Zvogëlimin e cholecystitis akute


Kolecistit është një sëmundje e zakonshme e sistemit tretës, që është inflamacion i tëmthit dhe traktit biliar. Pjesa cholecystitis kronike të rrymës dhe akute. Cholecystitis akute zhvilluar me shpejtësi nga disa orë në disa ditë. Kontribuon në depërtimit sëmundje e baktereve të ndryshme të zorrëve, viruset dhe parazitët në kanalet biliare dhe fshikëz fshikëz e tëmthit e duke u ngritur. Gjithashtu cholecystitis akute mund të ndodhë në njerëzit që vuajnë nga cholelithiasis. Në këtë rast, guri vrer vrer bllokoj kanal ose kanal cistike, e cila kontribuon në shfaqjen e inflamacionit.


Simptomet kryesore të cholecystitis akute janë: ethe, të dridhura, dhimbje në anën e sipërme të djathtë të barkut, të vjella dhe të përzier. Diagnostikojnë sëmundjen duke përdorur ultratinguj, inspektimin e përgjithshëm, prekje e barkut dhe analizat laboratorike. Nëse ultratinguj shpallur biliare guri kanal impaction, pacienti është caktuar një operacion për të hequr fshikëz e tëmthit. Nëse sëmundja është natyra virale-infektive, emërohet ilaçe.
Kujdes. Në rast të simptomeve që janë të ngjashme me simptomat e cholecystitis, duhet menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor. Trajtimi i sëmundjes bëhet vetëm nën mbikëqyrje mjekësore. Vetë papranueshme.


Trajtim efektiv i sëmundjes përdorur metoda komplekse që kanë të bëjnë me cholecystitis akute.
Metoda kryesore e luftimit të sëmundjes është respektimi i një dietë të veçantë që ka për qëllim për të eliminuar inflamacion dhe sekretimit të biliare.
Ne rekomandojmë përdorimin e yndyrna tretshëm, që përmbahen në vajrat bimore dhe disa produkte të qumështit. Zgjedhja e ushqimit është individualisht, në varësi të tolerancës së një produkti.
Ajo është gjithashtu e nevojshme për të rritur përdorimin e produkteve që përmbajnë kripë magnezi. Kjo është për faktin që magnez heq dhimbje, spazma e fshikëzës tëmthit dhe promovon sekretimit biliare në sasi normale. Burimet kryesore të magnezit janë hikërror, shumica e perime dhe fruta.

Ajo duhet të përjashtohen nga ushqime dietë dhe enët e tyre përmbajnë përbërësit irrituese fshikëz e tëmthit: mishi dhe peshku supë, mish të ndryshme, turshi, erëza, sauces, ushqime me yndyrë, fruta dhe perime acidike, bishtajore, disa kokrra, alkoolit, mëlçisë .
Ushqimi duhet të jetë i gatuar në avull, çiban apo piqem. Temperatura enët e përdorur duhet të jetë 20-60 gradë. Numri i ngrënies 4-5 herë në ditë. Pjesë duhet të jetë e vogël.

Nëse dhimbja e cholecystitis akute nuk ndalet caktuar limotherapy brenda 1-2 ditëve nga marrja e ujit të bollshëm.

Për të shtypur dhimbje dhe inflamacion në cholecystitis emëruar medikamente akute. Metoda e administrimit intravenoz, ose intramuskulare.
Në rast të mënyrave të mjekimit dështimi për të luftuar pacient akut cholecystitis rekomandohet cholecystectomy, apo heqjen fshikëz e tëmthit. Efektet pozitive të këtij operacioni herët se cholecystitis akute shëruar plotësisht eliminon dhimbjen dhe parandalon zhvillimin e komplikimeve. Është e rekomanduar cholecystectomy gjatë para 48 orëve nga ndodhja e sulmeve të dhimbshme të cholecystitis akute, dhe në rastet e mëposhtme:

- në rrezik të ulët kirurgjikale;
- saktësia e diagnozës;
- nëse pacienti ka një rrezik të lartë të komplikimeve infektive;
- diabeti, gangrenë, cholelithiasis, të moshuarit.

Nëse gjendja e përgjithshme e pacientit dobësuar e sëmundjeve të përgjithshme kronike: sëmundje të zemrës, veshkave, mëlçisë dhe kirurgji tjera vonimin, para se të përmirësimit në shëndet. Gjatë kësaj periudhe, pacienti është përshkruar ilaçe, kirurgji dhe u transferua në 6-8 javë më vonë.

Një nga metodat më moderne operative të luftimit cholecystitis është operacioni ose cholecystectomy endoscopic nëpërmjet lëkurës. Ky trajtim është i përshtatshëm për pacientët me rrezik të lartë kirurgjikale: të moshuarit me beskamennыm cholecystitis dhe pacientët të cilët janë në gjendje të rëndë të shkaktuar nga djegiet, trauma, pamjaftueshmëri të frymëmarrjes.

Shërimi nga largimi fshikëz e tëmthit zgjat të paktën dy vjet. Gjatë kësaj periudhe, ju duhet të ndjekin një dietë të veçantë dhe të hani ushqime të fal. Kjo është për të siguruar se do të ndihmojnë trupin të marrë të përdoret për të punuar pa një fshikëz e tëmthit.

Dietë duhet të jetë i ulët kalori. Ushqimi duhet të merret pikërisht në kohë dhe në pjesë të vogla.
Brenda 6-12 muaj që ju nuk mund të bëjë punë të rënda fizike, për të shmangur hernie.
Duhet vërejtur nga një mjek gjatë periudhës së rimëkëmbjes. Mirë sjellja trajtim spa në qendrat e specializuara shëndetësore dhe dispanseri.
Pas operacionit edhe procedurën e dobishme fitoterapeutike: banja me pisha, përfundon, banja. Gëlltitja e bimëve dhe shtojcave dietike janë të rekomanduar vetëm pas konsultimit me doktorin tuaj.

Çdo sëmundje është më e lehtë për të parandaluar se sa për shërim. Prandaj, për të shmangur probleme me masat parandaluese shëndetësore të nevojshme për të përmbushur parandalimin e cholecystitis akute.

Parandalimi i cholecystitis:
- pajtueshmërinë me rregullat e higjienës së përgjithshme;
- shëndetin kohë dentare;
- Parandalimi Sëmundjeve dëgjimi, tretje dhe frymëmarrje;
- kontrolluar peshën e trupit;
- korrekte, dietë të ekuilibruar;
- mungesa e stresit;
- mënyrë jetese të shëndetshme.