Sindromi dhimbje Myofascial - njerëz rajon Maksilofaciale, legenit, trajtim, simptomat


Dhimbje në mbrapa, qafë apo kokë nuk është domosdoshmërisht dëshmi e një hernie diskale, si dhe dhimbje në bark ose kraharor nuk do të thotë gjithmonë se zhvilluar disa patologjinë e organeve të brendshme.
Ekziston edhe një koncept i "sindromi myofascial" - e muskujve vrullshëm hulli në çdo pjesë të trupit.
Ajo ka nevojë për kohë për të gjetur një kurs të trajtimit në traumave ortopedike përjetuar derisa sëmundja nuk është e komplikuar jetën tuaj.
Më poshtë them se kjo është ende në patologji, çfarë dhe kush është ai zhvillon, si dhe që ajo shëron.


Përmbajtje

Çka është sindromi dhimbje Myofascial (MFBS) dhe se si ajo zhvillon?
Llojet e patologjisë
Faktorët e rrezikut për mosfunksionim myofascial
Si është sëmundje?
Historia shikon problemin
Simptomat dhe shenjat
Shkaqet
Diagnostics
Trajtimi i sindromi dhimbje myofascial
ParandalimÇka është sindromi dhimbje Myofascial (MFBS) dhe se si ajo zhvillon? ?


Ky term tregon se një mbingarkesë ndodhur për shkak të shkeljes së një gjendje të muskujve hulli.

Kjo ishte e dukshme në zhvillimin e vrull muskujve, ajo vula e dhimbshme pamjen - të ashtuquajturat "pika të shkaktojë."
Termi "flip-bie"
Pikat këmbëz - vulë brenda muskujt e prekura, duke shtypur në të cilën shkakton dhimbje.
Diametri i një pikë të tillë prej rreth 1-3 mm, por ato mund të bashkohen, duke formuar tryhhernuyu sipërfaqe 10 mm në diametër.
Ka 2 lloje të pikave të shkaktojë - aktiv dhe të fshehura.

Shkaktojë aktive
Kjo është një zonë shumë e ndjeshme e muskujve, e cila është përcaktuar si e dhimbshme për vulën touch qenë e dhimbshme dhe të vetmuar.

Ajo është e vendosur në pikën ku muskujve është nervore, ajo dërgon një urdhër për të tkurret.
Kjo shkaktojë:pengon shtrirje preken muskujt e plotë;
dobëson forcën;
kur presion shkakton një person dhimbje të tillë të mprehtë ai fjalë për fjalë bounces ("kërcejnë simptomë").Dhimbja lind jo vetëm në nivel lokal, por edhe shtrihet në një distancë.

Dhimbje shfaqet ka një ose më shumë nga të mëposhtmet:shurdhër;
dhemb;
mund të shoqërohet me mpirje, ndjesi shpimi gjilpërash, "milingonat".
Në mënyrë tipike, lokacioni i kësaj pike përkon me zonën tradicionale akupunkturë.
Shkas i fshehur
Këto pika janë shumë më të zakonshme, vetëm se ata nuk janë duke u ndjerë.
Kjo ndërhyrje e tyre nuk shkakton "kërcejnë simptomë", por pasqyruar dhimbjen ajo shkakton mjaft shpesh.
Në rast të situatave të caktuara pikë latente mund të transformohet në një shkas aktive.

Këto kushte përfshijnë:hipotermi kjo zonë;
Pozicioni i gjatë i vështirë i "përdorimit" të muskujve;

duke rritur presionin mbi muskujve sëmurë.Një nga shkaqet e zakonshme e dhimbje prapa - osteophytes. Në artikullin tonë ju do të gjeni se pse atje osteophytes shpinë.
Çfarë paramedianna diskale disk? Gjeni këtu.

Llojet e patologji?


Frekuenca e përfshirjes në procesin patologjike përfshijnë grupet e mëposhtme të muskujve:muskulaturë qafës së mitrës;
extensors mbrapa;
muskujt e sup brez;
muskujve gjoksit të vogël;
dardhë muskujve.Sindromi Myofascial mund të quhet nga çdo muskul tjetër.

