Metodat për lehtësim dhimbje për artrit
Metodat për lehtësim dhimbje për artrit


Dhimbja e artritit mund të hiqet me mjete të ndryshme. Më poshtë janë disa teknika të tjera.


Akupunkturë


Akupunkturë - një tjetër metodë kineze e trajtimit, të cilat Organizata Botërore e Shëndetësisë rekomandon trajtim për dhimbje (duke përfshirë edhe artritin). Sipas filozofisë kineze mjekësore në akupunkturë përdorni hala e disponueshme çelik inox për të stimuluar 14 meridianet kryesore të trupit (ose energjisë kanale) të për korrigjimin e bilancit të energjisë në trup. Mjekët perëndimorë besojnë se shumë pika aktive janë pranë nerva, sepse hala ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve duke stimuluar sintezën e substancave quajtur endorphins, të cilat bllokojnë sinjalet e dhimbjes. Muskujt të dërgojë një sinjal të sistemit nervor qendror (truri dhe palca kurrizore), dhe nga endorphins (substanca të ngjashme me morfinë që në mënyrë efektive në lehtësimin e dhimbjeve). Ata bllokimin e transmetimit të sinjaleve dhimbje nga periferia në tru.
Acupressure


Kjo teknikë është e ngjashme me akupunkturë, me dallimin e vetëm se në vend të përdorimit të gjilpërave klikuar gishtave. Acupressure ka zhvilluar një metodë e akupunkturë. Gishtave Presioni në pika të veçanta ndihmon të lehtësojë dhimbjen, duke siguruar acid laktik. Kjo është një teknikë e sigurt që ju mund të mësoni veten.


Chiropractic


Chiropractic ndihmon me sëmundje të ndryshme përmes manipulimit në anën e pasme dhe pjesë të tjera të trupit. Metoda bazohet në nocionin se shumë sëmundje të shkaktuara nga presioni në strukturën e kockave nervore. Shumë njerëz besojnë këtë lloj të trajtimit, sepse ai ka ndihmuar me sukses shumë njerëz të hequr qafe dhimbje. Megjithatë, duhet të apelojë për specialist me përvojë dhe të licencuar që ka pësuar trajnimin e duhur.
Masazh


Masazh - një nga metodat më të vjetra të dhimbjes dhe stresi. Jetët tona janë të mbushura me stres, dhe masazh është një mënyrë e madhe për të ndihmuar muskujt tuaj të relaksoheni dhe le trupin të pushojnë. Duke lexuar këtë artikull, ju mund të identifikojnë më lehtë të cilat zonat e trupit tuaj të ekspozuar ndaj stresit, tensionuara shpatullat tuaja, vija e qafës? Të gjitha këto lloje të stresit rrisin dhimbjen e artritit. Masazh - një mënyrë e mirë për t'u çlodhur dhe të lejojë të gjakut të rrjedhin lirisht në të gjithë trupin.


Reflexology


Metoda e trajtimit është i bazuar në nocionin se muskujve dhe organet e trupit të lidhur me zona të caktuara në këmbë. Dhe në qoftë se ju klikoni në pikën e të dhënave mbi shputën, muskujt dhe organet normalizuar punën e tyre.Terapi noton Metoda


Notuar në një pishinë të mbushur me kripë angleze, në një dhomë me dritë të zbehtë dhe soundproofing shkëlqyer relaksuese dhe ka një efekt pozitiv në trup. Dokumentuar se kombinimi i relaksimit, një ndjenjë e peshës dhe veprimet kripërat Epsom heq dhimbjen (me sa duket duke stimuluar sintezën e endorphins).


Terapi ngrohjes


Ajo yyazytsirno se një dush të nxehtë e thjeshtë është metoda më e vjetër e trajtimit të artritit. Njerëzit kanë tendencë për vendpushimet me burimet e nxehtë minerale për shekuj me radhë. Ngrohjes mund të trajtohen dhe në banjo, ju mund të vendosni një jastëk të ngrohjes. Një tjetër metodë - zbatimi i dylli të nxehtë. Dush parafine është kontejnerët e nxehtë e mbushur me parafine shkrirë dhe vajra Wintergreen. Në Beauty Salons t'i përdorë ato për kujdesin e duarve dhe njerëzve që vuajnë nga artriti në një banjë të ngrohtë të nyjeve të vogla të duarve dhe të këmbëve. Zhytje duart në të nxehtë dylli duzinë herë në pallto të gjitha anët, ju mbyllni ato me plastike, peshqir zavertayete dhe prisni derisa dylli ka ftohur plotësisht.Trajtim të ftohtë


Në artrit akute në rast të mprehtë dhimbje, intensive të ndihmojë më mirë të ftohtë, kompresa me lagështi ose pako akulli aplikuar në nyje sëmura. Trajtimi i ftohtë duhet të zgjasë jo më shumë se 10-20 minuta, për shkak të ftohtë mund të dëmtojë lëkurën.
Vazhdoi këtu.