Macronutrients dhe roli i tyre në metabolizmin


Makro nuk kanë vlerën e energjisë, por ata janë të përfshirë në proceset e ndryshme metabolike: rregulluar metabolizmin me ujë kripë, janë pjesë e enzimeve dhe eshtra, janë përgjegjës për fleksibilitetin e plastike dhe pëlhura. Futje e pamjaftueshme apo të tepruar e mineraleve mund të çojë në ndryshime të ndryshme në organet dhe indet. Macronutrients dhe roli i tyre në metabolizmin shumëpalëshe, këto përfshijnë magnez, kalcium, fosfor, kalium, natrium, klor, squfur, silic.
Kalciumi në një organizëm të shëndoshë, pjesëmarrja e saj në eshtra është 99%, dhe kjo përcakton fuqinë e tyre. Kushte të ndryshme patologjike kryesore të osteporozu që kërcënon fraktura abnormale të kockave. Kalciumi është një makro luan një rol në rregullimin e sekretimit të hormoneve të caktuara, proteinat dhe enzimet. Ajo ka prona antioxidant dhe protyvoalellehycheskym përfshirë në procesin e nxjerrje e kripërave të metaleve të rënda, me mangësi kalciumi mund të ndodhë krizë hypertensive, të rritur nivelin e dëmshme "kolesterolit" të rritet helmim gjaku i shtatzënisë. Konsumimi adekuat i kalciumit ul rrezikun e kancerit të zorrës së trashë dhe polyposis zorrëve. Burimet natyrore të kalciumit janë të kockave peshk deti, produktet e qumështit, alga deti, yolks vezë, fiq, arra, perime zelenolystovыe.Fosfori është një kalciumit biologjike shok me oksigjen dhe karbonit është i përfshirë në metabolizmin yndyrë. Në trup ajo gjendet në kocka dhe gjak. Siç hyn në përbërjen macronutrient e membranave qelizore, luan rolin e një skelet. Fosfori është përfshirë në ndarjen qelizore dhe rritjen, ruajtjen e informacionit gjenetik. Vjen në lëngjet e trupit të të gjitha, ajo siguron ekuilibrin acid-alkaline. Niveli i fosforit në gjak dhe marrëdhëniet e saj me kalcium tregues kryesor i shumë sëmundjeve dhe kushtet patologjike, rakit, spazmofilii, leukimi dhe mangësi të tjera fosfor është e rrallë, ajo përmban pothuajse të gjitha produktet: mish, peshk, arra, kokrra, herbs, etj


Magnezi është macronutrient më i rëndësishëm për funksionimin normal të zemrës në trup është në eshtra. E metë e tij në foshnjat çon në rakit rezistente ndaj trajtimit me vitaminë D. rrjedhje të përshtatshme të fosforit në trup normalizes metabolizmin, sistemin kardiovaskular. Nuk ka nevojë për të marrë diuretics dhe ilaçe që ju ulin tensionin e gjakut. Magnez përdoret sukses në trajtimin e arteriosklerozës, osteoporozën, kancerit. Burimet natyrore të magnezit: alga deti, peshk deti, misri, tërshëra, misri, arra, fruta dhe perime.


Natriumi, një makro është i përfshirë në metabolizmin e trupit tonë, ajo mban presion osmozik e gjakut, ndarja e ujit aktivizon enzimat e tretjes rregulluar tonin e muskujve dhe sistemin nervor. Shpesh ne natriumi mbidozë ndodh, pasi ajo përmban pothuajse të gjitha ushqimet, ajo çon në mbajtjen e ujit në trup që formon ënjtje dhe presionit të lartë të gjakut. Të ardhurat e ushqimit natriumi nuk duhet të kalojë 4 gram në ditë.

Kaliumi makro marrin pjesë në jetën normale dhe funksionimin e çdo qelizë të gjallë. Pa kjo nuk është e mundur asnjë metabolizëm normal, ai luan një rol në bilancin acid-bazë të trupit, ruan gjendjen osmozik gjakut. Mbidoza apo mangësi kërcënuar pasojat shumë të trishtuar, kjo çon në zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare dhe kancerit. Kaliumi është i nevojshëm për kryerjen impulset nervore, tkurrje të muskujve, rregullimit të normës së zemrës dhe të sheqerit në gjak nivelet. Mungesa e kaliumit manifeston dobësi dhe lodhje. Përfshira në produktet e mëposhtme: patate, fasule, alga deti, banane, mëlçisë, qumësht, fruta të thata, pjepër, agrume.


Makro Klori i përfshirë në metabolizmin, së bashku me natrium dhe kalium rregullon ujë dhe electrolyte bilanci, bilanci acid-bazë është gjetur në të gjitha lëngjet e trupit, indet dhe organet. Aktivizon enzimat e traktin digjestiv, pjesë e lëng stomakut, eliminimin e ënjtje, heq dioksidit të karbonit, toksina dhe mbeturinave nga trupi. Mungesa e klorit dobësi të dukshme, goja e thatë, humbje e oreksit, humbje e flokëve. Burimi kryesor është klori dhe Deti i Kripur, më pak ajo është e përmbajtura në ullinj, drithëra, mish, fruta dhe perime. Një person duhet të marrë 4-6 gram.


Squfurit, makro, luan një rol të rëndësishëm në metabolizmin e proteinave. Në trup ajo përmbante, eshtra, kërc, bile dhe në flokë. Squfurit është i përfshirë në sintezën e disa amino acidet cystine, cisteina, methionine. Ata, nga ana tjetër, janë pjesë e pothuajse të gjitha proteinat, dhe proteina është blloqe ndërtimi për trupin tonë. Squfurit është pjesë e shumë vitamina dhe Coenzymes: thiamine, biotin, acid gëlqere, glutathione, coenzyme A. Ajo është gjetur në bimë, qepë, spinaq, hudhër, radishes, rrepkë, por në shumicën e produkteve shtazore.


Makro silikon, përgjegjëse për metabolizmin e sistemit nervor. Nëse niveli i saj është ulur, elasticiteti thyer e enëve të gjakut. Në rast të mungesës së silikonit në indet, ajo është zëvendësuar me kalcium, është depozituar në muret e enëve të gjakut "të dëmshme" kolesterolit dhe enët e gjakut bëhet i ngurtë. Kjo çon në sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut. Së bashku me mungesën e silikonit zvogëlon absorbimin e hekurit trupit, kobalt, fluorit, mangan, kalcium, etj Ajo është e përfshirë në metabolizmin e shumë vitamina dhe minerale. Burimet kryesore natyrore të silikonit janë: artichoke, comfrey, drithëra, selino, knotweed, horsetail, tërshërë, elb.


Çdo makro luan një rol në metabolizmin, ta zëvendësojë atë me asgjë, për atë që do të marrë të gjithë ata, ju keni nevojë për cilësinë dhe të ushqyerit e ekuilibruar.