Ka 2 lloje të simptomeve:Primar: dhimbje zhvillon në procesin patologjik muskujt sinqertë.
Mesëm: dhimbja e muskujve të sfondit të sëmundjeve kryesore të sistemit muskulor (hernie intervertebroreve, artrit reumatoid, spondylolisthesis, thyerje vertebral).Fig:. Spondylolisthesis

Faktorët e rrezikut për mosfunksionim myofascial?

Njerëzit të cilët janë të përfshirë në ekzekutimin e lëvizjeve monoton të grupeve të caktuara të muskujve apo të mbajë në kokë ose gjymtyrë të gjatë kohë në një pozicion të caktuar;

Gratë dhe burrat e moshës së mesme;
Personat me shpatulla të rrumbullakosura dhe të njëanshme.Kështu, sindromi Myofascial quajtur asnjë simptomë rajonale që vijnë nga indeve të buta dhe kanë karakteristikat e mëposhtme kryesore:definuar si vulos dhimbje të muskujve;
Dhimbja jo vetëm vendas, por edhe reflekton;
Muskujt skeletore janë lidhur shkakton aktive posedojnë karakteristikat e mësipërme.Si është sëmundje? ?


Ka tre fazat e rrjedhës së sëmundjes:
Faza 1 - akut . Dhimbje të pranishëm vazhdueshme në pikat shkaktojë.
Faza 2 - subakut: dhimbje - vetëm në lëvizje.
Faza 3 - kronike: parehati të vogla dhe dhimbje në zonën e muskujve pacientit; është vetëm pika fshehura shkaktojnë.Ka një pikëpamje mbi origjinën e dhimbjes: Pika aktive shkas ndodh në pikën ku kishte fibrave mikrotravmatyzatsiya që përbëjnë muskujve.
Dëmtuar myofibrils një numër të madh të joneve kalcium, dhe strukturat e tjera të shkatërruara qelizat (si Mitochondria) nga i cili vjen ATP dhe paraardhësit e tij.

Komponimet e fundit janë shumë më pak për shkak kalcium hyn në fuqi menjëherë, duke rritur tkurrshmërisë e fibrave muskulore, duke ulur rrjedhjen e gjakut në to. Pra, ka vula në muskujve. Aktiviteti bioelectric në këtë fushë është shumë më e ndryshuar.
Si rezultat i vulave vazhdimisht ekzistuese rrjedhjen e gjakut thyer në muskuj, ajo është e dëmtuar, ajo bëhet e vështirë të bjerë. Si rezultat i këtij rrethi vicioz të furnizimit me gjak në muskujt lokale më shqetësuar, dhimbje përparon.

Historia e pikëpamjeve për këtë çështje?

I pari e përshkroi një të ngjashëm vulë muskujve Froryp kirurg nga Gjermania në 1834. Ai i quajti ata "drithërat e muskujve."
A.Shtayndler në bazë të studimeve të shumta arriti në përfundimin se "misri" në muskul nuk ekziston.
Stockman vendosur se konsolidimi i tillë - ajo është hyperplasia i indeve lidhës, kështu që në vitin 1915 një sindromi i quajtur "fibrozyt."
Në vitin 1920 Virchow arriti në përfundimin se shkaku i vulave të tilla dhe dhimbjet - reumatizma. Zbulimet e tij konfirmoi shkencëtar Port.Vështirësia kryesore, e cila udhëhiqet nga mjekët, u shfaq në dy vëllime Trэvella dhe dhimbje Myofascial Simons '".

