Diabeti insipidus format, simptomat, trajtimi


Diabetes insipidus - një sëmundje e rrallë endokrine që rezulton nga mungesa relative ose absolute të vasopressin (hormon neyrohypofyzarnoho) dhe manifeston efekte të mëdha negative urinim (Polyuria) dhe etjen (polydipsia). Shpesh, sëmundja ndodh në të rinjtë e të dy gjinive 17 vjeç - 25 vjeç (por mund të ndodhë në çdo moshë).
Referenca: vasopressin - hormon antidiuretic prodhuar në hypothalamus, e cila akumulon në Hipofiza dhe është përgjegjës për bilancin e lëngjeve në trup (pjesë ekstracelular të lëngshme e gjakut, ujit, etj)


Shkaqet
Shumica diabeti insipidus zhvillohet për shkak të anomalitë parregullt hipofizë provokuar tumoret metastatic malinje ose beninje. Një tjetër shkak i mundshëm i proceseve destruktive në Hipofiza kryhet dobët procedurat kirurgjikale në tru (çdo rasti i pestë i diabetit insipidus). Gjithashtu Shkaqet përfshijnë: sëmundjet kronike dhe akute infektive, traumat tumoret (aksidentale ose kirurgjikale); Lezionet vaskulare janë regjistruar hipofizës - sistem hypotalamnoy. Në disa raste, shkaku i nuk mund të përcaktohet, në mënyrë që ajo qëndron si një formë e insipidus idiopatike diabetit.

Në formën e fituar në të rriturit dhe format e lindura në fëmijët, diabeti mund të jetë i veshkave (nephrogenic), dhe idiopatike qendrore
Simptomat
Shfaqja e papritur e urinimit të bollshme dhe të shpeshtë në të cilën sasia ditore e urinës mund të ndryshojnë 3-15 litra (ndonjëherë deri në 40 litra në ditë) dhe një etje të fortë. Ka një rënie Homo - dhe jargëzim, lëkurë të thatë, konfiskimet. Nuk ka humbje peshe, mungesa e oreksit, lodhje dhe nervozizëm, shkelje e funksionimin e duhur të gastro - traktin e zorrëve. Fëmijët shpesh vërejtur vonesë në zhvillimin seksual dhe fizik. Në burra, një rënie në potencë, ndërsa gratë ndërprerë ciklin menstrual. Kur kufizojnë futje fluide, zhvilluar simptomat dehydratatsyonnыe: dhimbje koke, membranat mukoze të thatë dhe lëkurë, përzier dhe të vjella, koagulimit të gjakut, të përmirësojë temperaturën e përgjithshme e trupit, kolaps, çrregullime mendore, takikardia

Diagnostics
Diagnoza e caktuar diabeti insipidus bazuar në praninë e polydipsia pacientit, Polyuria (nuk ka ndryshime patologjike në sedimenteve urinës në një dendësi relativisht të ulët të urinës); suhoyadenyem në mostrën pa rritjen e dendësi relative të urinës
Trajtim

Trajtim i diabetit insipidus është caktuar në varësi formën e sëmundjes. Në insipidus qendrore diabet treguar në emërimin e HRT analoge sintetike vasopressin - desmopressin ose adyuretynom SD (intranazal administruar dy herë në ditë). Nëse pacienti është i mitur në urinë (më pak se katër litra në ditë), është e rekomandueshme që të plotësoj lëngjeve të humbura.

Në (veshkave) formën nephrogenic e diabetit insipidus, ndoshta trajtim më efektive është një kombinim i kufizim antydyuretykov konsum ditor kripë (më pak se 2 oz.).
Përveç ilaçeve, pacientët me diabet insipidus duhet të ndjekin një dietë e cila është për të kufizuar konsumin e kripës dhe të proteinave, si dhe një refuzim të plotë të përdorimit të pijeve alkoolike. Në anën tjetër, një numër i madh i masave duhet të jetë perimet, frutat dhe produktet e qumështit. Për të shuar etjen tuaj rekomanduar përdorimin e komposto ftohtë fruta dhe pije frutash.

Gjithashtu në trajtimin e diabetit insipidus punuar edhe disa receta e mjekësisë tradicionale (tarifat e bimeve), por ato mund të jenë vetëm një shtojcë për trajtim mjekësor, pas marrëveshjes paraprake me mjekun tuaj - endokrinolog.
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Dyspytuytaryzm pubertet - Rinia
2. Diabetes