Trajtimi Lipoma dhe heqjen e lipomas


Lipoma (lypoblastoma, Wen) - pa dhimbje tumor beninj celular që zhvillohet nga yndyra. Më shpesh, kjo patologji në gratë 30 deri 50 vjet. Fushat kryesore të lokalizimit wen përfshijnë: gjirit, lëkurës, dhjamor, retroperitoneale, nënlëkurës dhe indeve intramuskulare, meninges, organet gastro - traktin e zorrëve etj Besohet se të transformohet në një lipoma malinje tumor nuk mund, megjithatë, është se për shkak të traumave ose asnjë arsye të dukshme, të gjitha ndodh


Shkaqet e lipoma
Shkaqet e shumë tumoreve, por ato janë të definuara shqetësime metabolike në trup, ose për të qenë më të saktë, për dështimin e enzimeve rregullatore - proteina. Shpesh shkelja ka trashëgim gjenetik (të trashëguar). Në raste të tilla, është e ashtuquajtura "lipomatoz Familja" dalluese funksion i cili është zhvillimi wen në një moshë të re. Gjithashtu, shkaqet e lipomas përfshijnë: mëlçisë, pankreasit, hypofunction tiroide dhe malignancies hipofizë e sipërme të traktit të frymëmarrjes, diabeti dhe alkoolizmi

Simptomat dhe shenjat lipomas
Lipomas shpesh janë të shumta dhe në disa raste të zhvillojnë simetrike. Ky formacion mund të jenë të vendosura në pjesë të ndryshme të trupit hips, mbrapa, supet, fytyrë dhe pjesë të tjera të trupit dhe organet. Rritja e lipomas asgjë të bëjë me gjendjen e përgjithshme të trupit të njeriut, si dhe sosje vazhdon të grumbulluar yndyrë. Madhësia mesatare e lipomas shkojnë 1-4 centimetra në diametër, por ndonjëherë lipoma mund të arrijnë madhësi mjaft të mëdha (5-10 centimetra në diametër). Në këto raste, tumori nën vidvysaty tij peshe fillon për të formuar në bazë të një këmbë të hollë, duke krijuar kështu uyazyka për edemë, pezëm gjakut, ulcerat dhe nekrozë. Shumë shpesh, këto fenomene janë të shqetësuar në praninë e sëmundjeve shoqëruese të tilla si diabeti, në mënyrë që procesi i shërimit dhe shërimin e indeve të dëmtuara integritetit, diabet prekur apo vonuar.

Lipoma më e zakonshme është knotted formë, dhe i rrethuar nga një lloj kapsule nyjeve. Lloji më pak e zakonshme e lipoma shpërndarë, e karakterizuar nga rritje e kapsulë yndyrë mungon. Zakonisht lipomas cilësi të butë, por prania e indit lidhor, ajo bëhet më e dendur (fybrolypoma)
Dritë Lipoma - ajo është mjaft e rrallë tumor beninj në mushkëri, i cili përbëhet nga ind dhjamor. Kryesisht lipomas ndodhin në (të madh) bronke kryesore dhe të pjesshme, si mur i tyre përmban ind dhjamor. Këto arsimi janë më të zakonshme tek burrat, pavarësisht nga mosha e tyre. Kur vend endobronchial lipoma, si shkelja e karakteristika të kullimit shqetësuar sëmundje të mushkërive, e cila shënon një rritje prej simptomeve klinike karakteristike e shenjave të sëmundjes. Drita lipoma periferike është zbuluar zakonisht nga rastësia, pas X-ray. Rritja e tumoreve është shumë i ngadalshëm, ajo nuk keqdashje karakterizohet

Lipoma gjirit - Kjo është një tumor beninj i përbërë nga ind dhjamor të pjekur, e cila është e rrethuar nga një kapsulë. Ky tumor ndodh në 8 - 10% të të gjitha nodules që zhvillojnë në gji. Prekje vuri në dukje testovatoy arsimit luajtshme ovale ose rrumbullakuar nuk është gjithmonë një ndarje të qartë nga indet përreth. Të dhëna të sakta mbi shkaqet e lipoma gjirit sot nuk është, megjithatë, sugjerime se kanceri lipoma gjirit zhvillohet si pasojë e bllokimit të gjëndër dhjamor channel output (konfirmuar klinikisht!). Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se lipoma gjirit është një edukimi shumë e rrezikshme, pasi në disa raste zhvillon në liposarkomu (kancer). Duke pasur parasysh këtë, ajo është e detyrueshme për të parë me kujdes lipoma me masa periodike e mëposhtme diagnostikuese: mamografia (çdo gjashtë muaj), ultratinguj gjirit (çdo tre muaj) termomammohrafyya (çdo gjashtë muaj), shkarkimin nga onkotsytolohyya dalë (një herë në gjashtë muaj për të shpifjeve - shenjë), shënuesve tumor dhe të tjerët. Nëse lipoma i gjirit nuk zgjidhin vetë - duke treguar largimin e saj kirurgjikale

Lipomas Diagnoza
Diagnoza e lipoma themeluar në bazë të prekje të vazhdueshme të gjirit, në të cilën u gjet absolutisht pa dhimbje tumor lehtë të luajtshme. Gjithashtu përdoret studim me ultratinguj dhe indeve lipoma që janë siguruar përmes birë. Metoda më e saktë diagnostike është tomografia kompjuterike, e cila ju lejon të dallojnë qartë indit yndyror

Trajtimi i lipomas
Nëse nuk wen ka absolutisht asnjë shqetësim është krijuar dhe defekt dukshme kozmetike, ai nuk ka nevojë për trajtim. Nëse personi ndihet një siklet në praninë e tij të këtij formimi është treguar intervenim kirurgjik, si lipoma hequr vetmja metodë operative ("rezorbimit" dhe trajtimi wen përdorur mjetet juridike popullore janë të paefektshme). Nëse lipoma është ku - ose organet e brendshme dhe i jep funksionimin e tij adekuat - tregon tërheqjen e saj të detyrueshëm.

Hequr dy lipoma, dhe skeleti i saj kryhet nëpërmjet një prerje në lëkurë. Në mënyrë tipike, kjo është bërë nën anestezi lokale dhe merr kohë jo më shumë se tridhjetë minuta. Pastaj prerë mbi lipoma hequr vnutrykozhnыm fshehur qepje kozmetike.
Kur maloynvazyvnom hiqni lipomas kryer për të prerë një centimetër në gjatësi, atëherë lipoma hiqet brenda kapsulë, e ndjekur nga kontrolli heqjen mynyэndoskopom të tërësisë.
Edhe metodat e heqjes së tumoreve të përfshijë lipomas Liposuction. Prerje e lëkurës kryhet 0.5 cm e gjatë, atëherë lipoma hiqet duke përdorur lypoaspyratora brenda kapsulë. Kontrolli plotësinë e largimit në këtë lloj të kirurgjisë nuk është kryer, për shkak të Liposuction është e mundur vetëm në qoftë se madhësia lipoma nuk i kalon tre centimetra. Disavantazhi i kësaj metode është paaftësia për nxjerrjen e lipomas shell.

Deri më sot, ka marrë mjaft e përhapur heqjen praktikë lipoma nëpërmjet lazer. Heqjen Laser i lipomas lë pas plagët dhe plagët dhe është praktikisht pa dhimbje.
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. 2. nishan trajtim hygroma