Ka sëmundje të shkaktuara nga parazitët


Parazitëve zënë njerëzit nga të gjitha anët, si brenda dhe jashtë. Sëmundje të shkaktuara nga parazitët, të shpeshta dhe shumë të ndryshme. Ata janë të angazhuar jo vetëm e sëmundjeve infektive, por edhe mjekët, kirurgët, gjinekologë, urologists. Lëkura dhe pjesët me flokë të morra jetojnë trupit. Smooth sulm kruarje të lëkurës dhe marimangat të tjera. Thithje brenda dhe krimbat migrojnë përmes qarkullimit të gjakut, të paturit e cysts dhe larvat e tyre në indet e buta. Habitat Njëlloj gjerë Toxoplasma dhe Chlamydia (nga traktit urinar dhe gjenital të trurit). Në përgjithësi, bezotradna foto dhe uzhasayuscha. Megjithatë, metodat moderne të diagnostifikimit të lejojë kohë të saktë të përcaktuar praninë e parazitëve, verifikuar dhe me sukses të trajtuar sëmundjen që ka shkaktuar ato. Cilat janë sëmundje të lidhura me agresion parazitare të trupit të njeriut? Grupi i parë - sëmundje e lëkurës. Kjo qenët me morra (kokë dhe morrat pubike), i quajtur, natyrisht, vetëm morrat. Në rrethanat komplekse epidemiologjike zavshyvlennost lidhur me kthimin tifo tolerohet parazitet. Njëlloj problem i zakonshëm sot është zgjebe apo skabyes. Kruar tik-tak - shënoni, parasitizing lëkurën, vыhrыzayuschyy ajo lëviz, ku vezë janë hedhur. Një tjetër lloj i mite që jeton në lëkurë të butë, duke shkaktuar puçrra fytyre rosacea, vulgaris puçrra fytyre, (zakonisht në kombinim me komponentët hormonale dhe bakteriale të procesit). Shfaqjet kryesore të këtyre tumoreve është kruarje, kruarje, e karakterizuar nga një skuqje dhe dhëmbëza në akneve.


Variacione të shumta të reaksioneve alergjike të urtikaria dhe pezmatim i lëkurës për shkak të allerhorynyt astma bronhyalnory dhe Angioedema shkaktojnë produkte të ndryshme të mbeturinave, duke përfshirë edhe marimangat pluhur. Worms që zënë kryesisht zorrët, të prodhojë infestations rra. Kjo kategori është e ndarë në sëmundjet nematodozы që janë shkaktuar nga krimba të rrumbullakët (krimb zorrësh, whipworm) tsestodozы, për shkak të flukes (gjedhit dhe derrit shirit). Infektimi krimb i thirrur me emrin latin të mjerë, për shembull enterobiosis, opisthorchiasis, ascariasis, cysticercosis. Krimba parazitare në larvave apo të rritur, si dhe cysts. Forma krimbat i ri mund të jetë e vendosur në organe të ndryshme dhe indet. Giardia është një rast i veçantë që jetojnë në zorrë dhe të shkaktojë dispepsi dvennadtsatyperstnoy jo-specifike, humbje e oreksit, dispepsi, malabsorption, fryrje, dhimbje në çrregullime të zorrëve karrige. Kjo sëmundje quhet giardiasis. Klamidia - semianimals, polubakteryy, një lloj i centaurs parazitare, zbatohen qoftë përmes seksit ose përmes traktit urinar. Si rezultat i depërtimit të një person vuan hlamydyynыmy uretritin prostatitis (mashkull) trashje dhe oophoritis (gratë), pneumoni dhe lezione të traktit urinar (uretritin dhe cystitis). Rubeola, të cilat janë transmetuar tek njerëzit nga brejtësve ose macet shkakton toxoplasmosis ndikon sytë. Zorrëve, mëlçisë, shpretkë, nyjet limfatike dhe madje edhe truri. Trajtimi është efektive vetëm në periudhën e ngushtë. Në procesin kronike mund të shtypur vetëm acarimin, pa plotësisht duke u shpëtoj e parazitit. Infeksion i rrezikshëm toxoplasmosis gjatë shtatzënisë. Sëmundje parazitare gjetur kryesisht në latitudes jugore janë malaria, Plasmodium i cili shkakton malarien, e cila transmetohet tek njerëzit gjatë pickim mushkonje. Sigurisht Malaria Plasmodium e shyzhonyy (zhvillimit) janë mbajtur në trup mushkonjë dhe në eritrocitet e njeriut. Manifestimet klinike të malaries janë episode ethe mbrapa. alternuara me intervale të lehta nga dyzet e tetë ose shtatëdhjetë e dy orë. Kombinon të gjitha sëmundje parazitare e faktit që në të gjitha këto patologji shumë e shqiptuar komponentin alergjike. Cilat sëmundje janë shkaktuar nga parazitët, të çon në lirimin në gjak e një numri të madh të alergeneve, duke shkaktuar urtikarie atje, dermatit, rinitit. Në analizat e gjakut klinike, ndërsa në mënyrë dramatike rritur numrin e leukociteve эozynofylnыh që tregojnë alergji. Një diagnozë diferenciale e sëmundjeve parazitare është reduktuar në hulumtimet biologjike, reagimet serologjike të gjakut. Trajtimi i pacientëve të tillë mbart, shpesh sëmundjeve infektive mjekun pas diagnostikimit të kujdesshëm. Droga që janë duke u trajtuar, përfaqësojnë një gamë të gjerë të antibiotikëve për derivativët pyrazolydona dhe nitrofuranov. Paralelisht me lirimin e parazitëve zvogëlon sfond alergjik përdorur antihistamines gjeneratat e kaluara. Parandalimi i sëmundjeve parazitare është reduktuar në shkatërrimin e burimeve natyrore të grupimeve. Personale dhe ushqim higjiena, përmirësimin e arsimit shëndetësor publik dhe trajtimin në kohë të pacientëve dhe transportuesit.