Masazh në dobi hernie mesit dhe dëm


Diskale shpinë mesit ndodh kur vыpyranyy ose humbje të pjesëve të disqe intervertebral në kanalin kurrizor. Pastaj ka pinching nerva, duke çuar në dhimbje të forta. Hernia - një sëmundje shumë e pakëndshme që mund të sjellë një person siklet të rëndësishme dhe madje mund të çojë në paaftësi. Shpesh një shenjë paralajmëruese e hernia është osteokondroza. Sigurisht, një rol të rëndësishëm në krijimin e saj luan një mënyrë jetese ulur, sjellje të keqe, dhe dëmtime të ndryshme mbrapa. Sidomos kjo hernie rrezikshëm për gratë, si dhe duke shkaktuar sëmundje të ndryshme gjinekologjike. Nëse përsëritura dhimbje në mesit e megjithatë ata kënaq në rajon sciatic, personi ka nevojë për kujdes të menjëhershëm mjekësor. Simptomat mund të jenë të lidhura këmbët mpirë. Në mënyrë tipike, ky lloj trajtimi hernie duke përdorur medikamente të ndryshme që lehtësimin e dhimbjeve dhe inflamacion. Ajo gjithashtu mund të rekomandohet dhe pjesa tjetër shtrat. Në raste të caktuara, i emëruar nga seancat e fizioterapi dhe masazh. Megjithatë, shumë kanë dëgjuar këshilla "të kualifikuar" nga miqtë dhe histori të tjera horror, janë të interesuar në, është e mundur për masazh në një hernie dhe nuk do të sjellë dëm? Sigurisht, gjatë periudhës akute të masazh dhe edukimit fizik nuk duhet të mendoj edhe. Megjithatë, pasi në gjendje për të hequr dhimbjen, duhet të vazhdojë të punojë mbi problemin. Pas të gjitha, nuk ka dhimbje nuk do të thotë se njeriu u shërua.


Masazh në mesit hernia - një rehabilitimi shumë të mirë. Kjo ndihmon për të "shpërndarë" gjakut në zonën e prekur, shtrihet dhe relaksohuni muskujt vrullshëm. Disa teknika specifike masazh në këtë lloj të hernia nuk është. Në çdo rast kërkon qasje individuale, të cilat mund të përcaktohet vetëm ekspert. Se mjeku përcakton se çfarë lloj i masazh më të përshtatshme: klasike, të identifikuar ose refleks segmental. Kur zgjedh llojin merr parasysh një numër faktorësh të lidhura të tilla si shenjat klinike të sëmundjes, prania e comorbidities, karakteristikat individuale anatomike e pacientit, etj Në çdo rast, masazh do të ndihmojë në uljen e excitability e mbaresa nervore, duke parandaluar zhvillimin e atrofi të muskujve dhe të ulur dhimbjen sindromi. Masazh nuk ndihmuar të heqin qafe e hernia, por mund të parandaluar shkatërrimin e mëtejshëm të përzënë. Në mënyrë tipike, praktika klinike duke përdorur të gjitha teknikat konvencionale të masazh klasik, dridhje, fërkim, stroking dhe trazim. Një terapist me përvojë e di se kur kryerjen e çdo lloj masazh pacienti nuk duhet të shkaktojë ndonjë dhimbje. Kur acupressure të paraqitet personalisht ndjenjë e rehatshme të qetë dhe të ngrohtë masiv në rajon, pasi kjo masazh përmirëson lëvizjen e përbashkët dhe shëndetin e përgjithshëm. Kohëzgjatja ndryshon masazhet. Ajo mund të shkojnë nga disa minuta deri në një orë. Gjithashtu ndryshe dhe numri i seancave dhe frekuencën e tyre. Kjo varet nga mosha dhe gjinia e pacientit, gjendjen e tij të përgjithshme. Mesatarisht, trajtimi përbëhet nga njëzet sesioneve. Breaks midis kurseve - rreth tre muaj. Kryesore "mashtrim" me këtë masazh - është theksuar lirimin e ngadaltë e vrull rrënjët nervore dhe efekt i dobishëm për këmbë. Ajo është aktivizimi i pikave biologjike në këmbë ndihmon për t'u çlodhur muskujt sa më shumë që të jetë e mundur të gjithë trupin. Kjo ngjeshur rrënjët nervore, dhe dhimbje gradualisht recedes. Gjithashtu i dobishëm është përdorimi i vajrave të ndryshme aromatike dhe krem ​​për masazh, të cilat mund të sigurojnë efekte të tjera të dobishme. Megjithatë, njerëzit duhet të mbani mend se hernie vjetër është rezistent ndaj trajtimit masazh. Edhe dhimbja nuk është gjithmonë e mundur për të hequr atë duke përdorur aplikacionin. Keqkuptim i pacientëve shpesh shtyn njerëzit në duart e healers ndryshme popullore dhe chiropractor. Këto mjekët në thelb përdorimin e teknologjisë ashpër shoku. Kjo metodë ndikon negativisht në lëngun kurrizore dhe vetëm rrit tendosje. Ndoshta në ditët e ardhshme pacienti është subjektivisht mendojnë se gjendja e tij është përmirësuar, por pastaj një dhimbje shpine të mprehtë mund njeriu të lidhur me zinxhirë në shtrat. Pasojë e kësaj "trajtim" mund të jetë nevoja për kirurgji. Së fundi, unë duhet të shtoj se mbrapa masazh në një hernie pa trajtime të tjera nuk ka gjasa për të sjellë efekt të qëndrueshme pozitive. Hernia - një sëmundje e rëndë dhe duhet të përdoret vetëm qasje gjithëpërfshirëse shumë aspekte.