Mosmbajtjeje urinar në gratë - mjete popullore Trajtimi


Urinar mosmbajtjeje - është urinës pakontrolluar nga fshikëza. Kjo mund të derdh disa pika të lëngshme, apo edhe një rrjedhje të fortë të urinës. Sëmundja prek njerëzit e të gjitha moshave, por është më e zakonshme në pacientët e moshuar. Kjo çështje mund të komplikojë dukshëm jetën dhe do të çojë jo vetëm fizike, por edhe siklet psikologjik. Për të zgjidhur mosmbajtjeje urinar në burrat dhe gratë aplikojnë duhur të sjelljes, farmakologjike, dhe në disa raste - edhe trajtim kirurgjik.


Nëse vuani nga një problem të tillë delikate, mos e humbni shpresën dhe tërhiqen në veten e tij, duke shmangur që kanë të bëjnë me njerëzit. Mjekësisë tradicionale e di shumë mënyra për të trajtuar mosmbajtjeje. Shumica e tyre janë të bazuara në faktin se disa bimë të forcuar muskujt e fshikëzës dhe ditën e legenit. Në qoftë se ju përdorni këtë terapi të rregullt, ndonjëherë ju të shpëtoj të sëmundjes së tij.

Përmbajtje
 • Shkaqet e sëmundjes

 • Diagnostics

 • Trajtim


 • Ushtrime

 • Këshilla të dobishme

 • Phytotherapy


 • Shkaqet e sëmundjes  Urinar mosmbajtjeje - një simptomë që tregon për performancën e dobët të traktit të poshtëm urinar, fshikëz apo uretrës muskul unazor. Problemi mund të shkaktohet nga arsyet e mëposhtme:

 • Procesi infektive në fshikëz;

 • urolithiasis;

 • atrofi e uretrës;

 • reduktuar fshikëz;

 • atrofi të muskujve të legenit;

 • trashje;

 • kapsllëk;

 • pabarazitë hormonal (gjatë shtatzënisë ose pas menopauzës); lindjes;

 • efektet e operacioneve mbi organet e legenit;

 • gjinekologjik, Urological ose sëmundje neurologjike;

 • përdorimi i barnave të caktuara.


 • Diagnostics  Kur mund të bëj diagnozë mosmbajtjeje urinar, dhe të fillojnë trajtimin me mjekësi popullore apo mjeteve juridike? Fakti se një herë "konfuzion" nuk është një shkak për shqetësim. Nëse ju jeni shumë të frikësuar apo të qesh me gjithë zemër, dhe fshikëz u mbush me të vërtetë urinim myyazytsilne mund të ndodhë. Filloni trajtim kërkuar në rastet kur të brendshme tuaj shpesh bëhet e lagësht ose kur rrjedhja e urinës ndodh edhe në aktivitet të vogël fizike, të tilla si ngjitje shkallët apo teshtitjes.

  Gratë shtatzëna shpesh përballen me probleme të ngjashme. Kjo quhet stresi mosmbajtjeje, dhe arsyeja për këtë gjendje është e thjeshtë - zgjeruar shtyn mitrës në fshikëz, duke shkaktuar zbrazjes dhe shtrirë muskujt e bazës së legenit muskujve nuk janë në gjendje për të ndaluar rrjedhjen e urinës. Kjo mund të ndodhë në çdo kohë gjatë shtatzënisë, por zakonisht ndodh në tremujorin e tretë, kur mitra është më i madh. Mospërmbajtje Stresi shumica e grave është vetë brenda 6 muajve pas lindjes, kur nivelet e hormoneve në normale, dhe të kthehet muskujt ton tuaj. Por në qoftë se jo, nuk është e nevojshme për të kandiduar problem. Për trajtimin e mosmbajtjeje urinar pas lindjes janë ushtrime të veçanta dhe përgatitjet bimor.


  Trajtim


  Për trajtimin e specialistëve urinar mosmbajtjeje zhvilluar shumë mënyra efektive. Sigurisht, të shkojnë në kirurg thikë askush nuk dëshiron - por kjo nuk është e detyrueshme. Efekti i mirë është dhënë ushtrime të veçanta dhe ndryshimet e jetesës, dietë të shëndetshme dhe TEAS bimor, përmirëson fshikëz. Dëgjoni këshillat tona dhe ju do të jetë në gjendje për të rifituar shëndetin e mirë dhe rehati psikologjike.

  Ushtrime


  Kur sëmundja është zhvilluar, trajtimi duhet të fillojë me trajnimin intensiv të muskujve legenit kat. Mos u shqetësoni, ushtrime me mosmbajtjeje nuk do të ju merr shumë kohë dhe përpjekje. Këtu janë disa shembuj:


 • Uluni të qetë në një karrige. Këmbët duhet të pushoni plotësisht në dysheme, gjunjët pak të përhapur larg. Ligët përpara, përkulur bërryla e tij në hips. Ky pozicion fort fiksimin muskujt e mollaqe dhe bark. Tani të forcuar muskujt tuaj dhe të mblidhen në anus, Mbajeni këtë pozicion dhe numërimin deri në 10. Pastaj relaksoheni muskujt tuaj, duke marrë parasysh pesë. Përsëriteni 6 herë.

