Osteoarthritis e hip


Osteoarthritis - Ky proces degjenerative e nyjeve, ku kërc është prekur sipërfaqet e përbashkëta.
Besohet se kjo është forma më e zakonshme e dëmtimit të përbashkët që përfundimisht çon në paaftësi. Sëmundja është përhapur kudo, dhe përqindja e pacientëve në rajone të ndryshme varion rreth 7.
Rreziku më i madh i zhvillimit osteoarthritis kanë tendencë për të moshuarit - rreth një e treta e këtij grupi të njerëzve që vuajnë nga kjo sëmundje. Një fakt interesant është se osteoarthritis rinj më shpesh gjendet në meshkuj, dhe në verë - në femra.


Shkaqet e osteoarthritis hip përbashkët
Deri në zhvillimin e osteoarthritis hip me faktorët e mëposhtëm:

 • lëndime të përbashkët;

 • lindjes kërc defekt;

 • mosha të avancuara;

 • mbipeshë;

 • stresi tepërt në nyje;

 • mënyrë jetese i ulur;

 • inflamacion;

 • nekroza pa mikrobe e kokës femurit.


 • Në përputhje me rrethanat, osteoarthritis mund të jetë dy llojesh:

 • Primar - ndikon në të gjitha nyjet e ka përgjithësuar formën në të cilën, duke përfshirë prekur dhe hip joints.

 • E mesme - si rezultat i lëndimit ose lezioni është inflamacion i një të përbashkët, pa përfshirë në këtë proces pjesën tjetër të kërc.


 • Osteoarthritis e hip përbashkët gjithashtu ka dy forma:

 • One Way - të përbashkët prekur nga njëra anë;

 • bilaterale - është e rrallë, ndikon në të njëjtën kohë të dyja të përbashkët.


 • Simptomet e osteoarthritis hip përbashkët
  Simptomat shfaqen ngadalë, kështu që në fillim që s'bie në sy. Manifestim konkret dhe i prekshëm i simptomave mund të marrë disa vjet, me një rritje graduale, kështu që shumica e njerëzve kërkojnë trajtim në fazën e dytë dhe më vonë, kur shteti lehtësuar më e komplikuar.

  Kështu, simptomat e përgjithshme të sëmundjes paraqitur:

 • dhimbje në hip, ijë, gju - në momente të qetë dhe në këmbë;

 • Lëvizjet ngurtësi;

 • atrofi të muskujve të kofshës;

 • shkurtimin këmbën.


 • Ashpërsia e sëmundjes që të ndahet në tri faza:

 • Osteoarthritis e hip përbashkët 1 shkallë - ka dhimbje periodike pas tendosje, e cila zhvillohet pas pushimeve. Në këtë fazë të kurë sëmundjes është shumë më e lehtë se e dyta. Megjithatë, simptomat e butë në përgjithësi nuk do të çojë njerëzit për të apeluar për ndihmë, dhe për shkak se sëmundja përparon.

 • Osteoarthritis e hip përbashkët prej 2 gradë - dhimbje intensifikuar, duke u bërë intensive. Kur ecje klaudikimit ndodh, ka rritje të dukshme kockëmadh që shkojnë përtej buzën e kërc. Kreu femurit është i deformuar.

 • Osteoarthritis e hip përbashkët Klasa 3 - dhimbje janë të përhershme, si në ecje. Pra, në pushim. Lëvizja e kufizuar ashpër këmbët e tij, atrofi të muskujve, këmbë shkurtuar. Problemi kryesor në këtë fazë - rritje kockëmadh, nga të cilat një person mund të humbasin lëvizshmërinë.


 • Trajtimi i osteoarthritis hip përbashkët
  Para se të trajtuar osteoarthritis hip, të përcaktuar se cila metodë është më e përshtatshme - kirurgjikale apo konservatore.
  Në fazat e hershme është trajtimi i përshtatshëm konservatore me:

 • NSAIDs;

 • myoreloksantov që të lehtësojë vrull;

 • chondroprotectors, rivendosur kërc;

 • fizioterapi.


 • Mjetet juridike popullore për trajtimin e osteoarthritis hip përbashkët
  Receta tradicionale në këtë sëmundje përdoren si shtesë, lehtësimin e dhimbjeve dhe vrull:


 • Mix në një proporcion të mjaltë, glicerinë dhe alkoolit, dhe le të komponentëve të krijoj për 3 orë dhe pastaj fshij në zonën e prekur disa herë në ditë.

 • Merrni një fletë lakër, furçë me mjaltë dhe të aplikojnë atë në natën si një kompresë në vend të përbashkët dhimbshme.


 • Osteoarthritis ushqim i hip përbashkët
  Për kërc të dobishme për të përdorur produktet e mëposhtme:

 • mishit dhe kërc e eshtrave viçi dhe derri ziera;

 • fruta dhe perime të freskëta;

 • djathë dhe kos;

 • alga deti;

 • midhje;

 • xhelatinë;

 • yolks vezë.