Places formimi më e shpeshtë e bedsores


Ata që nuk u përball me problemin e sores presion, kjo mund të duket se ato të ndodhin vetëm në pacientët e shtrirë në shtratë afatgjatë. Në fakt, ulcerat presion formohen shumë shpejt dhe se gjëja më e keqe për një kohë të gjatë mund të mbetet pa u vënë re, sa më shpesh të lënduar dhe nuk janë në indet e thella në sipërfaqe nuk mund të veçanërisht të dal. Ky shtet kërcënon jo vetëm komplikime - kjo mund të kushtojë jetën e pacientit. Cilat janë vende formimi më i shpeshtë i ulcerat presion?
Në problemin kryesor të origjinës së bedsores dhe vende të formimit më e shpeshtë e bedsores, kequshqyerja qëndron indet. Ta themi thjesht, ata janë formuar kur një pjesë e caktuar e trupit nuk marrin gjak, duke e lënë atë pa ushqyesve të nevojshme. Qelizat në këtë vend vdesin nga uria, dhe ata si grabitqarë, të drejtuar lloje të ndryshme të infeksioneve, nuk janë të thellë, shpesh ekzemë plagët. Interesante, ushqimet e shpeshta ndërpreu rëndë indet brenda disa orëve pas compression, dhe në pacientët me anije të dobët - dhe edhe më të shpejtë.Pavarësisht bedsores emrin e saj, parandalimin dhe formimin e sores presion dhe kujdes, ato janë prodhuar jo vetëm duke gënjyer dhe kontakt të zgjatur e trupit në shtrat.

Ata shpesh lindin në fushën e lëndimeve të lëkurës, të cilat mund të shkaktojnë ndonjë hutuar prekur atë, të tilla si liri, nevojë për kujdes adekuat për ta. Përzjerë problemin e bedsores reaksion alergjik të lëkurës në linens (shtrat dhe të brendshme), bende elastike ngushtë, seams përafërt, folds parregullta dhe butonat në veshje, dehidratim, djersitje dhe, natyrisht, lëkurë të pista. Nga comorbidities rrit sensibilitet për ulcerat të gjithë ata që në një mënyrë apo tjetër të lidhur me qarkullimin e gjakut dhe integritetin e enëve të gjakut, duke përfshirë diabet dhe trashje.


Parandalim


Treat bedsores shpesh shumë e vështirë, sepse, si mjekët nuk këshillojnë duke pritur deri problemit piqen parandalimit duhet të fillojë: kujdes, por sa më shpesh të jetë e mundur për t'u kthyer pacientin; të sigurojë atë me të ushqyerit dhe nëse është e nevojshme të japin vitamina tjera dhe minerale; mbajtur lëkurën e tij të pastër dhe, nëse është e mundur, të blerë dyshek dhe jastëk protyprolezhnevyy ose të paktën të ndërtojnë rollers e tyre të cilat mund të vë të sëmurë në një mënyrë që e vendos rritur rrezikun e sores presion nuk e prek shtratin. Një faktor i rëndësishëm diagnostike në parandalimin dhe kujdesin për ta është njohja e vende ku problemi ndodh shpesh.


Në arsimin mëngjes dhe gërvishtjet bedsores, vende formimin më të shpeshtë të ulcerat presion, zona të rritur vëmendjes duhet të jenë ato ku kockat mbrojnë më fort dhe personi më të dendur të bëjë krevat, karrige apo karrige. Yndyrë në këto vende zakonisht pothuajse atje, çfarë presioni maksimal dhe fërkimi bie vetëm mbi lëkurë. Ky tip i parë, këmbë dhe bërryla, dhe qafës dhe shpatullave blades. Sinjali i parë që ka të bëjë me plagë nga të ndënjurit e gjatë në shtrat i formuar është shprehur lëkurë të zbehtë. Pastaj, në këtë zonë nuk ka asnjë vend të kuqe rreth të cilave lëkura shkëlqen dhe me shkëlqim.


Me kalimin e kohës, arsimi dhe vend RIM mund të merrni errët ngjyra të ndritshme ose atë. Ulcerat presion që rezultojnë nga lëndimi në lëkurë, në fillim më shumë si të kuqe të përhershme të pashërueshme dhe prypuhshuyu zeroja. Është e këshillueshme të mos mashtrohet ngjashmëri e saj të jashtëm me e zakonshme mëngjes - ajo vetëm si plagë nga të ndënjurit e gjatë në shtrat dhe presion zahnoitsya dhe lehtë mund të bien në një shtresë të thellë. Nga rruga, plagë në indet e thella mund të shfaqë kohë të gjatë jashtë skuqje, por ata shpesh të çojë në dëmtime të rënda të kërcit dhe eshtra, si në çdo rast, dyshojnë se problemi është si familje, duhet të ftohen për mjekun e pacientit . Përndryshe, vlerëson formimin më të shpeshta të ulcerat presion, ekzemë atje, dhe septicemia mund të kushtojë atij jetën e tij, trupi më i ngujuar dhe dobësuar thjesht nuk mund të rezistojë infeksioneve - parandalimit të nevojshme dhe të kujdesen për ta.