Simptomet e sulmit në zemër tek gratë


Sipas sondazhit të kryer në mesin e përfaqësuesve të popullsisë femërore, vetëm një përqindje të vogël të grave të vetëdijshëm për atë që simptomat mund të bëjë sulm njohur sulm në zemër. Ndërkohë, statistikat tregojnë se çdo vit vdesin nga një atak në zemër 300 mijë. Gratë, shkaku kryesor i që është injoruar shenjat dhe simptomat e rrezikshme. Siç doli, shpesh gratë nuk pranojnë të shkoni te mjeku dhe të bëjë testet në mënyrë që të kalojnë më shumë kohë me familjen e tij. Kjo vjen për faktin se ata të vonuar në ambulancë thirrje për kohë derisa të bëhet shumë vonë.


Shenjat e hershme që tregojnë mundësinë e një sulmi në zemër, ajo është opredelymы vështirë. Megjithatë, ne duhet të kuptojmë se simptomat në gratë ndryshojnë nga simptomat e vërejtura në meshkuj. Këtu janë shenjat dhe simptomat kryesore, pamja e të cilit duhet të kërkoni ndihmë mjekësore.Shqetësim në trupin e sipërme . Në përgjithësi, njerëzit besojnë se sulmi në zemër godet anën e majtë të trupit, sidomos në dorën e majtë. Megjithatë, shenjat e sulmit në zemër janë ndjenja boleznoe dhe parehati në dorën e majtë, si dhe në të dyja. Siklet mund të transmetohen në nofulla, mbrapa, qafën dhe madje edhe në bark.

Gulçoj . Në qoftë se ju përzënë një mënyrë jetese shumë aktive dhe ende mendoni se ju keni probleme të frymëmarrjes edhe duke ulur ose shtrirë, diçka shkon keq. Diskontinuitet frymë së bashku me lirimin e djersës ose ndjenja e marramendje mund të jetë një shenjë e sulmit në zemër. Të jenë të kujdesshëm - këto simptoma mund të të çojë në humbje ndjenjash.
Dobësia e pakuptueshme . Është normale që të ndiheni të lodhur pas një dite të vështirë, por në qoftë se ju ndjeni një ndjenjë e dobësisë në drejtim të jashtëzakonshme për ju, kjo mund të jetë një shenjë e sulmit në zemër. Para sulmit në zemër ose zemër për të endet larg ritmin - ndalesa të punës siç duhet. Si rezultat, oksigjeni dhe glukoza nuk kanë kohë për të përhapur në të gjithë trupin, duke çuar në lodhje.

Përzier dhe të vjella . Që gjatë sulmeve të zemrës trupi punon në mënyrë emergjente, nerva që janë përgjegjës për performancën e saj, perenapruzhuyutsya. Gjendja karakterizohet nga djersitje e harlisur dhe zbehje. Ajo mund të manifestuar veten në ndjenjat e marramendje dhe të përzier. Ekspertët nuk mund të shpjegojë saktë fenomenin, por në qoftë se ju ndiheni si kusht, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.
Shqetësim . Ankthi - jeta jonë normale, por në disa raste mund të lajmëroj një sulm në zemër. Duhet të kuptohet se në mes sulm paniku dhe një sulm në zemër ka disa lidhje, kështu që ju duhet të jenë jashtëzakonisht të kujdesshëm kur diagnostikimin dyja shtetet. Ndjenja sulm paniku, një person ka vështirësi në frymëmarrje, ndjen disa dhimbje dhe parehati. Por në qoftë se jo për ndonjë arsye ju mendoni tendosje apo tension, kjo mund të thotë se nervat janë në stres ekstrem për shkak të mosfunksionim të zemrës.

Vështirësia gjumi . Ekspertët sugjerojnë se problemet e gjumit mund të jenë simptomat e një sulmi në zemër afrohet grave. Në sulmet e Sleep Apnea - kur disa kohë bllokuar rrjedhjen e ajrit përmes hundës pasazhe - frymëmarrje ndalesa, e cila rrit rrezikun e sulmit në zemër. Në mënyrë tipike, problemet e gjumit, kumtoj sulmi në zemër, i shoqëruar nga lëvizjet mprehta dhe shqetësim gjatë gjithë natës, paaftësia për të bjerë në gjumë në kohë. Sipas sondazheve, në gratë që kanë mbijetuar një sulm në zemër, kjo simptomë është vërejtur në rreth një muaj para sulmit. Prandaj, në qoftë se ju shpesh zgjoheni në mes të natës në një djersë e ftohtë, të paaftë për të përballuar me frymën e tij, është koha për të vizituar një mjek.

Dispepsi . Zakonisht urth është e ngjashme me simptomat atak në zemër nga fakti se lirimin acide që irritojë stomak, është drejtpërdrejt nën zemër. Megjithatë, ju duhet të dini se në qoftë se një ndjenjë të ngjashme me urth, nuk ka ushqim, dhe gjatë aktivitetit fizik, ajo është - një sulm në zemër. Në këtë rast ju duhet menjëherë të vizitoni mjekun.Zemra juaj - një muskul, kështu që ndihmon në formimin e biceps dhe triceps, gjithashtu forcon zemrën. Nëse ju kujdeseni për mënyrën se si për të ngrënë ushqim të shëndetshëm dhe mos kaloni stërvitje, një sulm në zemër do të kalojë nga ju.