Të përzier
Para se të pijshëm kurë të përzier, provoni ndryshuar dietën
Hani pak, por shpesh, në mënyrë që stomaku juaj nuk është i mbeti bosh.
Ngjitje pas gjumit apo tjetër, hani një i krisur thatë ose dolli para se të bëni ndonjë gjë të vogël.
Mos hani ushqime me një erë të fortë.
Priftërinjtë ujë mineral pa gaz apo ndonjë lëng tjetër të qartë të tillë si supë ose puding
Dhe hani diçka shije të hidhur, të tilla si limon ose turshi (turshi).Metoclopramide (Reglan, tserukal) ka disa aplikacione. Nëse zbrazjes stomakut është shumë i ngadalshëm, ky medikament redukton simptoma të tilla si nauze, vjellje (nëse ndryshimi ishte dietat joefektive), humbje e oreksit, urth dhe një ndjenjë e plotësi. Ky medikament nuk duhet të përdoret për të parandaluar marramendje ose marramendje.
Mos përdorni nëse keni apo kishte: konfiskimet, pengim, gjakderdhje apo vrimë e stomakut apo zorrëve.
Metoclopramide parandalimin e përzier dhe të vjella shkaktuara nga kimioterapia në trajtimin e kancerit. Nëse keni përzier dhe të vjella për shkak të kimioterapia e tumoreve malinje, të përpiqet për të ndryshuar dietën për të zbutur këto efekte përpara se të filloni të përdorni këto barna, të tilla si metoclopramide.


Ky medikament është përdorur edhe për ezofag zbaticë, në të cilën përmbajtja e stomakut që vjen prapa në ezofag (tub që lidh gojën me stomak), duke shkaktuar një ndjesi djegie.
Metoclopramide mund të shkaktojë zhvillimin e efekteve negative: marramendje të rënda, Parkinsonism medicinale dhe dyskinesia tardive (lëvizjet myyazytsilni të trupit, të cilat mund të zgjasin një kohë të pacaktuar). Dy kushtet e fundit mund të ndodhë në qoftë se të drogës është përdorur për një kohë të gjatë, veçanërisht në njerëzit me funksion të dëmtuar të veshkave. Në të moshuarit shpesh një tolerancë të dobët të metoclopramide.

Ka Motilium drogës lirë nga efektet anësore të metoclopramide. Motilium (domperidone) - ndryshe nga Reglan (metoclopramide) është praktikisht e kapërcen pengesë gjak-trurit, që nuk bie në yndyrë nervor qendror. Prandaj, rreziku i çrregullimeve specifike për Reglan, ndërsa duke marrë motiliyuma ulur ndjeshëm. Indikacionet për përdorimin motiliyuma dyskinesia është gastrointestinal sipërme (nauze, vjellje, shurdhim në stomak pasi të hahet, urth, belching). Vetëm efekt anësor motiliyuma - të rritur nivelet e Hormoni në plazmën e gjakut. Motilium nuk duhet të përdoret gjatë laktacionit, gjakderdhje gastrointestinale, pengimin e stomakut dhe zorrëve, vrimë e stomakut, prolaktynome. Mos e merrni ilaçe në të njëjtën kohë me antacids ose drogë antisecretory.

Prometazina (pipolfen). Prometazina është përdorur për të përzier dhe të vjella të rënda nëse një ndryshim i dietës ishte. Ky mjekim është përdorur për të trajtuar ose parandaluar reaksione alergjike, sëmundje lëvizje, për të përmirësuar gjumin, por për shkak të efekteve serioze anësore të drogës nuk duhet të përdoren për këtë qëllim.
Prometazina mund të shkaktojë efekte të rënda anësore: Parkinsonism drogës dhe dyskinesia tardive (lëvizjet myyazytsilni të trupit, të cilat mund të zgjasin një kohë të pacaktuar). Doza të mëdha të Promebazinë ose përdorim të zgjatur të kësaj droge mund të rrisë yyazytsirnist e këtyre dhe efekte të tjera anësore. Efektet mendore: disorientation në kohë dhe hapësirë, jerm, i paaftë kujtesës afatshkurtër, dobësimi i vëmendjes. Efektet fizike përfshijnë gojën thatë, kapsllëk, vështirësi urinimi (veçanërisht në njerëzit me një gjëndër zgjeruar prostatës), pasigurinë e mendimit, të reduktuar djersitje, e kombinuar me rritjen e temperaturës trupore, mosfunksionim seksual, përkeqësimin e glaukoma. Në qoftë se ju përdorni rregullisht prometazina, pyesni mjekun tuaj në lidhje me mundësinë e kalimi te droga të tjera për të parandaluar zhvillimin e efekteve serioze nehatyvыnыh.