Trajtime të reja për goditje në tru - DIVA NGA realitetit
Çfarë duhet të shikoni për shkakun?


Pash - një fjalë të shkurtër, si një e shtënë e jetës në aksione "në" dhe "pas"Përbërë ulërimë "Ambulancë", Era e spitalit, lotët e të afërmve, karrige me rrota dhe kthimin e të qëndrueshme në jetën normale.
Çdo vit, në se ka rreth gjysmë milioni goditje dhe vetëm 20% e pacientëve të kthehen pas punës. 60% e pash janë me aftësi të kufizuara dhe 20% kërkojnë kujdes jashtë.
Goditje dy arsye: hemorragji cerebrale për shkak të shpërthimit të enëve të gjakut apo, anasjelltas, bllokimin e enëve të gjakut, krovosnabzhayuscheho trurit si pasojë e ndarjes së trombo ose "rritje e jashtëzakonshme" Lumen pllakë aterosklerotike.


80% e të gjitha strokes janë të lidhura me ndërhyrjen e rrjedhës së gjakut në enët që ushqejnë trurin e njeriut. Rreth 30% e numrit të strokes ndodhë pikërisht për shkak të shfaqjes së një zhurmë anije shkaktuar nga pllakë aterosklerotike ose të ndryshme, stenozë karotide arterie.
Arterie si tubacionet e ujit, "shumë i madh" pllaka aterosklerotike dhe nuk kalon gjakun në tru. Kjo nuk ndodh një herë, por me kalimin e viteve, dhe kur shkalla e ngushtimit të bëhet trurit të madh të mjaftueshme gjaku pushon funksionet e tij dhe sipërfaqe pllakë është "i përafërt"Dhe është shkaku i ngjizur në arterie.Dëgjoni trupin


Çfarë ju duhet të bëni në mënyrë për të shmangur ose për të diagnostikuar një lezione serioze arterie?
Së pari, në qoftë se ju jeni simptoma të tilla si humbja e kujtesës, vizionit, tringëllimë në veshët, dhimbje koke, marramendje, humbje e episodeve të ndërgjegjes - ju duhet të shihni një mjek dhe të bëjë një studim të veçantë - hetim të dyfishtë të arterieve karotide (arteriet përgjegjës për furnizimin e gjakut në kokë).
Nëse keni nivelet e kolesterolit të lartë të gjakut janë angina dhe këmbët i lënduar kur ecin - ju duhet të bëni dyfishtë skanimin e arterieve karotide.

Nëse ju nuk keni ndonjë ankesë, por ju jeni më shumë se 50 vjet dhe kolesterolit të lartë - keni nevojë për skanim dyfishtë e arterieve karotide.Nuk ka probleme me kirurg vaskular


Duplex skanim - ultratinguj absolutisht e sigurt e arterieve të saktë të përcaktuar nëse shkatërrimin e anijes dhe masën në të cilën ajo është shprehur. Hulumtimet e kryera në pajisje të shtrenjta për disa minuta dhe menjëherë pas përfundimit të studimit që do të jepet mendimin tuaj në anije.
Nëse ultratinguj zbuloi stenozë (ngushtim) të arteries karotide, ju duhet të vijnë në një kirurg vaskular. Ajo kirurg vaskular mund të përcaktojë strategjinë e mëtejshme të trajtimit: Nëse ngushtimi është i parëndësishëm, korrigjimi mundur drogës e qarkullimit të gjakut në tru, ose kolesterolit të nevojshme korrigjim, presionin e gjakut. Sigurisht, kjo është gjithashtu ndryshimet e nevojshme të jetesës, vidyazykatysya zakone të këqija. Por në qoftë se ngushtimi i enëve të gjakut në mënyrë të konsiderueshme kufizon rrjedhjen e gjakut në tru, pastaj droga nuk mund të bëni - për të bërë operacionin. Në kohën e një operacion shumë (dhe shpesh solli studimet e mëdha të kryera në Rusi dhe në botë) zvogëlon rrezikun e pash.

Teknologji operacione të tilla kanë punuar kohë të gjatë dhe të zbatohet, duke përfshirë kirurgët tanë, të kryera nën prerje të përgjithshme anestezi në qafë, qëndron arteria karotide është i prerë dhe i larguar nga lumen e pllakatë të rrezikshme, atëherë arterie sutured. Shtrimin në spital afat prej rreth 5-8 ditë.
Ashtu si me çdo operacioni, kjo ndërhyrje ka komplikime të saj, dhe ka mbajtur atë nën anestezi të përgjithshme, të cilat shumë njerëz thjesht nuk e përshtatshme, sidomos për pacientët në moshë dhe me patologji shoqëruese kardiak. Por në qoftë se një ngushtim i rrezikshëm i enëve të gjakut gjetur dhe treguar operacion, asgjë nuk mbetet - pasojat e pashmangshme e pash është operacione shumë më serioze rrezikut.Nga mrekulli në realitet një birë


Aktualisht, nuk është një alternativë për të hapur një operacioni të arterieve karotide! Në të gjithë botën, duke përfshirë edhe në klinikën tonë është përdorur prej kohësh në mënyrë aktive një tjetër lloj të operacionit: Nuk ka prerje, nuk ka anestezi, qëndrimi në spital nga 2-3 ditë pas një personi është plotësisht funksional!
Një ndërhyrje e tillë është quajtur angioplasty tullumbace dhe stenting e arteries karotide, ajo mbahet si më poshtë: përmes një birë në arterie në ngushtimin rajon ijë e arteries karotide dhe tullumbace fryrë injektuar nën presion të lartë, pllakë rozchavlyuyuchy aterosklerotycheskuyu, duke liruar arterie për rrjedhjen e gjakut.

Në një zonë të largët të pllakatë instaluar kornizë të veçantë - stent që pengon ri-ngushtimin e arteries në këtë vend. Duke pasur parasysh se nuk ka asnjë prerje, nuk ka anestezi të përgjithshme - ky operacion është e mundur në çdo kategori të pacientëve dhe gjatë shtrimit është vetëm disa ditë.
Fantazi? Asnjë. Kjo procedurë mund të zbatohet me sukses nga departamenti ynë në pothuajse çdo arteriet e njeriut, duke kursyer pacientët nga angina, sulm në zemër, gangrena, rritur "veshkë" presion dhe manifestime të tjera të rrezikshme të arteriosklerozës. Duket ndërhyrjes kryer dhe arterial patologjike extensions - aneurysms, të cilat janë të rrezikshme për këputje e papritur e tyre. Sipas studimeve të ndryshme të kryera këtu dhe jashtë vendit, angioplasty nuk është vetëm operacionet alternative të hapur në arteriet, por edhe në një numër të treguesve të një epror shumë. E vetmja negative e operacioneve të tilla - kostoja e saj relative. Por kur nuk ka shëndetin, përse atëherë paratë?

Mos harroni: sëmundja është shumë më e lehtë dhe më e lirë për të parandaluar se sa për të trajtuar pasojat e tyre.