Kapilarët Luskayutsya e arsyes


Papritmas ka vrragë të vogla në lëkurë për të ofruar një shumë bezdi. Kapilarët Burst për duart dhe këmbët, si dhe të bardhët e syve. Pse po ndodh kjo dhe nëse do të shqetësojë?

Para se të shkojnë për të studiuar problemet e capillaries brishta të rëndësishme për të kuptuar dhe për të kuptuar se çfarë ata përfaqësojnë dhe pse shëndeti i tyre është aq e rëndësishme.

Kapilarët - një enët mikroskopike të gjakut që ofrojnë ushqim çdo qelizë të trupit. Trurit, muskujt, të lëkurës, zemrës, asnjë organ mund të punojnë pa këto "hamall". Në fakt, i gjithë sistemi funksionon qarkullimit vetëm në capillaries ishin gjithmonë plot me gjak dhe mund të njom çdo qelizë të trupit të saj. Ky web e enëve të gjakut mirën parë në një pajisje kapyllyaroskope të veçantë, ajo lejon për të zbuluar parregullsi në punën e tyre. Baza për këtë vlerësim duhet të ia plas kapilarët që shfaqen pa ndonjë arsye.Nga funksionimin normal të capillaries jetike për të gjithë trupin. Këto anije të vogël janë vazhdimisht në ndryshim, për shembull, ata të rriten për të ushqyer trupin shëndoshë, rrjeti i tyre zvogëlohet me humbje peshe. Puna e tyre varet nga kushtet dhe gjakut presion, ajo zvogëlon zgjerimin kapilar dhe shtrëngim - rritje. Gjithashtu një shkelje e enëve të vogla të gjakut të çon në ndryshime patologjike në indet, çrregullime trofike, alergji, inflamacion. Kur capillaries ia plas, qarkullimi i gjakut është i shqetësuar qelizat individuale apo zona të tëra të saj mund të fillojnë proceset e pakthyeshme në inde.

Cilat janë shkaqet kryesore të mikro-hemorragji?Faktori më i zakonshëm nxitje është tensioni i lartë i gjakut. Pacientët hypertensive duhet të monitorojnë me kujdes lëkurën e tyre dhe të shënojnë çdo kapilarët plasur. Shfaqja e spote të tilla në lëkurë - një zile alarmante, kjo do të thotë se kërcejnë ardhshëm në presion shkoi pa u vënë re, dhe kjo është e rrezikshme. Personat që vuajnë nga tensioni i lartë, duhet të ndjekim rreptësisht të gjitha urdhërat e mjekut dhe në asnjë rrethanë nuk do të humbasë ilaçe.

Gjithashtu shkak i shpeshtë i capillaries ia plas në lëkurë është anomalisht e hollë apo e brishtë mur anije. Në këtë rast, shell thjesht nuk mund të përballen me rrjedhën e ndryshueshme të gjakut, të çara mikroskopike duket dhe breshëri përfundimisht kapilar. Ky fenomen ndodh kur një ndryshim i papritur në presion, për shembull, gjatë ndryshimit të motit, apo nën stres. Dil e thjeshtë - "treni" muret kapilar dhe ndryshe forcuar ato.


Shpesh që capillaries polopalysya, personi ankuar kishte një sulm në zemër ose goditje në tru. Ata duhet të monitorojnë me kujdes gjendjen e shëndetit dhe të pakushtëzuar të përmbushë të gjitha kërkesat e profesionistëve. Fakti që përsëritja relativisht të lartë yyazytsirnist shtetërore, dhe kjo është jashtëzakonisht e rrezikshme jo vetëm për shëndetin, por për jetën. Pësoi një sulm në zemër ose goditje në tru duhet të festuar të gjitha hemoragji të vogla dhe të raportojnë ato me mjekun tuaj.

