Herpes - Simptomet, trajtim


Herpes - Sëmundja shkaktohet nga tipi herpes virus 3 virus (lisë së dhenve). Në fillim hyn në trupin e njeriut, ky virus shkakton dhenve, pas së cilës transferimin ajo shkon në një shtet të fshehur, ndërsa në qelizat nervore.
Pas disa viteve apo edhe dekada, virusi mund të bëhet aktive, duke shkaktuar infeksion të lëkurës. Pse dhe si lëviz virusi lisë së dhenve nga gjumë deri në aktive, është ende i panjohur. Konsideroni simptomat themelore të herpes zoster dhe metodat e trajtimit.


Simptomet e herpes zoster


Versicolor Tinea në njerëzit mund të ndodhë në një nga format e mëposhtme klinike:

 • Hanhlyokozhnaya - karakterizuar nga fillimi akute të etheve dhe gjendja e keqe e përgjithshme, skuqjen e lëkurës, paraprirë nga kruarje dhe dhimbje djegur. Skuqja fillimisht janë njolla rozë që pas 18 - 24 orë e blisters dhimbshme të mbuluara me përmbajtje të lëngshme janë zakonisht në gjoks në rrjedhën e nervave shqisore të caktuara.

 • Vesh dhe sy - skuqje të lokalizuara në mukozës së syve, hundë në fytyrë, veshët, para ndodhjes së etheve ndodh, gjendjen e dehjes.

 • I vdekur - manifestuar lezione të thella të lëkurës me nekrozë dhe dhëmbëza atë.

 • Menynhoэntsefalytycheskaya - karakterizuar nga rënda fillon tregon hanhlyokozhnыmy, atëherë truri është i prekur, prishin trafikun, duke pasur halucinacione.

 • I shpërndarë - skuqje përhapet në pjesë të ndryshme të trupit.


 • Forma më e zakonshme e hanhlyokozhnaya sëmundjes.
  Themeluar që herpes ndodh kur dobësuar forcat imunitetit që mund të shkaktohen nga leuçemia, kanceri, stresi kronik, infeksioni HIV, mosha ulur imunitetin dhe kështu me radhë. D.

  Pasojat e herpes zoster


  Pas sëmundjes në disa njerëz nuk është e ashtuquajtura post-herpetike nevralgji, dhimbje dhe kruarje kur blisters herpes kur ruhet për muaj dhe madje edhe vite.
  Gjithashtu në dispozicion janë një shumëllojshmëri të komplikimeve. Për shembull, në humbjen e degëve motorike paraliza mund të ndodhë kur formën e veshit - paraliza e nervore fytyrës, e sy - dëmtimit të syrit. Ka yyazytsirnist shfaqja e pneumonisë virale, hepatiti, sëmundjet e fshikëzës, etj Në fushën e lezioneve pranimin infeksionet bakteriale të ndodhë acarohet.

  How To kurë qere?


  Kursi i sëmundjes së pakomplikuar zgjat një mesatare prej 3-4 javë. Në mënyrë tipike, shërim ndodh edhe në mungesë të vetë-trajtimin. Megjithatë, për të parandaluar komplikimet dhe të lehtësojë simptomat e herpes zoster, të kryejë trajtim mjekësor duke përdorur antivirale, droga anestezion, vitamina, antibiotikët trajtim nganjëherë skuqje.
  Trajtimi Folk i herpes zoster
  Well-njohur dhe popullore për trajtimin e herpes zoster. Këtu janë receta për disa prej tyre:


 • Vaj i herpes. Mix një lugë çaji kafe çastit, dy karafil grimcuar hudhër, një lugë gjelle mjaltë dhe miell misri dhe 100 ml kos. Lyej Rash disa herë në ditë.

 • Krema . Përgatitja e supë: 20 g barishte mendrës, fara fenugreek, rhizomes cinquefoil, rue barishte derdh një litër ujë dhe zierje për ngrohje të ulët për gjysmë ore. Blend locion me gazë ngjyhet në supë, në zonat e prekura.

 • Paketa . Gjethet e freskëta të rodhe derdh ujë të valë për 15 minuta, vihet në zonën e nxituar gjatë natës.


 • Parandalimi i herpes zoster


  Për parandalimin e shfaqjes së sëmundjes, duhet të merren masa për të forcuar imunitetin, forcim të trupit. Të moshuarit, janë më të prirur për këtë sëmundje, duhet të ndjekë mënyrën aktive motorike dhe më shumë gjasa të jetë jashtë.