Këta shkencëtarë kanë propozuar një sëmundje të quajtur "sindroma e muskujve dhimbje" dhe pika tryhhernuyu - ". Pikat Myofascial shkaktojnë" Këto pika, thonë ata, është një ndjeshmëri të lartë dhe fakti që ata të krijojnë një rrjedhë të lart ndaj impulseve të trurit që forma reflektuar dhimbje.
Kontributi në formimin e ideve rreth sindromi myofascial në Rusi bërë nga shkencëtarët të tilla: F.A.Habyrov, AS Zaslavsky, RA Zulkarneev, Ya.Yu. Popelyansky, GA Ivanichi.
Ata arritën në përfundimin se ky sindrom nuk lindin në lidhje të drejtpërdrejtë me sëmundje degjenerative e shpinë.

Petrov KB identifikon sindromi tre tipe në varësi të shkakut të tij:vertebrale (patologji shpinë shkaktuar);
arthrogenic (shkaktohet nga sëmundja e nyjeve);
vystserohennыy (u ngrit për shkak të sëmundjeve të brendshme).Ajo dhemb në teh shpatullën e majtë? Find out pse ka dhimbje në shpatullën e majtë teh të këtij neni.
Se sa për të trajtuar dhimbjet në sup përbashkët? Lexoni në këtë histori.
Që përfshin parandalimin e osteoarthritis? Përgjigje këtu.

Simptomat dhe shenjat?


Ky sindrom është manifestuar në muskujve të dhimbshme vulë - pikave të shkaktojë.

Fuqia e muskujve të prekura dhe tonin e saj është zvogëluar, ka edhe dhimbje qe shtrihet drejt përbashkëta, çrregullime vegjetative.

Personi Myofascial sindromi


Manifestuar nga simptomat:një dhimbje e shurdhër në zemrën e personit (nuk mund të jetë i saktë përkthimin e faqes);
gojë hapur të vështirë (në një normë prej 45-55 cm në hapjen atë hap vetëm 15-25 cm);
klikoni në temporomandibular përbashkët;
në muskuj përtypet rritje shurdhim, siklet;
në muskujt përçapje lodhem shumë shpejt;

jep një dhimbje në gojë, veshit, fytit, qielli;
kontroll personal ose muskujt masticatory dhimbshme në disa departamente;
përtyp dhe gëlltitje vështirë.
Simptoma të qëndrueshme:të rrisë ndjeshmërinë e dhëmbëve për temperatura ndryshon ushqim / pije;
a TIC muskujve të fytyrës;
keq të shpeshta;
veshët zihet fryma;
zhurma dhe tingëllim në veshët.Simptomet e sindromi dhimbje Myofascial rajon Maksilofaciale


Dhimbja që dalin në rajon Maksilofaciale; zakonisht paraprihet ose malocclusion, ose osteokondroza qafës së mitrës.

Dhimbje mund të përhapet në qafë, mund të shkaktojë dhimbje koke kronike.
Pikat shkaktojë në këtë rast janë në:muskujve masticatory
kockave fleta,
pjesa e sipërme e muskujve trapezius,
lartë i muskujve kafaz i kraharorit-heqësit-mastoid (në të përbashkët temporomandibular).
Qafën Myofascial dhimbje


Njeriu i shqetësuar në lidhje me dhimbje në zonën:qafë dhe sup brez,
muskujt shkallë,
mesatarja e muskujve sternoclavicular-mastoid,

muskujt trapez,
muskujve, heqjen teh,
muskujt subclavian.Pikat e fshehur të shkaktojë janë gjetur në të gjitha këto muskuj, veçanërisht ato që janë të vendosura në pjesën e prapme të qafës dhe prapa.
Shkakton Active-pikë janë zakonisht në krye të muskujve trapezius, muskujve që heq shpatullën.
Me muskujt trapezoid reflektuar dhimbje shtrihet në pjesën e prapme të qafës dhe kënd e mandibulat.
Nëse ju klikoni mbi shkakton muskujve që ngre teh, atëherë dhimbja do të japë një qafë qoshe dhe shpatullat.

