Ënjtje e laring


Enjtje i laring konsiderohet shfaqje e nje semundjeje ose gjendjeje patologjike, por jo një sëmundjeje të veçantë. Kjo është shumë e rrezikshme pasi ajo mund të çojë në asfiksi nëse jo në kohë të sigurojë kujdes pacientit.

Shkaqet e edemë laryngealEnjtje i laring është inflamatore dhe jo-inflamator. Në rastin e parë mund të jetë një kusht që e shoqëron pectoris i fytit, fytit phlegmonous, epiglotis abscesi, ekzemë në gjuhën, shpinë qafës së mitrës, fytit, gojës.
Arsyet noninflammatory që shkaktojnë edemë laryngeal, mund të jetë shkaktuar nga:


 • sëmundjet e sistemit kardiovaskular;

 • sëmundje të veshkave;

 • një reagim për medikamente apo ushqim (edema alergjik laryngeal);

 • qarkullimi i gjakut në fyt për shkak të compression të enëve limfatike dhe venat;

 • cerozë mëlçisë.


 • Fëmijët laryngeal edemë mund të ndodhë për shkak të marrjes së ushqimit shumë të nxehtë. Gjithashtu, ajo mund të jetë shkaktojë dëme mekanike të trupit laryngeal huaj ose kirurgji.

  Edemë Angioneurotic i laring


  Nëse edemë laryngeal është shkaktuar nga veprimi i alergjen, ajo është e shoqëruar zakonisht me urtikarie dhe ënjtje të fytyrës dhe gjymtyrë. Kjo gjendje quhet Angioedema, ajo i referohet reagimet e zhvilluar menjëherë.

  Shumica Angioedema ndodh pas mjekim përmban vitamina, jod, aspirina, penicilinë dhe kështu me radhë D. Ndonjëherë kjo shkakton një reaksion alergjik.:

 • polen dhe helm insekteve;

 • produkte ushqimore, të cilat përfshijnë emulsifiers, colorants dhe substancave të tjera që shkaktojnë lirimin e histamine dhe, rrjedhimisht, ënjtje;

 • pluhur industriale, kozmetikë, kimikate shtëpiake, ngjyra, bojra.


 • Edemë Angioneurotic e laring është përcaktuar shpesh nga infeksionet parazitare dhe virale (giardiasis, infestations rra, hepatiti, etj) dhe sëmundjet e sistemit endokrin.

  Lirimin e histaminës shkakton alkooli, sepse pacientët me laryngeal edemë është shtuar gjatë pushimeve. Për më tepër, tendenca për të Angioedema mund të jetë i trashëguar.
  Manifestimet e edemë laryngeal
  Ënjtje e laring karakterizuar nga simptomat e mëposhtme:

 • ngjirurit e zërit të zërit;

 • "Barking" kollë;

 • rritje astmës;

 • çehre cyanotic.


 • Së pari, pacienti është e vështirë për të bërë një frymë, pastaj - dhe thith dhe nxjerr frymë. Në provim ju mund të shihni se qiellëz e butë, dërçikth dhe bajamet fryrë. Pacienti është shqyer, ajo është fishkëllimë frymë. Nëse ka Angioedema, simptomat e mësipërme janë të shoqëruara zakonisht me ënjtje të fytyrës dhe duarve (pacienti brenda disa minutave swims sy, shtohet cik, gishtat, etj).

  Ndihma e parë për edemë laryngeal


  Në shenjë e parë e edemë të laring duhet të thërrasë një ambulancë, ose të mbysë pacientin. Në pritje të një mjek duhet të jetë e mundur për të marrë masat e mëposhtme:

 • hequr gjërat që e bëjnë të vështirë për të marrë frymë të durueshëm (të ndrequr jakë, lidhin liroj, hiqni shall);

 • përfundojë alergjen nëse edemë provokuar atë (të ndaluar të hahet, të pijshëm, duke marrë drogë, hiqni thumbin e insekteve);

 • dip këmbët tuaja në duart e pacientin në një banjë të nxehtë (39-40 C?);

 • Zgjidhja Sasi e vogël laring adrenalin hydrochloride (01%);

 • pikoj vasoconstrictor hundë pika (naftizin);

 • hyjnë antihistamines intramuskulare (diphenhydramine, suprastin, pipolfen, tavegil).


 • Nëse edemë laryngeal është shkaktuar nga një pickim të insekteve apo injeksion në krahun ose këmbën mbi depërtimin alergjen duhet kapëse për ndaljen e gjakut.
  Trajtimi i edemë laryngeal
  Trajtimi ka për qëllim trajtimin e sëmundjes apo veprime themelor alergjen. Edemë inflamator laryngeal zbulojë absces dhe përshkruajnë terapi anti-inflamator. Nëse edemë alergjik laryngeal përshkruajnë një kurs të kortikosteroideve dhe antihistamines.