Nevus - heqjen, trajtim


Nevus (nishan, nishan) - tumoret beninje që lindin gjatë periudhës embrionale për shkak të melanoblastov migrimit (qelizat pigment shenjë paralajmëruese) në tubin epidermë neyroэktodermalnoy (në shtresa basal). Studimi i patologjisë së lëkurës është bërë në funksion të faktit se shumë shpesh, faqe fituar apo kongjenitale nevus beninje zhvillon një keqdashje të rëndë të quajtur melanoma.
Çdo - i cili fituar ose nevoydnыe kongjenitale pranishëm arsimi në pothuajse të gjitha njerëzit (mbi 90%). Numri i nevi në njerëzit shkon 3-100 (zakonisht rreth njëzet), dhe me moshën, numri i tyre zakonisht rritet. Të zhvilluar në melanoma nuk gjithë nevi mund të për shkak se ata janë të ndarë në melanomoneopasnыe dhe melanomoopasnыe.


Melanomoneopasnыe nevi vërejtur në mënyrë të konsiderueshme më të shpeshta (blyzko90%) sesa melonomoopasnыe, dhe lokalizimin e lezioneve, mosha e pacientit dhe të dhëna të tjera anatomike, nevi të dhënave nuk janë të ndryshme. Rrezatimit të ndryshme, mekanike, fizike dhe dëmtime të tjera (të dyja periodike dhe akute), mund të shkaktojnë lloje të caktuara të nevi transformuar në melanoma. Në këtë drejtim, ka Anëshkrim rreptë biopsi element të dyshimtë lëkurës dhe trajtimin e saj kozmetike të traumatike duke përdorur metoda të ndryshme (cryotherapy, electrocoagulation, heqjen e pjesshme, ekspozimit ndaj agjentëve kimikë, etj). Sipas të dhënave statistikore, përqindja e njerëzve që vuajnë nga melanoma, pas lëndimit të mëparshme nevus beninje, duke filluar nga 20 në 80%

Nevus kufitare pigment
Ajo është e zezë ose e errët - njësi kafe banesë me sipërfaqe të thatë, të qetë deri në dhjetë milimetra në diametër, në rritje në buzë të dermis dhe veshje e guaskës. Për këtë formacion tipar karakteristik është rritur veprimtaria e melanocytes (qelizat pigment). Në disa raste, nevus kufitar duket si një njollë me edges onde të parregullta ose të rrumbullakosura. Nevus kufitare mund të vendoset në lëkurë e trungu, qafë, fytyrë, si lokalizimin e përhershme e arsimit atje. Nevi pigmentuar, gjendet në lëkurën e organeve gjenitale, shuplaka dhe shputa, pothuajse gjithmonë kufiri. Shumica nevus kufitare është formë e lindur, por shpesh vërejtur pamjen e saj në fillim të viteve vite / muaj i jetës, dhe në pubertet. Një rëndësi nevus pigmenteve Kufiri diagnostike vulë - mungesa e plotë e flokëve në sipërfaqe të saj. Nevus Pigmental kufitare duhet të dallohet nga hemangioma shpella dhe keratomoy seborrheic. Më të rrezikshme janë ato të kufirit nevi: ndodhet në rajonin perianal, shtrat gozhdë, në thembra të këmbëve dhe sistematikisht travmyruyuschyesya. Parandalimi efektiv i melanoma është heqja kohë e këtyre vendeve Nevi. Spa dhe trajtimi termik i sëmundjeve që lidhen kronike të luajë një rol të madh në rrezikun e melanoma