Nëse shkakton janë në muskujt e qafës, dhimbja do të jepet në qafë dhe sy.
Fig:. Pika të shkaktojë të kokës dhe qafës
Sa më shumë kohë që nuk ka trajtim të sëmundjes, më shumë fillojnë të vuajnë enët e gjakut që janë ushqyer në qafë dhe tru.
Kështu që mund të lindin:vizion të paqartë;
marramendje;
unsteadiness kur në këmbë ose në këmbë;
tringëllimë në veshët;
dhimbje në sy.Nëse spazmyrovana gjatë muskujve kafaz i kraharorit-heqësit-mastoid, simptomat vegjetative të shfaqet në gjysmën e fytyrës, drooling, rrufë, sytë e përlotur, dhimbje në njërën anë të fytyrës.

Sindromi Myofascial muskujt e legenit


Kjo diagnozë është bërë kur rishikimi proctologist, urolog ose gjinekolog u përjashtua patologjike organeve "vartëse".
Kjo është për shkak se simptomat e kësaj sëmundje janë shumë të ngjashme me këtë fushë të patologjie organike :ndjesi e trupit të huaj në rektum;
dhimbje në perineum;
siklet apo dhimbje në vaginë;
dhimbja e legenit;
urinim i shpeshtë;
dhimbje kur ecin;
vend dhimbshme;
akti i dhimbshëm i jashtëqitjes;
dhimbje në bark.
Fig:. Dhimbja Myofascial e muskujve të legenit

Myofascial muskujt e shpatullave sindromi


Shkakton fshehur janë zakonisht në muskujt e pasme të qafës dhe shpinë.
Active-pikë shkakton në krye të muskujve trapezoid dhe muskujt, sup ngre. Kur ju punoni këto muskuj ndodh një dhimbje të mprehtë që shtrihet në cep të qafës dhe shpatullat.
Dhimbje shfaqur vjen nga muskujve trapezius për kënd mandibular dhe e pasme të qafës.

Muskujt sindromi i gjymtyrë të ulët


Pikat shkaktojë janë të vendosura në muskujt e kofshës dhe këmbë të ulët, me probing tyre ka dhimbje në të dy anët ose gju ose hip.

Nëse shkaktojë është e vendosur në paralizoj, dhimbja do të lokalizuara në pjesën e prapme të kofshës.
Nëse shkaktojë - tibial ose dhimbje peroneal gjatë muskujve do këmbët e para ose anësore (e jashtme) kockat, respektivisht.
Kjo mund të ndodhë edhe sindromi muskujve dardhë me simptoma:dhimbje në mollaqe dhe pasme të kofshët;
dhimbje në perineum;
jashtëqitje të dhimbshme;
dhimbje gjatë raportit seksual;
dhimbje kur ecin;
papritmas ka dhimbje apo siklet rektumit.

Sindromi Myofascial e gjymtyrë e sipërme


Muskujt me pika të shkaktojë janë të vendosura në teh të ulët, pasqyrohet dhimbja ndodh në dorë dhe dore.
Për shkak të ngjashmërisë së simptomave të sindromës janë trajtuar dhimbje të nervit shiatik, si gjatë qafës së mitrës, shpatull-teh peryarteyyt sindromi, gjoks mëparshëm.

Sindromi kronik Myofascial


Vazhdimi dhimbjen ekzistuese në një grup të caktuar të muskujve shkakton çrregullime të gjumit, depresionit dhe steriotipe cila paraqet formimin në të cilin një person ndjen pak dhimbje.
Ajo rezulton se pacienti nuk mund të relaksoheni muskujt, atë - të lënduar, impulse dhimbje arritur në palcën kurrizore që korrespondon me ekipin ulur muskujve.

Kështu një rreth vicioz të "dhimbje - vrull - dhimbje -. Vrull" Më nuk është një rreth, aq më e vështirë të thyer.

Arsyet?


