Shije të keqe në gojën


Shumica simptomë të ngjashme pengon mëngjes. Nëse kjo dukuri është e rrallë, ndoshta nuk ka rrezik për shëndetin nuk janë të kërcënuar, por kur një shije të keqe në gojë shfaqet rregullisht, ajo mund të tregojë një shkelje serioze dhe sëmundjeve.

Pse në gojë ka një shije të keqe?Goja është i njohur për të laget me pështymë. Një trup i shëndetshëm ky lëng nuk ka shije karakteristike apo erë, por disa sëmundjet e dhëmbëve dhe indet përreth mund të provokojnë shfaqjen e tyre. Nëse shije mëngjes keqe në gojë për një kohë të gjatë nuk do të zhduket karies edhe pas procedurat higjienike të dyshuar, periodontitis, stomatitit, lezionet infektive mishrat. Përveç kësaj, simptomë themelor shpesh ndodh si pasojë e sëmundjeve kronike të fytit (faringjit, pezmatim i fytit) dhe hundë (sinusit, rinitit) me lirimin e masave purulent. Zakonisht, pas riorganizimit të gojës, terapi zbuluar anomalitë simptoma të ngjashme zhduket dhe shqetësojë më.

Shije të vazhdueshme të keqe në gojë - Shkaqet:

 • sëmundjeve të traktit gastrointestinal;

 • Ndryshimi në aciditetit në gojë dhe ezofagut;

 • Mungesa e lëngjeve të trupit;

 • diabeti;

 • helmimi;

 • mjekim;

 • sidomos ushqim.


 • Konsideroni më shumë detaje.
  Shije të keqe në gojë: hidhërimi
  Shije ngulët hidhur e gjuhës tregojnë një problem me rrjedhjen e biliare. Në kushte normale duhet të shkarkohet plotësisht nëpërmjet zorrë, por në rastin e pengimit biliare kanal hedhur në stomak dhe më pas në ezofag. Prandaj, stanjacion e bile shkakton hidhërim në gojë, veçanërisht të ndjeshme në mëngjes, pas zgjohen.

  Një shije të pakëndshme kripur në gojë - Shkaqet
  Dehidratim të shpeshta ose të zgjatur në mënyrë të pashmangshme përfundon me akumulimin e kripërave në trup. Ky faktor provokon shfaqjen e shije të duhur në gojë. Ajo duhet të mbahet mend se deficiti kërcënon pasoja të lëngshme të rrezikshme, të tilla si uria oksigjenit e qelizave të mosfunksionim të veshkave dhe fshikëzës, sistemit riprodhues.
  Pse goja ndjerë shije të pakëndshme kosi?
  Tre Shkaqet më të shpeshta të këtij simptomë:

 • oksidimi i kurora metalike në dhëmbë;

 • efektet anësore të barnave;

 • gastrit dhe ulçerë stomakut.


 • Në rastin e fundit të gjuhës së pakëndshme shije për shkak të shkeljes së aciditetit - domethënë, duke rritur përqendrimin e acidit klorhidrik në lëng stomakut. Si rezultat, nuk është urth dhe regurgitation acid. Zhvillimi i mëtejshëm i sëmundjes kërcënon formimin e ulçerës trofike dhe hernia esophageal. Në pacientët ndonjëherë ndjehen shijen acidit të sulfide hidrogjenit.
  Shije të keqe në gojë, ëmbëlsi
  Natyrisht, kjo simptomë tregon mungesën e niveleve të glukozës përpunimi dhe akumulimi i saj. Arsyet mund të jenë vetëm dy - diabeti dhe pancreatitis. Përqëndrim i ulët i insulinës në trup çon në ëmbëlsirat e sheqerit në gjak të qëndrueshme dhe të pakëndshme të tepërta shije.

  Shtatzënia dhe shije të keqe në gojë
  Shumë nëna ankohen për shfaqjen e llojeve të ndryshme të flavors gjuhës dhe madje edhe shfaqjen e dhëmbëve të mpirë. Në mënyrë tipike, kjo sugjeron probleme me mëlçi dhe stomak, për shkak se sistemi i tretjes është shumë më e vështirë për të përballuar stresin gjatë shtatzënisë, sidomos në fazat e mëvonshme. Për më tepër, amësia është i lidhur me ndryshimet hormonale dhe nivelet në rritje të progesterone. Ai ka aftësinë për t'u çlodhur muskujt e stomakut, për shkak të asaj që përmbajtja e saj hedhur në ezofag, duke çuar në shfaqjen e këtij problemi.

  Shije të keqe në gojë - trajtim


  Për të filluar terapi, ajo është e rëndësishme për të përcaktuar shkaku saktë e patologjisë, sepse shije në gojë nuk është një sëmundje të pavarur. Prandaj, trajtimi mund të fillojë vetëm pas një vizite te dentisti, mjek dhe gastroenterologist, dhe marrjes së rezultateve laboratorike të gjakut dhe urinës.