Blu ose blu nevi
Nevus blu ose blu (nevus Yadassona-Pokes) - kaltërosh ose të errët - nyjë rrumbullakët blu, të ndara në mënyrë të qartë nga lëkura përreth, e cila ka një qëndrueshmëri të dendur elastike dhe një sipërfaqe bezvolosuyu qetë. Blu (blu) ngjyra e drejtuar nga një akumulim të konsiderueshme në shtresat e thella të dermis e melaninës të arsimit. Në shumicën e rasteve, madhësia e njësisë nuk i kalon pesë milimetra. Shumica nevi blu të vendosura në mollaqe, këmbët, fytyrën, dhe është një edukimi të vetme. Nevus Blue mund të ndodhë në të gjitha grupmoshat dhe etnike, por shpesh gjendet në gratë me moshë mesatare. Në kushtet e shenjave klinike, nevus blu është mjaft e vështirë për të dalluar nga nevus pigmenteve kufijve, por në sajë të karakteristika të tilla si blu apo blu ynfyltrovannost ngjyra, othranychennost, formë hemispherical dhe pamja më vonë në jetë, ndoshta diagnozën diferenciale. Melanoma në vend të nevus blu zhvillon jashtëzakonisht të rralla, por tani nevus ende i përkasin grupit melanomoopasnыh

Një nevus gjigant pigmented
Ky lloj i strukturave është gjithmonë natyra e lindur. Si fëmija rritet, ajo rrit në madhësi, ndonjëherë duke arritur në madhësinë e madhe, dhe mund të marrë shumë e qafës, trungu, apo fusha të tjera të lëkurës. Sipërfaqja nevus pigmenteve gjigant shpesh leze, kodrinor, e mbuluar me të çara të thella. Ngjyra e këtij formacioni varion nga e zezë në gri, në pjesë të ndryshme të uniformë të saj me ngjyra. Kalo nevus gjigand pigment në formimin malinje ndodh në 2-10% të rasteve. Në rast të dyshimit të nevi blu dhe kufirit pigmentuar, veçanërisht nëse ata janë në dhe travmyruemыh dispozicion shpesh zonat diellit të lëkurës, taktikë mjekësore vjen në një vidyazyka të plotë të trajtimeve traumatike: cryotherapy, electrocautery, heqje kirurgjikale dhe përdorimit jo të plotë të zgjidhjeve të ndryshme pryzhyhayuschyh. Nëse është e nevojshme, shfaqet heqjen ekonomik kirurgjikale të zjarrit, së bashku me të lëkurës rrethues (5 mm në të gjitha drejtimet nga nevus kufijtë konvencionale), që është mjaft e mjaftueshme për parandalimin e melanoma. Nevi gjigante, të cilat sjellin pacientëve shqetësim kozmetike faza të mëdha excised, e ndjekur nga një lëkurë e plastike

Ota nevus (melanotsytoz okulodermalnыy)
Nevus zakonisht i madh pigmentuar njëanshme, të vendosura mbi sipërfaqen e hundë, cheeks ose ballin. Vëzhguar klinikisht errët - pigmentim kafe në pjesë të ndryshme të syrit: irisit, sclera, konjuktiva. Në të njëjtën kohë kthehet blu të ngurta - nevus zi pigment në nofulla e sipërme, faqen apo rajon zygomatic. Shumë rrallë ndikon në mukozës së hundës, laring, faring, shije të butë, dhe kufirit të kuqe të buzëve. Shpesh, okulodermalnomu melanotsytozu gratë prekshme. Në shumicën e rasteve, Ota nevus është e lindur, por ka raste të këtij arsimit si në fëmijërinë e hershme dhe në pubertet. Në inconveniences kozmetike ajo nuk shkakton asnjë çrregullim, por ende disa raste dihet se ku në vend të zhvilluar melanoma saj. Edhe më e rrallë është nevus Ito, e lokalizuar në muskujve trekëndësh, si dhe thikë dhe rajone supraclavicular

Melanosis Dyubreya
Ky formacion nevoydnoe që ka lidhje të pamohueshme me melanoma. Zakonisht melanosis Dyubreya fillon me një njolla të vogla ngjyrë kafe, e cila u përhap gradualisht në periferi. Fokusi i pjekur i këtij arsimi është i pabarabartë errët - sipërfaqe kafe me kufij fuzzy. Brenda zjarrit, ka pasur tashmë një fusha të ndryshme ngjyrë (cyanotic, gri, e zezë, kafe), dhe foto lëkurës mbi fokus mbetet, megjithatë, bëhet më e trashë. Mund të duket elemente që i ngjajnë lez pleqërie. Ndoshta zhvillimi i hyperkeratosis, atrofi dhe sipërfaqe pappylomatoza sheshtë. Në periferi të pranishëm foci rritur pigmentim. Manifestimet inflamator janë tepër të rralla. Në shumicën e rasteve nuk është një melanosis Dyubreya zjarri. Lokalizimi më tipike: fytyra (ballin, hundë, nasolabial rajoni folds, faqet), lëkura e ekspozuar; më pak - e kokës dhe qafës. Melanosis Dyubreya, sepse kjo ndikon vetëm të moshuarit, dermatosis senile takon.