Rreziku Grupi i përfshijnë njerëzit e mëposhtme:Puna e rëndë fizike dhe sportive. Në këtë rast, muskujve është formuar vazhdimisht mykrorazrыvы të cilët nuk kanë kohë për të shëruar.
Humbje dramatik peshe, ne te cilin përqindje ulet jo vetëm yndyrë por edhe indet e muskujve. Nëse kjo sfond jap barrën pamjaftueshme trupit, atje sindromi Myofascial.
Dobësimin e tonin e muskujve: në verë, me immobilization zgjatur, debilitated pacientët.

Qëndrimi i gjatë në një pozitë të pakëndshme (madje edhe gjatë gjumit).Sindromi Myofascial Shkaku edhe anomalitë e lindura ose të fituara të skeletit:lordosis;
kyphosis;
scoliosis;
këmbët e sheshtë;
Llojet e kombinuara të lakim kurrizore;
Sëmundje Sheyermana Mau;
rakit;
plyusnevaya shkurtër dytë kockave parë gjatë;
Këmbët të ndryshme gjatësi;
supet e shkurtër me një trung të gjatë.
sjellje, ecje.Foto: këmbët ndryshme gjatësia në një fëmijë
Përveç kësaj, sindromi mund të shkaktojnë zhvillimin e:
sëmundjet e organeve të brendshme.
shiritat compression muskujve, corsets, veshje të rënda.
thyerje të gjymtyrëve.
osteokondroza.
stresi emocional.
ngarkesës në muskujt pastërvitur.
muskujt masakrën.
Mungesa e B vitaminave B, C, acid folik.Diagnoza?


Diagnoza është e bazuar kryesisht në të dhënat e marra gjatë ekzaminimit të pacientit.
Po, mjeku mund të tryhhernuyu pikë hetim në muskujve të relaksuar, që shtrihen në gjatësinë e gishtat e saj, stimulim i prekshëm e cila do të shkaktojë dhimbje reflektuar.

Hetimet me ultratinguj e muskujve të prekur për të identifikuar në mënyrë të qartë fushat e saj vrullshëm, për të dalluar ata nga djegia.

Studimet e X-ray (tomography llogaritur) është gjithashtu e rëndësishme në diagnozën, nëse ata nuk tregojnë ngulfatjen e rrënjëve ose shkatërrimin e strukturës së disk intervertebral, nga e cila nerva do të muskulit të pacientit, diagnoza - sindromi Myofascial.
Kriteret diagnostike MFBS:dhimbje të muskujve lidhur me fizik te trupezuar me mbeshtjelljen, hipotermi apo duke qenë në një pozitë të pakëndshme;

prania e pikave shkaktojë në mungesë të atrofi muskulore ose kequshqyerjes;
dhimbje tipike reflektohet në compression ose çaj pikë kritike;
bllokojnë muskujt e prekura eliminon të gjitha simptomat në dispozicion.Pse sprains ndodhin rruaza në qafë? Më shumë në lidhje me dislokimin e rruazë qafës së mitrës që ju mund të gjeni në faqen tonë të internetit.
Më e rrezikshme lëndimi palcës kurrizore? Lexoni këtu.

Trajtimi i sindromi dhimbje myofascial?


Ndikimi përdorura komplekse në muskujt e prekura:
chiropractic;
terapi fizike, terapi magnetike, akupunkturë, acupressure, elektroforezë, phonophoresis;
Gjimnastikë, ushtrime korrigjuese;
not, scuba shtrihen;
Efektet e drogës.Detyra e një rëndësie të madhe - eliminimi i shkaqeve të MFBS:në kundërshtim me sjellje - korrigjim ortopedik, korrigjimin e lëvizjeve stereotipe, forcimin korse muskujve;
Sindromi Pacientët polutaza shkurtuar "Njeriu duhet të ulen podushechtsi vetëm zgjedhur posaçërisht i projektuar për të balancuar të ndryshme HEIGHTS anët e pelvisit;

në qoftë se sindromi zhvilluar në një kyçin e këmbës në përgjigje të gjatesite e ndryshme I dhe II kockat metatarsal, veshur insoles veçanta.
Paragrafi i dytë i trajtimit - heqjen e dhimbjes, për këtë qëllim:Droga "NIMESIL", "Nurofen", "Diclofenac" dhe droga të tjera të ngjashme që përdoren në formën e barnave sistemike (pilula, injeksione), dhe në formën e ointments.
Përveç kësaj emëruar si relaxants muskujve ("Mydocalm", "Syrdolud"), GABA-Ergiç droga ("Picamilon", "Adaptol", "Noofen") dhe vitamina B ("Neurorubine", "Neurobeks")

