Osteoporozën - Trajtimi, Simptomet, Shkaqet, Parandalimi


Osteoporozën (kockat i brishtë) - një sëmundje progresive sistematike të kockave në të cilin struktura e thyer dhe të reduktuar densitetit të kockave. Sëmundja manifestohet degradimin e strukturës kockore dhe humbjen e eshtrave, e cila çon në rritjen e strukturave brishtësinë e eshtrave, duke rritur rrezikun e thyerje të parakrah, hip dhe rruaza (zakonisht). Thyerje e rruaza shkelin stabilitetin e shtyllës kurrizore dhe biomechanics e shtyllës kurrizore. Shumica e grave kanë tendencë të sëmundjes, duke konfirmuar këto vërejtje - pas 70 vjet në 30% e grave përjetuar të paktën një frakturë në rruaza


Shkaqet osteoporozën
Osteoporozën fillon zhvillimin e saj pas moshës tridhjetë vjet dhe mund të prekë çdo person, pavarësisht nga gjinia, por më shpesh sëmundja zhvillohet në gratë postmenopausal (humbja e kockave tek femrat është i lidhur me rënien e lidhura me moshën në nivelet e estrogjenit). Për shkak humbjes së kockave, kockat të bëhet i brishtë dhe i dobët, duke rritur rrezikun e frakturave nga, lëndimet e ndryshme madje edhe të vogla. Thyerje në të vjetra Gratë mund të ndodhë edhe pa rënë, në trung të zakonshëm ose kur nga shtrati. Në raste të rënda, kjo shpesh mund të çojë në paaftësi. Humbja e kockave në meshkuj është i lidhur me nivelet e testosteronit ulur dhe gratë - me një rënie në nivelet e estrogjenit. Shkaqet kryesore të osteoporozën përfshijnë:

- Mosha të avancuara. Gjatë kësaj periudhe, trupi fillon të absorbuar kalcium dobët
- Përputhja vazhdoi me dieta të ndryshme, veçanërisht në qoftë se produktet e përditshme dietë të qumështit janë të përjashtuara
- Hysterectomy (heqja e mitres), me heqjen e vezores një ose të dyja
- Ushtrim të tepruar, e cila rezultoi në prodhimin varfëruar e hormoneve seksuale femërore (maratonike, ushtrime joadekuate forcë, etj)
- Abuzimi Alkooli dhe duhani intensiv
- Mungesa e kalciumit në dietë
- Shtatzënia. Në rast të mungesës së kalciumit në dietën e nënës, fetusi fillon të marrë në kockë e nënës

- Menopauzë
Osteoporozën është i ndarë në fillore dhe të mesme. Osteoporozën Primar ndodh më shpesh në gratë gjashtë herë më shumë gjasa se sa meshkujt)
Osteoporozën Primar (Lloji i parë) është një sëmundje progresive të shpejtë që çon në humbjen e shpejtë të kockave trabecular (pjesa bira-bira e brendshme e kockave). Normalisht kjo kockë në sasi mjaft të mëdha të pranishme në gjymtyrëve dhe rruaza, kështu që humbja e kockave trabecular rritur ndjeshëm rrezikun e thyerje dore dhe rruaza.

Osteoporozën fillor (lloji i dytë) ndodh dy herë më shpesh në gratë, zakonisht pas shtatëdhjetë vjetëve. Zhvillimi i saj është i lidhur me një rritje në aktivitetin e gjëndrave paratiroide dhe malabsorption e vitaminës D dhe kalcium. Në këtë lloj të indeve kockore osteoporosis zvogëlohet ngadalë dhe vëzhguar si brenda e kockave, dhe nga jashtë. Për shkak se shkalla e humbjes së kockave është i papërfillshëm, atëherë pasojat nuk janë aq të madhe si në llojin e parë të kësaj sëmundjeje. Këto thyerje më të zakonshme janë lloji i dytë i osteoporozës - thyerje hip

Oteoporoz mesëm ndodh në rastin e trupit të njeriut përpunon se ndryshimi i qarkullimit të kockave (të ulur peshën e saj). Deri shkaqet e osteoporozës mesme përfshijnë metabolizmin e mëposhtme hormonal: veprimtarinë rritje të gjëndrës tiroide (hyperthyroidism), diabeti, hiperparatyreoyidyzm, hypercorticoidism (zhvillon për shkak të përdorimit të zgjatur të kortikosteroidet, ose si rezultat i sëmundjeve kronike). Përveç kësaj, shkaqet e mesme e osteoporozës mund të jenë: leucemia (leukimi), mieloma, lezionet metastatic kockave, talasemia

Simptomat osteoporozën
Rreziku kryesor i pasqyrës klinike është se fillimi i oligosymptomatic osteoporozën ose plotësisht asimptomatike, i maskuar cleverly si Arthrosis ose osteokondroza kurrizore. Sëmundja më e zakonshme diagnostikuar pas një frakturë që mund të ndodhë me tendosje minimale ose heqjen e peshave shumë të vogla.
Herët njoftim prania e sëmundjes është e vështirë, por ka disa shenja që mund të ndihmojnë në diagnozën. Kjo është një dhimbje në eshtra, kur ndryshimet e motit, prishjen e dhëmbëve, flokët e brishtë dhe thonjtë, në kundërshtim me sjellje. Dore, kockat dore, shpinë, qafë femurit, janë më të ndjeshëm ndaj sëmundjes.

