Neveri dhe stomak dhimbje


Ndjenjë të pakëndshme në epigastrike njohur për çdo person nga fëmijëria. Simptomat më të zakonshme të çrregullimeve të traktit digjestiv janë të përzier dhe stomak dhimbje, shpesh të shoqëruara me simptoma të tjera të pakëndshme. Për të hequr qafe të probleme të tilla, është e nevojshme për të vendosur një diagnozë të saktë dhe faktorët nxitje, dietë e duhur.

Dhimbje në stomak me nauze dhe belchingSimptomat konsiderohet konsiderohen shokët e vazhdueshme e gastrit kronik në fazën akute. Gjatë rrjedhës së sëmundjes fshehur, ai rrallë e bën të ndihet, por shkelja e vazhdueshme e dietë apo ngrënies parregullta shenja të përkeqësimit.

Foto shoqërues klinik i gastritit përfshijnë dhimbje në stomak me vjellje dhe urth. Sidomos theksuar simptomat e përshkruara kur një person është i uritur. Në mënyrë tipike, siklet zhduket menjëherë ose pas 10-20 minuta pas marrjes së ndonjë ushqim, madje edhe në sasi të vogla.
Kurë pamundur gastrit kronik, por paralajmërojnë atë për të ndaluar përkeqësimin dhe të dëmtojë rreshtim e brendshme e stomakut - është mjaft e vërtetë. Vetëm ndiqni rregullat diete për të siguruar vlerën e plotë dhe dietë të ekuilibruar, për të shmangur agjërimin zgjatur.

Përzier me të vjella dhe dhimbje në stomak


Pasojë e drejtpërdrejtë e gastritit - ulçerë. Në fazat e hershme të sëmundjes përparon ngadalë dhe foto klinike ndryshon pak nga shkaqet rrënjësore të sëmundjes. Me kalimin e kohës, sulmet intensifikuar, dhe dhimbje stomaku shoqërohet me nauze dhe marramendje, e cila çon në të vjellat acid përzier me biliare.
Procesi i konsideruar patologjike që ndodh si rezultat i trupit ulceration gërryerjet mukozale të vogla që janë të prirur për të zgjeruar. Lëng stomakut me një përqendrim të lartë të acidit të hyjnë këto dëme provokon dhimbje të forta prerja, kanë nevojë për lirimin urgjent të përmbajtjes së pamundësisë për të tretet atë. Më pas ka humbur oreksin, si trupi përpiqet për të parandaluar përkeqësimin e mundshëm.

Ulçera peptike shërohet më e komplikuar. Ne kemi nevojë për një qasje të integruar:

 • dietë të lehta;

 • preparatet enzimatike pritje;

 • përdorimin e painkillers dhe antispasmodic;

 • Përdorimi enveloping e barnave;

 • fizioterapi;

 • trajtim spa.


 • Dhimbje stomaku, të përzier me dobësinë


  Edhe me gjendje të shkëlqyer të traktit gastrointestinal dhe mungesa e ndonjë sëmundjeje është ndonjëherë prerja dhimbje në stomak me vjellje dhe madje edhe diarre. Në këtë rast ne mund të flasim me besim në lidhje me helmim nga ushqimi.

  Dehje reflektuar në mënyrë të pashmangshme në të gjitha organet e brendshme, duke përfshirë - në stomak dhe zorrë. Prandaj, helmet mbushje apo bakteret shkaktuar mekanizëm mbrojtës imunitar: Përmbajtja parregullt evakuuar të gjitha mënyrat e mundshme. Kur lidh infeksionit dhimbje në stomak, vjellje plotësohet temperaturën e cila është mjaft vlera të larta (deri në 39 gradë). Është e nevojshme për të krijuar kushte të pafavorshme për bakteret dhe viruset, depërtimin e tyre në gjak.

  Gjetja e vetë janë shenjat e helmimit, ndiqni këto hapa:

 • Pini një dozë maksimale prej çdo sorbent, të tilla si karbon aktiv.

 • Stop për një ushqim kohë, kufizojnë konsumin e ujit mineral të pastër pa gaz.

 • Rivendosur ekuilibrin e lëngjeve dhe electrolyte përdorur medikamente (rehydron).

 • Në dhimbje të forta dhe temperaturat shumë të larta të shkaktojë ekuipazhit emergjente.