Gjak nga hundëtGjakderdhje nga hunda duken më keq se ata me të vërtetë janë. Në shumicën e rasteve, ato nuk përbëjnë një problem serioz për pacientin. Shpesh ata mund të ndalet në shtëpi. Si të bëhet kjo? Dhe në rast se ju keni nevojë për të referuar në qendrën tuaj shëndetësore?
Një nga emërimet fiziologjike hundës së tyre - të ngrohtë dhe lagështoj ajrin që ne thithim. Për këtë qëllim, mukozën e hundës është një numër i madh i anijeve të vogla të gjakut. Pra, nëse për disa arsye fillon gjakderdhje nga hunda, lirohet menjëherë sasi të papritur të madhe të gjakut, duke shkaktuar frikë dhe ankth.
Pse ka një gjak nga hundët?


Arsyet për këtë janë të ndarë në lokale dhe të përgjithshme. Arsyeja lokale - është proceseve patologjike në hundë.Plagosje në mukozën e hundës - goditur, hyrje e huaj viçit keqe zakon ose marr hundën.
Thatësi e tepërt të mukozën e hundës - në zyyazykay kur ajri dhomë mbi peresushuyetsya përmes ngrohje dhomë në klimat e nxehtë e thatë me rinitit atrophic.
Plagosje në fytyrë dhe hundë fraktura.
Defektet anatomike e mur ndarës hundës.

Polyps Mukoza.
Inflamacion i mukozën e hundës në sëmundjet virale të rrugëve të frymëmarrjes, alergjitë, pezmatimi i sinuseve, sidomos kur ato shkaktojnë teshtitjes, kollitjes dhe kanë nevojë vыsmarkyvanyya shpeshta.
Periudha e shërimit pas operacionit në fytyrë ose në hundë.
Irritues kimike (papastërtitë kimike në ajër në punë, kokaina)
Në raste të rralla - tumoreve.Ndër arsyet e zakonshme:
Hipertensioni dhe Atherosclerosis (shkaku më i zakonshëm i hundës rriturit korovotechenyya), cirroza e mëlçisë, diabet, nefrit kronike.

Trajtim të drogës me aspirina dhe droga të tjera jo-steroidal anti-inflamator ose ndikimin numri i gjakut proceseve svrtыvaemosty.
Sëmundjet e gjakut - leukimi, hemofili, trombocitopenia dhe të tjerët.
Periudha e inkubacionit e sëmundjeve infektive - li e dhenve, fruth i keq, fruthi, difteria, malaria.

Si për të ndaluar gjakderdhje?


Pyetni pacientin për të qetësuar dhe relaksohuni. Vendoseni atë në mënyrë që trupi dhe koka u tilted pak përpara. Kështu, nuk ka gjak do të rridhte në gojën tuaj dhe nuk shkaktojnë përzier dhe të vjella, të cilat mund të përkeqësojnë gjendjen e pacientit. Pyet atë për të marrë frymë përmes gojës. Shkruani pasazhe tuaj hundës garzë me lagështi të ftohtë apo edhe një pecetë letre për të krijuar presion mbi enët e gjakderdhje. Shtrydh fort në mes të gishtit të madh dhe gishtit tregues në pjesën e butë të hundës së pacientit, butësisht shtypur kockë e saj prej rreth 5 minuta. Nëse gjakderdhja vazhdon, të përsëritur të njëjtën gjë, por për 10 minuta. Para se të mund të injektuar një hundë të përgjakshme pika rrjedhën e zakonshme të ftohtë të përbashkët, të tilla si përmban oksimetazolin. Kjo shkakton vasoconstriction e mukozën e hundës. Në ballin dhe hundën e pacientit është e dobishme për të vënë një kompresë të ftohtë ose akull (por jo të hapur të lëkurës) Pas ndalur gjakderdhje pacienti nuk duhet të bëj ose hequr ndonjë gjë të rëndë apo fshij ose zeroja hundën ose vыsmarkyvatsya për disa ditë.Në të cilin rast ju duhet të kontaktoni urgjentisht në spital?


Kjo duhet të bëhet, nëse gjakderdhja nuk ndalet brenda 20 minutash dhe një humbje të madhe të gjakut (ndaj volumit mbi një filxhan kafe), nëse episode të përsëritura nga gjakderdhje nëse gjakderdhja ka filluar pas traumave - një rënie ose goditje në hundë ose në fytyrë, në qoftë se pacienti ndihet i dobët dhe i trullosur nëse rrjedhjen e gjakut në fyt edhe në qoftë se pacienti është në pozitën e kokës prirur poshtë - zakonisht këto gjakderdhje kërkon ndërhyrje mjekësore dhe mund të shoqërohet me sëmundje të hundës.

Ju duhet të konsultoheni me mjekun nësenosebleeds ndodhin shpesh.
epistaxis shfaq pas emërimit, për çdo të drogës.
nosebleeds shoqëruar nga bruising e lëkurës.Në spital për të ndaluar gjakderdhje të shkaktuara nga këputje e specialistit të sëmundjeve të enëve të gjakut në vesh, hundë dhe fyt, otolaringolog prodhuar një anije electrocoagulation ose metodën e koagulimit kimike (nitrat argjendi).


Warning gjakderdhje të hundës


Nëse jeni të prirur për të nosebleeds, ajo do të jetë e dobishme për të përdorur këto metoda të thjeshta për të parandaluar atë.
Chhayte gjithmonë me një gojë të hapur.
Mundohuni për të hequr qafe zakonin e pirjes së duhanit - tymi i duhanit shkakton inflamacion të vazhdueshme të mukozës.
Shmangni marrë aspirinë dhe ibuprofen.
Jo vыsmarkyvaytes me forcë të madhe, para vыsmarkyvanyem njomet kripur hundës bie apo zakapav nga të ftohtë
Kontrolloni humidifiers dhomë.
Larë më hundë kripur (2-3 herë në ditë)