Diabeti insipidus


Diabeti insipidus është një sëmundje e rrallë kronike e cila ekspozuar të rinjtë (nën 25 vjet). Ajo është e lidhur me çrregullime të hipotalamus ose gjëndrës hipofizës. Në këtë drejtim, në trup ka një mungesë e vasopressin antidiuretic hormoneve.

Diabetes insipidus - diagnoza dhe simptomatSimptomat e diabetit insipidus:

 • vëllimi urina përditshme tejkalon 3 litra dhe ka kryesisht gjatë natës;

 • etje dhe, rrjedhimisht, një konsum të madh të ujit;

 • lëkurë të thatë;

 • të vjella;

 • të përzier;

 • konfiskimet;

 • pagjumësi;

 • reduktuar aktivitetin mendor;

 • apati;

 • mungesa e oreksit;

 • zvogëluar djersitje;

 • probleme gastrointestinale;

 • rënie në aktivitetin seksual;

 • dhimbje koke;

 • takikardi.


 • Me simptoma të tilla të theksuar të sëmundjes vështirë për të diagnostikuar, studime të tjera janë:

 • gjak;

 • urinalysis;

 • Testet me suhoyadenyem;

 • Ekzaminim X-ray;

 • MRI të trurit;

 • Ekzaminimi psychoneurological;

 • Ekzaminimi oftalmologjike.


 • Duhet të theksohet se diabeti dhe diabeti insipidus mund të kenë simptoma të ngjashme, dallimi është i rëndësishëm në bazë të analizës. Gravitetit specifik dhe dendësia e urinës në diabeti rrit, përveç kësaj, ekziston një nivel i lartë i glukozës. Kur diabeti insipidus reduktuar densitet të performancës, dhe sheqer është pothuajse plotësisht mungon.

  Shkaqet e diabetit insipidus • Dëmtimi traumatik i trurit.

 • Insipidus trashëguar diabet.

 • Tumoret e trurit.

 • Metastazat në tru.

 • Sifilizi.

 • Shkeljet në sistemin hypothalamic-hipofizë.

 • Sëmundje të veshkave.

 • Encefalit.

 • Mungesa e qelizave perceptimi veshkave të vasopressin hormon. • Klasifikimi i diabetit insipidus
  Nuk janë llojet e mëposhtme:

 • Insipidus Nephrogenic diabet apo veshkave. Karakterizohet nga ndjeshmëria dëmtuar renal ndaj hormonit antidiuretic.

 • Neurogjenik apo qendrore insipidus diabetit. Ky lloj është i lidhur ose në shkelje të prodhimit vasopressin, të ardhurat apo hormoneve në gjak për shkak të mosfunksionim të hypothalamus dhe hipofizë.

 • Rastit. Ka gratë shtatzëna të zhduket vetë pas lindjes. Mjekimi nuk është e nevojshme.

 • Nervore. Kjo është quajtur sindroma ynsypydarnыm diabeti insipidus dhe ndodh për shkak të tendosje nervor. Zhduket pas gjykimit të suhoyadenyem. • Trajtimi i diabetit insipidus


  Para së gjithash, trajtimin e diabetit insipidus për qëllim adresimin e shkaqeve të sëmundjes. Më pas, mjeku zgjedh një sërë masash për çdo pacient individualisht. Trajtimi Skema përfshin:

 • marrjes së drogës anti-inflamator dhe diuretics.

 • Dietë me kufizimin e sasisë së proteinave dhe kripës në dietë;

 • terapi zëvendësimi;

 • terapi tonik.
 • Dietë për diabet insipidus


  Ushqimet e veçanta duhet të zvogëlojë etje dhe, rrjedhimisht, sasinë e urinës në ditë. Kjo do të ndihmojë të krijojë gjumë dhe të përmirësojë ndjeshëm shëndetin. Dietë është e bazuar në parimet e mëposhtme:

 • të zvogëlojë sasinë e proteinave konsumuar, duke e lënë nivelin e karbohidrateve dhe yndyrave;

 • reduktuar përqendrimin kripë për të reduktuar konsumin e saj të 5 gram në ditë;

 • ushqimi duhet të përbëhet kryesisht nga fruta dhe perime;

 • të shuani etjen tuaj përdorni lëngje natyrale, pije frutash dhe pije frutash;

 • përdorin mish vetëm ligët;

 • përfshijnë në dietën e peshkut dhe prodhimet e detit, të verdhat e vezëve;

 • duke marrë vaj peshku dhe fosfor;

 • Hani vakte të vogla shpesh.


 • Menuja e përafërt ditore:
  Mëngjesi:

 • vezë të fërguara me yolks;

 • Low-yndyrë djathë me fruta;

 • çaj bimor.


 • Mëngjes i dytë:

 • sallatë me fruta;

 • lëng ose pelte.


 • Dreka:

 • supë perimesh;

 • Mish me perime (avull);

 • Lëng frutash.


 • Tea:

 • pjekur mollë me arra;

 • limonadë.


 • Darka:

 • malozhyrnaya peshk me avull me perime;

 • çaj.