Hyrje Lidocaine ose novokaina në tryhhernuyu pikë.
Acupressure: klikoni mbi pikën tryhhernuyu për graduale, si ulja dhimbje, të rrisë presionin forcë mbi të.
Akupunkturë dhe pharmacopuncture.
Masazh: veçanërisht efektive hedhje kupash opsion tij.
Osteopathy.
Hirudotherapy.
Akupunkturë.
Kur është fjala për sindromi personale myofascial, përveç kësaj, pas trajtimit:Administrata spazmyrovannuyu e toksina botulinum në muskul;
elektrike;

kryoanalhezyya;
termomahnytoterapyya;
teknika psikologjike (biofeedback).Më efikase aktualisht janë:chiropractic;
Metoda Dr. Trofimenko (a kombinim i disa metodave).Chiropractic sindroma Myofascial dhimbje bazuar në teknikën e postës isometric relaksimit: për çdo muskul përdorur pranimin e tij stroking, që shtrihen dhe wrinkling, e cila do të varet në drejtim të fibrave muskulore.
Kjo teknikë ndihmon për të eleminuar muskulare hypertonicity-fascial lokale dhe ngurtësi muskujve. Seancat duhet të jetë më shumë për të thyer rrethin vicioz ndërmjet shtrëngoni muskujt dhe palcës kurrizore.

Metodat Trofymenko quajtur autori me relaksim të muskujve akupunkturë, ajo arrin rezultate shumë të mira në trajtimin e.
Në këtë rast, ndikimi në muskujve pacientit duke përdorur gjilpëra të veçanta që janë të zhytur në muskuj të trasha në një thellësi të caktuar.
Pastaj të njëjtën gjilpërë një seri e lëvizjes rrotulluese ose translational me frekuencë të lartë.

Video: relaksim postisometric e muskujt e mbrapaParandalimi?


Për të nuk zhvillohet sindromi myofascial, një person ka nevojë për të kryer korrigjim në kohë dhe trajtimin e sjellje, e këmbëve të ndryshme gjatësi apo gishtat, veshin një korse, ose përdorni jastëk të veçantë insoles për të ulur.

Nëse sindromi u shkaktua nga qëndrimit të zgjatur në një pozicion gjatë orarit të punës duhet të ndryshojë pozicionin e trupit, dhe të sigurojë një sipërfaqe të rehatshme për të fjetur (miri - dyshek ortopedik).

Përveç kësaj, ju duhet të:Mos mbitatoj muskujt.
Jo super muskujt.
Kryejnë ushtrime të thjeshta çdo ditë: shtrihen, shtrihen, lakimi, kujdes - squats.
Shmangni stresin.
Monitor peshën tuaj. Ulur në një dietë që promovon humbje të shpejtë të kilogramëve me kalimin e kohës, ajo nuk është e nevojshme, për shkak se indet e muskujve kjo nuk ndikon në mënyrën më të mirë.

A nuk veshin rripa të gjata, corsets, çanta dhe të gjitha aksesorëve që lehtësojnë goditjen strukturat muskulare.Kështu, Myofascial sindromi - një patologji e zakonshme, e cila specialistë-traumatologists, neurologë dhe rheumatologists mund të diagnostikojnë shpejt.
Sëmundja karakterizohet nga simptoma që nuk kërkojnë metoda të shtrenjta të diagnozës dhe trajtimit aybolee metoda efektive sindromi janë chiropractic, akupunkturë dhe kombinim - Metoda Trofimenko.

Video: Sindromi dhimbje Myofascial