Mpirje e gishtat e djathtë


Ju gishtat shpesh mpirë? Shkaku i kësaj gjendje mund të jetë çdo gjë: një sjellje të vështirë gjatë gjumit, hemoglobinë të ulët, veshje të shtrënguar, vendin e punës të pakëndshme. Por kjo ndodh që në mpirje e gishtat e dorës së tij të djathtë për shkak të ndonjë sëmundje të brendshme. Ajo mund të jetë dhimbje të ulët mbrapa, mpiksje gjaku, sëmundje nervore dhe madje edhe goditje.

Mundur shkakton mpirje në gishtat e dorës së tij të djathtëNëse vuani nga venat me variçe, diabet, artrit dhe ende fle në një pozitë të rehatshme dhe nuk i nënshtrohen gamë të madhe të ngarkesës, ka shumë të ngjarë mpirje në gishtat e dorës së tij të djathtë për shkak të sëmundjes. Shkaku i kësaj gjendje mund të jenë faktorët e mëposhtëm:


 • trauma;

 • osteokondroza e shpinë qafës së mitrës dhe kraharorit;

 • ndërprerja e sistemit nervor qendror;

 • artrit reumatoid dhe shkelje artroznыe;

 • trombozë, pash majtë të njëanshme;

 • sëmundje të tjera që shkaktojnë çrregullime të qarkullimit të gjakut të gjymtyrëve të sipërme dhe të qafës.


 • Përkundër faktit se shenja të shpërfillet kohë të mjaftueshme për të parë një mjek është e nevojshme sa më shpejt të jetë e mundur. Nëse mpirje të shkaktuara nga goditje, clots gjakut apo hernie diskale, e cila perezhala enët e gjakut, pasojat mund të jenë të pakthyeshme. Në më të mirë, paraliza mund të ndodhë, në vdekje më të keq të mundshëm. Por mos u frikësoni para kohe. Në 90% të rasteve arsyeja është:


 • osteokondroza;

 • sindromi i tunelit (dështim i sistemit nervor);

 • pozicion i vështirë e trupit për një kohë të gjatë.


 • Një tjetër 5% janë lloje të ndryshme të lëndimit:

 • Sup;

 • rreze dhe dore;

 • shpinë qafës së mitrës.


 • Mpirje e gishtat e dorës së tij të djathtë - simptomat dhe trajtimi


  Për diagnozën e saktë është e rëndësishme të dini se çfarë trupë mpirë.
  Mpirje e gishtin e madh të dorës së tij të djathtë
  Ky fenomen është më së shpeshti shkaktohet nga osteokondroza, hernia ose rrënjë ngjeshur nervore në 6 rruaza e shpinë qafës së mitrës. Gjithashtu ajo mund të jetë një sindrom apo kanal i kyçit të dorës kyçit të dorës. Kjo - sdavyvanye nervore mesatare duke kaluar përmes kanalit i kyçit të dorës, ajo mund të shkaktohet nga stresi apo dëmtimit mekanik. Kjo mund të përjetojnë mpirje dhe gishtin e mesëm të dorës së tij të djathtë. Si trajtimi më shpesh të përshkruara kortikosteroidet për të reduktuar ënjtje dhe lehtësimin inflamacion. Pastaj mpirje zakonisht shkon larg.

  Gisht unazë mpirje dhe pak gishti i djathtë
  Këto simptoma janë shpesh dëshmi e compression rrënjë nervore e rruaza C8. Kjo është osteokondroza e shtyllës kurrizore qafës së mitrës, si dhe sindromi i tunelit. Shkeljet në lidhje me nevropati nervor dhe mund të tregojë inflamacion nervore dhe lëndimet e sustvava bërryl apo rreze.
  Gishtin tregues mpirje e djathtë
  Kjo situatë ndodh kur një çrregullimeve degjeneruese të disqe intervertebral qafës së mitrës. Ne ju rekomandojmë që sa më shpejt të jetë e mundur për të bërë këtë pjesë të shpinë scan për të përjashtuar protuzyy yyazytsirnist dhe hernias.

  Mpirje dy gishtat e dorës së tij të djathtë dhe më shumë
  Kjo tregon një lezione të mëdha rrënjët nervore. Bëj një diagnozë të saktë në këtë rast vetëm mund nga një personel i kualifikuar. Ai do të përshkruajnë trajtim të duhur. Varësisht nga mpirje shkaktojnë në majë të gishtave të dorës së tij të djathtë, ajo mund të jetë analgjetik, anti-inflamator, chiropractic, fizioterapi, tableta, ointments ose injeksione për të rivendosur qarkullimin normal të gjakut në zonën e prekur. Është e mundur dhe kirurgjia nëse mpirje është shkaktuar nga hernie diskale. Nëse arsyeja clots më shumë gjasa për t'u emëruar antykoahulyatsyonnoe mjete për shpërbërjen e saj.