Kreu i sëmurë dhe rrotull


Probleme të tilla si marramendje dhe të përzier, mund të shkaktohet nga disa faktorë negative të jashtme dhe të paraqesin një rast i izoluar. Por në disa raste këto simptoma janë shenja të sëmundjeve të rënda të trupit, aq e rëndësishme për të gjetur arsyet e sëmurë kthen kokën e tij dhe të marrë masat e duhura të trajtimit.

Pse i trullosur dhe të shkakton të përzier?Para së gjithash, këto kushte mund të rezultojë nga lodhja, mungesa e pjesës tjetër të natës. Për shkak të këtyre shkeljeve të ditës, truri nuk furnizohet me gjak dhe duket marramendje, dëshira për të shtrihem apo fle.

Shkaqe të tjera janë të sigurta:

 • adrenalin (ankthi, frika, gëzimi);

 • pirja e duhanit;

 • "Sëmundje detare";

 • kequshqyerja;

 • ngrohje ose Sunstroke;

 • mbingarkesë fizike;

 • një ndryshim të mprehtë në pozicionin e trupit;

 • Tremujorin e parë të shtatzënisë;

 • duke marrë medikamente të caktuara;

 • uljen e presionit të gjakut;

 • ulet në koncentrim hemoglobinës dhe të glukozës në gjak.


 • Këta faktorë janë të rralla dhe të përkohshme, kështu që nëse ju merren mendtë dhe të shkakton të përzier nga një nga arsyet e mësipërme - vetëm të shtriheni dhe relaksoheni, ju mund të ketë një filxhan çaj të fortë të zi me sheqer. Pasi gjendja juaj kthehet në normale, i kushtoj vëmendje për stilin e jetës tuaj, rutina e përditshme, dietë. Ju mund të kenë nevojë një korrigjim të vogël.

  Arsyet shtetërore - të sëmurë ose të trullosur dhe të dobëta


  Në situatat kur manifestimet e përshkruara klinike të kombinuara me humbje të pjesshme të orientimit në hapësirë, koordinim të dobët apo lodhje, ne mund të flasim për këto sëmundje:

 • osteokondroza e shpinë qafës së mitrës;

 • epilepsi;

 • patologji trurit (tumoret, encefalit, sindroma e Lyme);

 • otitis media, dëme të veshit;

 • pezmatim nervi vestibular ose neuronet;

 • reumatizma;

 • Semundja Meniere;

 • dehje të rënda;

 • hepatit;

 • depresioni;

 • atak ishemik i përkohshëm, goditje;

 • hipertension;

 • Rënia ortostatik;

 • sëmundja e miokardit, semundja e zemrës.


 • Prania e gjatë e marrje mendsh dhe dobësi të vazhdueshme është shkak për rekurs të menjëhershëm në klinikë. Terapist do të përshkruajnë një listë të studimeve të nevojshme, duke përfshirë mahnytnorezonansnuyu tomography Doppler vaskulare, biokimi e gjakut, diagnostifikimi ultratinguj. Trajtimi është zgjedhur në përputhje me rrethanat ashpërsia e sëmundjes, moshës, mënyrën e jetesës, efikasitetin dhe mirëqenien e pacientit.

  Dhemb apo i trullosur dhe të shkakton të përzier


  Trullosur me paraqitjen e njëkohshëm të dhimbjes në tempujt dhe mbrapa tregon përkeqësimin e migrenë. Shpesh këto simptoma ndodhin në fillim të atmosferë menjëherë paraprinë sulmit të sëmundjes.
  Gjithashtu përzier, i quajtur:

 • humbjen e dëgjimit dhe vizion deri në halucinacione;

 • prerja dobësi të muskujve;

 • të qenët i përgjumur.


 • Një tjetër arsye e mundshme për të sëmurë dhe të rrethuar në kokë me një dhimbje të mprehtë mund të jetë, mbingarkesë emocionale mendore. Në mënyrë tipike, njerëzit mosbesues dhe të pambrojtur, shpesh gratë, janë të prirur për kushte të tilla. Ata lindin nga ngjarjet e ardhshme emocionuese, si pozitive dhe negative, në fjalimet publike dhe madje edhe para se të marrë vendime të rëndësishme. Marramendje, vjellje dhe dhimbje në këtë rast është natyra psikogjenike dhe të mirë për terapi me ilaqet kundër depresionit bimor, qetësuesve, relaxants.