Simptomet kryesore të sëmundjes rinis diabet


Sëmundjeve të tilla si diabeti, simptomat e të cilat janë të njohur jo për të gjithë, duke shkaktuar shumë probleme dhe problemet. Për sa më pak të jetë e mundur të prekur nga kjo sëmundje, është e rëndësishme për të zbuluar sëmundje, dhe kjo duhet të dini shenjat. Një sëmundje e rëndë e shkaktuar nga metabolizmin e trupit të gabuar dhe mungesa e insulinës dhe karbohidrateve metabolike me një sasi të lartë të glukozës në gjak dhe urinë quhet diabet. Insulinë - një hormon i prodhuar nga pankreasi, diabeti mungon ose nuk është perceptuar nga qelizat e trupit të njeriut. Në mjekësi moderne, diabetin është e ndarë në dy lloje: insulinë-e varur (tipit 1), në të cilat insulinë hormon nuk është sekretuar nga pankreasi dhe eventualisht humbura funksionin e gjëndrës; insulinë të varur (tipi 2) - më i popullarizuar në botë, një hormon i prodhuar prej tij në moderim, por mëlçisë dhe trupit qelizat nuk transformohet sheqer në glycogen. Shenjat e mëposhtme të diabetit - mbipeshë (trashje) - rruga kryesore për diabet; - Rritja e oreksit (dëshira e pangopur për kënaqësi); - Rritja e glukozës në gjak; - Lodhje kronike. Të gjitha këto simptoma të diabetit mund të shfaqen së bashku. Sëmundja ndodh gradualisht dhe gjenetikisht. Për të shmangur këtë, është e nevojshme për të monitoruar peshë, nëse tortura mbipeshë - të konsultoheni me një mjek diete. Gjëja kryesore është që të krijojë ushqimin e duhur. Indeksi i sheqerit me 10-15% zvogëlon stresin fizik. Duke ecur, not dhe çiklizmit janë shumë të dobishme në këtë rast. Ndalon dorëzimin sëmundja e sheqerit në gjak, norma e glukozës në gjak - 67 mmol / L, dhe si tableta, në të cilin rast vetëm një ekspert mund të ndihmojë. Infeksionet e shpeshta janë një numër i komplikime, duke kontribuar në zhvillimin e diabetit, i cili është një problem për shëndetin e njeriut.


Simptomat e diabetit janë të ndarë në 2 grupe: - simptomat e hyperglycemia; - Simptomat e hypoglycemia. Kur norma hypoglycemia e sheqerit në gjak të ulët. Pacienti ndjen dhimbje në kokë, çrregullime të sjelljes dhe madje edhe humbjen e ndërgjegjes (administruar glukozës intravenoze). Hyperglycemia ndodh kur sheqeri është shumë i lartë. Simptomat më të dobët janë: kërkojnë shpeshtë i urinimit, oreksit ose etje, vizion të paqartë dhe marramendje, por të mprehtë - ngurrimit për të ngrënë, dhimbje barku, vjellje me të vjella, lodhje, frymëmarrje të shpejtë dhe të thellë, madje edhe koma. Simptomat e diabetit tip 1: - a hyperglycemia qartë; - Rënia e oreksit; - Humbja e fuqisë; - Ujë Teprica ose erë të ashpër të ezofagut. Simptomat e diabetit tip 2: - hyperglycemia moderuar të rënda; - Plagët Skin (ulcerat); - Infeksioneve urinare; - Inflamacion e syrit; - Siklet në zonën gjenitale. Kur shumë i durueshëm dhe urinon shpesh, ajo shkakton etjen e tepruar. Me një shumë të urinës excreted glukozës, prandaj kalorive, kështu që nuk është një oreks të fortë të qenët i përgjumur shqetësuar, lodhje të shpejtë, kruajtje në perineum, humbja e qartësisë, gjymtyrë acar. Shumë njerëz të njohur me rezultatin e analizave me rënien e lartë të gjakut në panik. Sidomos kur nuk është simptomë shtesë - këmbët mpirë. Diabet të lartë të sheqerit, në të cilën nuk ka, kjo është shumë e rrezikshme. Indeksi i madh sheqer në një stomak bosh tregon një predispozitë për sëmundje diabeti, dhe për të konfirmuar diagnozën kërkon analizë të mëtejshme të ngarkesës sheqerit. Pasimi i tij kështu: pas dhënies gjak për të pirë një pije të ëmbël në të cilat 75 gram sheqer dhe të përsëritur analizat pas një kohe të shkurtër. Jo rrallë, kur ka diabet, vuajnë këmbë, dhe mjaft seriozisht. Mpirje të këmbëve - diabetit të rënda të dyshuar, por kërkon verifikim. Ju duhet të bëni diagnostikimin me ultratinguj për të parë rrjedhën e gjakut në enët e këmbëve. Atëherë ajo do të jetë e qartë se çfarë e shkaktoi këmbët sëmundje, dhe si ta trajtojmë atë. Kur sëmundja e dëmtuar përfundimisht enët e gjakut të zemrës dhe trurit, duke shkaktuar vuajtje sytë, veshkat dhe këmbët. Zhvillojnë komplikime të rënda: sulmet në zemër, tru, sy retinës detashmentit, e cila kërcënon humbja e vizionit, dështimi i veshkave, gangrenë e gjymtyrë të ulët edhe amputim të jetë e mundur. Diabet insulinë të përshkruara, pacienti kishte kolit vetes injeksione. Rreziku kryesor - mbidozë droge. Kështu, sheqerit në gjak ul me shpejtësi, duke rezultuar në koma hypoglycemic, nganjëherë në vdekjen e pacientit. Çdo diabetik duhet të dini se çfarë indeksi glycemic. Ajo tregon shpejtësinë me të cilën copëtim produkteve në trup dhe të konvertohet në эnerhycheskuyu glukozës. Ka një indeks tabelë glycemic e ushqimeve të ndryshme. Ne duhet të zgjedhin ushqime të ulët tretur aq gjatë në sistemin gastrointestinal, të ndarë gradualisht dhe nuk i japin një rritje të mprehtë në nivele të indeksit. Shtatzënia zakonisht ndodh me komplikime, toksikoz fund, polyhydramnios, nephropathy diabetik. Ka një shkelje të utero-placentar rrjedhjen e gjakut, infeksion organet urinare, miscarriages vonë në 20-27 javë, dhe të tjerët. Fëmijët gjatë rritjes së fetusit të ketë një numër të kushteve të veçanta. Për shkak të rritjes së sheqerit në nënën, sepse ajo paraqet një tepricë e insulinës në fetus mund të jetë shkelje. Për shembull, uria oksigjenit. Në lindje, pamja e tij i sëmurë, të rënda dhe të veçanta metabolizmi adaptim ndryshon fëmijë. Shpesh ata janë anomalitë e lindura, problemet e zemrës dhe të enëve të gjakut, kockave dhe sistemit nervor qendror. Kundërindikimet kategorike për shtatzënisë: - Sëmundja e sheqerit në të dy prindërve; metabolizmin e karbohidrateve; diabeti me lezione vaskulare; Kombinimi i diabetit dhe tuberkulozit në një formë aktiv; Lidhja Rh konflikti dhe diabetit. Çdo grua duhet të konsultohen me mjekun e tyre në lidhje me nëse për t'u bërë nëna e saj Deri tani u bë e qartë se kur do të mundë panik dhe të kthehet në një specialist. Diabeti - kjo është shumë serioze sepse kjo shaka nuk është e nevojshme, sepse sa më shpejt që ju të filloni trajtimin, më mirë rezultati do të jetë.