 • Tani përqëndrohet në muskujt e vaginës, për të forcuar ato dhe të mbajnë 10 sekonda, pastaj i relaksoni. Përsëriteni këtë ushtrim gjashtë herë, por të jenë të kujdesshëm për të shmangur lodhjen e tepërt e muskujve dhe dhimbje. Gjatë qasjet ditë duhet të kryhet 5-10 këtë ushtrim, rritur gradualisht një tendosje të muskujve.

 • E mirë për të forcuar muskujt e legenit lejon vonesë urinim kontrolluar. Nëse ju ndjeni presion mbi fshikëz tuaj, nuk do të kandidojë në panik në tualet. Push muskujt tuaj dhe prisni një moment. Gjatë urinimit periodikisht të përpiqet të shtrihet uretrës aq shumë për të ndaluar rrjedhjen e lëngshme.


 • Këshilla të dobishme


  Ndonjëherë ajo është një ndryshim pak të jetesës për të hequr qafe këtë sëmundje të pakëndshme. Këtu janë rekomandimet tona:

 • Pini lëngjet si ju dëshironi. Përmbahen nga të pijshëm - një gabim të madh. Së pari, ajo kërcënon dehidratim. Së dyti, mungesa e ujit e bën urinë shumë të koncentruar. Kjo urina irritojë lëkurën dhe mukozës së organeve gjenitale, dhe mund të çojë në kushte të pakëndshme të tilla si vaginitis.

 • Limit ushqime që irritojë fshikëzës. Këto përfshijnë alkool, pije me sheqer të buta, kafe, qumësht, fruta agrume, domate, çokollatë dhe erëza djegëse.

 • Rregullo karrige tuaj. Mochenederzhanye shpesh shfaqet në burrat dhe gratë që vuajnë nga kapsllëk kronik, kështu që trajtimi juaj duhet të fillojë me normalizimin e zorrë. Presioni mbërthyer fekal në fshikëz, duke ulur tonin. Gjithashtu feces mund të bllokojë uretrës, duke e bërë të vështirë për urinim normale.

 • Lënë duhanin. Tymi irriton mur fshikëz dhe muskul unazor dhe dëmet membrana mbrojtëse mukozës.

 • Nëse jeni mbipeshë, të humbasin peshë. Trashje është një shkak i zakonshëm i dobësimit të muskujve legenit kat. Ajo gjithashtu çon në një reduktim të organeve të legenit, duke rezultuar në pacient përballur me nevojën për të trajtuar mosmbajtjeje urinar.

 • Të kujdeset për higjienën personale. Vështirësitë në ruajtjen urinim normale shpesh lindin nga infeksionet bakteriale të traktit urinar dhe gjenital. Kështu që të përpiqet për të mbajtur pastërtinë e organeve gjenitale dhe të brendshme natyrore veshin.


 • Në programin "jetojnë shëndetshëm" edhe ju të mësoni një shumë informacione të dobishme:


  Phytotherapy


  Urinar mosmbajtjeje - një problem shumë të keqe në të dy burrave dhe grave, në mënyrë që të gjithë pacientët të interesuar në mënyrën se si trajtohen? Duke përdorur mjetet juridike popullore, ju mund të hiqni procesin e infeksionit në organet e dëmtuara dhe të normalizojë punën e saj. Zgjidhni nga lista e ofruar më poshtë ato recetat që ju pëlqen ose të përshtatshëm, të marrë medikamente rregullisht, dhe atëherë problemi do të zhduket.
  Mbledhja Bimor №1

  Për trajtimin e mosmbajtjeje urinar përdorur me sukses këtë koleksion:

 • Hithër Maj lë - 100 g;

 • Althea Root - 100 g;

 • Yarrow barishte - 70 g


 • Të gjithë përbërësit lidheni dhe përzierje. Çdo krijoj mbrëmje në një termos 2 lugë mbledhjen e 500 ml ujë të vluar dhe pini çdo filtër mëngjes dhe të marrë atë gjatë ditës në pjesë të vogla. Kjo barishte ndihmon hequr edhe drejtimin e mosmbajtjeje urinar në meshkuj dhe femra, gjëja kryesore - për të bërë atë për aq kohë sa simptome sëmundje krejtësisht të zhduken. Nëse trajtimi është kryer në pacientët në moshën e pensionit, doza duhet të reduktohet nga gjysma (për të shmangur efektet e mundshme anësore).

