Diagnoza noninvasive e H. pylori infeksionit zbulimit në frymë e ajrit exhaled diagnostifikim testit
Çfarë është Helicobacter pylori dhe pse kaq shumë zhurmë?


Bakter Helicobacter pylori (Helicobacter pylori) - Një nga të drejtat më të zakonshme infeksionet kronike. Ky mikrob është pothuajse gjithmonë i pranishëm në pacientët me ulçerë gastrike dhe duodenale ulçerë. Në disa raste, bakter shkakton inflamacion i rreshtim të stomakut dhe të çon në rritjen e prodhimit të acidit klorhidrik, e cila më vonë shkakton ulçerë; në disa të tjera - zhvillimi i atrofi me rrezikut formimin e mëtejshëm të kancerit të stomakut. Pylori Helicobacter në vitin 1994 u atribuohet nga ekspertë të grupit që unë kancerogjen rrezikun e zhvillimit të kancerit të stomakut.


Helicobacter pylori - "bakteret Spiral" që jetojnë në stomak ulët, hyn në duodenum. Helicobacter pylori bakter Emri vjen nga "pylori", e cila tregon vendbanimin kryesor - pylorus e stomakut, dhe "helyko", e cila karakterizon format e baktereve: spirale, spirale. Bakter mund të mbijetojnë në mjedisin acid të stomakut, për shkak të bisht të saj, mund të lëvizin dhe të fshehur në mukozë që mbulon mur stomak dhe mbron qelizat. Helicobacter shumohen, duke shkatërruar qelizat e stomakut tonë, dhe lirimin e substancave të rrezikshme që shkaktojnë inflamacion kronik dhe të çon në gastrit, ulçerë peptike.Disa statistika rreth Ulçera në stomak g në Moskë.:

Më 10 mln. Banorët e Moskës janë 50 mijë pacientë ulcerat
70-80% vuajnë nga në moshën 40 vjet
Ulcerat stomak komplikuar nga gjakderdhje në 23% të rasteve
Numri i pacientëve të cilët kanë marrë një diagnozë e gjakderdhjes peptike varion midis 9-11.000 në vit
Vdekshmëria totale në gjakderdhje akut gastrointestinal është 8 - 19% (16-36% në pacientët e moshuar)
Postoperative vdekshmëria - 45%
Në 70-90% të rasteve shkaku kryesor i ulcera peptike është gastrit ose gastrit atrofik shkaktohet nga infeksioni H. pylori.

Çdo vit në Moskë në 4000 nga kanceri në stomak njerëz të sëmurë.

Nëse ju jeni gati të shqetësuar:

dhimbje të përsëritura stomak
siklet "një lugë"
urth
të përzier
stomak ndjenja e mbipopullimit
Gjuha obkladenist
shije të keqe në gojën
shkulm
rritur gjakderdhje mishrat,ka arsye për të menduar e H. pylori agresionit ndaj trupit tuaj.Intrigë Helicobacter pylori


Transmetohet nga personi në person në mënyrë të lehtë që ekziston rreziku i infeksionit edhe në kontakte normale familjare. Mjaftueshme për të pirë nga një shishe me një fëmijë apo puthur një njeri. Kjo është arsyeja pse sot gastroenterologe konstatuar sëmundje spërkatje infeksioni H. pylori. Për më tepër, sëmundja mund të përhapet shpejt në të gjithë familjen e pacientit. Helikobakterioza Parandalimi reduktuar kryesisht të higjienës personale, vlerësimi në kohë dhe trajtimin e të gjithë familjen.Testi Helyk - çfarë është pika?


Testi Helyk është që pacienti thjesht merr frymë në një tub të veçantë. Hulumtimi është i shpejtë (rezultati brenda 20 minutave), të rehatshme për mjekun dhe pacientit, pa dhimbje dhe shumë efektive.
Pas testit pacienti është dhënë në përfundimin se ai kishte infeksionin H. pylori dhe nivelin e infeksionit të saj.Provimi zhvillohet pa dhimbje.
Ju mund ta provoni edhe fëmijët e vegjël.
Kontrollon vetëm ajër që merr frymë personi.

Për të marrë të dhëna të besueshme për pacientin duhet të jetë gati para testit, kështu që ju duhet të respektojnë kërkesat e mëposhtme:


Një studim i kryer në mëngjes në një stomak bosh. Easy Eva duhet të jetë jo më vonë se 22:00. Lejuar përdorimin e ujit, por 1 orë para testit mund të pini asnjë provë më shumë se 100 ml nuk mund të jetë domosdoshmërisht në mëngjes, por gjithmonë në një stomak bosh, të paktën 3 orë pasi të hahet.
Ju nuk mund të marrë medikamente të caktuara: antibiotikët dhe agjentët antisecretory (omez, ultop, Pariet, neksyum, Ranitidina, Kvamatel etj) për 2 javë para testit; anti-inflammatories, analgesics, antacidet brenda 5 ditëve.

Ju nuk mund të pini alkool gjatë 3 ditëve të testit.
Ju nuk mund të hani bishtajore (fasule, bizele, fasule, thjerrëzat, soje) gjatë ditës së testit.
Vidyazykatysya e çamçakëz paktën 3 orë para testit.
Është e rekomanduar për të mos pirë duhan 3 orë para testit.
Është e rekomanduar për të testuar tërësisht të pastruar dhëmbët dhe shpëlarje gojën tuaj.Pasojat e rënda të infeksionit Helicobacter pylori është e mundur shmanget nëse me kohë ekzaminimit sjelljes dhe trajtimit. Testi Helyk Ju do të keni mjek-gastroenterologist dhe të japë rekomandime për të monitorimit të mëtejshëm, dietën dhe trajtimin.

Author: Mjeku k.m.n - Vojvodina Larisa


Shëndetin tonë është një mundësi unike për të kryer procedurën diagnostike për të zbuluar infeksionin pylori H. në ajrit të nxjerrë (test frymë).