Shkakton sëmundje Nyrkovokamyana, simptomat dhe trajtimi i gurëve në veshka
Ndër fushat e sëmundjeve urologjike më të zakonshme është nephrolithiasis, ose nephrolithiasis. Në këtë sëmundje, siç dëshmohet nga emri i saj, ka depozitat gur në veshka e njeriut - gurë.

Gurët në veshka: informacion i përgjithshëm

Veshkave - një "të pastër" e trupit tonë. Është ky organ dyshe si një prej funksioneve të tij, produktet ngarkuar filtër e metabolizmit dhe të gjakut elektroliteve, të cilat janë excreted atëherë në urinë. Trupi Kimi është shumë komplekse, dhe disa prej komponimeve të pranishme në urinë janë në gjendje për të zgjidhur në veshkat (në legen dhe gota) në formën e kristaleve, në të cilat me kalimin e kohës dhe gurë formuar.Simptomat e gurëve në veshka


Mund të depozitohen në gurët në veshka të madhësive të ndryshme: nga diametër gur e një kokërr mel me gurë, i ngjan të vogla në shtresën madhësi. Disa nga gurët më të vogla excreted lehtë në urinë, dhe njerëzit as nuk ndihen. Nëse gurë të fillojnë të migrojnë madhësinë e 2-3mm, ata mund të shkaktojë një bllokim të uretër; si rezultat i pengesave, zgjerimin e traktit urinar në rrjedhën e sipërme, duke përfshirë filxhan-lohanochnыy veshka komplekse dhe në njerëz nuk ka dhimbje barku i veshkave. Kjo është një vrull të dhimbshme në rajonin e mesit, shpesh i shoqëruar nga një rritje të mprehtë në sasinë e gjakut në urinë, nauze, vjellje fenomeneve.

Para dhe pas sulmit të dhimbje barku i veshkave, nephrolithiasis është mjaft e lehtë; Gjatë kësaj periudhe kryesore (dhe shpesh vetëm) Simptomat e gurëve në veshka - dhimbje e shurdhër në të ulët mbrapa, e cila është mjaft e mundshme për të duruar. Rritet dhimbje pas dridhje, dridhje, shëtitje të gjatë ose të kandidojë, përpjekje të madhe fizike. Shumë njerëz nephrolithiasis zhvillohet pa asnjë simptomë të jashtme, dhe janë diagnostikuar rastësisht gjatë ultrazërit apo RG-shqyrtimin e veshkave. Analiza e konfirmon diagnozën, në të cilin urina zbuloi praninë në eritrocitet (microhematuria).


Shkaqet kryesore të gurëve në veshka

Përkundër të gjitha përparimet mjekësore të dekadave të fundit, shkaqet e gurëve në veshka është ende nuk është kuptuar. Faktorët e formimit të tyre, ekspertët e quajnë:
metabolizmi (shkelje e metabolizmit fosfor-kalcium, metabolizmin e acidit urik dhe oxalic, etj);
lezione infektive e sistemit urinar;
Paaftësia kalimin e lirë të urinës dhe mënyra të tjera mochevыdelytelnыm.
Varësisht se çfarë shkaktoi formimin kripë e gurë, duke përfshirë concretions veshkave urate izoluara, oxalates, fosfateve, etj Në mënyrë tipike, simptomat e gurëve në veshka në të gjitha rastet e njëjta, por shkaqet dhe trajtimet mund të ndryshojnë.


Urate mund të formojnë kur:
metabolizmin dëmtuar e acidit urinës (për shembull, në qoftë se pacienti vuan nga përdhes);
a historia e sëmundjes, e cila është e karakterizuar nga proteina rënia e tepruar tij;
pranishëm ushqyese (ushqim) faktori: njerëzit duke marrë ushqimin me bazat purine të tepërta (mish, fasule).
Edhe për ndodhjen e concretions ngritura urate nivel i rëndësishëm i aciditetit të urinës.
Oxalates - shkëmbinj formuar kripën e oksalik. Tepërt të saj në trup mund të shkaktuar nga futje tepërt nga jashtë si edhe formimin e tepruar në trup.

Nëse urina është përqendrimi i fosforit rritur ndjeshëm / kalcium mund të formohet concretions - fosfateve. Thyer-kalcium fosfor metabolizmi mund të ketë arsyet e mëposhtme:
Patologji të sistemit endokrin;
hypervitaminosis (tejkalim vitaminë D);
dëmtime të kockave;
Faktori Ushqimi: vazhdoi rrjedhën e ushqim apo pije në trupin e kripërave të kalciumit dhe alkali - thonë, në të vazhdueshme ujë përdorimi mineral.

Trajtimi i gurëve në veshka

Në periudhat kur simptomat shfaqen gurët në veshka, si dhimbje barku i veshkave, për lehtësimin e dhimbjeve akute të antispasmodics rekomanduara pritjes emergjente - barna që lehtësimin sindromi spastik dhe në disa raste mund të kontribuojë në lirimin e gurëve dhe mjekim analgjezik dhimbje.

Pasi pacienti ishte ekzaminuar nga një mjek dhe kryhen diagnoza, pacientët janë të caktuar diuretics, dietë zhvilluar për periudhën e sëmundjes, bën rekomandime për ushqimin e përgjithshme korrigjim. Në qoftë se gurët në veshka janë gjetur të mëdha, kjo mund të jetë një operacioni të nevojshme apo metoda alternative e gjetjes shpëtoj gurë - të tilla si lithotripsy (dërrmues) ose lytolyz (shpërbërjes); fundit në mënyrë efektive në rast të urate.

Tradicionalisht, trajtimi i gurëve në veshka është në dy fusha kryesore:

shkatërrimi dhe / ose përjashtimi nga gurët në veshka;
korrigjimi i çrregullime metabolike, të cilat çuan në gur.
Si janë marrë masa shtesë të trajtimit për të përmirësuar proceset e microcirculation në veshkave, infeksionet e traktit urinar dhe sanuyutsya me gurë të mbetura, pacienti është duke ofruar një regjim të përshtatshëm të pijshëm dhe dietë, fizioterapi caktuar dhe, nëse është e mundur - duke kaluar trajtim spa.
Metoda optimale e trajtimit të zgjedhur mjekun pas diagnozës dhe ekzaminime më të hollësishme që ju lejon për të vendosur madhësinë e guri (gurë), të konkrementa saktë lokacionit, për të vlerësuar funksionalitetin e veshkave dhe të qenët i qartë traktit urinar. Gjithashtu të marrë parasysh praninë / mungesën e comorbidities dhe kurse trajtim paraprak.

Në përgjithësi, trajtimi i gurëve në veshka është pothuajse identike me metodat e përgjithshme e trajtimit të urolithiasis.