Tensionin e muskujve supet qafën mbrapa dhe koka


Mjaft shpesh vëmë re unnaturally zakynutuyu përsëri poshtë. Devijim i fortë qafën tregon praninë e tensionit të thellë dhe perspektiva psikologjike tregon frikën e njeriut të procesit të ardhshëm. Qafa - vepron si një "urë" fizike në mes të kokës (mendjes) dhe trupit (shqisat) përvojave dhe integruar përfshirjen e njeriut në procesin e.
Ose vetëm njeri do të ndjehen të, por nuk e kuptojnë ("Është e bukur, por ajo nuk është e qartë pse) ose përjetojnë procesin e vetëm në nivelin e kontrollit (" Çfarë të bëj? "," Çfarë duhet të ndjehen të? "). Tension dhe të mbajë qafën e pengon lëvizjen e lirë të energjisë në trup, në mënyrë që rezultati është shpesh kreu tepër upturned është shfaqja e një gungë në fyt, dhe më vonë - dhimbje koke, tension të mesëm dhe squeezing ndjesi rajone tokësore. Çfarë bën supet qafën tensioni i muskujve mbrapa dhe kokën? Para së gjithash - tensionit, sepse ka mënyra të mira për të zgjidhur këtë problem.Pritja "tërheq"
Sillni shuplakat kryqëzuara në qafë dhe sup muskujve, përkulur gishtave në bazë të kafkës, kreu tërheq mbi 5 - 6 herë në intervale prej 10-15 sekonda. Pra, janë hequr supet qafën tensionin e muskujve, prapa dhe kreu.

Pritja "bajonetë"
Sillni duart nën mbrapa dhe muskujt supe, më larg që mundeni. Hard gishtat forcojë dhe të bëjnë ato lëvizje intensive lart. Trupi shkundur nga njëra anë në tjetrën në gishtat tuaj të vështirë. Vështirë dhe të thellë Fetch tensionin në shpinë, qafë, qafë dhe flokët me duart e tij dhe gishtat tensionuara. Pavarësisht nga emri "rrezikshme", kjo është një e mirëpritur shumë i mirë për njerëzit me perenapryazhennoy mbrapa, sidomos në zonën e qafës. Drejtimin 1-2 herë në të njëjtën kohë dhe disa herë gjatë masazh ekzekutimit fytyrës, të alternuara me metodat e ndikimit të drejtpërdrejtë atje.


Pritja "hulli"
Ngrini gishtin e madh të të dy duart dhe vendin e tyre e ardhshme për mizhbriv'ya. Thellë dhe ydeomotorno (me një përpjekje e mendimit, duke imagjinuar se si dip gishtat thellë në trup) dip jastëk e gishtit në periosteum e kockave të kafkës, të ndjehen thellësinë, të marrë kohën tuaj dhe të japë një të ndjehen për atë që po ndodh, të ndjehen muskujt e shpatullave. Pastaj lëvizja vыzhymayuschym e gishtërinjve të fillojë të zhvendoset në drejtim pingul në vijë e flokëve. Mos u habitni nëse gishtat për të bardhë apo të kuqërreme të manifestuar "zakon". Prania e saj tregon tendosje dhe ënjtje të indeve. Pra hequr tensionin ënjtje e muskujt e qafës e supet, mbrapa dhe kokë.


Arritja e tepër i hollë, të përfundojë pritjen duke kaluar fillesat e flokëve me gishtat tuaj. Ju vazhdoni të "ngarkuar" tension pastaj përmes flokëve, kështu që lëvizja duhet të përfundojë dhe pas fillesë mbi dhe të bien nga duart tuaja. Pastaj të kthehet në pozicionin e fillimit. Bëjë të njëjtën gjë, pak përhapjen gishtat veç e veç. Ndiqni këtë metodë shumë herë si të nevojshme në mënyrë që plotësisht, duke mos lënë milimetër dështojnë fusha të procesit të gjithë ballin sa herë përhapjen gishtat pak në anën. Lëvizjet e fundit që ju bëni janë pothuajse përgjatë vetullat. Lëvizja e parë mund të shkaktojë dhimbje shumë të rënda. Më qafë tensioni i muskujve, supet, prapa dhe kreu, efektet më të dhimbshme. Në të njëjtën kohë, kjo shumë të veçantë dhimbje - lirimin dhimbje, pothuajse ekstazi! Para së gjithash, një numër i këtyre ushtrimeve duhet të ndjekin renditjen e ushtrimeve. Të merrni dobitë maksimale dhe gëzimin e performancës së nevojshme për t'u çlodhur.