Opisthorchiasis - në mënyrë të heshtur epidemi


Opisthorchiasis - një sëmundje parazitare, alergjik, kryesisht ndikojnë në kanalet biliare, tëmthit, kanalet pankreasit. Agjent shkaktar është opystorh ose mace dvuustka. Ajo ka një formë të sheshtë, të ngjashme me fara kastravec, zgavrën me gojë e cila është e pajisur me suckers, nematod gjatësi trupi 0,4-1,2 cm.
Në njerëz, kafshëve shtëpiake dhe të egra opistorhy parazitëve të brendshëm në kanalet biliare të mëlçisë, rrallë në kanalet pankreatik. Numri i parazitëve mund të arrijë 40 mijë kopje. Jeta e parazitit në trup për dekada të tëra. Territori i Siberi perëndimore endemichnogo për opisthorchiasis, pasi nuk u formua një qelizë natyrore, e cila përmban tre mjeshtër të nevojshme për zhvillimin e opystorha.


Pronari i fundit është një person, kafshët shtëpiake (qentë, macet, derrat) dhe kafshëve të egra (dhelpra, lundërza, dhelprat). Vezë Sigurimi parazit me feçe nga tokë me rënien meltwater në ujë.
Një host ndërmjetme është clams ujërave të ëmbla - bytynyy. Vezë janë gëlltitur clams, dhe trupi i tyre zhvillimin larvat. Gojë mijëra larvat që noton lirshëm në ujë, por për personin që ata janë të rrezikshme për shkak të opisthorchiasis ujit nuk të infektuar.
Një host tjetër është një specie peshku e krapi, IDE, dace, buburrec, lloj krapi, krapi, tench, scardinius, ukleya, Minnow, ASP, chondrostoma.


Larvat opistorhiv futur në shtresën e nënlëkurës muskujve të carps peshkut dhe të bëhet pushtuese, që mund të shkaktojë infeksion njerëzore.


Infeksioni ndodh duke ngrënë peshk:

duke ngrënë të papërpunuara (natanka, strohanyna), nuk e ngrohjes-trajtuar, i kripur dhe të thata carps peshkut;
duke përdorur neobezvrezhennoho pas pajisjeve të përpunimit të peshkut (thika, enë kuzhine, pajisje) për gatim nuk kërkojnë trajtim të ngrohjes (salads, appetizers ftohtë);

jo-pajtueshmërisë me rregullat e higjienës personale gjatë përpunimit (përpunimin) e peshkut të papërpunuara (pirja e duhanit, të hahet) ose pas saj (të dobët duart larë);
kur heqjen testin me gatim enët peshk.

Manifestimet e sëmundjes


Faza akute karakterizohet nga ethe, dhimbje e sipërme të djathtë sektor, dhimbje koke, rraskapitje, edemë e qepallat dhe fytyrë, skuqje, dhimbje në muskuj, nyje, fytit shpeshta (rinitit, tracheitis, konjuktivit). Këto simptoma ndodhin në 18-45 ditë pas infeksionit. Në rëndë mund të zhvillojë miokardit alergjik, pneumonia eozinofilik melkoochahovoy, astmës bronkiale. Faza akute mund të ngjajnë për tifos hepatit viral,.

Për fazën kronike është karakterizuar nga ashpërsia dhe dhimbje përsëritur në kitara e djathtë e sipërme, epigastrium, humbje e oreksit, vjellje, bloating, kapsllëk ose diarre me zhvillimin e dysbiosis. Shenjat e opisthorchiasis kronike janë: diskinesia tëmth, kolangiti kronike, cholecystitis kronike, pancreatitis kronike, duodenitis kronike që simptomat e sindromës hepatobiliary mprehtë dhimbje, zgjerimi i mëlçisë, verdhëz, zhvillimin kolangiti korrente, abscese të mëlçisë, pancreatitis akute dhe peritonit tëmth.

Patogjen opisthorchiasis Agjencia Ndërkombëtare për Kërkime mbi kancerin klasifikuar si numri carcinogens grup - për 1 person.
Terapia opisthorchiasis është një sfidë. Një person i infektuar opystorhamy, ruan aftësinë për të pushtimeve të përsëritura gjatë gjithë jetës. Në çdo infektimi pasues përkeqësohet shëndetin e përgjithshëm dhe komplikon sëmundje.
Mjekimi kryhet në tri faza: terapi përgatitore, kimioterapia specifik, periudha e rehabilitimit. Kohëzgjatja e trajtimit përgatitore 10-14 ditë. Në këtë fazë, i emëruar antiallergic, choleretic (hepatobene, halstena, nykodyn, hepatofalk, lyuheyn etj), antibacterial, antispasmodic, përgatitjet enzimatike, para - dhe probiotics, fizioterapi.

Një agjentët specifike kimioterapia kryer "Biltritsid", "Azinoks." Trajtimi me këto barna kryhet vetëm në një spital.


Parandalimi i infeksionit opisthorchiasis


Parandalimi i parandalimit të infeksionit dhe personal është respektimi i vazhdueshëm dhe të rreptë të rregullave të përpunimit të peshkut krap familjes:kuzhinier peshk të paktën 15-20 minuta pas valë;
kuzhinier 20-25 minuta në copa të vogla në një rrafshuar nën një shtresë e yndyrë dhe gjithmonë nën kapuç;
pies piqem 50-55 minuta, vë peshkun në një shtresë të vetme në një rrafshuar, zhvishem lart;

Salt nepotroshenuyu peshk të vogël (. Pesha e një kopje të 50-65 g) e jo më pak se 14 ditë, një buburrec i madh, Yelets, chebak 9ves një kopje 150-170 g) - të paktën 21 ditë. Shuma e kripës marrë nga një normë prej 2 kg në 10 kg e peshkut. Këto opsione të ju lejojnë për të kryer në indet e larvat e peshqve përqendrimit të dëmshëm të kripës. Pas peshku njomje mund v'yalyty (vetë neutralizimi metodë peshku tharje nuk është);
ngrirë jashtë në një temperaturë prej 30 gradë celsius ose më poshtë, për 48 orë, i ndjekur nga shpërbërjen e shpejtë në një dhomë ngrohte.
Teknikat e përpunimit termik më të besueshme, dhe ata duhet të preferojnë. Mos harroni të fushën e përpunimit të pajisjeve të përpunimit të peshkut përdoret djegur me ujë të valë dhe të larë sapun.


Nuk rekomandohet

përdorin ngrirësve frigoriferë për largimin edhe të peshkut të vogël;
kripë dhe peshku v'yalyty krapi familjare në shtëpi.