Simptomet kryesore të osteoporozën - Kjo compression thyerje e kokës femurit dhe organeve kurrizor. Për shkak të thyerje compression të rruaza mund të ndodhë lënduar përsëri se pas një kohë myyazytsilno zhduket. Në raste të përsëritura në mënyrë të përsëritur fraktura vertebrale, dhimbje shpesh janë të përhershme. Ndonjëherë, në raste të rënda të osteoporozën, madje edhe lëvizjet e tilla të vogla si trung përpara, mund të shkaktojë thyerje compression të shpinë (më shpesh në gratë më të vjetra). Si rezultat i frakturave të tilla në zhvillim kyphosis (shqiptohet shpat shpinë përpara).

Kur ndonjë dhimbje në shpinë, femrat sidomos vjetra, ajo është e detyrueshme për të kërkuar ndihmë mjekësore për këshilla dhe caktimit të mundshëm në kohë për trajtimin ose parandalimin e osteoporozës

Diagnoza e osteoporozës
Deri më sot, metodat më të informative që përdoren për diagnozën e kësaj sëmundje është X-ray densitometry. Ajo emëruar vetëm nëse ekziston dyshimi i osteoporozës, dhe densitometry shpejt është bërë, më efektive trajtimi do të jetë. Megjithatë, në mënyrë që të caktohet një trajtim adekuat të duhur të osteoporozën, mban X-ray densitometry mjaftueshme. Një urinalysis dhe gjaku, si dhe një gamë të plotë të biokimike (niveli i proteina, kalcium, fosfat) analizat e gjakut. Të moshuarit, për të shmangur mielomës multiple, i kryer X-ray studimin e indeve të eshtrave. Për thyerje të dyshuar, të gjithë pacientët caktuar radiografi. Tomography llogaritur është treguar për lezione të dyshuar metastatic

Trajtimi Osteoporozën
Trajtimi i osteoporozës është një problem mjaft kompleks, i cili i përfshirë seriozisht Endocrinologists, neurologë, immunologists dhe rheumatologists. Nevojë për të ngadalësuar humbjen e eshtrave, parandalimin e thyerje, për të arritur stabilizimin e metabolizmit kockave, të zvogëlojë dhimbje, të rritur aktivitetin motor. Për trajtimin e sëmundjes themelore, gjë që çoi në osteoporozën, aplikohet terapi etiologjikë dhe për lehtësimin e dhimbjeve - terapi simptomatike. Përveç kësaj, përdoret pathogenetic (barëra) terapi e osteoporozën.

Përdorur në trajtimin e barnave osteoporozën:
- Droga që nxisin formimin e kockave, bioflavonoids, vitaminë D3; kripa e stroncium, kalcium dhe fluori
- Përgatitjet për frenimin resorption kockave, bisphosphonates (acid zoledronovaya, risedronate, ybandronat, aledronate, pamidronate), calcitonin, estrogjenit, natyrore
Për fat të keq, deri më sot, osteoporozën nuk mund të shërohet plotësisht, por me ndikimin ndihmë thithjen dhe absorbimin e mëvonshme të drogës kalciumit mund të përmirësojë ndjeshëm sistemin e kockave.

Osteoporozën terapeutik përfshin në këmbë, bën ngarkimin në kockë.
Ushqimi osteoporozën është zgjedhja e duhur të ushqimit. Ato duhet të përmbajnë vitaminë D dhe kalcium janë: prodhimet e qumështit të ndryshme, arra, lakër, zarzavate, peshk, brokoli. Përveç kësaj, vitamina D është e mjaftueshme në peshk, vezë e verdhë veze dhe vaj peshku
Parandalimi i osteoporozën
Prioriteti i parë është parandalimi i osteoporozës hahet kalcium të mjaftueshme, e cila është e nevojshme përqendrimet që gjenden në ushqime të tilla si produkte të ulët-yndyrë qumështit, mish, salmon, djathë lulelakër, brokoli. Në të njëjtën kohë, është e nevojshme për të reduktuar ndjeshëm përdorimin e produkteve që përmbajnë fosfor, i cili është: pije të gazuara ëmbël, mish të kuq, dhe të tjerët. Është e nevojshme për të kufizuar në mënyrë të konsiderueshme në përdorimin e caffeine dhe alkoolit. Futje e rekomanduar ditore e kalciumit dhe 60 vjet - 1000 mg, pas 65 vitesh - 1500 mg.

Në rast të paaftësisë apo pamundësisë së masave parandaluese konvencionale të kësaj sëmundjeje, marrja treguar thotë parandalimin e drogës. Në menopauzë (menopauzës), për parandalimin e estrogjene osteoporozën (në formën e implantet nënlëkurës apo brenda) dhe aktiviteti i rregullt fizik realizueshme. Gjithkush, pa përjashtim, gratë që kaluan dyzet jashtë vendit, ajo është e detyrueshme për të kontrolluar funksionimin e gjëndrës tiroide dhe, nëse është e nevojshme, për trajtim adekuat në kohë.

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. 4. Spondylitis sëmundje spondylitis Sheyermana - Mau
2. artritin reaktive 5. Sëmundjeve Knott
Trajtimi i sëmundjes 3. Shlyattera 6. përdhes dhe parandalimi