Diagnoza diferenciale kalojnë me bazalyomoy pigmentuar, keratomoy madh seborrheic dhe disa forma të nevi. Shkaqet e keqdashje melanosis Dyubreya ende nuk është caktuar, kështu që është konsideruar si një shtytje e hershme rritje pushtuese tumor dhe lëndimet insolancë. Taktika e trajtimit për Dyubreya melanosis në mënyrë të konsiderueshme të ndryshme nga taktikat e përdorura për të trajtuar nevus melonomoopasnыh. Kjo është e papranueshme për të lënë pacientin pa trajtim aktiv, në parim, të jetë e mundur në nevus tjera melanomoopasnыh (nëse pacientët janë para-paralajmëruar për rrezikun e lëndimit). Një tjetër ndryshim është se prerje të gjerë kirurgjikale e arsimit, duke marrë parasysh se ajo është e vendosur kryesisht në fytyrë e lidhur me vështirësi të mëdha kozmetike dhe teknike, sidomos për lezione të mëdha. Në disa raste, prerje e lezione të mëdha aty ku është - ose në trupin e përfundon plastike zhvendosur nga pjesët e tjera të trupit arna

Papyllomatoznыy nevus
Ky lloj i formacioneve shihet më shpesh në lëkurë e kokës, por mund të ndodhë në çdo pjesë të lëkurës. Nevus Papyllomatoznыy është kodrinor dhe sipërfaqe të pabarabartë të mëdha të mjaftueshme (deri në disa centimetra), varg ngjyra ndryshon nga brownish (rrallë të zezë ose të errëta - kafe) me ngjyra e lëkurës normale. Ashtu si fybroэpytelyalnыy, nevi papyllomatoznыy shpesh të përshkuar flokët. Pas lëndimit, nevus papyllomatoznыy ndezur. Për shkak të vendndodhjes së formimit të fytyrës dhe fusha të tjera të hapura të lëkurës, pacientët ndodh dëshirë obsesive për të hequr qafe e defektit dukshme kozmetike që është e mundur për të kryer, nëpërmjet trajtimit të specializuar kozmetike

Fybroэpytelyalnыy nevus
Kjo nevus referohet lezione të lëkurës një grup nevoydnыh dhe nevus melanomoneopasnыh. Nevus Fybroэpytelyalnыy me nevus pigment vnutrydermalnыm është formacionet më të zakonshme nevoydnыmy në lëkurën e njeriut, arsyeja më e shpeshtë për të kërkuar një kirurg. Ky edukim mund të jetë aq i ndryshëm në utero dhe pas lindjes. Gjerë lokalizimit - në trup dhe fytyrë, por mund të ndodhë në çdo pjesë të lëkurës. Numri i formacioneve variojnë nga një deri dhjetë. Fybroэpytelyalnыy nevus - një polusharovydnoe / arsimimi pa dhimbje butë myahkoэllastychnoe, e cila ngrihet mbi lëkurë, një diametër prej tre milimetra ose më shumë (Zakonisht madhësia e fasule). Për varg ngjyra nevi fybroэpytelyalnыy mund të jetë nga të errët - kafe (kaltërosh - violet) në rozë e çelët - lëkurë të kuqe normale. Forma e formimit zakonisht përkryer rrumbullakët dhe sipërfaqe të qetë dhe të qetë (mund të jetë i mbushur me flokë të kreshtë ose vellus). Në shumicën e rasteve, manifestime inflamator rreth nevus fybroэpytelyalnoho nuk ndodh në raste të rralla, pas lëndimit (pas ndikim, personat rroje), ajo mund të jetë inflamacion, dëshmohet nga aureolë tipike inflamatore përreth. Në mungesë të inflamacionit, nevus diagnoza fybroэpytelyalnoho nuk paraqet ndonjë vështirësi. Karakteristikat e kufirit blu dhe nevus pigmentuar: prania e shpeshtë e flokëve, formën, pluralizmit, ngjyra më pak të ngopur

