Metoda e reagime biologjike
Metoda e biofeedback
(Metoda të tjera për lehtësimin e dhimbjeve gjatë artryteprodolzhenye)


Kjo metodë është studiuar në mënyrë aktive mjekët, psikiatër, psikologë dhe shumë specialistë të tjerë. Pas mësimit disa teknika të relaksimit, me anë të vëzhguesve të ndjeshme që ju mund të shihni se si trupi reagon ndaj përpjekjeve tuaja për t'u çlodhur - për presionin e ulët të gjakut, të reduktojë normën e zemrës, ndryshimin e temperaturës trupore ose relaksoheni muskujt. Në një farë mase, metoda lejon të mësojnë për të menaxhuar reflekset e tyre myyazytsilnymy. Monitoron me sensorë tregojë nëse përpjekjet tuaja për të "treguar trupin" Çfarë duhet të bëni të ketë sukses. Me kalimin e kohës njerëzit të mësojnë për të kontrolluar proceset fiziologjike pa përdorimin e teknologjisë. Për shembull, ju mund të rrisë rrjedhjen e gjakut në duart apo këmbët. Me reduktimin e stresit dhe relaksohuni muskujt e tendosur, ju mund të zvogëlojë dhimbjen dhe për të zvogëluar nevojën për drogë.
Krizshkirna stimulimit elektrik nervore


Kjo metodë është stimulim elektrik i nervave të bllokojnë sinjalet dhimbje të trurit. Në mënyrë tipike, procedura mbart një profesionist dhe kanë tendencë për vendpushimin e saj pasi të gjitha metodat e tjera janë provuar dhe nuk solli lehtësim. Kjo teknikë punon edhe kur dhimbja është e lokalizuar në fusha të caktuara, të tilla si e pasme të ulët. Elektroda vënë në lëkurë ajo xhel para-përpunuara. Forca e tanishme elektrike vogël është ndjesi shpimi gjilpërash dobët.
Vizualizimi Metoda


Është vërtetuar se kjo metodë eliminon ose redukton dhimbjet në mënyrë të konsiderueshme. Hypnolohy përdorin këtë teknikë për të ndihmuar pacientët të paraqesë imazhe që ndihmojnë më lehtë të mbajnë dhimbjen apo të lëvizur fokusin për diçka tjetër. Mbyll sytë tuaj, merrni frymë thellë dhe të imagjinojmë veten në një vend veçanërisht i qetë. Thirrja e imazhit të pranishëm gjatë një situatë e vështirë, ju lehtë mund të relaksoheni dhe të freskohem.


Të menduarit


Si një metodë e imazhit, kjo teknikë ndihmon për t'u çlodhur dhe lehtësimin e stresit. Kjo mund të ndihmojë të zvogëlojë frekuencën e frymëmarrjes dhe rrahjeve të zemrës. Njerëzit të cilët rregullisht praktikojnë meditimin në kuptimin fiziologjik, më të rinj se moshatarët e tyre kronologjike. Ato karakterizohen nga pak ankthi, depresioni dhe tensionit nervor. Në tifozët meditim shpesh rrit aftësinë për t'u përqëndruar dhe elasticitetin psikologjike.Frymë thellë


Deep frymëmarrje - një nga metodat më efektive të relaksimit. Mundohuni të gjeni kohën kur askush nuk do të ju shqetësojnë. Gjeni një vend të rehatshëm, të qetë me një minimum prej stimujve të jashtëm. Shtrihuni në shpinë tuaj, le të trupit të pushojnë, të mbyllë sytë tuaj dhe të fillojnë të marrin frymë thellë, ngadalë dhe ritmikisht. Kuptim të qartë të gjitha problemet dhe distractions pikat e. Ju mund të përqëndrohen në çdo fjalë që ndihmon për t'u çlodhur. Paramendoni se ju thith energji pozitive rreth jush, dhe pastaj - frymë nga të gjitha negative. Mundohuni të marrë frymë në mënyrë për dhjetë minuta herë të parë dhe për 20-30 minuta seancat e ardhshme.Imazhe pozitive


Ky lloj i metodës së marrë frymë thellë. Ideja themelore është që të fle në një vend të qetë me stimujve minimale, të mbyllë sytë tuaj, të relaksoheni dhe të marrë frymë thellë disa herë. Pastaj imagjinoni se ju jeni në një vend ku ju jeni të lumtur dhe plotësisht të lumtur. Kjo mund të jetë një plazh, malet, anije mbi ujë të qetë apo ndonjë vend tjetër. E pra, imagjinoni të gjithë skenën. Mendoni për erë, të temperaturës, të shëndoshë - Çdo gjë që ju mund të shihni në vendin tuaj të lumtur. Ndoshta për ju kjo do të thotë për të kujtuar të kaluarën, por kjo është një kohë kur jeni ndjerë të sigurt dhe të lumtur. Metoda e imazheve pozitive të ndihmë e madhe për t'u çlodhur, lehtësimin e stresit dhe për të zvogëluar dhimbjen.Vetë-hipnozë


Vetë-hipnozë - mënyrë për të vënë veten në një gjendje të relaksimit të thellë. Shumë librari mund të blej audioplivky nga e cila për të mësuar metodën e relaksimit të thellë. Megjithatë, specialist me përvojë do të jetë shumë i dobishëm për të shpejt dhe sigurt (dhe më e rëndësishmja - të drejtën) për të mësuar këtë teknikë.