Shenjat dhe simptomat Diagnoza sechokamyanoyi sëmundje
Me përhapjen e urolithiasis është në vendin e dytë pas inflamacion të ndryshme infektive, dhe vuri në dukje në 32-40% të pacientëve me sëmundje urologjike. Ky model është tipik për shumë vende, përfshirë Federatën Ruse.
Urolithiasis, ose urolithiasis (ICD shkurtuar), i takon kategorisë së sëmundjeve të metabolizmit. Shenja karakteristike të urolithiasis, kryesisht - prania e concretions në pjesë të ndryshme të sistemit urinar. Formimi i gurëve mund të ndodhë në çdo organ: veshkave, fshikëzës, uretër, etj IBC arsye të ndryshme; në mesin e tyre - trashëgim patologjike.


Ajo do të jetë e gabuar të barazohet nephrolithiasis Termat dhe urolithiasis (nephrolithiasis dhe urolithiasis). Ekspertët preferojnë të quajnë shtetin nephrolithiasis kur gurët janë në dispozicion vetëm në veshka. Në të njëjtën kohë, ajo nephrolithiasis është shpesh shkaku i gurëve në organet që janë më të ulëta; formimi fillestar i gur në fshikëz ndodh rrallë dhe është e shoqëruar nga cystitis. Simptomet e IBC mund të përfshijnë dhimbje barku i veshkave, dhimbje prapa, ose të ndodhë pa asnjë simptomë.

Nuk është një klasifikim ICD të caktuar sipas moshës dhe gjinisë. Edhe pse diagnostikuar me urolithiasis në çdo moshë, por më shpesh zbulimin fillestar të llogarive aktive për një periudhë të përdorshme (20 në 55 vjet) dhe shumë e rrallë tek fëmijët dhe të moshuarit. Në gratë, simptomat urolithiasis ndodhin tri herë më pak gjasa se sa meshkujt; 70% e pacienteve femra janë staghorn gur. Rreth 9-17% e rasteve të diagnostikuar ka gurë në të dy veshkat, por i njëanshëm ICB më të zakonshme.

Numri dhe madhësia e gurëve mund të jenë shumë të ndryshme. Rasti i famshëm i 5000 concretions në madhësi nga 1 mm dhe subjekteve gjigande të vetme mbi 01m në gjatësi dhe peshon deri në 1 kg

Simptomat e gurëve në veshka

Si simptomë më e zakonshme ICD shënuar dhimbje në rajonin e mesit. Varësisht nga ku gur, të cilin ai madhësia, e cila zhvillohet nën pengesave, dhimbje janë pak a shumë intensive, të mprehta apo hapur, të lokalizuara ndryshe dhe radiating. Natyra e dhimbjes gjithashtu mund të varet nga karakteristikat individuale të strukturës së sistemit urinar në pacientit.

Nëse dhimbja e shurdhër, torturuar pacientin vazhdimisht dhe të lokalizuara në zonën më të ulët mbrapa - zakonisht një shenjë e concretions ulur mëdha në tas dhe / ose korallovydnыh - në veshka. Simptomat e dhimbshme e gurëve në veshka janë të zgjeruara, kur hipur në një rrugë të ashpër, përpjekje të madhe fizike, dhe nganjëherë vetëm lëvizje e trupit.
Nëse një pacienti ankohet për dhimbje barku i veshkave (sulmeve të mprehta e dhimbjes), nayiyazytsirnishe, ka gurë të vogla, në gjendje për të migruar të shpejtë dhe mënyra nallane rrjedhjen e urinës. Dhimbje nga mesit prostrilyuye përgjatë lëviz uretër në zonën çapokor; kur gurë migrojnë në rajonin e treta më të ulët të uretër, simptomat tipike të rrezatimit dhimbje në ijë dhe organe gjenitale të jashtme (testis, kokën e penisit, Labia). Në dhimbje të veshkave dhimbje barku mund të jetë aq i mprehtë dhe i fuqishëm se moans pacienti ose "piskat ulëritës," dhe u përpoq për të gjetur një pozicion më të rehatshme e trupit. Dhimbje barku i shoqëruar nga vazhdueshme dhe të shpeshta mocheyspuskatelnыmy thirrje, vështirësi urinimi, në shumë raste - ethe, ethe (temperaturë), rritja e numrit të qelizave të bardha të gjakut në gjak. Shpesh ka të vjella dhe të përzier, të fryra apo bark tensionuar, gjak në urinë ujem.