Verrukoznыy nevus
Ky lloj i nevi është klinike nevus shumëllojshmëri papillomatoznyh. Sipërfaqja e tij është shumë më gunga, i mbushur me të çara të thella dhe folds, dhe në rastet më të rënda duket si "lakër". Verrukoznыy nevi zakonisht më pigment dhe dukshëm mbi sipërfaqen e lëkurës. Më shpesh gjendet ne formen e nje qelize e vetme. Njohja verrukoznoho nevus nuk paraqet shumë vështirësi, por nganjëherë në qoftë se ai është i vogël, ky arsimi mund të jetë i gabuar për lez normale gjigand. Histori të dhënave të sakta (i ngadalshëm në rritje ka që nga fëmijëria apo lindjes, prania e shpeshtë e flokëve në sipërfaqe, qendra e vetme) ndihmon për të identifikuar verrukoznыy nevus. Taktika e trajtimit nuk është e ndryshme nga trajtimi i nevus papillomatoznyh

Vnutrydermalnыy nevus

Ky lloj i nevus njohur edhe si nishan të zakonshëm, i cili mund të gjendet në të mukozës dhe lëkurës, dhe është vërejtur në pothuajse të gjitha njerëzit. Kjo është zakonisht nevi kongjenitale me pigmentim ngjyrë kafe. Për shumicën e njerëzve, prania e nishaneve nuk shkaktojnë ndonjë kozmetike bezdi
Seton nevus
Kjo është një kuqe - ovale ngjyrë kafe ose pako raundin e 4-5 mm në diametër, i rrethuar rim depyhmentyrovannыm që ngrihet pak mbi lëkurë. Fushat depyhmentyrovannoho diametër zakonisht 2-3 herë diametri i rruzull. Nevi Seton janë shpesh të shumta, të lokalizuara me preferencë në duart dhe trupin (rrallë në fytyrë). Shpesh kjo arsimi i nënshtrohet regres spontane. Seton nevus në mënyrë tipike që nuk shkakton asnjë vështirësi diagnostike. Edhe pas lëndimit, zhvillimin e melanoma në vendin e saj nuk ka asnjë

Mongolian vend
Kjo fireplace në formë të çrregullt kafe ose blu rrumbullakuar, 5 deri në 6 cm në diametër, e cila është e vendosur vetëm sacro - mesit rajon. Mongolian vend është pothuajse gjithmonë arsimi lindura, në shumicën e rasteve që i nënshtrohen zhdukjes myyazytsilnoho në fëmijëri. Në vend të spoteve Mongolian e melanoma ka trajtim specifik dhe nuk ka nevojë për
Nevus displastike
Kjo ndodh për një lëkurë të pastër e fituar arsimit të pigmenteve të përfaqësuara përhapjen çrregullt e melanocytes. Nevus displastike ka histologjike karakteristike dhe karakteristika klinike që e dallojnë atë nga nevi fituara nevokletochnыh. Kjo nevus pozicionuar si sipërfaqësore përhapjen paraardhësi melanoma. Vizualisht, nevus displastike është një pak i tmerrshëm mbi errësirë ​​lëkurës - kafe ose të kuqe - spote kafe pigment e formë të parregullt. Të veçantë arsimit dhënat vëmendje tërhequr për pamjen e tyre të pazakontë dhe me trashëgiminë e tyre. Ata në përgjithësi janë më të birthmarks normale dhe për të arritur një diametër prej 11:55 milimetra. Ata gjithashtu ndryshojnë në lokalizimin e tyre: më shpesh ndodhin në fushat e lëkurës që janë të mbyllur veshje (zemrat, mollaqe, etj) mund të ndodhin në lëkurën e kokës. Zakonisht njerëzit e pranishëm në trup për dhjetë moles, ndërsa numri displastike Nevi mund të jetë nga një njëqind apo më shumë. Nevi zakonshëm në shumicën e rasteve të ndodhë gjatë fillimit të pjekurisë, displastike ndërsa nuk mund të jetë mbi pothuajse të gjithë jetën

