Komplikime të mundshme të sëmundjes me anginë


Një nga vendet e para në klasifikimin e popullaritetit të sëmundjeve infektive merr një pectoris të rrezikshme dhe të pamëshirshme. Manifestohen në forma të ndryshme dhe sjelljen simptome shumë të pakëndshme dhe ndjenja dhimbje fyti njeri vërtet i habitur të shëndetshme dhe të fortë për disa orë. Ajo fillon me dhimbje të forta në fyt, e cila normalisht nuk gëlltitje dhe hani. Rritja temperaturë të lartë, përkeqësohet shëndeti në përgjithësi, vjen dobësi. Ne nuk do të listojnë të gjitha llojet e njohura të pectoris, dhe do të përqëndrohet në më shumë detaje në komplikime shumë të rënda që mund të ndodhin pas shërimit të dukshme.


Çdo komplikimet e sëmundjes me angina mund të ndodhë brenda dy deri tre javë pas një person ndjen të përkryer të shëndetshme. Ndërlikimet kryesore dhe më të rrezikshme janë sëmundjet e sistemit kardiovaskular, sëmundjet e sëmundjeve të nyjeve, dështimi i veshkave dhe mëlçisë. Jo aq shpesh, por ende ekziston një rrezik i otitis media, edemë laryngeal, sepsë tonzylohennыm, nga e cila ka për qëllim helmim të gjakut.

Komplikime të mundshme mund të ndodhë dhe pas dy ose tre ditë pas trajtimit të plotë të simptomat e angina dhe vidyazyka e antibiotikëve dhe tableta. Vjen paratonzyllit se mjekët ndryshme quajnë pectoris absces. Temperatura e trupit rritet dhe mund të arrijnë edhe 39-40 gradë. Fyt përsëri ka dhimbje, por jo vetëm kur duke u përpjekur për të përtypë ushqim, është i pranishëm në mënyrë të vazhdueshme. Njeriu ka humbur gjuhën ekspresive dhe të saktë, fillon jargëzim shumë të bollshëm, nyjet limfatike shumë përflakur dhe të bëhet shumë e dhimbshme në të prekur. Çdo përpjekje për të kthyer në qafë mund të shkaktojë dhimbje të forta për abscess formuar në fyt. Ka dehje fortë dhe trupi dobëson, njerëzit flenë dobët dhe mungesa e oreksit dhe të pamundësisë për të ngrënë mund të ndjehen dobësi dhe madje bie të fikët. Trajtimi - vetëm duke përdorur antibiotikë fuqishëm.


Një dhimbje të fytit shpesh shfaqet pas sëmundjeve të zemrës, ethe reumatike, e cila çon në përçarje të valvulave të zemrës. Kjo mund të shpjegohet me faktin se zgjedhja e antitrupave në procesin e viruseve shërim dhe luftuar pectoris mund të kthehet kundër trupit të vet. Ata do të fillojnë procesin e proteinave goditjen, të cilat formojnë ind lidhës, si rezultat, të fillojë zhvillimin e procesit reumatike. Ethet reumatike - nuk është i vetmi ndërlikim që mund të ndikojë në zemër. Rrezikshme konsiderohet si miokardit, e cila shkakton inflamacion në muskulit të zemrës. Këto komplikime pas dhimbje të fytit mund të shfaqet në dy deri tre javë pas dhimbje të fytit është shëruar. Më shpesh kjo ndodh kur fyti nuk tolerohet nga pacientët në shtrat, dhe këmbët. Pjesa tjetër krevat - është çelësi për një shërim të shpejtë nga një dhimbje të fytit, si dhe duke zvogëluar rrezikun e komplikimeve.


Komplikime tjera të mundshme që mund të prishin një person të sëmurë me anginë - një pyelonephritis sëmundjes ose hlamerulonefrytom. Ky inflamacion, i cili mund të fillojë në veshka dhe të çojë në sëmundje të rrezikshme kronike. Këto sëmundje manifestohen me ethe, të dridhura të rënda dhe ethe, dhimbje në rajonin e mesit. Ndoshta zhvillimi më i rrezikshëm dhe komplikimet e sëmundjes me pectoris - dështimit të veshkave. Mund të zvogëlojë rrezikun e komplikimeve gjatë përdorimit të mjeteve juridike popullore: të marrë bearberry ekstrakt për një deri në dy javë. Hidh ujë të valë një lugë e bimëve copëtuar, të lënë dhe të marrin një lugë gjelle në ditë, pas ngrënies. Nga rruga, bearberry ekstrakt mund të ndihmojë dhe nëse angina janë dhënë për komplikime në veshka.


Angina mund të çojë në komplikacione të tilla si grykët akute. Kjo është natyrisht e rrezikshme e temës së saj: bakteret shumohen dhe grumbullohen në bajamet, përhap gradualisht në të gjithë trupin, duke çuar në helmim të rëndë, dehje dhe shkatërrimin e shumë sistemeve të organeve, përfshirë veshkat. Për të shmangur helmim të përgjithshme të trupit, ju nuk duhet të ndalet pije menjëherë pas kaloi dhimbje të fytit dhe temperatura ka rënë. Pije me ujë, i cili holluar sode dhe kripë, është një agjent anti-inflamator hequr bakteret në grykës. Një trajtim ekstreme masë grykët është kirurgjike hequr bajamet në personin e sëmurë.


Komplikime të mundshme në fëmijë të vegjël, pas sëmundjeve me anginë manifestohet si të rrezikshme retrofarynhealnoho abscesit, ku një abscesi zhvilluar në zonën rreth e pasme të fytit dhe në shpinë. Këtu në fëmijët e vegjël janë nyjet limfatike, të cilat vetë zhduken pas pesë apo gjashtë vjet për shkak të veçantive të organizmit. Kjo është arsyeja pse komplikime të tilla në të rriturit lind pas një dhimbje të fytit. Sëmundje e rrezikshme e fëmijëve që mund të çojë në mosfunksionimin e frymë, dhe nganjëherë për asfiksi. Për të shmangur këtë, përdorur për autopsi kirurgjikale ekzemë vlim në laring.


Në mënyrë që të mos kandidojë në komplikacione pas një dhimbje të fytit, ju duhet të konsiderojnë seriozisht procesin e mjekimit. Kërkohet pjesa tjetër krevat dhe duke pirë shumë lëngje, antibiotikëve dhe gargling. Në asnjë rast nuk mund të transferohen pectoris të këmbët, ndryshe rreziku i komplikimeve rrit në mënyrë të konsiderueshme. Ndiqni të gjitha rekomandimet e mjekut tuaj, të përdorin mjetet dhe teknikat e mjekësisë tradicionale, e cila është mjaft shumë. Mos ndaluar marrjen e ilaçeve më parë mjeku i emëruar tha periudhë. Mundohuni të mos dhënë ndonjë sëmundje shans, ose komplikime duhet të luftojmë shumë të gjatë.