Infeksionet e rrezikshme fungale dhe sëmundjet


Kërpudhat mund të marr jo vetëm në muajt e nxehtë. Moderns jetese të tilla që dermatomycosis rrezikshëm edhe në dimër të akullt. Kush, edhe në qoftë se gjykata e minus vidyazykat veten kënaqësinë e një banjë me avull ose sauna? Ose për ruajtjen e formë - duke notuar në pishinë, vizitoni park ujor? Por këto vende - mjedisi ideal për zhvillimin e kërpudhave të rrezikshme. Ky bonus mund të merrni keqe, huamarrja një fustan në të dashurën (në qoftë se gjëja nuk lan), obuvaya Strangers pantofla vizitojnë, duke u përpjekur në një kapelë apo vizituar floktar, dhomë pedikyr, ku instrumentet nuk janë të sterilizuar.


Qilima është konsideruar në një apartament me qira në një REALTORS elegant Plus, ju mund të rrisë qiranë. Në kushtet e dermatologists, ky material - më pak higjenike. Tepiha kylyyazytsi mbuluar - kërpudhave preferuar lokacionit. Ata gjithashtu duan për të zgjidhur pranë mbytet, një dush - kudo që të ngrohtë dhe i lagësht. Dhe kërpudhat mund të jetojnë në sipërfaqet për vite me rradhë. Duke përfaqësuar një infeksion të rrezikshme fungale dhe sëmundje?

Ideja se infeksionet fungale më shpesh ndodhin në verë në bazë, ka shumë të ngjarë, që në kohë të nxehtë, ne të vizituar plazh. Rërë apo zhavorr - furnizuesit shtesë mosmarrëveshje fungale padëshiruar. Ata mund të hyjnë në lëkurën nëpërmjet çara dhe chafing në folds interdigital. Mikroorganizmave fungale të rrezikshme të ndikojë jo vetëm lëkurën, por edhe flokët, thonjtë, mukozës (buzët). Qëndrimi i tij, ata mund të zgjedhin ndonjë lëkurën, pavarësisht llojit të saj dhe ngjyra. Kohët e fundit, sipas dermatologists, qere keq shërueshme. Kjo është për shkak të faktit se kërpudhat janë më rezistente ndaj barnave antibacterial. Por ka edhe faktorë të tjerë që rrisin sëmundjet yyazytsirnist fungale dhe ngadalësojnë ritmin e trajtimit të tyre. Më e rëndësishme e tyre - ulur imunitetin.


Lëkura prodhon antitrupa specifike që mbrojnë organet nga viruset pushtuese, baktereve dhe mikroorganizmave të tjera të huaja. Në qoftë se imuniteti i njeriut rezistenca e përgjithshme të fortë ndaj sëmundjeve të lëkurës do të jetë në të njëjtën gjendje. Por kur mbrojtjet e trupit janë ulur, uljen e rezistencës së lëkurës. Kjo i jep dritën e gjelbër të dermatomycoses. Ambienti i varfër dobëson sistemin imunitar, stresi, mënyrë jetese të sëmurë. Të gjitha qere diagnostikuar duke analizuar materialin e marrë (hall të lëkurës, flokët dhe thonjtë) mikotike në laboratorët e specializuara. Referimi për provë mundëson dermatolog. Tryhomykozы - një sëmundje në të cilën shtresa e prekur me brirë të flokëve. Kjo microspores, trichophytosis, favus.


Microsporia (qere)
Rruga e transmetimit: Cats, qentë (sidomos të pastrehët). Si dhe personit tjetër (sëmundje apo është bartës i tij): Ju mund të kapur qere, madje edhe duke përdorur gjërat e tij. Zona e rrezikut - Hairdressers ku mjeshtrave "harrojnë" instrumentet proces, kapele. Kërpudhat mykrosporum ruajtur në flokë dhe peshore (lëkurë, e cila është formuar nga sëmundje fungale) dhe ka një shkallë të lartë të kontaminimit - sidomos në grupet e fëmijëve. Prandaj, një fëmijë me qere është e rekomanduar për të mbrojtur kundër kontakt me fëmijët e tjerë. Vetëm pas hulumtimit tre herë në kontrollin e kërpudhat, nëse infeksioni nuk është zbuluar, fëmija mund të kthehet në ekip. Si hope alopecia (vetme ose të shumëfishta). Në lëkurën e kokës ka një ose më shumë arna në lidhje me madhësinë e medaljes 1-5-peni, i shoqëruar nga Deskuamimi. Në këtë pikë, njëjtë flokët ndërpresë në lëkurë.


Rezistente ndaj barnave qere. Qasja shkolluar për trajtim do të ndihmojë të hequr qafe të probleme - me restaurimin e plotë të rritjes së flokëve. Megjithatë, trajtimi lokal (duke përdorur ointments antifungal) të mjaftueshme. Pranë tij emërohen dhe antibiotikët antifungal. Terapi merr kohë për 3-6 muaj - në varësi të sëmundjeve dhe gjendja e sistemit imunitar njerëzor. Keratomykozы - sëmundje fungale, duke ndikuar vetëm shtresa e me brirë e veshje e guaskës. Kjo versicolor otrubovydnыy, erythrasma (psevdomykozы). Эpydermomykozы (kur toksina kërpudhat nuk janë vetëm në sipërfaqe të lëkurës, por ata mund të depërtojnë në shtresën e thelle e lëkurës). Duke эpydermomykozam përfshijnë atlet inguinale (ijë tryhofetyya), candidiasis. Në kontakt me dikë me sëmundjen. Transmetimi me anë të mallrave shtëpiake (rroba, të brendshme, në shtrat).


Çfarë e bën? Erythrasma dhe atlet inguinale - paraqitja e njolla kafe në ijë. Kur procesi i эnydermofetyy ijë mund të përhapet në bark, kofshë dhe pjesë të tjera të trupit të skuqje, shelushaschymysya plyamamy- "flluska" që ngrihen mbi lëkurë dhe shkaktojnë kruarje. Për pityriasis versicolor spote tipike të vogla të ndritshme në lidhje me madhësinë e një monedhe 1 peni. Ato ndodhin kryesisht në gjoks, mbrapa, sipërfaqet anësore të trupit. Në candidiasis atje spote itchy mes gishtat nën gji (në femra). Disa lloje të kërpudhat Candida (agjent shkaktar i candidiasis) shkaktojnë ndryshime negative - plagëve, buzët e plasaritur.


Përhapja e infeksionit në të gjitha fushat e lëkurës. Në candidiasis, në qoftë se koha nuk ka ndërmarrë veprime, paraqitja e të ashtuquajturës candidiasis thellë dhe sistemike - kur prekur jo vetëm lëkurën, por organet e brendshme. Të gjitha sëmundjet fungale, në fakt, janë trajtuar në mënyrë të barabartë - qëllimi droga lokale antifungal (ointments) dhe antibiotikët antifungal. Onihomikoza - fungale shkatërrimi pjatë gozhdë. Sëmundja shkakton lloje të ndryshme të maja dhe moulds, dhe dermatofiteve. Nuk janë më të zakonshme në të rriturit se sa tek fëmijët. Kontaktuar me sipërfaqen ku agjenti është. Kjo vende zakonisht lagësht: vaske, pishinë, sauna, dhomë me avull, ku standardet shëndetësore nuk respektohen.