  Mbledhja Bimor №2
  Nëse mochenederzhanye vërejtur në meshkujt mbi sfondin e prostatës dhe të sëmundjeve të tjera meshkuj, healers të rekomandojë trajtimin e mëposhtme:

 • Violet bar - 100 g;

 • Rhizome barëra të këqia - 100 g;

 • Yarrow barishte - 80 g


 • Këto komponente të lidheni dhe përzierje tërësisht. Merrni 3 lugë mbledhjen, derdh në një termos dhe pour 1 litër ujë. Mëngjes mjet tendosje dhe për të marrë 1 gotë 4-5 herë në ditë.
  Mbledhja Bimor №3
  Këtu është një tjetër recetë efektive si për të kuruar mosmbajtjeje:


 • Rrënja e çikore - 100 g;

 • Grass Yarrow - 100 g;

 • Grass centaury - 75g


 • Të gjitha komponentët e pres dhe trazim. 2 lugë përzierje barishte pour 500 ml ujë të vluar, të mbuluar dhe të lënë për 1 orë. Pastaj tendosje dhe për të marrë një gjysmë gotë 5-6 herë në ditë.
  Recetë për gratë shtatzëna
  Mosmbajtjeje urinar ndodh në 15% të grave shtatzëna. Por ekspertët e di se si për të trajtuar këtë problem pa dëmtuar fetusin. Për ta bërë këtë, aplikoni herbs sigurta:

 • Repeshok - 100 g;

 • Hypericum - 70 g;

 • Ostudnyk - 50 g


 • Pres bimeve dhe përzierje e tyre. Dy lugë të kësaj përzierje derdh 500 ml ujë të vluar, të mbuluar jar dhe të lënë për 1-2 orë. Atëherë tendosje infuzionin dhe marrin 100mL 4-5 herë në ditë.
  Mosmbajtjeje urinar mund të zhvillohet në gratë pas lindjes së fëmijës. Në këtë rast, trajtimi duhet të fillojë me ushtrime Kegel (ne e përshkroi këtë teknikë në këtë artikull). Por ju mund të përshpejtojë shërimin duke përdorur mjetet juridike popullore të bazuar në bimë.
  Pra, të marrë 3 lugë krye copëtuar karrota, pour 1 litër ujë të ftohtë dhe vihet në zjarr. Vlim përzierje për gjysmë ore, pastaj të ftohtë, tendosje dhe për të marrë 1 gotë 2 herë në ditë.

  Recetë për Men
  Për trajtimin e mosmbajtjeje urinar në meshkuj është e nevojshme për të eliminuar arsyeja kryesore që të çon në problemin - një proces ndenjur në gjëndër prostatës. Me këtë detyrë në mënyrë të përkryer të përballen psyllium. Një grusht i vogël i lëndëve të hedh në një termos, derdh një litër ujë të vluar dhe të lënë për 3 orë. Pastaj tendosje dhe pije pije 1 filxhan 4 herë në ditë. Kursi vazhdojnë 2-4 javë, ose derisa simptomat zhduken plotësisht.
  Mjete të forta farë bazuar steamed

  Nëse mosmbajtjeje urinar në meshkuj të moshuar dhe gra running deri në pikën që pacienti vuan nga shkarkimet e vazhdueshme nga uretrës, healers rekomandojmë trajtime mjete të tilla popullore: Merrni 50 gram fara steamed dhe bluaj ato në një mortajë. Pastaj derdh 500 ml të rezultojnë të cilësisë pluhur verë të kuqe dhe të lënë për 7 ditë në një vend të ngrohtë, larg nga rrezet e diellit. Tendosje korrigjuar dhe për të marrë 1 lugë gjelle 4 herë në ditë. Pas 2 javësh e simptomeve të pakëndshme të ulet, dhe ju mund të zvogëlojë dozen përgjysmë - që është, të marrë gjysmën e një lugë gjelle e liker verë 4 herë në ditë.

  Ilaçet me rrëshirë bredh
  Kjo është shpesh e nevojshme për të trajtuar jo vetëm mosmbajtjeje, por edhe sëmundje të tjera të lidhura - urolithiasis, infeksionet, etj Në këtë rast, ju duhet të përdorni mjete popullore që kanë efekte komplekse në të gjithë sistemin urinar. Rezultati i mirë jep paste tillë pranimit: Mix verdhë veze vezë të freskët me 1 lugë çaji rrëshirë bredh. Ky ilaç duhet të hani mëngjes dhe në mbrëmje për gjysmë ore para ngrënies. Pas disa javësh ju do të vini re lehtësim. Pasi një semestër rekomanduar profilaktike kurse trajtimit të përsëritur.

  Medicines nga leh e Aspen
  Merrni 50 gram lëvore pluhur e Aspen derdh në një smalt pan, shtoni 1 litër ujë dhe vihet në zjarr. Vlim lëngshme nën kapak të mbyllur për rreth 20 minuta, pastaj tendosje, të ftohtë dhe të shtoni mjaltë për shije. Merrni 1 filxhan supë në 4 herë në ditë para ushqimit. Trajtim i tillë të vazhdojë për aq kohë sa ndalesa mospërmbajtje shqetësoj, ju mund të përdorni gjithashtu mjete të tjera popullore e përshkruara në këtë nen.