Shkaqet e mundshme dhimbje në shpinë nën blades shpatullën


Në një mënyrë ose një tjetër dhimbje e njohur për të gjithë. Edhe një person krejtësisht i shëndetshëm është imun ndaj dhimbjes. Por krejt tjetër gjë kur origjina është e qartë dhe pa mjekun dhimbje. Quite perceptuar ndryshe dhimbje, shkaku i të cilave mund të jetë deri në disa sëmundje të njëjtën kohë. Këto janë dhimbje në shpinë nën blades shpatullën. Rastësisht, sëmundja dalluar blades majtë dhe të djathtë. Duke folur për dhimbje nën teh shpatullën e majtë, ju mund të bëni një listë të sëmundjeve që mund të jetë shenjë e dhimbjes në atë zonë. Simptomat më të përhapura që karakterizojnë ulçerë stomakut, i njohur dhimbje jo të vazhdueshme, e cila ka periodike të caktuara dhe rritjen, dhe pas dobësimit. Ndonjëherë dhimbja zhduket pas të vjella të shkaktuara. Ju mund të flasim për një lidhje të qartë me kohën dhe natyrën e vakt. Dhimbja më e lokalizuar epigastrike është peshë yyazytsirnist yrradyrovanyya në të majtë, shpatull të majtë, gjoks dhe shpinë kraharorit. Ju mund të dallojë marrëdhëniet e tyre me ushqim. Po, ka uri, në fillim dhe dhimbje në fund. Pothuajse 75 për qind e njerëzve të ndjeni dhimbje lehtësimin pas vjella. Dhe nuk paraprihet nga pamja e të vjella dhe të përzier. Dhe pothuajse 85 për qind përvojë urth. Mund të ketë edhe raste të regurgitation, jargëzim dhe të vjella. Me probleme psikologjike ndihen ankesat izoluar compression presion pakuptueshme. Gjithashtu ka mbipopullim, ndjesi shpimi gjilpërash, shurdhim, ngrohjes në gjoks, djegie kryesisht në zemër. Dhimbja mund të jetë akute ose veshin karakterin ndrydhur. Shfaqja e përvojave të pakëndshme dhe të vështira vëzhguara në dorë, nën klavikul, nën teh shpatullën, që ndikojnë në qafë, kaloj në bark të ulët. Duket sikur zemra bleeds, i ngjeshur. Ndërsa në qoftë se zemra është perevernetsya, ndërpreu, reshje, dhe pastaj të hidhen jashtë gjoksit tuaj. E gjithë kjo është e shoqëruar nga një ndjenjë e shqetësim pa shpërblim, ka trazira të brendshme, dridhje holodeyuschaya.


Shumica e pacientëve janë të frikësuar nga ndjenja që zemra ndalon, ngrin. Këto simptome mund të jenë baza të rënda të mjaftueshme për lindjen dhe zhvillimin e simptomë hypochondriacal. Shpesh, të gjitha këto ndjenja ka një gungë në fyt, është mungesa e ajrit të ngjeshur për fyti. Nëse ju keni dhimbje prapa nën blades sup, mos shtyj për më vonë. Duhet menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor. Diagnoza e dorëzuar në kohën e duhur mund të lehtësojnë në masë të madhe dhe të përshpejtojë trajtimin e rimëkëmbjes. Infarkt miokardi mund të paraprijë sulmin e fuqishme e pectoris - dhimbje gjoksi që i jep një rajon anën e majtë të nofullës, qafë, krahun e majtë, shpatull, mbrapa. Këto dhimbje nuk do të ndalet edhe pas marrjes së ilaçeve që përdoren për vasodilatation. Gjithashtu nuk ndihmon drogë. Përveç kësaj, dhimbje nën teh shpatullën e majtë mund të jenë simptomat e osteoarthritis në cervikal nëse ka nevralgji ndër brinjëve dhe shpim ulçerë stomakut. Nëse ka dhimbje nën teh shpatullën e djathtë, atëherë ne mund të dyshojnë se ata janë të lidhur me vrull e tëmthit apo kanalet, përmes mbulimi gur. Këto janë dhimbje barku - mëlçisë dhe stomakut. Ata janë intensive dhe e vështirë tolerohet. Dhimbja është e mprehtë, razdyrayuschaya, prerja, rroje fokusuar në sektor të sipërme të djathtë. Ajo mund të rrezatojë në fushën e teh shpatullën e djathtë, rajoni subclavian, nofulla, qafë dhe syrin e djathtë. Pacienti sillet ngacmuar në thelb, moans, thërret, ndjen një dëshirë të vazhdueshme për të ndryshuar qëndrimin në kërkim të zbutur dhimbjen. Dhimbje e tillë është më intensive midis të tjerash, me dhimbje mund të vijnë përzier dhe të vjella. Shumica e këtyre grave vuajnë dhimbje. Por dhimbja nën blades shpatullën në anën e pasme nuk është e huaj për njerëzit, por që ata të tolerojë dhimbje shumë të keq. Ka abscesi subdiaphragmatic. Dhimbja fillon nga kitara e djathtë e sipërme dhe po fiton vrull me çdo frymëmarrje, yrradyruya në kofshën e djathtë dhe e djathtë teh shpatullën. Kjo rrit temperaturën, të karakterizuar nga pamja e leukocytosis gjakut me neutrophilia dhe zhvendosje të majtë në formulën leykotsytoznoy. Në sëmundjeve inflamatore të veshkave një person mund të ankohen për dhimbje të dalin në shpinë, kryesisht në panelin e djathtë, dhe smerald veshkave drejtë është lokalizimi. Ka yrradyrovanye në kofshën e djathtë, kitara e sipërme, ose të shkaktojë siklet në rajon çapokor. Shkarkimi i urinës dhe të shoqëruar shpesh me dhimbje. Në rastin e cholelithiasis dukshëm "mëlçinë" dhe "biliare" dhimbje barku. Dhimbja ndodhin në të drejtën e sipërme kitara, epigastrium, dhe një kohë të koncentruar në fshikëz e tëmthit. Natyra e kësaj dhimbje mund të përshkruhet si gjemba, shumë të mprehtë, prerje. Të gjitha këto sulme të provokojë dhimbje pectoris. Shpërndarja bëhet në drejtim të qafës, kofshën e djathtë, nën kofshën e djathtë, shumë rrallë, por ende mendojnë se në zemër (një sëmundje e quajtur sindromi holetsystokoronarnыy).