Sinusit Odontogenic


Odontogenic sinusit - një inflamacion i mukozës së sinuseve nofull, të shkaktuara si pasojë e infeksionit me vatrën e inflamacionit kronik në molars sipërme (katërt, pestë apo të gjashtë). Konsideroni që shkakton, simptomat dhe trajtimin e sinusit odontogenic.

Shkaqet e sinusit odontogenicInfeksionet e syrit të zgavrën me gojë në sinuseve nofullës mund të shkaktohet nga faktorët e mëposhtëm:

 • Kujdesi i dobët me gojë dhe dështimi trajtim dentar. Shkaku më i zakonshëm i infeksionit është nisur karies, veçanërisht në nekrozë nervore.

 • Karakteristika anatomike. Për shumë njerëz, rrënjët e dhëmbëve të sipërm e pasme janë afër sinuseve të hundës, e cila e bën dritën e infeksionit. Kjo mund të ndodhë për shkak të hedh lëng e indeve të eshtrave, dentisti jo-kualifikuar në veprim pastrim të thellë rrënjë kanalit pas nxjerrjes së dhëmbit.

 • Lëndime të nofullës. Me lëndimet e sipërme ndarjes shpues dhëmb mes nofulla e sipërme dhe të sinuseve mund të ndikohen, e cila është shkaku i infeksionit.


 • Simptomat sinusit odontogenic


  Manifestimet e sinusit odontogenic:

 • reduktimin e erë;

 • rinitit me shkarkimin mukoze me një erë të pakëndshme;

 • kongjestion i hundës;

 • dhimbje koke;

 • arching dhimbje në sinuseve nofullës;

 • ethe;

 • dobësi e përgjithshme.


 • Nëse sëmundja bëhet formë purulent listuara simptomat bëhen më të theksuara. Në formimit të vrimë mund të ndodhë depërtimit ushqimin lëngshme në zgavrën hundës në krye vertikal.
  Në rast të trajtimit jo të duhur të formës akute mund të zhvillojë sinusit kronik odontogenic. Kjo shënoi periudhat e faljen dhe rëndim, i cili zakonisht ndodh për shkak të sëmundjeve të frymëmarrjes.

  Trajtimi i sinusit odontogenic


  Në trajtimin e sinusit odontogenic e nevojshme për të identifikuar shkakun e sëmundjes. Në shumë raste sinusit odontogenic kërkon kirurgji. Kjo mund të jetë heqja e "shkakësore" dhëmb, muret kirurgjikale lagështirë, duke hequr Mukoza sëmurë sinus, dhe të tjerët. Designed terapi me antibiotikë, duke marrë vasoconstrictor dhe dhimbje ilaçe.
  Pas trajtimit të mjeteve juridike popullore odontogenic sinusit të rekomanduara për procedurat e sinuseve rregullta larje higjienike. Për këtë qëllim, duke përdorur zgjidhje të kripur dhe TEAS bimor (kamomil, Calendula, etj).