekuencë prej jo më shumë se 12 lëvizjet për minutë. Kur kryerjen e lëvizjeve masazh duhet të i kushtoj vëmendje të veçantë për presion mbi të indeve të buta, pasi presioni i tepërt mund të ndodhë të rrisë qarkullimin e gjakut lokal, i cili në mënyrë të pashmangshme do të çojë në një rritje në ënjtje. Çdo seancë masazh duhet të përfundojë me vendosjen e një fashë të veçantë compression.
Pavarësisht efektivitet të lartë në trajtimin limfatik kullimit lymphostasis, ka disa Kundërindikimet për përdorimin e saj: ndryshimet inflamatore të lëkurës, dëme ushqyese të lëkurës, kanceri patologji shoqëruese dhe fazat e vonë e arteriosklerozës të ekstremiteteve të ulëta.