Mpirje të gishtave - trajtim


Në shikim të parë, mpirje të gishtave duket problemin plotësisht i pafajshëm - i cili nuk do të ndodhë. Në fakt, kjo mund të jetë një shenjë e sëmundjeve serioze që kanë nevojë për vëmendje të menjëhershme. Nëse nuk injorojnë mpirje të gishtave, shkaqet e trajtimit të këtij simptomë mundeni në mënyrë të konsiderueshme sprostytysya. Një arsye është mjaft shumë.

Kryesore shkakton mpirje në gishtatNdoshta me siklet kur gishtat janë indiferentë dhe pothuajse e pakontrollueshme, të paktën një herë në jetën e tyre me përvojë secili. Kjo është një gjë, nëse duart tuaja një herë mpirë nga veshje shumë të ngushtë apo byzylyk shumë i ngushtë. Dhe krejt tjetër kur problemi ka të bëjë me rregullsinë palakmueshme dhe pa arsye të dukshme.

Trajtimi mpirje të gishtave mund të jenë të nevojshme për arsyet e mëposhtme:

 • Shpesh gishtat fillojnë të bëhen të heshtur për shkak të kanalit i kyçit të dorës sindromi. Nëse diagnoza është e saktë, atëherë përveç për të mpirë e pacientit mund të ndjeni një ndjesi shpimi gjilpërash lehtë. Në disa raste ka dhimbje të forta. Sindromi i kyçit të dorës kanali kryesisht ndodh në ata të cilët kanë qenë duke punuar në kompjuter.

 • Gishtat mund të bëhen të heshtur dhe kur problemet me anije kryq, formimin e pllakave aterosklerotike.

 • Një tjetër arsye - polyneuropathy provokuar nga diabeti.

 • Ndikon në sëmundjen e trupit Raynaud-së. Për shkak të dëmtimit të arterieve të vogla dhe kapilarët e gjakut hyn në dorën në sasi të pamjaftueshme.


 • Lista e sëmundjeve që manifestohen mpirje të gishtave mund të vazhdojë për një kohë të gjatë. Siç mund ta shikoni, problemi është me të vërtetë serioze dhe kërkon më pak shtrimin në spital.

  Trajtimi mpirje e gishtat e duarve majtë dhe të djathtë


  Siç e dini, kurë mpirje të gishtave, tarifat nuk shkaktojnë këtë fenomen është e pamundur. Kjo është arsyeja pse faza e parë e trajtimit duhet të jetë studim i plotë dhe vendosjen diagnozë të saktë. Vetëm atëherë mund të vazhdojë me zgjedhjen e trajtimit të përshtatshme gishtat mpirë.

  Metodat e trajtimit ka shumë:

 • Më e lehtë - duke përdorur masazh dhe ushtrime të veçanta. Kjo metodë mund të përdoret për parandalimin. Ushtrojnë të veprojë shpejt dhe në mënyrë efektive.

 • Në rastet më të ndërlikuara, një terapi manual. Ky trajtim ndihmon në lehtësimin e ënjtje dhe përmirësimin brushat furnizimin me gjak.

 • Efektive dhe fizioterapi.

 • Shumë shpesh trajtimi i mpirje të gishtave përdorur metodën ilaçe. Ilaçet janë përzgjedhur në varësi diagnozën dhe faza e sëmundjeve.

 • Akupunkturë ndihmon disa pacientë.


 • Sigurisht, mjekësi tradicionale gjithashtu kanë diçka për të thënë në lidhje me këtë. Recipes shëndetshëm shumë. Të mbështetet ekskluzivisht në to nuk është e rekomanduar, por paralelisht me trajtimin kryesore që ju mund të përpiquni:

 • E pra tregoi vetë compress kungull. Në një dorë të sëmurë aplikuar një sasi të vogël të ngrohtë qull kungull. Për efekt maksimal, ju duhet të ngjesh përfundojë.

 • Është e lehtë për të përgatitur një krem ​​të veçantë. Për litër e vajit të lulediellit është marrë njëqind gram terren piper i zi. Përbërësit duhet të zier së bashku dhe të ftohtë. Përzierje është rubbed në duart disa herë në ditë, së shpejti do të pushojë onemevat gishtat.

 • Banja efektive dhe të thjeshtë kontrast.


 • Është e rëndësishme për të kuptuar se asnjë metodë dhe jo vajin në trajtimin e mpirje të gishtave nuk mund të bëjë tuaj më të mirë, në qoftë se personi nuk ndjekin një mënyrë jetese të shëndetshme. Pacientët janë jo-pirja e duhanit dhe të rekomanduara më shumë kohë për këtë sport. Në dietë do të përfshijë ushqime të fortifikuara të nxehtë.