Osteoarthritis e gju të përbashkët


Ndryshimet degjenerative të cilat janë ekspozuar nyje, ndikojnë në të gjitha pjesët e tyre përbërëse. Me kalimin e kohës, këto patologji të çojë në tendosje dhe humbja pothuajse e plotë e lëvizshmërisë. Osteoarthritis e gju të përbashkët prek shumë njerëz, pavarësisht progresit në mjekësi. Sot të ndjeshëm ndaj sëmundjes për më shumë se 40% të planetit.

Osteoarthritis e gju të përbashkët - Simptomet, shkaqet dhe fazatFaktori kryesor që ndikon në ndryshimin e gjendjes së nyjeve, është barra mbi to. Në mënyrë tipike, njerëzit të cilët janë mbipeshë vuajnë nga kjo sëmundje më shpesh. Përveç kësaj, obeziteti është i lidhur zakonisht me çekuilibër endokrine që shkakton proceset patologjike në joints.

Ndër shkaqet e tjera të sëmundjes janë me vlerë të përmendet:

 • moshës lidhur me ndryshimet në formën e shtresës veshin kërc;

 • lëndimi në gju;

 • defektet e lindjes;

 • trashëgim;

 • patologji profesionale (p.sh., atletët);

 • kryer pa sukses operacioni në të përbashkët.


 • Osteoarthritis e gju të përbashkët zhvillohet ngadalë dhe përparon muaj mbi dhe edhe vite pasi manifestimet klinike të sëmundjes dhe nuk janë të ndryshme në përputhje me fazën e dëmit. Shenjat e zakonshme mund të konsiderohet crunching gjunjë gjatë squats, dhimbje dhe ngurtësi e lëvizjes.

  Osteoarthritis e gju përbashkët 1 shkallë ka simptomat e mëposhtme:

 • Dhimbje që ndodh vetëm në ngarkesë të lartë në këmbë;

 • Siklet në gju, ndjesi e një trupi të huaj;

 • lodhje pas një shëtitje të gjatë apo ushtrim.


 • Osteoartriti e lidhjes së gjurit 2 gradë është treguar si me poshte:

 • Dhimbja është e përhershme, në rritje deri në mëngjes dhe në mbrëmje, pas ngarkesave;

 • parehati në gjunjë prekje dhe muskujt përreth saj;

 • lëvizshmëria e komplikuar deri në nevojën për canes;

 • ënjtje e dukshme dhe deformim i përbashkët;

 • ndryshimi i ritmit.


 • Osteoarthritis e gju Klasa përbashkët 3 karakterizohet nga karakteristikat e mëposhtme:

 • neutyhayuschaya dhimbje të forta;

 • kufizimi i aktivitetit fizik, ose mungesa e tij;

 • gjë e shëmtuar e nyjeve, të rritur madhësinë e tyre;

 • lakim e këmbëve;

 • atrofi të muskujve rreth gju, spazmuvannya tyre.


 • Si për të kuruar gju osteoarthritis?


  Për fat të keq, gjendja është e pakthyeshme, dhe trajtimi i vetëm është për të zvogëluar intensitetin e simptomave klinike dhe të ngadalësuar shkatërrimin e përbashkët.

  Para se të trajtoni gju osteoarthritis duhet të përcaktojë shkakun e zhvillimit. Kur çrregullime mbipeshë dhe endokrine rëndësishme për të rivendosur ekuilibrin hormonal dhe humbin peshë për të reduktuar stresin në këmbë dhe për të parandaluar konsumuarit mëtejshëm kockave.
  Për trajtimin e osteoartritit e gjurit përbashkët;

 • inflamator;

 • dhimbje;

 • decongestants;

 • chondroprotectors.


 • Këto grupe të lejojë ilaçe për të eliminuar dhimbjet, të ndaluar inflamacion dhe për të zvogëluar sasinë e lëngjeve akumulon rreth të përbashkët. Lidhur chondroprotectors, ato kontribuojnë për të ndalur shkatërrimin patologjike e kërc dhe rivendosjen e prodhimit të saj nga trupi.

  Ndër terapitë jo-drogës Ushqimi zë një vend të veçantë në osteoarthritis e gju. Ne rekomandojmë pasurimin e produkteve dietë që përmbajnë kolagjenit dhe chondroitin:

 • mish mbahem në të, veçanërisht në Turqi;

 • llojeve salmonid e peshkut;

 • butak;

 • alga deti;

 • bimëve të freskëta, perime dhe fruta.


 • Konsumi Limit i ushqimit duhet të jetë me shumë karbohidratet lehtësisht të tretshëm dhe sheqerna.
  Masa të tjera të trajtimit - fizike terapi është përdorimi i pajisjeve speciale ortopedike dhe pushime turistik shëndetësor.