Dhimbje barku i veshkave mund të zgjasë nga disa minuta në disa orë ose ditë, duke filluar në intensitet. Zakonisht ndodh sulm kundër një sfond të shkunden mprehtë ose ngarkimit dhe pas të pijshëm ose të pijshëm të rënda (për shembull, në një ditë të nxehtë).
Ndodh që disa gur lë veten; në një situatë të veçantë, ku pacienti ka një veshkë dhe gur dypalësh në uretër, mjekët shikuar anuria (underpayment urinës) Lloji penguese.
Kujdes Të gjitha simptomat e mësipërme urolithiasis tipike për njerëzit e moshës madhore, ndërsa fëmijët asnjëri prej tyre nuk është tipike e urolithiasis.


Features diagnoza urolithiasis

Shumë simptomat e gurëve në veshka janë shumë të ngjashme me simptomat e patologjive të tjera të vendosura në peritoneum dhe rajon retroperitoneale. Para deklaroi me besim IBC, urolog specialist për të përjashtuar:
Sulmi i apendiksit akute;
shtatzënisë - Manifestimet patologjike ektopike ose mitrës;
gurëve të tëmthit;
Keqësimi i ulcerat, etj
Prandaj, diagnostikimin urolog urolithiasis kryer me kujdes, në shumë raste - duke përfshirë specialistë të ngjashme mjekësore, dhe mund të marrë një kohë të gjatë. Urdhri i procedurave në diagnozën e urolithiasis tradicionalisht më poshtë:

Urolog Pacienti shqyrton në detaje parafytyruar histori. Në këtë fazë është e rëndësishme për të kuptuar shkakun dhe mekanizmin e sëmundjes për të rregulluar saktë metabolizmin në dispozicion dhe të shpenzojnë metafylaktyku (urolithiasis parandalimin rikthim). Mjeku është e nevojshme të dinë:
Lloji i aktivitetit profesional të pacientit;
kur ka pasur shenja të sëmundjes guri veshkave dhe si sëmundja vazhdoi në këtë pikë;
kryhet para trajtimit urolithiasis;
yyazytsirna ose trashëgim patologjike;
si dhe çfarë ha pacientit;
ai u diagnostikua me çrregullime metabolike, sëmundje Crohn, operacionet e kryera në zorrët;

ilaçe dhe çfarë kursi përdorur durueshëm;
pacienti sarkoidosis nuk është vuajtje;
infeksion të traktit urinar është i pranishëm, dhe nëse po, si ajo ndodh;
ka anomalitë në strukturën e organeve urinare, të mbajtura në kirurgji mënyra mochevыvedenyya;
kanë një histori të lëndimeve dhe fakteve imobilizimi.
Një vizualizimi i gurit (gurë)
me ultratinguj ekzaminimin e traktit urinar (ulët dhe të lartë) dhe veshkat;
nga urography: Review - një pamje të përgjithshme të zonave të problemit dhe nxjerrës - me përdorimin e materialit të kontrastit (gjithashtu mund të përdoret spiral CT scan).

Testet e gjakut Designed klinike, urinalysis dhe test i pH e urinës. Gjithashtu, gjaku dhe urina e pacientit të shkojnë në biokimi.
Kryerja urinalysis bakteriologjike (mbjellëse microflora) është reagimi i vendosur të antibiotikëve.
Në qoftë se ka një nevojë të tillë, i bërë i ashtuquajturi Testet e ngarkimit (me futjen e kalciumit dyshuar hyperkaltsyuryyu, ose klorid amoniak për të diagnostikuar lezioneve tubules skajor), dhe studimet e PTH (hormon paratiroide).
Nëse ju gjeni konkrementa, kryer analizën e saj.

Ne studiojmë radioizotopi renale funksion dhe metodat biokimike.
Një studim i traktit urinar me futjen e mesme kontrast (metoda ureteropyelohrafyy reaksionar), me futjen e gazit (pnevmopyelohrafyya), endoscopy (ureteropiyeloskopiya).
Për të përcaktuar masën në të cilën në këtë rast lithotripsy (dërrmuese guri) dhe për të parandaluar komplikimet e mundshme, concretions dispozicion studiuar në dendësi tomohrafycheskuyu.