Sleep - Trajtimi pagjumësi homeopati


Sipas statistikave, një në pesë vuan nga një formë e pagjumësi. Ajo mund të jetë e vështirë të bie në gjumë, zgjim herët, zgjuar shpeshtë gjatë natës ose në zhdukjen e plotë të gjumit. Edhe humbur fle normale disa netë në javë mund të pengojë dukshëm funksionimin e trupit dhe për të reduktuar cilësinë e jetës. Privimi i vazhdueshëm gjumit ndikon në gjendjen e përgjithshme e personit dhe mund të shkaktojnë sëmundje serioze.
Njohin këtë patologji të lehtë për të ankesave në lidhje me mungesën e gjumit dhe mungesa e gjumit dhe pamjen e pacientit: ënjtje nën sytë, sytë e kuqe, depresioni, letargji. Shpesh në raste të tilla, njerëzit janë të angazhuar në hipnotike vetë duke përdorur. Megjithatë, kjo është vetëm një mënyrë e përkohshme për të hequr qafe e problemit, sepse këto barna nuk eliminojnë shkaqet e pagjumësi. Përveç kësaj, ekziston rreziku i varësisë dhe varësisë nga këto barna. Çka e shkakton pagjumësi dhe si të luftohen kjo?


Shkaqet e pagjumësi
Arsyet janë të shumta rrëmujë gjumë, dhe kjo është e rëndësishme përcaktimi i tyre. Shkaqet më të zakonshme të pagjumësisë janë:

 • shkaqe mendore: stresin, ankthin, tension, depresion;

 • lodhje mendore;

 • pije abuzimi kavovmischuyuchymy;

 • konsumi i ushqimeve yndyrore dhe e vështirë përvetësohet lehtë para gjumit;

 • pirja e duhanit, pirja;

 • duke marrë ilaçe të caktuara (qetësues, ju lutem, diuretics, hormonal, etj);

 • sëmundje të ndryshme: të sëmundjes Parkinson, alergji, astma, kanceri, sëmundje të veshkave, sëmundje tiroide, dhe kështu me radhë d..


 • Kur alarmin?
  Në disa raste, ju mund të shpëtoj nga pagjumësia, duke eliminuar faktorët që shkaktojnë atë, dhe pas gjumit të duhur higjienës. Por nëse bëhet pagjumësi kronike dhe nuk i përgjigjet strategjitë vetë-kujdesit, ju duhet të kërkoni ndihmë profesionale.
  Një shkak i madh për konsultim me një specialist është:

 • pagjumësi, e cila shkakton probleme serioze në familje ose në punë;

 • e simptomave të tilla alarmante të tilla si gulçim ose dhimbje gjoksi;

 • Çrregullim Daily fle me një tendencë për të forcuar problem.


 • Homeopati kundër pagjumësi
  Siç e dini, homeopati - një metodë e mjekësisë alternative, e cila përfshin një qasje gjithëpërfshirëse për trajtim. Kjo qasje është e rëndësishme në trajtimin e problemit të pagjumësi, sepse çrregullime të gjumit të çojë në mungesë ekuilibri e sistemet e trupit.
  Së pari, ju keni nevojë për të gjetur shkakun e vërtetë të pagjumësi. Për të arritur këtë diagnozë të plotë të organizmit, duke përfshirë psikoanalizës. Ekzaminim të ndryshme të nevojshme për të përjashtuar sëmundje të rënda në të cilën fle shqetësim - vetëm simptomë.

  Për trajtimin e pagjumësi në arsenalin e mjeteve juridike homeopatik janë rreth 900 emrat e drogës. Lloji dhe doza e ilaçeve është caktuar në mënyrë individuale për secilin pacient, varësisht nga disa faktorë. Kjo përjashton rrezikun e efekteve anësore dhe varësisë, si dhe contraindications e mjeteve juridike homeopatik - të paktën.
  Në mesin e mjeteve juridike homeopatik për pagjumësi më gjerësisht: Aconite, Arnica, Koffea, Nux Vomika, lule pasion, squfur dhe të tjerët.
  Mos harroni se efekti më i mirë i trajtimit të arrihet kur disponimin pozitiv të pacientit. Shtrirë në krevat, nuk merrni varur deri në problemet e tyre, të përqëndrohet në mendime si gjumë. Sipas studimit, i mbushur më të lehtë në qoftë se gjumit pranishëm fotot qetë të natyrës.