Duke nevoydnыm (si nevus) subjektet etiologies të tjera përfshijnë:
Nevi enëve të gjakut
Kjo anomali kapilarët e dermis, i cili shfaqet si një kuqërremtë - spote rozë - kafe apo të lehta. Nëse nevi vaskulare të vendosura në qendër të ballit dhe qafë ose jo të kombinuara me defekte të tjera, me moshë më shpesh ajo kthehet zbehtë. Kur lokalizimin e njëanshme apo asimetrike (gjymtyrët ose fytyra), nevus vaskulare është një manifestim sindromi Klippelya-Trenaunay apo sindromi Sterdzha-Weber. Me moshës zakonisht të pranishëm errësohet nevus, sipërfaqja e saj është ngritur më lart lëkura bëhet me gunga

Kapilar hemangioma
Ajo është quajtur gjithashtu "nevus lulushtrydhe" - është tumori më i shpeshtë kongjenitale vaskular. Ajo fillon të zhvillohet nga një / disa papules rozë që shpejt rritet dhe të bëhet dolchatыmy blerjen ngjyrën nga të ndritshme - të kuqe të errët - blu. Në shumicën e rasteve, hemangiomas kapilar të ndodhë në të dytë - javën e pestë të jetës. Deri në shtatë vjet, rreth 70% e fëmijëve këto subjekte myyazytsilno zhduken pa asnjë - e cila trajtim. Në rastet kur rritja e shpejtë e tumorit dhe shkakton çrregullime të frymëmarrjes ose pamje, shfaqet futjen e kortikosteroidet plagë, dhe terapi kryerjen lazer, cryodestruction ose prerje kirurgjikale

Trajtimin e tumoreve të pigmentuara
Të gjitha llojet e tumoreve të pigment të lëkurës kërkojnë vëmendje. Kujdes i veçantë duhet të ushtrohet për nevus lokalizuar në pjesë të ndryshme të lëkurës traumatike, shpejt rritet me shpejtësi të ndryshojë ngjyrën ose ekspozuar më parë për të lëndimit. Baza e taktikave terapeutike në nevus pigmenteve që është një refuzim kategorik i trajtimeve traumatike: Zgjidhje pryzhyhayuschyh aplikimi cryodestruction, electrocoagulation. Trajtimi i tumoreve pigment është radikal zjarri kirurgjikale prerje. Nëse gjatë operacionit do të respektohet kirurgji estetike, dhe operacioni do të kryhet duke përdorur sutures moderne netravmatychnыh - plagët postoperative mund të jenë mezi të dukshme dhe nuk dorëzojnë dikë shqetësim kozmetike.

Tumoret Melanomoneopasnыe janë hequr nga një heqje kirurgjikale, dhe me ndihmën e manipulimeve të ndryshme kozmetike (hymyodestruktsyya, cryosurgery). Manipulim të dhënave është plotësisht i sigurt në aspektin e transformimit të këtyre strukturave në malinje.
Taktika e trajtimit në nevus melanomoopasnыh është prerje kirurgjikale e tumoreve diametër entuziazëm lëkurën sinqertë rreth nevus (5 mm), e cila konsiderohet e mjaftueshme për të parandaluar zhvillimin e melanoma.
Pacientët të cilët për ndonjë arsye të vidyazykalysya e trajtimit kirurgjik radikal tregohet zhvilluar me kujdes për të mbrojtur tumoret e tyre për të përjashtuar ekspozimin e saj diellore dhe lëndime, si dhe i detyrueshëm herë pas here vërehet në onkologji.

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. birthmarks (nishan) 2. qere [url = http: //vlanamed.com/rodimoe-pyatno/]