Hormon luteinizing - femra normale


Trupi i njeriut vetëm siguron një hormonet e nevojshme, zgjedhjen e tyre në sasi të duhur përmes gjëndrra e hipofizës. Çdo hormon ka karakteristikat e veta të veçanta dhe rregullon veprimtarinë e organeve të caktuara. Për gratë, është e rëndësishme të dini se lyutropyn ose luteinizing hormon përgjegjës për funksionimin e duhur të organeve gjenitale. Prandaj duhet të monitorojnë rregullisht nivelin e këtij hormoneve në trupin tuaj.

Analiza për të përcaktuar nivelin e hormoneve luteinizing në gratëNjë pyetje e rëndësishme është frekuenca e dhe kur për të marrë hormonin analiza luteinizing. Që çdo devijim nga norma mund të shkaktojë funksionet gjenitale, e cila nga ana kërcënon pasoja të pakëndshme. Shumica Analiza duket kur një mjek të dyshuar për balancimin hormonal. Megjithatë, një analizë për të përcaktuar nivelin e këtij hormoni është e këshillueshme për të mbajtur jo vetëm në rastet e sëmundjeve të dyshuar, por kur një grua, për shembull, duke planifikuar një shtatëzani.

Zakonisht, arsyet për analizën si më poshtë:

 • Rritja e shumë aktive e flokëve;

 • Mungesa ose me makinë reduktuar seksi;

 • raste kur nuk ka ovulacionit, menstruacioneve;

 • dyshohet gjakderdhje mitrës;

 • aborti;

 • infertilitetit;

 • Ne e dimë se Endometrioza gratë apo polycystic vezore.


 • Pas dorëzimit të analizës duhet t'i përmbahet rregullave të mëposhtme:

 • Analiza është marrë një javë pas menstruacioneve.

 • Një ditë para lindjes është e ndaluar për të pirë alkool dhe duhan.

 • Ju duhet vetëm për të dhuruar gjak në një stomak bosh.

 • Stresi mund të ndikojë në rezultatin, kështu që një ditë më parë duhet të kufizojnë veten nga emocionet e panevojshme.

 • Para çdo rekomanduar asnjë aktivitet të rëndësishëm fizik.


 • Rregulla hormon luteinizing në gratë


  Besohet se nivelet e hormoneve në varg normale nëse ai është:

 • për gratë seksualisht të pjekur (18 dhe më të vjetër) - 11,23;

 • për gratë kaluar menopauzën - 142-523.


 • Edhe pse nuk është tregues detyrueshme. Në varësi të karakteristikave individuale të trupit të çdo gruaje, norma e saj mund të ndryshojnë nga konvencionale. Përcaktoni se si nivelet e trupit përgjegjës hormonit një grua të veçantë mund vetëm mjeku.

  Përmbajtja parregullt hormon
  Nivelet e hormoneve mund të ndryshojnë nga norma, si në më të vogla dhe në një mënyrë të mëdha. Megjithatë, në qoftë se hormoni luteinizing lartë apo të ulët, ajo nuk ka gjithmonë të tregojë shkeljet prania si gjatë nivelet e hormoneve të ciklit menstrual janë vazhdimisht në ndryshim.
  Nëse hormon luteinizing në gratë u rrit, ajo mund të thotë si në vijim:

 • Tani aty nga mesi i ciklit menstrual;

 • gonads punës dëmtuar;

 • ose dështimin polycystic ovarian;

 • tumor hipofizës;

 • Gratë në dështim veshkave;

 • Endometrioza.


 • Hormon luteinizing në gratë është reduktuar në rastet kur gruaja:

 • është në fazën e fundit të ciklit menstrual;

 • shtatzënë;

 • nën ndikimin e stresit;

 • që vuajnë nga obeziteti;

 • një nivel të lartë të Hormoni;

 • merr ilaçe të caktuara që mund të shkaktojnë nivelit të hormoneve ndryshim;

 • nënshtrohen kirurgjisë;

 • ka vezoret polycystic.


 • Me sa duket, arsyet për dallimet nga norma hormoneve luteinizing femrave, ka shumë. Në identifikimin devijime nuk nxitojnë për panik, mirë që të konsultoheni me një mjek. Të jetë i sigurt se nuk është aq serioze sa ju imagjinoni. Por edhe nëse problemi ekziston, mjekësia e sotme me siguri do të ju ndihmojë të merren me të dhe të rifitojnë shëndetin e tyre.