Gjithashtu shpesh ia plas enët e gjakut në sfond diagnostikuar Dystonia vegjetative-vaskulare. Kjo shkelje e sistemit të qarkullimit të gjakut nuk është një kërcënim i drejtpërdrejtë për jetën, por nuk kërkon një monitorim të kujdesshëm të enëve të gjakut. Nëse shkatërrimi i capillaries ndodh rregullisht dhe nuk diagnostikuar me këtë sëmundje, kjo ka kuptim për të konsultoheni me një mjek me një ankesë të veçantë. Është më mirë për të dëgjuar se nuk ka arsye për shqetësim, të humbasë fillimin e sëmundjes, e cila në të ardhmen do të zvogëlojë cilësinë e jetës.


Mbi të janë shkaqet patologjike neto kapilar lëkurës. Nëse një prej këtyre faktorëve të përforcuar të dorës së parë e njohur, duhet të i kushtoj vëmendje të veçantë për gjendjen e enëve të vogla të gjakut.

Nëse shkaku nuk është gjetur, dhe vazhdon të shfaqet rrjetë kuqërremtë, kjo ka kuptim për të kuptuar se pse kapilarët luskayutsya dhe si për të shmangur atë.

Shpesh fenomen vërehet nga atletët profesionistë, duke punuar për ndërtimin e muskujve. Në këtë rast, arsyeja është e thjeshtë - trupi rritet në madhësi, dhe rrjeti i gjakut më i vogël nuk mund të mbajë ritmin e rritjes së saj. Çdo kapilar ngarkesës fortë bie, dhe disa anije nuk mund të qëndrojë. Në këtë rast është e nevojshme për të forcuar sistemin e enëve të gjakut, të ndihmojë të bëni këtë përgatitje të veçantë pritjen që përmbajnë vitaminë C, ajo mund të jetë si komplekset shtrenjta dhe "mik i vjetër" askorutin.


Gjithashtu, mikro-hemorrhages mund të shkaktojë stres dhe dështime të shpeshta nervor. Për të kuptuar shkakun e këtij fenomeni është e mjaftueshme për të kujtuar ndjenjat e tyre pikën "kritike". Gjaku nxitojnë për fytyrën e tij dhe duket të jetë duke filluar të qarkullojë shpejt. Kjo nuk është një perceptim individual, një reagim i natyrshëm për të stimulit. Për shkak të përshpejtimit të rrjedhjes së gjakut rrit kapilar mbushje dhe disa prej tyre nuk mund të qëndrojë ngarkesën. Miratimi i masave emergjente situatë e tillë kërkon, por është e rëndësishme që të përpiqen për të mbrojtur veten nga sherr, stresi rregullt të provojë të asnjë të mirë.


Gjithashtu, dobësimi i mureve të enëve të vogla të gjakut dhe, rrjedhimisht, të çojë në lodhje e tyre të shkatërrimit dhe mungesa e gjumit. Mungesa e gjumit ndikon në të gjitha organet, sidomos ajo ndikon në sistemin e qarkullimit të gjakut. Mjafton të kujtojmë ngjyrën e fytyrës së tij, pas një nate pa gjumë. Lëkura bëhet e shurdhër, ngjyrë dheu, duke treguar se gjaku i pamjaftueshëm mbushje kapilar. Nëse problemi ishte e rëndësishme sa më shpejt të jetë e mundur për të rivendosur ritmin e jetës dhe të krijojë një plan të shëndetshme gjumë. Lodhje rregullt dhe mungesa e gjumit prish të gjitha sistemet, duke përfshirë edhe gjakun. Pa funksionimin e saj normal nuk do të jetë në gjendje të funksionojë në gjithë trupin.


Shpesh lopayuschyesya kapilarët - kjo është një rast për të apeluar në profilin profesional. Ai do të kryejë sondazhet e nevojshme dhe analizat, dhe për të gjetur shkakun e këtij fenomeni. Kjo nuk është vetëm një defekt kozmetike, trupi është një problem sinjal.