Masazh bronkit


Masazh normalizes e qarkullimit të gjakut në bronke, ka veprim antispasmodic, përmirëson shkarkimin e gëlbazë. Mundohuni të kuptoni se si për masazh bronkit.
Ka forma të bronkit:

 • I mprehtë - ndodh në ndikimin e infeksionit bakterial apo viral.

 • Kronik - zhvillohet si një komplikim pas SARS-it ose si rezultat i ekspozimit të zgjatur ndaj faktorëve jo-infektive (p.sh., pluhur, kimikate).

 • Pengues - bronkit ndodh kur pengim bronkiale për shkak të ënjtje e mukozës. • Masazh bronkit akut


  Masazh kalojnë 4-5 ditët e sëmundjes, kur temperatura normale. Është e këshillueshme për të kryer masazh para se të shtrat pas marrjes së një dush të ngrohtë. Pacienti shtrihet në barkun e tij në mënyrë që koka ishte vendosur nën legen. Filloni masazh tuaj mbrapa duke përdorur stroking. Në krye të prapme të qafës stroking prodhuar nadklyuchynnыm në nyjet limfatike në fund - poshtë lart, nga prapa në underarm. Pastaj kryer fërkim, trazim për këto fusha në drejtimet gjatësore dhe tërthor. Ndiqni lëvizjen schyptsepodibne në të dy drejtimet.

  Vazhdo në masazh në pozicionin e shtrirë në shpinë, këmbët prirje në gjunjë. Gjenerimi stroking gjoks, mizhreber fërkim, trazim muskujt e gjoksit. Kur fërkim muskujt ndër brinjëve duart duhet të vendosen edges paralele të drejtuara kafaz i kraharorit në shpinë.
  Në masazh duart masazh gjoks janë më afër diafragmë, ndërsa exhaling lëviz pacientit në kafaz i kraharorit (në fund të tym kryer compression gjoks).
  Kohëzgjatja e masazh të tillë kullimit bronkit 15-20 minuta.

  Ajo është gjithashtu përdoret vibruese bronkit masazh. Ky lloj i masazh - për shkarkimin më të mirë pështymë në përgjithësi, nëse është e mundur. Ajo është mbajtur shpejtë nga buzë ritmike postukuvan të dorës së tij në kafaz i kraharorit përgjatë bronke. Në këtë rast, pacienti shtrihet në shpinë të tij në mënyrë që koka ishte bust pak më e ulët. Dridhje masazh është bërë në disa minuta, atëherë duhet vidkashlyatysya.

  Masazh bronkit kronik


  Objektivat dhe teknikë masazh janë të njëjta si për bronkit akut. Përveç kësaj, ajo është e rekomanduar acupressure bronkit. Ky lloj i masazh është efekt bronhorasslablyayuschym. Masazh përdorura (të lehta stroking dhe vertikale rrotulluese shtypur gishtin) të pikave aktive:


 • Hэhu - në pirun ndërmjet indeksi dhe gisht tregues të pasme të tumë në majë të muskulit.

 • Dachzhuy - një thellim në proceset spinous e rruazë qafës së mitrës e shtatë.

 • Tyantu - në qendrën e thelluar mbi nivel mesme qafës.


 • Masazh kryhet jo më shumë se 10 minutave.
  Ju gjithashtu mund të kryejë hedhje kupash (vakum) bronkit masazh të kryejë gëlbazë. Në greased me vazelinë lëkurë mbrapa prysmoktuyetsya kapaciteti i Bankës të veçantë 200 ml Me bën rrëshqitje lëvizjet masazh nga prapa në të qafës së mitrës 5-10 minuta.

  Ofron efekt të shkëlqyer ngrohja në bronkit jep masazh mjaltë. Për këtë njom gishtave në të nxehtë të 40 gradë në një mjaltë banjë me ujë. Ju duhet të fshij atë fuqishëm për 2 minuta në lëkurë të gjoksit dhe në mes të xhades blades.

  Masazh me bronkit obstruktive


  Në këtë rast, është e dobishme për të kombinuar bronkit kullimit masazh ndjekur nga masazh këmbë (stroking, fërkim, trazim).
  Mos harroni se çdo lloj i masazh është kundër (p.sh., presion të lartë të gjakut, sëmundjeve neoplastike, hipertension, etj). Prandaj, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.